Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. N°. 6864. baandag 15 November. A°. 1880. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBANT: Voor Leidea per S rausden.....1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nortimers0.09. PRUS DEB ADVERTENTIES Ven 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0,17^ iGrootere letten, neer plaatsruimte. LEIBEN, 13 November. Naar wij vernemen, zal de Duitsche opera uit Rotterdam Maandag den 22sten November alhier een voorstelling komen geven, welke men het debuut voor Leiden voor dit gezelschap zou kunnen noemen, omdat sedert verleden jaar een aantal nieuwe - en goede - krachten zijn geënga geerd. Bovendien, de vele moeite en geldelijke opofferingen, die de Rotterdammers zich getroosten om dit opera-gezelschap een goede plaats te doen innemen, waarborgen een goede uitvoering. Mocht het publiek, door in grooten getale op te komen, de Schouwburgcommissie in haar voor nemen steunen, dan gelooven wij dat in dit speel seizoen met gunstigen uitslag iedere maand eene voorstelling gegeven kan worden. - Voor de eerste voorstelling is de „Freischütz" gekozen. De heer A. Van der Sluis, predikant te Sneek, heeft het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente (Hooigracht) alhier aangenomen. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente zijn ten gevolge van het bedanken van de heeren P. Gijsman, J. C. Van der Waals en T. Uiten- broek, gekozen tot ouderlingen de heeren N. Van Rossen Sr., D. Pander en B. Den Houter; en wegens het eveneens bedanken van de heeren Th. Van Wijk, P. Van der Most Van Spijk en C. Dros, gekozen tot diakenen de heeren D. R. Thierry, Th. Van Wijk en P. Van der Most Van Spijk. In de afdeelingsverslagen van de Tweede Kamer komt de volgende vraag aan den minister van binnenlandsche zaken voor: „Is den minister iets bekend omtrent gemis van medewerking van het gemeentebestuur te Leiden met den commandant der dienstdoende schut terij? Zoo ja, heeft de minister maatregelen des- trefiende genomen?" De steller van deze vraag schijnt blijkbaar goed op de hoogte van Leidsche toestanden te zijn. Het is algemeen bekend dat, reeds bij de benoeming van den nieuwen burgemeester, de majoor commandant den nieuwen titularis niet de eer betoonde, die hem toekwam. Geene serenade, niets wat hem blijk kon geven van ingenomenheid met zijne benoemingOok in een brochure „Iets over Schutterij", zegt de majoor-commandant der dd. schutterij dat hij niet genoegzame medewerking van het gemeentebestuur ondervindt. Maar met vrij moedigheid vragen wij onsIs dit waar De vraag, die nu aan den minister gericht is, dient beantwoord te worden. Moest de Leidsche schutterij op heden 13 November evenals voor vijftig jaar uittrekken, dan ontbraken er aan het corps officieren2 kapiteins, 3 1ste lui tenants, 4 2de luitenants. Twee compagnieën zouden achter moeten blijven uit gebrek aan officieren. Aangemoedigd door den bijval, dien zij hier te lande mochten ondervinden, en tevens om aan de vele uitnoodigingen om zich te laten hooren te kunnen voldoen, zijn de Eugelsche klok kenspelers voornemens in de maand Februari a. s. nogmaals een bezoek te brengen aan Nederland, en waarschijnlijk dan ook aan Leiden. Op het zestal voor de Waalsche gemeente te Rotterdam, ter voorziening in de bestaande vacature door het bedanken van ds. Yalès te Amsterdam, staan de hh.L. Bresson te Tonneins, C. G. Chavanaes te Leiden, L. Gerold te Straats burg, J. J. L. Luti te Middelburg, E. Mordant te Bergerac en E. Picard te Dordrecht. Het beroep Daar de Christ.-Ger. gemeente te Niezijl is aangenomen door den heer J. A. De Bruin te Hazerswoude. De heer O. Los te Colijnsplaat heeft voor het beroep naar de Christelijk-Gereforraeerde ge meente te Waddingsveen bedankt. Na het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen wij de Indische bladen van 29 Sep tember tot 6 October. De Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk, deze week in buitengewone vergadering bijeengekomen, op verzoek van den heer J. Eige- man, predikant te Dordrecht, bij vonnis der Synodus contracta van 20 Aug. 11. veroordeeld tot één jaar schorsing, met verlies van traktement, heeft drie zittingen aan de behandeling dier zaak gewijd en ten slotte de schorsing tot de helft vermin derd met bepaling dat de voorloopige schorsing, door het Prov. kerkbestuur uitgesproken, en die nu reeds over de drie maanden duurde, mede in mindering zou gebracht worden, zoodat de schor sing met Februari 1881 een einde zal nemen en bovendien den beklaagde ontheven van de betaling der kosten van de procedure. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5169 volwas sen personen en van 612 kinderen. Aan het dezer dagen aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen gehouden examen voo1- de betrekking van leerling-conducteur en leerling-telegrafist namen 76 candidaten deel. Van dezen hebben aan de voorwaarden van examen o. a. voldaan de heeren G. A. J. G. Bouricius te Leiden en J. J. Lab rijn te Haarlemmermeer. Negen candidaten, die intel lectueel eveneens aan de eischen van het examen hadden voldaan, zijn wegens myopie of daltonisme afgewezen. De opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen tien maanden des jaars bedraagt 2,578,000 meer dan het vorige jaar. Niettegen staande de suiker-accijns nog al ijd ƒ600,000 ten achteren is, hebben alle overige accijnzen zooveel meer opgebracht, dat het totaal bedrag nog ƒ90,000 hooger is. Het zijn voornamelijk de zoogenaamde indirecte belastingen, namelijk de zegel-, registratie-, hypotheek- en successierechten, die tot de verhoo ging hebben bijgedragen: nagenoeg 2 millioen. De posterijen en de telegraphie hebben tot de ver meerdering nagenoeg 264.000 bijgedragen. De raming over de tien maanden is nu reeds met 1,800,000 overtroffen. Aan de hoofdcommissie voor het huldeblijk aan luitenant-generaal Van der Heyden is over gemaakt de som van 2826 als netto bedrag der inschrijvingen te Amsterdam. De 1ste luit. E. Boellaard, van de 8ste afdee- ling vesting-artillerie, is overgeplaatst bij het 2de regiment veld-artillerie. Naar men verneemt, zal het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", dat voor de reis naar Oost-Indië wordt gereed gemaakt, worden opgedragen aan den kapitein ter zee H. Yan Goens, adjudant van den Prins van Oranje. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, is gisteren te Port-Said aangekomen, en weder vertrokken; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Donderdag namiddag van Marseille. De minister van marine brengt ter alge meene kennis dat in Augustus 1881 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. De minister van waterstaat brengt ter alge meene kennis van belanghebbenden dat in de eerste helft van December a. s., ter benoeming van rijks opzichters van den waterstaat 4de kl,, een vergelij kend onderzoek zal plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft de bij besluit van 20 Oct. jl» gedane benoeming van een schoolopziener in het arr. Loenen ingetrokken, en benoemd tot school opziener in het arr.Tilburg, mr. H. C. F. Rits, te Waalwijk; Utrecht, D. De Groot, te Utrecht; Loenen, jhr. mr. J. E. Huydecoper, te Amsterdam te rekenen van 1 Aug. 11., aan dr. M. C. Men- sing, gewezen ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen, een pensioen ten laste van den staat verleend ad 1816 's jaars; pensioen verleend aan J. Gieliam, postbode te Oestgeest, ad 159's jaars, en aan O. Hiddingh, brievengaarder te Gasselte, ad 78 's jaars. Wij hadden het genoegen hier gisteravond voor de eerste maal in dit jaar het tooneelgezelschap van de heerei van Ollefen, Moor en Yeltman te zien optreden. Tot deze buitengewone voorstelling was het bekende Yolksstukde „dochters van Hase- mau" gekozen. Onder de artisten waren oude bekendenande ren echter waren bij het Leidsche publiek nog vreemd. De opvoering heeft zeer wel voldaan. Het spel van den heer Haseman (D. Van Ollefen) en Albertina, zijne vrouw (mevr. Albregt), zoo mede dat van den schoonzoon Willem Knor (Moor), al werkte deze wel wat veel met de oogen, is zeer te roemen. De drie dochters van Haseman werden door het publiek herhaaldelijk toegejuicht. De stem vau Rosa had nochtans wei iets minder gemaakt kunnen zijn; maar als de vrouw uit de groote wereld speelde zij hare rol met waardig heid. Ook in het laatste bedrijf, waar zij haar echtgenoot om verzoening vraagt, wist zij het pu bliek tot zich te trekken. De lispelaar Eduard Klein (den heer Bigot) mag mede een woord van lof niet onthouden worden. De zaal was tamelijk bezet; bij een wederop- treden hier ter stede zal dit tooneelgezelschap on getwijfeld op een voldoend bezoek kunnen reke nen. - Een volksvoorstelling op Zondag en een stuk in het genre van de dochters van Haseman lokt menigeen nogmaals naar den Schouwburg, ook zelfs van hen die gisteravond er geweest zijn. Met zekerheid deelt het Hbl. mede dat eene buitenlandsehe maatschappij te Amsterdam een grooten, naar de eischen des tijds ingerichlen schouwburg gaat bouwen. Om inbraken te voorkomen, isteAm- sterdam een werktuigje in den handel gebracht, dat, aan een deur vastgeschroefd, zóó kan worden ingericht dat bij de opening van de deur een veer op een slaghoedje springt, zoodat een knal, gelijk aan een pistoolschot, zich doet hooren. Bij twee ingezetenen aan het Stati onsplein te Arnhem is gisternacht ingebroken. De onbekende bezoekers hebben daartoe uit de keu kens eene glasruit uitgesneden en daarna de ge sloten keukendeur met een beitel uit het slot ge hakt, waardoor de benedenhuizen vrij waren voor hunnen ontdekkingstocht. Een aantal zilveren lepels en vorken, benevens een gouden flacon en broche, alsmede eenig geld, zijn ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1