eener rijkskweekschool voor onderwijzeressen. Er waren leden die bij de regeering er op aandron gen om toch vooral de eischen voor de hoofd onderwijzers-examens niet te hoog te stellen. - Er werd aangedrongen op het aannemen van de nieuwe spelling in regeeringsstukken en men gaf zelfs in overweging om van regeeringswege een geleerde speciaal tot bespoediging van de uitgave van het Woordenboek aan te stellen. - Voor de Staatscourant, waarvan men den inhoud vrij onbe langrijk noemde, wordt, meende men, zooveel personeel, als daarbij thans werkzaam is, volstrekt niet vereischt. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, is mededeeling gedaan van het koninklijk besluit, houdende beslissing in zake het beroep van mevrouw de weduwe; Des Amorie Van der Hoeven, geb. Hubrecht, tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij zij in haar verzoek om wijziging van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp, niet ontvankelijk is verklaard. Het bestreden besluit van Gedep. Stalen van Zuid-Holland is vernietigd. Volgens opgaaf in de Staatscourant van heden bedroeg het aantal inwoners in de provincie Noord-Holland, bij de zesde algemeene tienjarige volkstelling op 31 Dec. 11., 679,990 personen, waarvan 328,688 mannen en 351,302 vrouwen. Het meest bevolkt was Amsterdam met 317,011 inwoners, het minst bevolkt de gemeente Katwoude met 232 inwoners. Allean te Amsterdam waren 20,455 vrouwen meer dan mannen. Aalsmeer had een bevolking van 1911 m. en 1804 v., te zamen 3715; Bennebroek 394 m. en 380 v.774; Haar lem 17,416 m. en 19.560 v.: 36,976; Haarlem mermeer 7428 m. en 6890 v.: 14,318; Heem stede 1492 m. en 1673 v., samen 3165 zielen. Aan het departement van marine zal den 28sten dezer, onder nadere goedkeuring van den minister, worden aanbesteed de levering van1500 meter voeringbaai, 1400 stuks wollen dekens, 1800 stuks bont-linnen overtrekken voor matrassen en 2000 dito voor kussens (één perceel) en verschil lende onderscheidingsteekenen op laken en linnen voor schepelingen. Door de geneeskundige staatscommissie te "Utrecht zijn toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de heeren T. L. Dijksterhuis en A. Lofvers, doctorandi. Van de twee onderofficieren van den hoofd cursus voor de infanterie te Kampen, die onlangs door ziekte waren verhinderd en nu het schriftelijk gedeelte van het examen voor 2den luitenant der infanterie hebben afgelegd, heeft één voldaan, namelijk de sergeant Bueninck. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Sout hampton. Gemengd Nleuvru, De zuivere opbrengst van de uitvoe ring, door de Engelsche klokkenspelers alhier ge geven in het belang der weezeninrichting te Neer- boscb, bedraagt f 703.72. Een man die eergisteravond in het Westeinde in Den Haag door een tramwagen werd overreden, is nog denzelfden avond in het gasthuis overleden. De rechtbank te Amsterdam deed gis teren uitspraak in het geschil tusschen den werk man Ris en de Spaarbank aldaar. Het bestuur der Spaarbank werd in het gelijk gesteld. Gistermorgen is op een Deensch vaar tuig, in de haven te Amsterdam liggende, een matroos een voet verpletterd tusschen den anker ketting en het kluisgat. - Op de Kattenburgerbrug werd een voorbijganger door eene bloedspuwing overvallen, waardoor hij na weinige oogenblikken overleed. Bij het stellen der ijzeren overkap ping op de westelijke binnenplaats van het in aan bouw zijnde Rijks-Museum te Amsterdam, waar mede men tot hiertoe zeer voorspoedig was gevor derd en nagenoeg gereed kwam, had gisternamid dag, omstreeks drie uren, een droevig ongeluk plaats. Gedurende de afwezigheid van den onder baas van den aannemer J. Paris Isaac, is bij het stellen een gedeelte van een ijzeren balk gebro ken, en terecht gekomen op het hoofd van een der zich op de steigers bevindende werklieden, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk dood bleef, en een ander mede kwetsuren ontving, die evenwel niet gevaarlijk bleken te zijn. Onder Wolfhezen werd Dinsdag een drijfjacht gehouden, waaraan een tiental heeren deel namen. Door het terugkaatsen van een hagelkorrel werd een van de jagers, de heer Van der W. uit Nijmegen, zoo noodlottig in het hoofd getroffen, dat hij bijna onmiddellijk bezweek. De dader, wien zelfs geen onvoorzichtigheid kan worden verweten, was wanhopend van smart en algemeene ontzetting heerschte onder de jagers, onder wie, naar men verneemt, ook eenige Leidsche studenten waren. Onder Steenbergen is eene schuur van de bouwhoeve „de Slinger" met den geheelen oogst, benevens 21 stuks vee, eene prooi der vlammen geworden. Het bericht dat in het bekende pers delict voor de Tielsche rechtbank tegen dr. Reod- huyzen appèl is aangeteekend door het openbaar ministerie te Tiel, wordt bevestigd. De Amerikaansche regeering laat dagelijks gemiddeld 1 millioen briefkaarten maken; in 1879 werden er 246 millioen verbruikt. De schade, door de aardbeving te Agram aangericht, wordt bij benadering geschat op drie millioen, afgezien van de onberekenbare schade, door de kerken, in het bijzonder door de Domkerk, geleden. Dinsdag-nacht en gisterochtend in de vroegte werden weder eenige zwakke stooten gevoeld. Ook van het platteland komen van alle zijden berichten omtrent de geleden schade. De keizer zond 10,000 gulden ter tegemoetkoming. BUITENLAND. Frankrijk. Op de bijeenkomst van de republikeinsche linkerzijde waren gisteren meer dan honderd leden. De heeren Deves en Séuard meenden dat, als er ten gevolge van eene interpellatie over de alge meene politiek een votum van vertrouwen aan de orde kwam, het ministerie op eene meerderheid van 190 a 200 stemmen kon rekenen. Hij achtte het waarschijnlijk dat het kabinet zijn verzoek om ontslag zou intrekken. De heer Deves ver klaarde echter dat hij geen mandaat van het kabinet had om zulk eene interpellatie voor te stellen. De linkerzijde machtigde haar bureau om zich met andere bureaux te verstaan, om van eene volkomene instemming met de ministeriëele ver klaring blijk te geven. De communard Eélix Pyat heeft om zijne tweejarige gevangenisstraf te ontgaan naar Brussel de wijk genomen. Duitsohland. Prins Bismarck bevindt zich, naar men uit Eriedrichsruh, ziju landgoed in Lauenburg, ver neemt, tegenwoordig zoo wel, dat men hem her haaldelijk weder te paard ziet rijden, eene ont spanning, die hij zich eenige jaren lang had moeten ontzeggen. Het geheele gezin vau den Rijks-kan selier, zijne gemalin, zijne twee zoons en zijne dochter met haren gemaal, graaf Rantzau, is thans te Eriedrichsruh bijeen. Jagen doet prins Bismarck niet meer; het jachtrecht in zijne Lauenburgsche bosschen heeft hij voor 12,000 mark per jaar aau eene vereeniging van Hamburger heeren verpacht. Gi-oot-ISi-ituimië. Alle bladen zonder onderscheid van kleur geven hunne tevredenheid te kennen over de gisteren medegedeelde rede van Gladstone, vooral wat betreft het voornemen der regeering, om in Ierland den eerbied voor de wet te handhaven. Telegram m en» KINGSTOWN, 10 November. De mannelijke bevolking van Ulster trekt tegen Mayo op. De intendant van het Britscbe gouvernement heeft gedurende den nacht twee troepenafdeeliugen ter ondersteuning van kapitein Boycott gezonden. Men vreest voor een burgeroorlog. KEULEN, 10 November. Op verzoek van de Grieksche regeering, hebben de Grieksche comité's te Bucharest het zenden van vrijwilligers naar Athene geslaakt. In Griekenland zelf zijn reeds 16,000 vrijwilligers aangeworven; 30 000 redifs of reservisten zijn door de Porte onder de wapenen geroepen. Ook zijn er troepen naar Salonica en Volo gezonden. RAGUSA, 10 November. De Dulcignoten wei geren Derwisch-pacha te hooren. Albaueezen, die in Italië wonen, sporen het Bond tot wederstand aan. Derwisch-pacha ontving te Scutari de hoofden van het Bond beleefd en raadde hun aan zich te onderwerpen. LONDEN, 11 November. De gisteren gehouden kabinetsraad heeft bijna vier uren geduurd. De „Times" verneemt dat behandeld werd de vraag of, met het oog op de officieel bewezen uitbrei ding van de agrarische beweging in Ierland, het niet noodzakelijk is de bevoegdheid van het uit voerend bewind te vergrooten. Volgens de „Times" zijn de ongunstige be richten over den gezondheidstoestand vau czaar Alexander II ongegrond. PARIJS, 11 November. De ministers waren gisteren onder voorzitterschap van Grév, op het Elysée vergaderd, en hebben erkend dat. open bare opheldering onvermijdelijk is. De republi keinsche linkerzijde zal morgen het kabinet interpelleeren. In de parlementaire kringen w^rdt de ministeriëele crisis als geëindigd beschouwd. De Kamer der Afgevaardigden zou een votum van vertrouwen in het Kabinet uitbrengen en het ministerie zich vereenigen met de orde van den dag, zooals die door de Kamer is vastgesteld. LEIDEN, 11 November. In de hedennamiddag gehouden gemeen^raads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanier, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Goudsü it, Wil- helmy Damsté, Van der Zweep, Le Poole. Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, De Goeje, Van der Lith en Van Wensenlater ook de heeren Librecht Lezwijn en Juta. Afwezig met kennisgeving de heer Van Iterson. Na opening der vergadering legden de nieuwe leden, de heeren Bredius, Le Clercq, Der ksen en Zaalberg, de bij de wet voorgeschreven ecden af, waarna zij door den Voorzitter met het door de burgerij in hen gestelde vertrouwen werden ge- lukgewenscht, die daarbij den weusch uitsprak dat hunne tegenwoordigheid moge bijdrage tot bloei der gemeente, die ons allen lief en dier baar is. Tot hulponderwijzeres aan de school n°. 3 voor minvermogenden werd benoemd mej M M. Vrij- hoff, alhier; tot hulponderwijzeressers asu de Meis jesschool der 2de klasse, mej. C. B, Iienaud en A. J. Van Loghemde heer J. L. A. Dèsertine werd als stadsheelmeester herbenoemd. Op het verzoek van P. Arnoldus en F. Strengers, om over de sloot aan den Rijnsburgersingel eene brug te mogen leggen, werd zonder stemming gunstig beschikt, en aan mej. T. Middelkoop een eervo' omslag als hulponderwijzeres aan de school n°. 1 voor onver- mogenden verleend. Het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880, tot een bedrag van f 1785.01, werd met 17 stemmen aangenomen. De heeren Dercksen en Bredius hielden zich bui ten stemming. Vervolgens werden goedgekeurdde suppletoire staat van begrooting, dienst 1879, van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur; de rekening van voor meld Armbestuur over 1879, en de begrooting als voren over 1881; zoomede de voordracht betrek kelijk den verkoop van grond bij het Plantsoen. Bij het laatste punt vroeg de heer Cock of de voorwaarden voor den verkoop eerst aan den Raad zouden worden overgelegd, waarop door den Voor zitter bevestigd werd geantwoord. De verordening regelende het getal, de jaar wedden, dg benoeming en het ontslag der ieeraressen en leeraren aan de H. B.-S. voor me: jes gaf tot geen algemeene beschouwingen aanleiding en werd na enkele voorgestelde wijzigingen met 17 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Bij het beslui regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen dier H. B.-S. stelde de heer Cock voor om bet school geld in plaats van op f 60 op f 100 te stellen en de bijwoning der enkele lessen in ev vredigheid daarvan. Dit voorstel werd met 13 tegen 7 stem men verworpen, en het besluit zelf daarna met 14 tegen 6 aangenomen, zoomede cle verorde-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2