I is er beschadigd. Ook zijn er huizen ingestort. De schade is buitengewoon groot. Tot dusver is men te weten gekomen dat 30 personen min oi meer gewond zijn. De overheid neemt zooveel moge lijk maatregelen van voorzorg, ook voor het ver laten van woniugen. Te Agram heeracht een algemeene paniek. BUITEN LAND. Frankrijk. In i880 bracht Frankrijk 78 millioen hectoliter tarwe op, dat is 19 millioen meer dan in 1879. De belegering der monniken te Tarascon duurt voort. Men verzekert dat zij voor acht dagen levensmiddelen hadden. Yoor het overige bevinden zich, volgens sommige berichten, duizenc of zelfs tweeduizend gewapende boeren bij ken, en wil de overheid hen door honger tot overgave dwingen, om bloed vergieting te voorkomen, zon der hun daarom het wegzenden van «nnutte mon den te beletten. - Drie priesters, eigenaars der gebouwen en bestuurders, gelijk zij zich noemen, van hunne „burgerlijke vereeniging", hebben een nadrukkelijk protest openbaar gemaakt, hunne bespringers onder den grooten ban des Pausen verklarende. - Naar men aan de Belgische „ïndé- penaance" uit Marseille schrijft, dagteekeut de belegerde abdij uit de middeneeuwen, met zeer hooge en dikke muren en zoo gelegen dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou wezen om erin door te dringen. De zitting der Kamer is gistermiddag te twee uren geopend. De voorzitter, de heer Gambetta, heeft een brief voorgelezen van den heer Bethmont, die zijn ontslag vraagt, omdat hij tot voorzitter van de rekenkamer is benoemd. Daarna werd overgegaan tot de samenstelling der bureaux. De minister Ferry las een ministeriëele verklaring voor, waarin wordt gezegd dat de ver andering van ministerie de richting van het be stuur der staatszaken niet heeft veranderd; de regeering is getrouw gebleven aan de politiek, die bij de debatten in de Kamer is aangewezen. De wetten betredende de congregaties zijn wetten van verstandig beleid en noodzakelijkheid, en waarborgen het welzijn der maatschapppij zonder eenig dogma of geweten geweld aan te doen. Een zeker aantal congregatiën heeft een verzet tegen de wetten georganiseerd, en het is van be lang, dat er een einde worde gemaakt aan een toestand, die de openbare orde bedreigt. 261 in richtingen, die niet geautoriseerd waren, zijn ont bonden. De ontbinding is uitgestrekt tot alle onwettige vereenigingen van mannen, maar de regeering heeft geen plan die op vereenigingen van vrouwen toe te passen. Verder wordt het in de openingsrede wenschelijk genoemd, dat men er naar streve cm de moreele en intellectueele ontwik keling der natie te bevorderen. De regeering zal doen wat zij kan om dat doel te bereiken, o. a. door alle trappen van het openbaar onderwijs te ver beteren overeenkomstig de beginselen der Constitutie. Voort wordt de behandeling der wet tot herzie ning van de rechterlijke inrichting aanbevolen. De vertegenwoordiging, zoo wordt gezegd, zal er een punt van eer uit maken, de ontwerpen op het recht van vergadering en op de drukpers af te doen. Zoolang de nieuwe wetten niet zijn goed gekeurd, zal de regeering de thans bestaande toe passen. De regeering kan niet ongewapend blijven tegenover de ophitsingen tot den burgeroorlog. Zij gelooft niet dat de omstandigheden thans het tot stand komen eeuer algemeene wet op het recht van vereeniging toelaten. Zij meent dat men zich bepalen moet tot eene wet op het recht van beroeps verenigingen. Den Senaat wordt het aannemen van het algemeen tarief aanbevolen. Ten slotte wordt gezegd dat de militaire organisatie voltooid zal zijn door de wet op de bevordering der offi cieren, enz. De regeering zal mededeeling doen van de onderhandelingen, die er plaats hadden nadat het tractaat van Berlijn geteekend was. Uit die mede- deeliugen zal blijken dat Frankrijks betrekkingen met alle mogendheden goed zijn en dat de regeering eene vredelievende staatkunde heeft voorgestaan. „Wij hebben vertrouwen," aldus volgt erop, „dat de wil der mogendheden ten slotte zal zegevieren. In het voortduren der gemeenschappelijke beraad slagingen is de zekerste waarborg gelegen voor de rust van Europa. De Fransche republiek heeft niet opgehouden in de beraadslagingen een geest van onbaatzuchtigheid en van vredelievendheid te bren gen, waaraan door niemand getwijfeld is en betgeen ten gevolge had dat Frankrijk het vertrouwen der wereld geniet. Het programma heeft geen over eenkomst met die eerzuchtige manifesten, welke alles omvatten zonder iets op te lossen. Om zooveel nuttige werken goed ten einde te brengen, zijn er twee dingen noodig: methode en esprit de suite. Zonder deze is geen zitting van het parle ment vruchtbaar. Ook moet het ministerie uw volledig vertrouwen hebben. Wij stellen ons niet tevreden met een oogenschijnlijk vertrouwen. Gij weet wie wij zijn. Wij willen niet dat de meerder heid ons eenvoudig duldt." Nadat de verklaring in de Kamer van afge vaardigden voorgelezen was, vroeg de heer Dela- fosse verlof de regeering te interpelleeren over hare buitenlandsche staatkunde. De dag daarvoor is bepaald ter gelegenheid van het overleggen der diplomatieke stukken. De heer Laisant heeft een voorstel ter tafel gelegd, volgens hetwelk eene commissie benoemd zal worden voor een onderzoek naar hetgeen er bij het proces Jung-De Woestyne ten opzichte van generaal De Cissey aan het licht gekomen is. Hij vroeg voor zijn voorstel de urgen tie, die aangenomen is met 263 tegen 108 stem men. Hierna had er een debat plaats tusschen den minister-president Ferry en Baltue over het vast stellen van de orde der werkzaamheden. Ferry vroeg de prioriteit voor de wet op het lager ouder wijs, Baltue vroeg ze voor de wet op de rechter lijke inrichting. De Kamer verwierp met 200 tegen 166 stemmen de prioriteit voor de wet op het lager onderwijs en stelde de rechterlijke inrichting bovenaan op de lijst der werkzaamheden. Deze beslissing heeft eene beweging doen ontstaan. Oosteiw.-Hong'. Monarchie. De Oostenrijksche delegatie heeft de beraad slaging over het gewone en buitengewone budget van marine en oorlog gisteren ten einde gebracht. Ter aanschaffing van geschut voor de haven van Pola heeft zij, in plaats van de door de com missie voorgestelde 320,000 fl., op voorstel van Engerty 640,000 fl. toegestaan, nadat de minister Von Haymerle nadrukkelijk verklaard had dat de regeering bij de begrooting van uitgaven niet minder dan een volksvertegenwoordiger, wie ook, te rade is gegaan met den financiëelen toestand des lands. De door de commissie geschrapte post voor het aanleggen van een verschanst kamp bij Krakau is, op voorstel van Engerty, ten bedrage van 700,000 fl. hersteld. De „Politische Corresp." meldt dat de tus schen kardinaal Jacobini en den Russischen ge zant te Weenen sedert geruimen tijd plaats gehad hebbende onderhandelingen geleid hebben tot eene overeenstemming over zuiver kerkelijke aange legenheden. Hetzelfde blad bericht dat kardi naal Vanutelli benoemd is tot pauselijk nuntius te Weenen. 'X'e&cgrx-Mjmjm.en. PARIJS, 9 November. De heer Baudry d'Asson heeft in de Kamer verklaard dat hij met alle burgers de ministers van het slotenbrekers-gouver- nement wil interpelleeren. De voorzitter antwoordde dat hij de Kamer zal raadplegen of op hem de censuur zal toegepast worden. Baudry d'Asson, zich nader verklarende, zeide dat zijne woorden de goedkeuring wegdragen van het land, dat de schandelijke executie der monniken veroordeelt. De Kamer heeft daarop de censuur, met tijdelijke uitsluiting uit de Kamer, over Baudry d'Asson uitgesproken. De voorzitter noodigde hierop Baudry d'Asson uit zich te verwijderen. Deze weigerde hieraan te voldoen. De zitting werd nu door den voorzitter opgeheven. Het Kabinet heeft ten gevolge der beslis sing van de Kamer omtrent de orde der werk zaamheden het voornemen te kennen gegeven om af te treden. In den ministerraad, die er plaats heeft gehad, hebben al de ministers de aanvrage om ontslag geteekend. Het oHtslag zal hedenavond aan den president der Republiek ter hand gesteld worden. In den Senaat is de voorlezing der ver- iring van het ministerie afgebroken door leven dige interrupties van de rechterzijde. Tusschen rechter- en linkerzijde zijn scherpe woorden ge wisseld. De abdij der Premonstratensers te Tarascon bij Marseille is „ingenomen". De monniken had den ééne poort niet gebarrikadeerd. Door deze poort zijn de troepen het klooster binnengedrongen. Daar vonden zij geen ernstigen tegenstand. Onder cavaleriebedekking werden de monniken naar Tarascon getransporteerd. - Naar aanleiding der toepassingen van de Maartbesluiten heeft reeds een 400-tal rechterlijke ambtenaren zijn ontslag ingediend. PARIJS, 10 November. Ten gevolge van het gisteren gevallen Kamerbesluit tot het vaststellen van de orde van den dag, heeft het kabinet zijn ontslag ingediend. De ministers en de onder secretarissen waren gisteravond vergaderd en be sloten af te treden. President Grévy heeft het nemen van een beslissing uitgesteld tot heden. De voornaamste republikeinsche bladen, zoo als het „Journal des Débats", de „Siècle" en de „République fran^aise", meenen dat bij de kamer debatten gisteren een te betreuren misverstand zich heeft voorgedaan. Zij hopen het kabinet heden weder op zijn post te vinden. - De radicale bladen willen of een nieuw kabinet of kamerontbinding. - De conservatieve organen zeggen dat het kabinet moest vallen, daar het geen inwendige kracht bezat. LONDEN, 10 November. De lord-mayor gaf gisteren zijn gewoon jaarlijksch feestmaal in Guild hall. Gladstone voerde het woord. Hij zeide dat in Ierland, niettegenstaande de oogst aldaar zoo bijzonder voordeelig is, de toestand veel te wen- schen laat, helaasde handhaving van de wetten op den grondeigendom krachtige maatregelen ver- eischt. Tot handhaving van de orde zal de regee ring, zoo noodig, de machtiging tot het aanwen den van andere middelen vragen. Wat de Oos- tersche quaestie betreft, gaf hij te kennen dat heden het Montenegrijnsche, het Grieksche en het Armenische vraagstuk nog onopgelost zijn. „Wij trachtten", zeide hij, „door samenwer king der mogendheden tot uitvoering van het tractaat van Berlijn te geraken, en wilden niet tot een afzonderlijke handeling overgaan. Ik geloof niet dat Engeland alleen verplichtingen op zich moet nemen, waaruit voor Europa moeie- lijkheden of gevaar zouden kunnen voortspruiten. Het „concert européen" tot stand te brengen, te ondersteunen en aan te bevelen, stellen wij ons tot taakmaar die samenwerking, hoewel het mach tigste werktuig, is niet gemakkelijk te handhaven. Desniettemin wanhopen wij niet. Wij verwachten iets er door te zullen bereiken. De sultan laat heden telegrapheeren„Ik heb goede hoop dat heden of morgen hoogst bevredigende tijdingen uit Dul- cigno ontvangen zullen worden." Uit een vroeger telegram van den sultan is af te leiden dat die tijding zal zijnDulcigno is overgegeven. [Gelach]. Daar het bericht van den sultan zeiven komt, is er reden tot voldoening." LEIDEN, ÏO November. Het aantal bewonderaars van mile. Agar moet hier ter stede sedert het vorige jaar wel be langrijk zijn verminderd, wanneer men althans op de middelmatige opkomst van het publiek op gister avond mag afgaan. Misschien is ook het stuk, waarin de overigens zoozeer gewaardeerde tragédienne optrad, er wel grootendeels de oorzaak van. „Lucrèce Borgia" toch is zeer zeker een tooneelwerk, dat niet bij iedereen genade zal vinden, ook al wordt het in het Fransch opgevoerd en werkt er Agar in mede. De rijk begaafde kunstenares werd met warmte ontvangen en herhaaldelijk teruggeroepen. Haar spel in het verschrikkelijk onderhoud met don Alphonse, haar echtgenoot, en na de vergiftigings scène aan het slot was meesterlijk. Laat er eens een Hollandsch schrijver opstaan die het durft te ondernemen zulk een stuk voor ons tooneel te bewerkenEn wanneer het dan op de planken kwam! Wat al strijd, om niet iets anders te noemen, zou er het gevolg van zijn, hoeveel waarde het ook op tooneelgebied mocht bezitten. Toch werd er gisteravond aan de kunst veel, zeer veel geofferd, niet alleen door Agar, maar ook door hen die haar vergezelden. Op de beide bou- quetten, haar geschonken, mocht zij dan ook zeer

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2