lander aldaar gedurende dezen winter twee avonden per week aan jongelieden, die zich aan de boom- kweekerij wijden, onderwijs in de beginselen van boekhouden, pomologie, nomenclatuur en dendro logie. Aanvankelijk hebben zich een 80-tal leer lingen aangemeld. De vereeniging voorziet daardoor in eene werkelijke behoefte. Naar men verneemt, zegt de N. R. Crt., is de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Leiden voornemens haar ontslag in te dienen. - Naar hetgeen wij uit vertrouwbare bron vernamen, kunnen wij aan dit bericht toe voegen dat het ontslag reeds eenige dagen geleden ingediend i s en wel omdat het door den gemeen teraad vastgesteld reglement op de hoogere bur gerschool voor meisjes op andere beginselen rust dan het reglement op de hoogere burgerschool voor jongens, terwijl men aangekondigd had dat het laatste reglement in gelijken geest herzien zon worden. De macht die de commissie vroeger bezat, moet naar het oordeel van den raad bijna geheel op burgemeester en wethouders overgaan. Bij de aanbesteding van het verdiepen van een gedeelte Hoofd- en Kruisvaart in de Haar lemmermeer was de minste inschrijver J. Van den Heuvel Azn. te Haarlemmermeer, voor f 19,900. De heeren Crans Co. hebben aan B. en Ws. te 's-Hage, naar aanleiding van bezwaren geopperd door den architect-directeur der gemeente werken tegen de door hen aangevraagde concessie voor een tramweglijn Bankastraat-Holl. spoor over de Turfmarkt en het Spui, het verzoek gedaan om hun de concessie te willen geven voor een gewij zigde lijn, die van af de Nieuwe Markt over de Nieuwe Haven, Z.-O.-Binnensingel en het Zieken naar het station zal loopen. Voor rekening der concessionarissen zal alsdan een nieuwe brug gelegd worden ter plaatse waar zich thans de hooge brug Z.-O.-Binnensingel en Haven bevindt. De residentie zal in het voorjaar met een groot hotel meer verrijkt worden, gelegen in een der fraaiste wijken van de stad. Ten einde tot hotel te worden verbouwd en ingericht is toch, naar wij vernemen, dezer dagen aangekocht het prachtige en sierlijke heerenhuis op den hoek van het Lange Voorhout en het Vos en Tuintje, vroe ger bewoond door baron Van Brienen tot de Groote Lindt. - Door eene verbouwing opgroote schaal, die eerstdaags zal aanvangen, zal men het pand zoo inrichten dat het aan zijne nieuwe be stemming beantwoordt. In de maand Augustus van het volgend jaar zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam een tentoonstelling worden gehouden van hulp middelen voor den boekhandel. Aan deze tentoon stelling kan worden deelgenomen door alle, in Nederland wonende beoefenaars van de volgende vakkenboek-, steen- en plaatdrukkerij, boekbin derij, papierfabrikaat en handel, teekenen, hout-, staal- of kopergraveerkunst, photographie, photo gravure, phototypie, plaat- en kaartklenrkunst, zincographie, lettergieterij; voorts door alle fabri kanten van en handelaars in boekdrukkers- of bindersgereedschappen van beperkten omvang, voor zoover deze door veelvuldig gebruik of practisch bewezen nut als inheemsch kunnen worden be schouwd. Dit is de eerste keer dat hier te lande eene vak-tentoonstelling op het gebied van den boekhandel zal plaats hebben. Het doel is: den Nederlandschen boekhandelaar een zooveel moge lijk volledig overzicht te geven van al de producten, die in den tegenwoordigen tijd ten behoeve en ten nutte van zijn vak worden vervaardigd, in één woord van alles wat geacht kan worden tot de wording, voltooiing, verfraaiing en deugdelijkheid van het boek te hooren. Aan de Utrechtsche hoogeschool is tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer J. G. Van Rappard, geb. te Zutfen, na verdediging van een acad. proefschrift, get.„Aanteekeningen op Artt. 271, 272, 288—290 en 1006 van het B. W." Door een 21-tal landgeuooten uit alle deelen der maatschappij, met de heeren mr. D. J. Veegens, mr. W. Heineken, B. H. Heldt enz. aan het hoofd, uitmakende het „Comité voor Algemeen Stemrecht", is aan de Tweede Kamer een uitvoerig pleidooi toegezonden ten gunste van het algemeen stemrecht. Het adres eindigt met het verzoek aan de Kamer om de Regeering uit te noodigen of zelve bet initiatief te nemen tot eene zoodanige herziening der Grondwet, waarbij, onder de noodige waarborgen voor de vrijheid der verkiezingen, het algemeen stemrecht voor de rijks-, provineiale en gemeentelijke vertegenwoordiging in Nederland wordt ingevoerd. Als gerucht wordt uit Nieuwediep gemeld dat prins Alexander het voornemen heeft de reis met het oorlogsstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" naar Oost-Indié mede te maken. Het schip blijft niet in Indië, maar zal met een nieuw eskader huiswaarts keeren. Het hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp" heeft besloten bij de regeering aan te dringen op verlaging van het port voor maand- of half- maandelijksche bladen van minder dan 25 gram gewicht. Deze betalen 1 cent, dag- en weekbladen slechts >/j cent. Het hoofdbestuur meent dat een gelijkstelling dezer periodieke uitgaven billijk is, omdat een maandblad van evenveel nut kan zijn als een dag- of weekblad en wijl de kleinste bladen het zwaarst door een hoog port worden getroffen. Door de Arnhemsche Tramwegmaatschappij is bij het gemeentebestuur aldaar een aanvrage ingediend, om gedurende een bepaalden tijd langs de ceintuurbaan stoomtrams te mogen laten loopen, daar de Maatschappij van plan is een wedstrijd daarvoor te openen, ten einde later een keuze te kunnen doen voor den eerlang aan te leggen stoom tramweg ArnhemDriebergen. Zoowel uit Neder land als uit het buitenland zijn reeds verschillende aanbiedingen door fabrikanten gedaan. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend de Scilly's; de „Prinses Marie" is hedenochtend te negen uren van Amsterdam naar Batavia vertrok ken, uitgeleid door Sonnemann's kapelde „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam via Mar seille, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok denzelfden dag. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft C. M. Van Soest te 's-Graven- hage, met ingang van 1 Dec. a. s., benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar met I Dec. a. s. benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente IJsel- stein, N. Immink, cand.-notaris aldaarden lsten luit. der cavalerie jhr. C. P. A. Roëll, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage tijdelijk op pensioen gesteld, en dat pensioen verleend voor den tijd van vijf jaren, tot een bedrag van f 450'sjaars. De „Commune" zal door het intrekken van den borg van Maurice Lachatre ophouden te verschijnenin de plaats daarvan zal nu de „Mar seillaise" met dezelfde redactie verschijnen. Het vonnis tegen Pyat is door het gerechtshof der Seine gehandhaafd. Ter gelegenheid van de hervatting der zit tingen van de hoven en rechtbanken hebben Woensdag 11. volgens gewoonte overal godsdienst oefeningen plaats gehad. Te Marseille woonden de rechters en rechters-plaatsvervangers de mis bij, doch de leden van het parket onthielden zich. Onmiddellijk na de mis hield de rechtbank eene plechtige zitting, en toen de rechters binnentraden stonden een aantal advocaten in toga's op, doch gingen weder zitten toen het Parket verscheen - Te Angers had men de kerk met witte, met gouden leliën bezaaide draperieën versierd; hier van verwittigd, weigerden ook daar de leden van het parket de mis te gaan bijwonen. Toen nu in de daaropvolgende zitting van het hof de proc.- generaal het woord zou nemen, verlieten nagenoeg alle advocaten de zaal. Het „Journal Officiel" geeft thans bericht van den uitslag der postconferentie. De surtaxe, die de contracteerende partijen mogen heffen en die als regel 25 centimes bedraagt, is voor Groot- Britannië en Ierland op 50, voor Britsch-Indië en Perzië op 75 c. en voor Zweden op 1 fr. bepaald. Woensdag is de overeenkomst geteekend door België, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Egypte, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Montenegro, Noor wegen, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Rumenië, Spanje, Tnrkije, Zweden en Zwitserland. Groot-Bri- tannië, Britsch-Indië, Nederland en Perzië hebben zich hunue toetreding voorbehouden tot 1 Juli 18S1. Rusland kon de conventie niet aannemen, maar had zich niettemin latea vertegenwoordigen. Officieus waren mede de Yereenigde Staten verte genwoordigd. Het Maart-decreet is gistermorgen ook toege past op de Dominicanen, Franciscanen en de andere niet-erkende geestelijke orden in de hoofdstad. Overal werd een lijdelijke tegenstand geboden. De brandweermannen waren gerequireerd om de poorten der kloosters in te slaan. Er werd krachtig geprotesteerd, terwijl eenige personen in arrest zijn genomen. Eenige groepen hielden stand voor de kloosters, doch de politie zorgde voor het vrije verkeer. Een later bericht meldt dat elf geestelijke inrich tingen zijn gesloten. Er ware* alleen protesten en eenige samenscholingen. Er zijn geene botsingen voorgevallen. Er hebben een veertigtal arrestatiën plaats gehad; ettelijke gearresteerden zijn weder op vrije voeten gesteld. Voor het „tribunal des conlits" heeft de advocaat der Jezuïeten gezegd dat hij, nu de decreten werden uitgevoerd, alle pleidooien nutteloos achtte en geen protest wilde doe* hooren in een land, waar de regeering tot leuze had: macht gaat boven recht. Ook de Capucijner geestelijken zijn uit hunue inrichtingen gedreven. Overal werd geprotesteerd. Er hebben eenige nieuwe demissiën van over heidspersonen plaats gehad. De pompiers hebben hier en daar met bijlslagen de deuren openge broken. De heeren Buffet, De Peyre, Cochia en De Broglie waren bij de uitdrijving der Domini canen tegenwoordig. De prefect van politie deed een Capucijner geestelijke in hechtenis nemen, die hem geëxcommuniceerd had. België. De oud-minister, luitenant-generaal baron Goet- hals, heeft in de „Belgique Militaire" eene studie openbaar gemaakt, onder het opschrift: „Hetge vaar van den toestand", waarin hij betoogt dat het tegenwoordige Belgische leger bedroefd weinig beteekent, vergeleken bij dat van 1839; de vrij willigers zijn volgens hem te jong en te weinig in getal, de plaatsvervangers behooren tot het uit schot der natie, de kaders zijn niet op de hoogte van hun taak, de officieren ontmoedigd. Kortom, naar het oordeel des heeren Goetbah is de hoe danigheid der troepen beneden het minimum. Tegen de verwachting in, zal de „Moniteur Beige" nog niet de decoratiën enz., bij gelegen heid van de „jubelfeesten" toegekend, mededeelen, De daartoe betrekkelijke arbeid is nog niet geëin digd en zal het niet voor de opening der Kamer zijn. Er zijn meer dan 16,000 aanvragen om deco ratiën. Men begrijpt dat het niet gemakkelijk is, zelfs de verdienstelijksten te voldoen, en dat de keus dus moeilijk is. Tot professor in de Vlaamsche letteren aan de universiteit te Brussel is benoemd de heer Alphonse Willems, dr. in de wijsbegeerte en letteren. In Schotland heerscht groot gebrek aan drink water. Te Greenock is dit zóó erg, dat het bestuur der waterleiding besloten heeft aan de suikerraffi naderijen aldaar haren watertoevoer te onthouden, zoodat die inrichtingen den arbeid zullen moeten staken. Tot nog toe is het bericht van Abdurrahmans dood niet bevestigd. De ministerraad, die eerst op 8 November bepaald was, is tot 11 November verdaagd. De heer Gladstone wordt den 8sten November te Londen verwacht. Aan de „Daily News" wordt uit Athene bericht dat het Grieksche leger tegen het einde van November 60,000 man sterk zal zijn, dat men ruim voorzien is van torpedo's en dat over een leening van 4 millioen pd. st. te Parijs zal worden onderhandeld, waarbij het land, vroeger in het bezit der kloosters, thatis het eigendom van den Stsat, tot onderpand zou strekkeu. In het koninklijke paleis heeft de plechtige uitreiking der door den Paus ingezegende wind selen voor de onlangs geborene prinses aan de koningin plaats gehad. De pauselijke nuntius was met de overreiking belast en de koning en de geheele hofstoet waren er bij tegenwoordig. De nuntius hield èn tot den koning èn tot de her- BUITEN LAND. Frankrijk. Groot-Britannlë. Spanje.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2