Woensdag 17 N°. 6366. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-; en Feestdagen, uitgegeven. Eerste kunstbeschouwing. *1 3. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voot Leiden per 8 maanden.....,^.L10. Franco per posta 1.40, Afzonderlijke Nommers.'.0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer'.0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Wederom gaf het bestuur der Teekenacademie „Ars Aemula Naturae" het publiek gelegenheid tot het bijwonen der jaarlijksche kunstbeschou wingen en de eerste dier beschouwingen, op Woensdag-avond, is uitstekend geslaagd. De heer Stortenbeker te 's-Gravenhage stelde een schat van teekeningen ter beschikking, voornamelijk van Hollandsche meesters, enkelen op zoo ruime schaal vertegenwoordigd als men zelden te zien krijgt. Alleen de teekeningen van Rochussen vormden reeds een uitgezochte collectie. Zijne illustraties van mevr. Bosbooms roman „Majoor Frans" kwamen mij voor de kroon te spannen boven zijn ander werk, misschien ook wel doordien het drukke bezoek een rustig bezien der teekeningen niet altijd toeliet en de kleine concepties meer gemak kelijk waren te overzien en na te gaan dan de groote. Hoe dit zij, wat Rochussen ook geeft, Batavieren dan wel een nationalen schietwedstrijd, steeds zijn de figuren bewonderenswaardig van teekening en bewegen zich vrij, zonder voor den beschouwer te poseeren. Zou Alma Tadema's jong man, in ernstig gesprek met de marmeren sfinx zijner rustbank, haar vertellen van het schoone meisje dat hij onlangs ontmoette, of om raad vragen in een affaire de coeur; 'k weet het niet, maar de teekening vertelt des te meer van Tadema's eigenaardig talent, die blauwe zee met haar schitte rend licht, dat blanke marmer en de flinke jonge lingsgestalte, alles boeit u aan deze teekening, zoo harmonisch van kleur en ondanks hare groote uitvoerigheid zoo fraai als geheel. Vol van andere gedachten dan Tadema's jonge ling staat daar Wauters kerkeknecht, in het volle gevoel zijner waardigheid. In natura schrik der (kwajongens en) honden: „Les chiens hors du temple", is hij hier aantrekkelijk door keurige teekening en de vaste, breede toetsen waarmee zijn afbeeldsel is neergezet, en bekleedt hij in de collectie vaa den heer Stortenbeker geen mindere plaats dan in het kerkgebouw. Ook de zanger en de geleerde van Wauters munten door kleur en teekening uit. Geheel in overeenstemming met het onderwerp (als ik het wel heb uit „Doornroosje") ligt over natunr en figuren der teekening van Matthijs Maris een poëtisch waas, iets vreemds, dat u ter stond naar het tooverland der sprookjes verplaatst. Mede vol poëzie doch tegelijk vol treurige werke lijkheid is Israëls „wake aan het sterfbed"; de grauwe ochtendschemering, waarin kamer en huis raad zich verliezen, vermeerdert den treurigen in druk van het geheel en doet u als het ware de geheele eenzame wake medemaken. Met hoe ge ringe middelen Israëls een krachtig effect weet te krijgen, bewijst het portret van den eigenaar der portefeuille. Met weinige en dunne tinten is hier een buitengewoon relief verkregen, terwijl het karakteristieke in het gelaat op treffende wijze wordt weergegeven. Een binnenkamer van Bles, waar een dame ernstige vermaningen uitdeelt, denkelijk in zake de goddeloosheid der eeuw, is behandeld in zijn gewone uitvoerige en geestige manier en behoeft evenmin omschrijving als de kerken van Bosboom, daar reeds hunne namen een loftuiting bevatten. Uit de kerk op straat brengt me onwillekeurig tot de stadsgezichten en die van Maris, impressionnist pur sang, zijn wel de moeite waard om er een oogen- blik bij te blijven staan. In de schittering van de groote witte wolkenmassa gaan de details van de tegenstelling verloren en Maris geeft niet meer dan de meest sprekende gedeelten. Wie echter mocht meenen dat er hier maar in 't wilde op los is gesmeerd, zal van die meening, bij nadere be schouwing, geheel worden genezen, vooral door het tweede stadsgezicht, waar het effect van de volle, sombere kleur der door den Tegen bevoch tigde huizen, zoo treffend is weergegeven. Hoe goed Maris een oordeel weet op te vatten en weer te geven, bewijst ook het landschap met de ploeg dat den beschouwer onwillekeurig in een ernstige stemming brengt. Jammer dat zijn winterlandschap de eenige dissonant in de harmonie der geëxpo seerde teekeningen moest zijn. Dit is geen lucht, geen sneeuw en het opzetten op getint carton maakt een groezelige teekening geen haar beter. Van Maris op Mauve is een kleine schredeook Mauve heeft eene geheel eigenaardige opvatting, die zijn teekeningen uit honderden doet herken nen, ook Mauve is impressionnistnatuur en waar heid geeft hij weer, maar meestal van hunne sombere zijde. Zijne teekeningen nit deze portefeuille bewezen 't ook thans. Geen zonnestraal verlicht het land of de figuren, die u aanstaren alsof in ons land de zon voorgoed is uitgedoofd. Toch zie ik zijn teeke ningen oneindig liever (en hier, waarde redac teur, is uw verslaggever misschien min of meer partijdig, waaraan hij echter niets kan doen), dan de landschappen met en zonder koeien van Roe- lofsMauve is eenzijdig, grijs, Roelofs echter komt me gemaniëreerd voor, zulk schril grasgroen en zulke paars-grijze lachten en hanne dito inspie- geling zijn, zoo niet onwaar, dan toch in ons land van buitengewone zeldzaamheid en, hoe gaarne ik ook waterlelies zie, in een Hollandsch landschap moeten ze zich spiegelen in Hollandsch water en niet in water met een Engelsche tint. Stortenbekers boomgaard toont ons op 't stuk van gras vrijwat beters. Hier is werkelijk door de zon verlicht gras; hoe krachtig en toch helder zijn de scha duwpartijen. Deze teekening met het herfstland schap van Van de Sande Bakhujzen zijn m. i. de puikjes uit de portefeuille, wat het Hollandsch be treft. Om op 't landschap terug te komen, ge kunt u geen frisscher en malscher gras voorstellen dan de beide slootkanten van J. Marishet losse en beweeglijke van gras en riet uitdrukken, kan hij onverbeterlijk. Ook gevoelen zijn eendjes zich bepaald prettig in 't zonnetje en de beschouwer neemt een innige sympathie mede voor die zoo hoogst eenvoudige en zoo talentvol weergegeven hoekjes. Van daar lokt ons echter de zee, „Tha- latta, Thalatta, sei mir gegrüsst du ewiges Meer", eeuwig ook in Mesdags kunstwerk. Hier waait de frissche adem van het strand u tegen en het zij Mesdag een pink dan wel een ruim zeegezicht geeft, ge gevoelt u in tegenwoordigheid van de oppermachtige, alles overweldigende: „sei mir ge grüsst". Met haar neem ik afscheid ook van deze kunstbeschouwing, rijke bron van genot, die te veel gaf om alles te vermelden, en heb ik deze of gene teekening over het hoofd gezien, niet nit geringschatting voorwaar! maar omdat men ook des guten znviel kann haben. Leiden, Nov. '80. A. [Wegens plaatsgebrek moest dit verslag tot heden blijven liggen. Red.] LEIDEN, 16 November. De uitvoeringen, ten voordeele van de Wees inrichting te Neerbosch, onder directie van den heer Joh. Van 't Lindenhout, door de „Konink lijke Klokkenspelers van Engeland" gedurende de vorige week in verschillende steden van ons land gegeven, hebben de som opgebracht van 4000. Voor een deel daarvan is eenige grond aangekocht tot verbouw van voedingsmiddelen, waarvoor men tot heden gehuurden grond bezigde. Prins Frederik is naar Neuwied vertrokken ter bijwoning van de doopplechtigheid der onlangs geboren prinses Von Wied. Z. K. H. zal aldaar omstreeks 14 dagen verblijven. Betrouwbare particnliere berichten uit Indië deelen mede dat de gouverneur-generaal Van Lans bergen met Maart a. s. zijne betrekking als zoo danig zal neerleggen en in dezelfde maand denkt te repatriëeren. Den 14den December herdenkt Rosier Faassen den dag, waarop hij voor dertig jaren zijn loop baan als tooneelspeler begon. Er bestaat reeds concurrentie voor den aanleg van een stoomtram tusschen Gouda en Bodegra ven; de heer J. Van der Horst te Amsterdam heeft zijne plannen daartoe bekendgemaakt. De heeren Crans Co. te 's-Gravenhage, die de concessie voor een paardentram Hollandsche spoorBankastraat aldaar hebben gevraagd, deden heden bij den gemeenteraad tevens aanvraag om van dat punt af door middel van een stoomtram door de Scheveningscbe boschjes langs de zuidzijde van het Kanaal tot de havenbrug te Scheveningen en verder over den Nieuwen Weg het Badhnis te bereiken. Van den hoofdcursus te Kampen zijn nog geslaagd in het examen voor den rang van 2den luit. der inf. de sergeants Van Delft, Leendertz, Rijkens, Schilfer, Sluiter, Sommer en Spirlet, allen van het instructie-bataljon. Men wil weten dat bij het gemeentebestuur van 's-Gravenhage het voornemen bestaat om het gemeentebadhuis te Scheveningen tegen 1882 in publieke veiling te brengen. De Staatscourant van heden bevat, in Neder- landschen en Franschen tekst, de op 22 Oct. 11. te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België ge sloten overeenkomst, tot wederkeerige bescherming van fabrieks- en handelsmerken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den kapitein P. Van Assen, van het 2de reg. inf., op aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op ƒ1475 's jaars; aan den gepensioneerden majoor provin cialen adjudant P. F. A. Le Cocq d'Armandville den rang verleend van luit.-kolonelaan den heer W. G. P. Toe Water, provinciaal inspecteur der dir. bel., invoerr. en acc., met ingang op den 15den November 1880, nevens zijn tegenwoordige betrekking den personeelen titel van raad-adviseur bij het departement van financiën, buiten bezwaar van den lande, toegekend. Oemensd Nienwft Nu de zaak van W. M. De Jongh door den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage, bij dat hof is aangebracht en de raad kamer over de verwijzing naar de openbare terecht zitting zal moeten beslissen, meent men naar de artt. 124153 van het Wetboek van Strafvorde ring te moeten verwijzen, waarin de wijze wordt aangegeven waarop de zaak verder moet worden behandeld alvorens zij ter openbare terechtzit ting zal komen. Daarbij zijn termijnen vastge steld, die in acht genomen moeten worden, zoo dat, ook met de zucht om zooveel mogelijk

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1