a&nrïag 1 2ïovei&k#er. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. i\°, 6352. MIL LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per post..1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel me,er*..~. Grootere je tiers naar plaatsruimte. e.t« L05. h»-r*t«ar» 9 0.17J. KOLONIËN. BATAVIA, 24 September. De amfioen-verpachting te Passoeroean heeft f 133,200 minder opgebracht dan in den afge- loopen term ij d. In Solo is een monsterkind te zien van het vrou welijk geslacht. Het is 3 jaar oud en heeft een hoofd van 77 centimeter omvang. Uit Lemoedjang schrijft men dat de padi-oogst daar mislukt is. Men voorziet daar over eenige maanden gebrek. De „Oostpost" bevat een verhaal van een bru talen zeeroof, in het laatst der vorige maand door Madureesche zeeroovers ter hoogte van Ja para gepleegd. Omtrent de veepest geen nieuws. Bedwongen is die echter op verre na niet. Volgens berichten •uit de Preanger verspreidt deze ziekte zich ge durig buiten de afsluitingspaggers, die door} deze residentie loopen. De regeering heeft volgens het „Ind. Vad." afwijzend beschikt op een aanvraag om concessie, voor den aanleg van een paardenspoorweg van Sa marang via Koedoes naar Djoeana. Volgens berichten uit Palembang, in hetzelfde blad, zal van eene expeditie tegen Djambi niets komen. De sultan van laatstgenoemd rijk heeft in de vorige maand een bezoek binnen onze redoute afgelegd. Het laatste reg&eringstelegram uit Atjeh luidt dat de toestand aldaar bevredigend is. Op Maandag 11. zijn te Willem I vijf in- landsche militairen wegens feitelijke insubordinatie .gefusilleerd. De „"Soer. Courant" vraagt beter drinkwater voor Soerabaia. Daar wegens drassigen bodem het boren van artesische putten geen resultaat ople vert, vestigt het blad de aandacht op het plan der heeren Henket en Steuerwald van het jaar 1874, om Soerabaia van een waterleiding te voorzien. Deze onderneming zou f 1,630,000 kosten. De Javaan Setro had op zekeren nacht de woning ondergraven van den Chinees Lim Soe Keng in de kampong Kwitang. 'Toen hij dit be hoorlijk verricht had, was de man er door ge kropen en de slaapkamer binnengekomen. Hierop had hij de daarin staande kleerenkast trachten open te breken, doch Lim Soe Keng was intus- schen met zijne wederhelft ontwaakt, waarna dit echtpaar onmiddellijk een duo begon aan te heffen van „maling maling." Setro maakte toen onmid dellijk dat hij weg kwam, doch daarna in een groententuin terechtgekomen viel hij in een put, waar men hem eindelijk vond. Hij verklaarde voor den Landraad dat hij hier te Batavia nog niet lang geleden was gearriveerd. Nu had hij de om streken eens willen xien, alles was hier zoo ge heel anders dan in zijn eigen negorij, zoo was hij al doorgeloopen, totdat hij tot zijn niet ge ringe ontsteltenis geheel onverwachts in een water put aangeland was. De politie had hem in die kritieke positie gevonden en scheen van meening te zijn dat hij, Setro, zou hebbea willen stelen, maar dit, verklaarde de man, was natuurlijk niet waar. In weerwil van die fraaie redeueering, werd hij wegens poging tot diefstal in een bewoond huis door middel van ondergraving, veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid in den ketting. De gezondheidstoestand te Batavia is niet zoo gunstig als gewoonlijk. Het weder blijft buiig en warm. Handel treurig. De export is onbeduideud, in import gaat niets om. De inlandsche consumptie neemt met den dag af. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië tyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. bij het o. 1. ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië P. M. Heymans; tot secretaris van den Baad van Ned.-Indië N. W. Haltmanbij de politie in de res. Samarang, tot schont W. J. Bods tot onderschout E. S. Bernettot leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis by de hoogere burger school te Soerabaia mr. G. T. N. Gori; tot griff. bij de landr. te Banjoemas en Poerwokerto W. C. H. De Waal. Tijdelijk benoemd: Tot adjunct-ingenieur 2de kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, S. A. Schaafsma, V erleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den leeraar van het gymnasium „Willem III" te Batavia, M. J. H. Ter Linden. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan de geëiami- meerde apothekers G. Van den Berg en A. Bochardt van een akte van toelating tot uitoefening der artsenij-mengknndige prak tijk in Ned.-Indië. Ontheven: Eervol van de tijdelijke opdracht tot het geven van onderwijs in de staatswetenschappen en de geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Soerabaia mr. E. Vorstman. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den aigemeenen Becretaris, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst F. G. Netscher. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de onderwijzer 2de kl. hij het o. i. ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië, R. Oosterlo; eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de opzichter 2de kl. by den water staat en 's lands burg. openb. werken G. B. Berkhout. Aan gesteld: Tot makelaar in onroerende goederen, producten en handelspapier te Soerabaia, M. Stibbe. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot off. van gez. 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst dr. T. W. Stammeshans. Ver gund: Aan den van het leger in Nederland hij dat in Ned.-Indië gedetaoheerden 2den luit. der inf. W. J. Van Uye, op zijn ver zoek wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. Bevor derd: Tot ritmeester bij het wapen der cavalerie J. A. Brass. Overgeplaatst: De off. van gez. 2de kl. M. Albricht van Atjeh naar Samarang en L. Marcus van Samarang naar Atjeh. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der art. J. A. Broese Van Groenou en de dirig. off. van gez. 2de kl. J. M. Mnnniks De Jongh. Departement van Marine. Benoemd: Tot inspecteur der bebakening, de kustverlichting en het loodswezen in Ned.-Indië de sous-chef van het hydographisch hnreau te Batavia J. F. F. Bruyn. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van onder-opziener bij de houtstapelplaats te Soerabaia H. A. De Eooze. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gew. commandant voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië H. Cannegietsr. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den off. van administratie lste 'kl. F. W. L. A. Hirschmann. BUITENLAND. Frankrij lt. Gisterochtend zijn te Perpignan en te Marseille de decreten tegen de Capucijnen ten uitvoer ge legd. Te Marseille zag de commissaris van politie zich genoodzaakt de deuren met geweld te doen ope nen. Verschillende legitimisten, die de geestelijken in hun lijdelijk verzet hadden bijgestaan, o. a. de markies Corrolis en de redacteur van het dagblad de „Citoyen", zijn in hechtenis genomen. Naar men verzekert, zouden gisteren en heden de decreten tegen de niet geautoriseerde congregatiën in hun geheel worden ten uitvoer gelegd. Te Avignon is de deur van het klooster der Récollets, franciscaners, met geweld opengebroken de van binnen aangebrachte versperringen werden uit den weg geruimd en de kapel gesloten en ver zegeld. Buiten het klooster heerschte groote op gewondenheid. Veertien personen, waaronder acht vrouwen, zijn in hechtenis genomen, waarna de opgewondenheid van lieverlede bedaarde. - Ook te Keimes zijn de Récollets verdreven. Door den hevigen storm is de telegraphische gemeenschap tusschen verschillende plaatsen van Frankrijk afgebroken. Volgens de „Salut Public" hebben de schrijn werkers te Lyon, evenals hunne vakgenooten te Parijs, het stelsel van gedeeltelijke werkstakingen ingevoerd, om de patroons, door hen om beurten onder interdict te stellen, tot toegeven aan hunne eischen te dwingen. Verscheidene dezer laatsten moeten dit reeds gedaan hebben. Volgens te Parijs ontvangen bericht is Der- wisch-pacha, gouverneur van Salonika, door de 'Porte tot commissaris-generaal benoemd, met vol ledige volmacht van den sultan, om de overdracht van Dulcigno te bewerkstelligen. Duitoohland. Het Hnis van afgevaardigden koos gisteren met 276 van de 325 stemmen Köller, Duitsch-conser- vatief, tot voorzitter; Benda, nationaal-liberaal, met 267 van de 327 tot eersten, en Stengel, vrij- conservatief, met 170 stemmen tot tweeden onder voorzitter deze laatste in herstemming met Hee- remann, van het cenlrnm, die 144 stemmen ver kreeg. De nationaal-liberalen en de vrij-conserva- tieven hadden zich verklaard tegen elk praesidium waarin een lid van het centrum zou zitting hebben. Gri-ooU-ïli'i Lannië. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de stam der Pados in het oosten van Grikwaland in opstand is gekomen. Twee magistraatspersonen zijn ver moord. De koloniale troepen bij het dorp Lethorodi leveren den Basutos herhaaldelijk slag. Het comité der buitenlandsche schuldeischers heeft bekend gemaakt dat de president van Vene zuela den 2den dezer de door hen gewijzigde overeenkomst voor de conversie der staatsschuld heeft bekrachtigd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Als een der meest bevoegden meen ik het inge zonden stuk van 25 Oct. jl. omtrent den brand te Zoeterwoude te moeten beantwoorden, daar ik, als opperbrandmeester van spuit N°. 2, met de spuit het eerst bij den brand was, en ook tot het laatst ('s morgens halfzeven) gebleven ben. Ook met hulp van de spuit van Leiderdorp - dit dient tot opheldering - waren wij te halféén toen de spuit N°. 3 kwam, den brand geheel en al meester. Dat men hier of daar eenig brandend hout ontmoette, is zeer verklaarbaar, ten minste als men op een scheepstimmerwerf na afloop van een brand is; anders waren wij ook niet tot 's mor gens gebleven. De spuit van Leiderdorp is ook om halftwee vertrokkenalweder een bewijs dat wij om halféén den brand meester waren, en om dan onnoodig een spuit te laten blijven, vind ik niet verantwoord, vooral in zulk eene uitgestrekte gemeente als de onze. Wij begrijpen niet dat de spnit N°. 3 die, naar den afstand gerekend, zeer spoedig aanwezig was, niet vergezeld was van, al was het slechts één brandmeester (de opperbrandmeester was ongesteld), van geen adjunct of iemand der hoofden. Deze zijn de bevoegden om appèl te houden. Dit dient tot antwoord op de vraag van eenige spuitgasten van N#. 3. Wij beloven altijd dat wanneer in de wijk van de spuit N°. 3 het onheil mocht plaats hebben, en wij gewekt zijn, ons altijd de wandeling te zullen getroosten, in de hoop, wanneer wij daar komen, den brand reeds door spuit N°. 3 gebluscht te vindendan zijn wij overtuigd als n u 11 e dienst knechten onzen plicht gedaan te hebben. In de hoop dat dit aanleiding zal geven tot opheldering en geruststelling van de spuitgasten van de brandspuit N°. 3, noem ik mij, u dankzeg gende voor de verleende plaatsruimte, ZoETEEWOUDE, W. A. Van RiJN, 27 Oct 1880. Opperbrandmeester van spuit N». 2.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1