spoed te betrachten, er nog eenige tijd zal moeten verloopen alvorens de zaak in het openbaar kan worden behandeld. Door den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Amsterdam is de 8de timmer man B. W. veroordeeld tot zes maanden correc- tioneele gevangenisstraf, te ondergaan in drie maanden eenzame opsluiting, wegens verzet en ge welddadigheden tegen agenten van politie. Boven dien werd hij gedegradeerd tot matroos 8de klasse. Te Vylen (Limburg) zat voor een paar dagen zekere M. bij zijne schoonouders ter gelegenheid van de kermis koffie te drinken, toen eensklaps een schot afging en M. dood nederviel. Bij onderzoek bleek dat hij een geweer onder zijne kleeren verborgen had en het schot toevalliger wijze was afjgegaan en hem het hart had door boord. De overledene was een liefhebber van stroopen. De rechtbank te Alkmaar heeft gis teren, uitspraak doende in de zaak wegens mishan deling van C. Swager, de beklaagden H. en J. Mosch en T. Hoogeboom tot een half jaar en P. Mosch tot eene maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Naar men meldt, is het aan den com- missaris van politie, den heer Tuinenburg, te Dok- kum gelukt, de hand te leggen op den vermoe- delijken schrijver van den dreigenden brief aan den heer Drukker aldaar. Het is zekere D. De J., iemand, die vroeger wegens misbruik van vertrou wen en oplichting ten nadeele van den heer Druk ker tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld geweest. Ofschoon De J. de daad nog niet heeft bekend, zijn er echter zoovele aan wijzingen en heeft zijn handschrift zulk eene op vallende gelijkenis met het schrift in den dreigen den brief, dat proces-verbaal is opgemaakt en de stukken aan den officier van justitie te Leeuwarden zijn verzonden. Volgens de Veend. Crt. reed dezer dagen de varkenshandelaar U. M. naar Gieten. Onderweg vroeg eene vrouw om mede te rijden, hetgeen M. toestond, die echter weldra bemerkte dat het een man was. Hij liet toevallig zijn zweep vallen en verzocht de vrouw die op te rapen. Toen zij was afgestegen, reed M. in vliegende vaart voorwaarts. Een eind verder werd het paard door twee mannen bij den teugel gegrepen, doch zij konden het niet tot stilstaan brengen. M. kwam alzoo ongedeerd in Gieten, waar hij van het geval aangifte deed bij de politie. Bij onderzoek bleek dat in een korfje, hetwelk de vrouw op den wagen had geplaatst, twee geladen pistolen waren. Het scheen bekend dat M. contanten bij zich had. Zekere A. K., rietdekker te Alblas- serdam, had het ongeluk zich bij zijne bezigheden in den vinger te snijden. Doordien er portland- cement in de wond kwam, werden zijne hand en zijn arm hevig ontstoken, en binnen twee dagen was de man aan de gevolgen overleden. Uit Gorkum schrijft men dat A. Van Beest, levenslang gedetineerd te Leeuwarden, niet overleden is, zooals verscheidene dagbladen bericht hebben. Na informatie, op verzoek zijner vrouw, berichtte de onder-directeur der gevangenis dat hij nog in leven was, en tot dusver zelfs niet ziek was geweest. Te Abstede is een kindje van acht maanden in een ketel met kokend water gevallen en dusdanig gebrand, dat men aan het behoud der kleine wanhoopt. Te Vincennes worden tegenwoordig proeven genomen met bommen, bestemd om bij belegeringen, of vóór het beginnen van een veld slag, de loopgraven, verschansingen enz. van den vijand te verlichten. Er zijn twee soorten. De eene soort ontvlamt zoodra zij den grond aanraakt en springt na eenigen tijd, de personen die ze mochten willen uitdooven, met schroot overdek kende. De anderen outplooieu een valscherm en dalen zeer langzaam neer boven de te verkennen posities, welke zij over eene oppervlakte ter door snee van 200 meter helder verlichten. Naar men uit Halifax meldt, heeft te Stellarton eene ontploffing in eene steenkolen mijn plaats gehad, vermoedelijk veroorzaakt door een onvoorzichtig schot. Aanvankelijk waren de berichten tamelijk uiteenloopend. Volgens de laatste tijdingen hield men het er voor, dat 46 man waren omgekomen. Men was er nog niet in ge slaagd, tot het gedeelte waar de ontploffing had plaats gehad, door te dringen. Aan een particulier schrijven uit Smyrna is het volgende ontleend: „Er gaat hier geen dag voorbij, of men hoort van moorden, diefstallen, benden roovers, die in de dorpen plun deren en dooden. Er heerscht hier volslagen regee- ringloo8heid. Men kan na zonsondergang niet meer op straat gaan, zonder gevaar te loopen van te worden geplunderd of van zijne kleeren beroofd. De regeering heeft geen geld om de politie te onderhouden en de gauwdieven hebben dus ruim baan. De bodem is tot rust gekomen en na 50 dagen aardbevingen ademen wij nu weer vrijeer gisteren intusschen werd een schok waargenomen, geen sterke echter. Oorlogsschepen zijn voor het oogenblik niet in de haven. Samos is in opstand tegen den nieuwen vorst, die despotisch regeert en tot een burgeroorlog aanleiding dreigt te geven. Tteeds is men handgemeen geworden en in een treffen telde men 155 gewonden. De beschuldigden die voor den St.-Pe- tersburgschen krijgsraad terechtstonden, hoorden vrij kalm het over hen gevelde vonnis aan, dat men zeer gestreng vindt. In wel ingelichte krin gen wordt verzekerd dat de timmerman Hal- turin, aan wien de ontploffiug in het winterpaleis wordt toegeschreven, eenige dagen geleden ge arresteerd is. Een nader telegram uit St.-Petersburg meldt dat het vonnis van den districts-krijgsraad aldaar met eenige verzachtingen door den tijdelijken comman dant in het militaire district St.-Petersburg is bekrachtigd. De keizer heeft bij Schirajeff, Nikhonow en Okladsky de doodstraf in levenslangen dwang arbeid veranderd. In de gevangenis van Dartmouth brak een oproer uit onder de misdadigers. Een cipier werd zwaar gewond, zijne kameraads gaven vuur; een der gevangenen, waarschijnlijk het hoofd van het komplot, werd gedood, en één doodelijk gewond. De onlangs in Berlijn gestorven rente nier Isidoor Krafft heeft zijn halve vermogen en bovendien eene som van vijfhonderdduizend marken bestemd om er eeue instelling van te maken, waaruit arme naaisters zonder onderscheid van godsdienst, die den ouderdom van 36 jaren bereikt hebben, ondersteund zullen worden. De bevolking der Vereenigde Staten heeft, volgens de laatste volkstelling, een cijfer bereikt van 49,865,142 zielen. De uitbarsting van den Vesuvius wordt steeds erger. Reeds bedreigt zij den spoor weg, die er langs loopt. BUITENLAND. Frankrijk. De gisteren gehouden Senaatszitting was zeer druk bezocht. De heer Buffet betoogde de onhoud baarheid van het beweren als zou de minister Ereyciuet om onbeduidende redenen zijn afgetre den en de laatste verandering van ministerie niet eene van die veranderingen zijn, die eene wijzi ging in de leiding der zaken brachten. Hij prees verder de magistraatspersonen, die recht wilden spreken zonder aanzien des persoons, en vroeg of de regeering het recht had als een misdadiger in de kloosters te dringen [toejuichingen rechts, pro test van de linkerzijde]spr. nam het woord „misdadiger" terug, maar hield staande dat het gebeurde misdadig was. De minister Ferry ontkende in zijn antwoord formeel dat de ministeriëele crisis door de buitenlandsche staatkunde veroorzaakt was en wederlegde verder hetgeen de heer Buffet tegen de toepassing der decreten van 29 Maart had aangevoerd. De Kamer heeft het debat over de rechter lijke hervorming voortgezet. De heer Legrand verklaarde de door de commissie voorgestelde her vormingen goed te keuren. De heer Niel verwierp ze, omdat de onafzetbaarheid der rechters voor hunne integriteit onmisbaar was. Koning Pomare, die Taïti aan Frankrijk afgestaan heeft, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. De te Toulouse verschijnende „Triboulet" is veroordeeld tot eene boete van 12,000 fr. tegen over den minister Constans en van 6000 fr. tegen over den prefect van Toulouse. DultsohlaBd. In 1879 zijn in Duitschland op de spoor wegen om het leven gekomen of gekwetst 1238 personen, in Engeland 4490, waarbij echter op te merken valt dat in Engeland 562 millioen en in Duitschland slechts 178 millioen reizigers ver voerd worden. Toch blijft de vergelijking nog in het voordeel van Duitschland, want hier kwam één van de 1,499,199 reizigers om het leven, in Engeland één van de 385,594 reizigers. Die ver gelijkende opgaaf wordt gedaan naar aanleiding van de klachten over de vele spoorwegongelukken der laatste tijden, waarbij de vraag gedaan werd of de regeering de staatsspoorwegen niet te veel verwaarloosde. De aanleg van den eersten electrischen spoorweg te Berlijn zal weldra beginnen; hij zal loopen van het station Lichterfeld, aan den Berlin- Auhaltischen spoorweg, over Seehof naar Teltow. De uitvinders, de firma Siemens Halske, zullen voorloopig ook de exploitatie van den weg voor hunne rekening nemen. België. In het adres-ontwerp dat de Senaat aan den Koning in antwoord op de troonrede richten zal, komen de volgende zinsneden voor: „Overeen komstig de beginselen onzer grondwet, willen wij het openbaar onderwijs in alle graden ruim ont wikkelen;" verder: „met recht, Sire, heeft de regeering besloten onze betrekkingen met het Vaticaan af te breken," en eindelijk„Onze eerlijke en vaderlandlievende medewerking is de regeering verzekerd tot de uitvoering van het programma, dat zij met evenveel vastheid en gematigdheid volgen wil." Spanje. De bladen melden dat eenige FranscLo geeste lijken te Barcelona aan wal gekomen zijn, waar zij aaB vijandige demonstratiën hebben blootge staan, zoodat zij genoodzaakt waren in de kathe draal een toevluchtsoord te zoeken. Zij zijn van daar in een rijtuig naar boord teruggekeerd, ter wijl de overheid te hunner bescherming tnsschen- beide gekomen was. Groot-Britaunië. Kapitein Boycott is ontzet. Niet zonder moeite drong de expeditie tot hem door, maar zij is er toch in geslaagd zonder botsingen met de vijan dige bevolking zijne woning te bereiken. De huzaren, die het geleide uitmaakten, zijn terug gekeerd, en binnen acht of tien dagen hoopte men den oogst binnen te hebben. Intusschen is het aantal ongeroepen „redders" zoo groot, dat de bewering niet geheel eene overdreven aardig heid moet wezen, volgens welke de ongelukkige heerenboer ten slotte volkomen berooid zal staan, aangezien eerst zijne vijanden hem de helft van hetgeen hij bezat, ontroofd hebben en thans zijne redders begonnen zijn om het overige te verteren. - Wat hiervan zij, van eenige verbetering in den algemeenen toestand is nog altijd geen zweem te bespeuren. Te Ballinrobe, niet ver van Boycott's woonplaats, is weder iemand door de „Land-League" onder interdict gesteld - „geboycott", zooals de uitdrukking der Iersche bladen luidt - alleen om dat hij eene hoeve gehuurd had, waaruit een weerspannig pachter was gezet. Te Mulliugar heeft een jongen van tien jaar, onder den schijn van te bedelen, een rentmeester Èt bout portant eene ernstige wonde toegebracht. Denzeifden dag is een ander bij Oola (Limerick) door een gemas kerd man vermoord en een derde in North-Kerry heeft een brief ontvangeD, hem met den dood bedreigende, indien hij de pachters van zijn heer wegeus wanbetaling durfde vervolgen. De Kurden in den omtrek van Soudj-Boulak hebben zich onderworpen. Het Kurdenhoofd Hom- zehagha moet bij Urumiah gevangengenomen zijn. De stellingen, door scheik Abdullah bij Urumiah bezet, zijn door generaal Taimour veroverd; de Kurden trokken 15 mijlen terug. Oostefcr.-Hong. Monarchie. Het programma der huwelijksfeesten van den kroonprins is officieel bekend gemaakt; de kerke lijke inzegening van het huwelijk zal 5 Februari a. s. door den kardinaal-aartsbisschop van Weenen in de Augustijner kerk geschieden. Gelijk de gemeenschappelijke begrooting thans

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2