Dinsdag 9 November. N°. 6359 A*. 1830. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering fin Zon- en Eeestdagen, uitgegeven. Door het aanstellen van een veertienden looper zullen de Abonnés wonende:Doelen steeg, Noordeinde, Galgewater (beide zijden), Beestenmarkt en IJzergracht, het Leidsch Dagblad voortaan iets vroeger ontvangen. DE UITGEVER. LEIDSCI®» DAGBLAD. '"I1* ■■■1' prijs dezer coübantj Xott Leiden per 8 nuuden..1.10. FrMce per poet:.....1.40. Atzonderl\jke Nommen0.08. prijs deb adyertentlejf: tan 1—8 regel» 'ijf «M *tO 1.05. Iedare ragei aeg..0.17|. prooien letten naar plulsroimta. heeft ook een toezegging van beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Steenwijk. Het Wag. Wbld. maakt uit de tot dusver bekend geworden resultaten van de stemming der provinciale kerkbesturen, over het in den afgeloopen zomer door de Synode der Ned.-Herv. kerk aan genomen reglement op de kerspelvorming op, dat dit reglement verworpen is. De kosten der bezetting van Atjeh hebben be dragen in 1878 f 5,807,000; 1874/8,153,000; 1875 10,867,000; 1876 f 15,784,000; 1877 f 16,940,000; 1878 f 14,240,000; 1879 f 18,245,000; terwijl voor 1880 op f 7,882,000 gerekend wordt: tezamen in acht jaren f 92,418,000. De uitgaven in verband met den oorlog, ten laste van andere posten der begrooting, zijn in deze cijfers natuurlijk niet begrepen. Oek die beloopen nog eenige tientallen van millioenen. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Lijkverbranding heeft zich opnieuw tot den Koning gewend met het volgende adres: „Aan den Koning geeft eerbiedig te kennen het hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding, dat vele ingezetenen van Nederland bet verbranden eene voegzamer en veiliger wijze van lijkbehandeling achten dan bet begraven; dat zelfs vele honderden, als leden van deze Ver eeniging, eene jaarlijksche geldelijke bijdrage be talen met het doel, om de gelegenheid tot facul tatieve lijkverbranding in Nederland te zien open gesteld, hetwelk zou kunneu geschieden zonder andersdenkenden eenigerlei aanstoot te geven, zoo de wet niet voorschreef dat elk lijk be graven worde; dat dus de wet die voorstanders van lijkver branding belet in deze naar hunne zienswijze te handelen, ja zelfs diegenen onder hen, die tegen bet begraven hunner lijken overwegende gemoeds bezwaren koesteren, noodzaakt, maatregelen te nemen opdat hun stoffelijk overblijfsel naar een der landen worde vervoerd, waar de gelegenheid tot lijkverbranding bestaat; dat de billijkheid vordert dat het aan de voor standers van het verbranden evenzeer vrijsta naar hunne zienswijze te bandelen als aan de voorstanders van het begraven, en dat zij in de gelegenheid worden gesteld de vruchten te plukken van de door hen ter bereiking van bun doel gedane gel delijke opofferingen; dat derhalve de wet te dezen aanzien in strijd is met de billijkheid: redenen, waarom het hoofdbestuur voornoemd Uwe Majesteit ten eerbiedigste verzoekt, wijziging van voormeld wetielijk voorschrift in overweging te willen nemen." Yau dit adres is afschrift toegezonden aan de Tweede Kamer, met verzoek om aan de eventuëele voorstellen tot wijziging der wet op het begraven van lijken hare medewerking te willen verleenen. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp houdende strafbepalingen tot beteu geling van desertie van zeevisschers is van oordeel dat de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Zooals gemeld werd, is in eene voorloopige samenkomst van afgevaardigden der verschillende in ons land bestaande sectiën van de vereeniging „Het Metalen Kruis", van gedachten gewisseld over het al of niet uitnoodigen, bij de op 12 Sep tember 1881 te honden reünie, van oud-strijders, gewettigd tot het dragen van het Metalen Kruis, die niet tot eene bestaande vereenigiDg zijn toege- 8TADS-BEBICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 11 November 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter ie handeling: 1°, Beëediging en installatie van de nienw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van eene hnlponderwijzeres aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (196) 3». Idem van twee hnlponderwijzeressen aan de Meisjesschool der 2de klasse. (199) 4'. Yeraoek van J. L. A. Desertine, om continoatie als stads heelmeester. (202) 5». Idem van P. Arnoldns en F. Strengere, om eene brag te leggen. (203) 6°. Idem van mej. T. Middelkoop, om oatslag als halponder- wijieres aan de 6cbool n°. 1 voor onvermogcnden. (207) 7°. Berste Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. 8*. Soppletoire staat van begrooting, dienBt 1879, van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur. (201) 9*. Bekening van voormeld Armbestuur over 1879. (200) 10°. Begrooting als voren over 1881. (204) 11#. Voordracht betrekkelijk den verkoop van grond bij het Plantsoen. (209) 12*. Ontwerp-verordeningen II, III en IV voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (160, 171, 178, 184 en 105) 13°. Ontwerp-verordening tot regeliüg van het lager onderwijs, I, II, III, IV, V, VI, VII. (198, 206 en 208) LEIDES, 8 November. De Kweekschool voor Zeevaart alhier ontving heden, onder geleide van den adjudant van den minister van marine, een bezoek van den kapitein luitenant ter zee der Russische marine Nevakhovitch. Door zijn gouvernement belast om de verschillende inrichtingen en opleidingsscholen voor zeevaart kundig onderwijs in oogenschouw te nemen, be zichtigde deze hoofdofficier met veel belangstelling de Kweekschool en betuigde bij zijn vertrek zijne bijzondere ingenomenheid met de alhier gevolgde wijze van opleiding voor de aanstaande matrozen. In de maand October zijn binnen deze ge meente geboren 129 kinderen, als: 70 zoons en 59 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten overleden 88 personen, als19 mannen, 28 vrouwen, 23 zoons en 23 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 9gehuwd 22 paren. In de godsdienstoefening van gisteravond heeft ds. E. César Segers bekend gemaakt dat hij voor het beroep naar Maria-Hoornbeke (België) heeft bedankt. Maandag 22 November, des voormiddags te halftwaalf, zal aan het gebouw van het provinciaal bestunr te 's-Hage worden aanbesteed het onder honden van- en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de hoogeschool te Leiden, ge durende het jaar 1881. De raming is 28,800. Ter beroeping van een predikant bij de Remonstrantsche broederschap te Rotterdam is het volgende drietal opgemaakt: dr. J. H. Maronier te Utrecht, dr. E. C. Jungius, Ned.-Herv. predi kant te Deventer en dr. J. A. Beyerman te Leiden. De reeks van uitvoeringen in dit seizoen der alhier bestaande vereenigingen werd gisteravond geopend door het liefhebberij-tooneelgezelschap „Harmonie." De goede naam, welken deze vereeni ging gedurende haar veeljarig bestaan heeft ver worven, werd opnieuw gehandhaafd; de opvoering toch van „Clemence, de dochter van den advo caat", blijspel in twee bedrijven, naar het Fransch jau mevrouw Aucelot, door mr. J. M, Burlage, was, niettegenstaande de vele moeilijkheden, voor dilettanten inderdaad zeer verdienstelijk. De aan wezigen lieten zich dan ook niet onbetuigdher haalde toejuichingen vielen den medewerkenden ten deel. Niet minder was dit het geval in het nastnkje: „het bedrogen drietal", oorspronkelijk blijspel met zang in één bedrijf, door M. J. Gil lissen, waarmede het pnbliek kostelijk geamuseerd werd. Onvermeld mogen hier niet gelaten worden de heide dames, die ook nu hnnne gewaardeerde medewerking verleenden. Als een bijzonderheid kan tevens worden aangestipt dat het thans van een der leden, den heer Schaap, 15 jaren was dat hij als werkend lid dezer vereeniging de tooneelkunst had beoefend. Met een toepasselijk woord van den president werd hij tot eerelid gemaakt en hem het insigne daarvan overhandigd, hetgeen met fanfares en toejuichingen vergezeld ging. Ten slotte namen de leden met hunne dames deel aan een zeer geanimeerd bal. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en i hectoliters waren de hoogste prijzen 42.00, f 22.00, 4.90 en f 2.25; de laagste 41.00, f 20.00, f 4.20 en 2.15. Een krant voor de jengd, niet voor kinderen, - ziedaar een goed denkbeeld; alles leest kranten tegenwoordig, maar - de gewone bladen zijn om meer dan één reden voor het opkomend geslacht niet geschikt; men moet eenigszins op de hoogte wezen van zijn tijd om aan de nieuwsbladen wat te hebben, en de jengd is dat niet, kan dat niet zijn en vindt bovendien de kranten vervelend. Een krant derhalve, die, precies als een gewone krant, binnen- en buitenlandsch nieuws geeft, beschou wingen over de dingen van den dag, berekend voor de bevatting van de jeugd, bovenal met het doel om duidelijk te maken wat er gebeurt en waarom, moet in den smaak vallen, om nu eens die afge zaagde uitdrukking niet te gebruikenzal in een lang gevoelde behoefte voorzien. Zelfs zon het ons niet verwonderen of ook het niet meer jonge Nederland kan veel uit zulk een krant leeren. Welnu, met 1 Januari a. s. verschijnt zulk een krant, eenmaal 's weeks, bij Henri J. Stemberg. Als medewerkers treden op Gerard Keller, A. Werumeus Buning, P. P. Brunings, dr. H. C. Rogge, F. H. Van Leent en F. M. Tromp. Het prospectns doet zien dat de redactie een goede opvatting heeft van hare taak. (vad.) De opera-voorstellingen te Amsterdam van het Rotterdamsche gezelschap zullen wegens gemis aan voldoende deelneming gestaakt worden. Het is nog niet bepaald of het gezelschap dezen winter al of niet ergens zal optreden. Aan den afgetreden schoolopziener in het 2de district van Zuid-Holland, mr. A. Kerdijk te Delft, is door een honderdtal onderwijzers en onderwijzeressen in het district tot aandenken en als blijk van hoogachting aangeboden een schrijf bureau van eiken- met ebbenhout in renaissance stijl, vergezeld van een album, bevattende de handteekeningen der deelnemers. Uit goede bron wordt gemeld dat de gezond heidstoestand van den heer mr. M. H. Godefroi van zoodanigen aard is, dat er wel hoop bestaat op zijn herstel, doch dat een verder kalm leven gebiedend noodzakelijk is. Zijne geneesheeren drin gen er ernstig op aan dat hij zich uit het open bare leven zal terugtrekken, en de heer Godefroi zou das ook voornemens zijn, zijn mandaat als volksvertegenwoordiger met Juni a. s. neder te leggen. Ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1