Maandag 15 November. N°. 6364. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 matnden...1.10. 1.40. Franco per post Afzonderlijke Nommere.....wr..jf. 0.05. PRIJS DER AD VERTESTIES Van 1—8 regel» 'ledere'regel meerv. Groolere'.leltere -naar plutsrnimte. .-/ 1.05. 0.17J. KOLONIËN. BATAYIA, 6 October. Te Batavia beleefde men deze week een nach telijke ketjoepartij, gericht tegen een in de haven voor den Kleinen Boom liggende prauw. Een bende van elf roovers, alle gewapend, knevelden den djoeragan (schipper) en maakten zich van een baal koffie meester. Vijf der boosdoeners zijn later gepakt. Te Padang heerschen de pokken, doch in min der hevigen graad dan vroeger. Daar en op vele plaatsen van Java, o. a. te Djokdja en te Sama- rang, lijdt de bevolking zeer aan koortsen. Het „Ind. Vaderl." verneemt dat de concessie voor den stoomtramweg van Samarang naar Djoeana nog niet definitief is geweigerd. Op 28 November a. s. zal de zoon van den keizer van Soerakarta in het huwelijk treden met de dochter van Mangko Negoro. De verbittering onder de Chiueezen te Sama rang, wegens den suppletoiren aanslag, met zware taxatie-onkosten verhoogd, duurt steeds voort. De verwisseling der ijzeren dokken van Onrust en Soerabaia zal in deze maand plaats hebben door 3 stoomschepen van de N.-I. Sloomvaartmaatsch. Met 15 October zal de spoorlijn Soerabaia - Modjokerto worden geopend. Volgens een bericht in de „Oostpost" zijn te Bangkallan (Madura) eenige zeeroovers gevat. Van het Nederl.-ïnd. leger zitten thans volgens de „Soerab. Crt." niet minder dan 2700 man in voor-arrest. Bij het hoog militair gerechtshof zijn 1700 onafgedane zaken. Op 25 September 11. zijn te Djokdja 5 ketjoes opgehangen. Van nog 7 andere wacht men op de bekrachtiging van het vonnis waarbij zij ter dood veroordeeld zijn. Te Samarang is een geneeskundige badinrichting geopend. In het Solosche heeft een inlander eerst zijne vrouw en daarna een der te hulp toeschietende buren met een kris vermoord. De Atjeh-correspondent van de „Locomotief' betoogt het nut van olifanten voor den transport dienst te velde, daar deze 7-maal meer vervoeren dan een pikol-paard en 30-maal meer dan een koelie. Volgens berichten van het „Mak. Handelsbl." zijn de toestanden in het Bonische bevredigend. Het weder blijft in West- en Middel-Java meeren- deels zeer buiig. De toestand van den handel is even lusteloos als te voren. Een van den adsistent-resident te Kotta-Radja ontvangen rapport nopens den staat van zaken in Atjeh en onderhoorigheden, gedagteekend 18 Sep tember jl., bevat de volgende berichten In Groot- Atjeh was nergens de rust verstoord, en had de toestand geen verandering ondergaan. Voortdurend nam, wel is waar in geringe mate, de bevolking toe. Zij besteedde al hare krachten aan de kuituur van padi en tweede gewassen. In de IV Moe- kims en zuidelijke nederzettingen werden velden weder bebouwd die jaren achtereen braak hadden gelegen. De veestapel had zich aldaar, voorname lijk door aankoop, weder eenigszins uitgebreid. - Ter Noordkust ondervond de wd. adsistent-resident eenige moeieiijkheden met de inning van het door de hoofden der verschillende staatjes verschuldigde sultans-aandeel in de hassil. Geen der hoeloeba- langs scheen de eerste te willen zijn om die schat ting te voldoen. - In Samalangau was niets bijzon ders voorgevallen, doch viel nog weinig verbe tering in den politieken toestand waar te nemen - De berichten van de Westkust ontvangen, loo- pende tot 14 September, gewaagden wederom van verschillende pogingen der bende van Toe- Omar om den passar te Analaboeh te bestoken. Door de flinke houding der passarbevolking werden echter al die pogingen verijdeld en een geregelde aanval op den passar belet. Daarentegen bad be doelde bende, ter sterkte van 200 a 300 man, in den nacht van 3 op 4 September eene in de nabij heid van Analaboeh gelegen kampong aangevallen, en de geheele bevolking, zoo mannen als vrouwen en kinderen, tellende 20 zielen, opgelicht en mede gevoerd. - Van de Oostkust waren geen officiëele rapporten ontvangen. Volgens niet officiëele be richten zouden tegenslanders van den radja van Simpang Olim geneigd zijn met dezen in minne lijke schikking te treden, en daartoe reeds de bemid deling ingeroepen hebben van den radja van Edi. In het groot-ambtenaarsexamen zijn geslaagd de heerenP. W. L. Mijer, J. J. F. Schreuel, C. L. G. Castens, J. W. Fainsen, O. E. V. Her mens, A. H. H. S. Hermens en A. Breevoordt. Drie candidaten werden afgewezen. Door den gouverncnr-generaal van .Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen; Civiel Departement. Benoemd: Tot onderw. 2dekl. W. H. Pieters; bij den waterstaat enz. tot opz. 1ste kl. J. E. Scheller; tot opz. 2de kl. G. Leemhuis; tot adj.-ÏDg. 2de kl. bij de staatssp. op Java, A. B. Reintjesbij het hinnenl. best, op Java en Madura, tot eontr. 2de kl. H. R. Pereira; tot ad9pir.-contr. J. J. Meyer; tot 5den onderw. aan de kweekschool voor iul. onderwijzers te Bandong A. R. Twijssel; tot tijdelijk leeraar in de Duitschetaal en letterk. bij de afd. hoogere burgerschool van het gymn. „Willem III" te Batavia J. M. W. Carpentier Alting; tot opz. 2de kl. hij den waterstaat J. II. Hemmes; tot letterzetter l9te kl. bij de landsdrukkerij B. H. Van Duyn; tot hoofdcomra. ter alg. secr. E. C. baron Sweerts De Laudas Wijborgh; tot inspect, van fin., in de 2de afd. (standpl. Cheribon) C. W. F. Neys; in de 4de afd. (st. Soerabaia) B. C. J. Heyman; in de 5de afd. (st. Passoeroean) R. C. Bakhuizen Van den Brink; tot adj.-insp. van fin. J. C. Bouwman; bij den post- en telegraafd.: tot comm. lste kl. A. G. Schrok; tot comm. 3de kl. L. F. Persijn. Ver leend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat G. A. Van de Pol; aan den contr. 2de kl. W. F. Straeter; aan den ond. 3de kl. H. Van Berne; aan den lsten comm. bij 's lands kas te Samarang W. O Brouwer; aan den opz. lste kl. bij den waterstaat H. Brauns. Gesteld: Ter beschikking van den alg. secr. J. A. Aeckcrlin. Toegekend; Rang en titel van insp. van fin. aan den fin. ambt. C. Th. Knottenbelt. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de opz. lste kl. bij den waterstaat P. Reep'; eervol met beh. van recht op pens., de insp. van fin. in de Vde afd. A. N. Dinger. Departement van Oorlog. Geplaatst: De lste luit. der inf. O. G. H. Heldringen in de 3de milit. afd., de off. van gez. 2de kl. J. M. E. Kunert en de kapt.-kwartierm. C. J. Borel te Weltevredenbij het 2de bataljon infanterie de kapitein C. E. Te MecheleD; als adjudant bij het 5de bat., de l9te Init. H. F. Luytjes, van dat corps; bij het 8ste bat., de 2de lnits. J. A. L. De Jeer, P. J. Manden cn P. H. Bodemeyer. Bevorderd: Bij den milit. geneesk. dienst: tot dirig. off. van gez. 2de kl. A. Ledeboer; tot off. van gez. lste kl. P.A. Platteenw. Over geplaatst van of naar AtjehAls onderint. 2de kl. bij de int. in Atjeh de kapt.-kwartierm. J. W. Evers; bij het hospit. te Weltevreden, de lste luit.-kwartierm. A. D. Cheriex; by den geneesk. dienst der Mol. Eil. de off. van gez. lste kl. M. J. Van Geelkerken; bij den geneesk. dienst in Atjeh, de off. van gez. lste kl. A. Ten Bosch en die der 2de kl. L. Marcus; bij den geneesk. dienst van Sum. Westk. de off. van gez. 2de kl. P. J. Heymans Van Anrooy; bij het hosp. te Samarang de off. van gez. der 2de kl. M. Albricht; bij bet 16de bat. de 2de luit. G. J. A. Van Onsenoord; bij het garn.-bat. van Banka, de 2de lnit. J. D. Augustijn. Ontslagen: Eervol, de klerk bij den art.-conatrnctiewinkel te Soerabaia C. C. Butteweg; op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met beh. van recht op pas., de kapt. der inf. J. H. Van Rijn. Departement van Marine. Vergnnningverleend: Om te repatriëeren aan den kapt.-lnit. ter zee A. J. baron Van Geen. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtscb. te Batavia op Zr. Ms. st. „Atjeh" de uit Nederland verwacht wordende adelb. lste kl. J. Beeckman; van Zr. Ms. wachtsch. te Batavia op Zr. Ms. st. „Sumatra" de lnit. ter zee 2de kl. E. Van Voort- hnyzen. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de 2de comm. bij het dep. der marine G. E. E. Philips. Benoemd: Tot 2den comm. J. E. Gervais; tot 3den comm. J. J. Zerb. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Baudry d'Asson is gisteren om halfeen uit zijn arrest ontslagen, nadat de afgevaardigden Valfais en Legonidec verklaard hadden er voor in te staan, dat hij gedurende den bepaalden tijd niet weder in de Kamer zou komen. De gemeenteraad van Marseille heeft met groote meerderheid van stemmen een krediet van 10,000 fr. toegestaan om bij wijze van gratificatie te verdeelen onder de politie-agenten, die mede gewerkt hebben tot de uitvoering der Maart-decreten. Spanje. De liberale pers in Spanje herinnert de regee ring dat het Concordaat van 1851 de oprichting van geestelijke orden niet toestaat, wel die van zendelingeninrichtingen voor de koloniën dat zoo vele congreganisten zich thans in Spanje vestigen acht zij gevaarlijk en bovendien onbillijk, daar de autoriteiten de democratische vereenigingen ont bonden. Martos zal de quaestie in de Cortes ter sprake brengen. Volgens de „Integridad" verlangt de minister president Canovas dat alle particuliere ontwerpen voor eene conversie der schuld openbaar worden gemaakt. De regeeriDg zal eerst een besluit nemen nadat deze onderzocht ziju. G-rooit-F?-r5tanTiiS. Te Dablin kwamen een aantal verdreven Obla ten van Autunzij werden door een commissie ontvangen en door ongeveer 4000 personen, waar van sommigen met fakkels, vergezeld tot aan het klooster, bij Dublin gelegen. De superieur der congregatie, die eenige dagen vóór zijne kudde te Dublin was aangekomen, dankte de menigte voor hare ontvangst en betuigde zijne erkentelijkheid aan het Iersche volk voor zijne gastvrijheid. Te Ballinrobe zijn tbans ongeveer 1000 soldaten en politie-agenten bijeen. De arbeiders, gezouden door de Dublinsche commissie, die zich het lot van kapitein Boycott heeft aangetrokken, werden Vrijdag aldaar verwacht. In de omstreken ziju op vele plaatsen biljetten aangeplakt, waarin de Ieren van het graafschap worden opgewekt om niet te dulden dat de oogst van kapitein Boycott door die arbeiders worde ingehaald. Te Dublin ziet men met zeer groote spanning den afloop van deze zaak tegemoet. OoSteSW.-TToMg-. Moanrohie. Nadat alle besluiten der beide delegaties, waar- tusschen verschil bestond, in onderlinge overeen stemming waren gebracht, heeft de miuister Von Haymerle gisternamiddag in de Oostenrijksche delegatie in naam des keizers haar dank gezegd voor hare vaderlandlievende werkzaamheid, waarna met een „Hochop den keizer de zittingen ge sloten werden. Turkije. Hoe veel de veiligheid in Macedonië te wen- schen overlaat, blijkt o. a. nil het volgende feit De burgemeester van Salonica, Aarif-bev, is door roovers gevangengenomen, die 10,000 Turksche ponden in goud (ongeveer 110,000 gld.) als los prijs verlangen. Hij was op reis naar een hem toebehoorend landgoed aan de Golf van Volo, vergezeld van drie gewapende bedienden en vijf gendarmes. Dat escorte echter was niet voldoende om de roovers af te schrikken en de uitkomst bewijst dat zij inderdaad de sterbsten waren.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1