Donderdag I©November. N°. 6367. A°. 1880. Deze Courant wordt "dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAilB! jA I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.........1.10. Franco per post.......a 1.40. Afzonderlijke Nommersa Q-05. PRIJS DER ADVERTENTIEN ft/*1*-» <-• a Van 16 regels Iedere'regel meer..». Grootere tetters naar plaatsruimte. »-• •-. wr«-a f 1.05. 0.17i BTADS-BEÜICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. Besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majeeteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 303ten November a. s. 's middags te 12 uren, op het Raadhuis ec*e vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de heeren: P. I. DE FREMERY, Mr. P. DU RIEU, J. J. VAN WEN9BN, A. H. EIGEMAN en C. J. LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kannen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer ge meente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 October 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 November. De kapitein S. baron Yan Lijnden, van het 4de regiment infanterie alhier, heeft pensioen aangevraagd. Trots regen en wind was in de Klooster kerk te 's-Hage een vrij aanzienlijk getal belang stellenden bijeen, om de orgelbespeling te hooren, die de heer J. A. De Zwaan, organist, ten bate van de Diaconiegestichten der Hervormde gemeente aldaar gaf, met welwillende medewerking van me juffrouw K. Gripekoven, alt-zangeres uit Leiden. Van dat concert zegt het Yad. dat in de aria („O, hör mein Fleh'n") uit Handel's „Samson", het arioso („Doch der Herr vergisst der Seinen nicht") uit „Paulus" en het lied „Trost" van W. F. G. Nicolaï, welke nommers een gewenschte afwisseling van de orgelstukken schonken, de schooue stem van de zangeres uitnemend voldeed en eveneens hare voordracht viel te roemen. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is beroepen ds. T. Lion Cachet, vroeger predikant in Zuid-Afrika, thans wonende te Haarlem. Het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Noordwijkerhout is door den heer Otto Schrieke, candidaat, aangenomen. Lij de inwoners der gemeenten Sassenheim en Voorhout en, is men goed ingelicht, ook bij die van Noordwijk en Noordwijkerhout, circu leert een adres aan den raad van administratie der Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij ten einde op heffing te verkrijgen van het besluit van dien raad tot verplaatsing van den stationschef te Pietgijzen- brug, den heer J. G. Wassenburg. In de gisteren te Alphen gehouden verga dering der afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw zijn de punten van beschrijving voor de 40ste algemeene vergadering besproken, en is den benoemden afgevaardigden, zijnde de heeren J. Herrewijn en A. P. Zaalberg, het mandaat op gedragen om een amendement op het voorstel van de financiëele commissie voor te stellenom de contributie in het vervolg vast te stellen op 3 en de verdeeling daarvan te bepalenten bate der afd. waartoe het lid behoort f 1.10 en f 1.90 per lid voor de kas der Maatschappij. In de maand April 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pos terijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende, verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De in 1875 te Dillenburg opgerichte Wil lemstoren, ter nagedachtenis van prins Willem den Zwijger, is, gelijk men weet, een fraai gebouw, hetwelk door vele bezoekers wordt bewonderd en een sieraad uitmaakt van het schoone Dilldal. Van binnen echter is er tot nu toe weinig tot ver fraaiing gedaan en zien de vertrekken - ofschoon met een aantal zeer gewaardeerde geschenken ver sierd - er neg kaal en onbehaaglijk uit. Men mag het daarom een gelukkig denkbeeld van den heer L. L. Kleyn, hofschilder van prinses Marianne der Nederlanden, noemen om de wanden van de balkonkamer met schilderwerk te bedekken. Hij heeft daartoe een elftal schetsen ontwórpen, voor vallen nit het leven van prins WillemI, alsmede zijne ouders en de prinsen Maurits en Prederik Hen drik en hunne moeders voorstellende. De over blijvende vakken zullen aangevuld worden met wapens, symbolische figuren enz. Voorts wenscht men de zaal op passende wijze te meubileeren. De schetsen des heeren Kleyn zijn te Wiesbaden en te Dillenburg tentoongesteld geweest en het voornemen bestaat, ze ook op eenige plaatsen in Nederland ter bezichtiging te stellen. Om dit schoone plan tot uitvoering te brengen en zoo mogelijk in 1884, het 3(J0ste jaar na den dood van Willem vau Oranje, voltooid fe krijgen, heeft de commissie voor het bewaren van den Willemstoren zich gewend tot al degenen, van wie zij medewerking meent te mogen verwachten. De voorzitter dier commissie, de burgemeester van Dillenburg, F. Schaefer, is bereid geldelijke bij dragen voor het doel in ontvangst te nemen. Ofschoon den heer Kleyn de vereerende taak van dit werk uit te voeren nog niet is opgedragen kunnen worden - er is eene som van ten minste f 10,000 noodig vóór hij beginnen kan - mag men toch verwachten dat hij weldra in staat gesteld zal worden zijne werkzaamheden aan te vangen. Immers, waar het de vereering geldt van een man als Willem den Zwijger, zullen onge twijfeld zeer velen zich haasten hunne bijdrage aan het comité aan te bieden. (17. Cri.) Naar het Vad. verneemt, is bij den Raad vau State een wetsontwerp tot verbetering van de Keulsche vaart aanhangig. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Amsterdam zijn tot predikanten aldaar beroepen: voor de vacature ds. Brumund, ds. J. Hulsebos te De Lemmer, en voor de vacature ds. Hoedemaker, ds. E. E. Gewin te Renkum. Door wijlen vrouwe C. A, Vau der Linden, wed. van den heer Ph. J. A. Sundorff, is aan het Roomsch-Katholiek Oude Armenkantoor te Amsterdam eene som van f 6000 gelegateerd. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft besloten een adres te richten tot de Ged. Staten van Noord-Holland tegen de door dezen ont worpen grensverandering tusschen die gemeente en Amsterdam. Het Hbl. verneemt dat de goederen, voor de Nederlandsche afdeeling der internationale ten toonstelling te Melbourne bestemd, goed aange komen en op enkele na alle geëtaleerd zijn. De rangschikking onzer afdeeling, die bij de opening gereed was, heeft op den gouverneur en de hoofd commissie een zeer gunstigen indruk gemaakt. Van heden af worden bij de marine geen lichtmatrozen of matrozen 3de kl. meer aange nomen, tenzij laatstgenoemden den dienst binnen de twee jaren met gunstig gedrag mochten hebben verlaten. De minister van waterstaat maakt de onder nemers van openbare middelen van vervoer, welke reeds bestonden vóór de invoering der wet van 23 April 1880 (Staatsblad n°. 67), opmerkzaam op hunne verplichting om, ingevolge art. 10 dier wet, in verband met het kon. besluit van 31 Juli 1880 (Staatsblad n°. 122), vóór 1 December a. s. de aankondiging en inzending te doen bij de artt. 2 en 3 dier wet voorgeschreven. Het stoomschip „Utrecht", den 2den Oct. van Rotterdam naar Batavia vertrokken, arriveerde aldaar Maandag den 15den November. Door den minister van waterstaat ziju de besturen der waterschappen uilgenoodigd, in te zenden exemplaren van de geldende keuren dier waterschappen, en zulks ten behoeve van eene voor genomen wettelijke regeling van de waterstaats- aangelegenbeden in ons land. Door den minister van oorlog is bepaald dat de in de magazijnen aanwezige voorraad pa tronen voor geweren klein kaliber gaandeweg zal worden opgebruikt, zullende bij den aanmaak van nieuwe het door den majoor Harsveldt uitgedachte kogelsysteem worden toegepast. Z. M. heeft benoemd tot directeur van de rijks-postspaarbank mr. A. Kerdijk, te Delftaan F. W. J. Dillow, zich schrijvende F. W. J. Dilloo, geb. te Stralsuud (Pruisen), vergunning verleend tot het geven van booger onderwijs bier te lande; aan mej. J. S. B. A. De Wundt, wed. van dr. Marquard, geb. te Stuttgart (Wurtem- berg), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. €3- e sas. ss •?- Te ongeveer drie uren hedennacht is eene vletschuit, beladen met steenkolen, in den Nieuwen Rijn, ter hoogte van de Vischmarkt, vol water geloopen. De zich daarop bevindende mannen hebben zich nog daaraf gered, evenwel niet zonder daarbij zeer nat te zijn geworden; terwijl zij zich daarna naar het politiebureel begeven hebben, waar zij verder zijn behandeld geworden. Ongelukken hebben er echter niet plaats gevonden. Men is bezig de schuit vlot te krijgen. Het is nu bijna een jaar dat de tram bier ter stede in werking is. In dien tijd heeft de directie meer dan ééne klacht gehoord - hetzij al of niet verdiend. Klachten als die thans te Groningen worden aangeheven, kwamen hier echter nog niet voor. In de Pr. Gr. Crt. althans wordt de directie van den tramweg aldaar verzocht te willen zorgen dat de wagens niet voortdurend door het bedienend personeel worden beschouwd als eet- en koffiekamers. Het personeel nuttigt dagelijks het middagmaal in de wagens en zit daarin zeer gemoedelijk eenige malen per dag koffie te drinken, 't Is toch alles behalve aange naam plaats te nemen in een wagen, welke met de soms minder liefelijke geuren van snijbocnen, zuurkool, koolrapen en dergelijken meer dan over- vuld is. Ook zou men er gaarne zien afgeschaft de onhebbelijke gewoonte, den conducteurs aldaar eigen, om de brengers van spijs en drank, die er somwijlen minder aanlokkelijk uitzien, te ver gunnen van dit openbaar middel van vervoer gratis gebruik te maken. Gisternacht heeft een poging tot in braak plaats gehad in de P.-C.-Hooftstraat te

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1