o330. rijd&g 2® Qci©S3er. A". 18*0. V Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJS DEB AD VERTEN TIEN Van 1—8 regels Iedere regel meer,.„. .Grootere letters naar plaatsruimte. 1-05. 0.17*. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADE1V. De Wethonder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1880/81, zijnde aanvnllingarechten van den 6den tot den 3den rang, hij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van zijn aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van 27 tot en met 30 October 1880, terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor honne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethonder voornoemd, 26 October 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 28 October. Het schaakgezelschap „Palamedes", opgericht in het jaar 1846, hield gisteravond in het ge bouw der sociëteit Concordia zijne jaarlijksche ver gadering. Tot president werd herkozen de heer dr. A. Van Rhijn. Wij ontvingen heden via Brindisi de Indi sche bladen van 16 20 September. Het Tyroler zanggezelschap van den heer J. Schöpfer uit Pusterthal gaf gisteravond in de Stadszaal het eerste der beide aangekondigde con certen. Het opgekomen publiek was niet zeer talrijk, hetgeen wel te bejammeren is, daar de medewerken den op meer belangstelling aanspraak mogen maken, hoewel het aan waardeering nog geenszins ontbrak. De verschillende solo- en koorvoordrachten, die op het hout- en stroo-instrument, op de strijkciter en op het glas-euphonium, zoomede het dames- quartett voldeden uitstekend, en menigwerf werden de leden van het gezelschap door het aanhoudend verlangen in de noodzakelijkheid gebracht nog het een of ander ten beste te geven. Veel bijval von den vooral Johanna Stremitzer, Julie Kehl en Hans Mungenast met zijn jodelen. Het is te hopen dat het gezelschap zich morgenavond op een talrijker gehoor zal kunnen beroemen. Naar wij vernemen, zal het Zaterdag voor Prins Erederik en zijn familie op het Huis „de Pauw" optreden. Gisteren had te Waddingsveen de plechtige wijding plaats van de nieuwe Roomsch-Katholieke kerk, aan de Gouwekade aldaar, door den bisschop van Haarlem. De feestelijkheid werd verder opge luisterd door tal van geestelijken en leeken. Op 21 November zal de Koninklijke Nati onale Zangschool in Den Haag haar gewoon na- jaarsconeert geven. Alle Haagsche oud-strijders van 1830 zullen daarop vrijen toegang hebben, ook op het gezellig samenzijn, dat na afloop van het concert in den Foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal gehouden worden. Als solisten zullen zich op dien avond doen hooren mej. Bresier en de heeren: De Goey, Dekkers en Hemmes. Bij de behandeling der begrooting van Den Haag is door den gemeenteraad onder de kosten der politie een som van 1700 uitgetrokken voor het aanstellen van twee hoofdagenten, die als detec tives zullen werkzaam zijn. Aan den schouwburg is weder een subsidie van f 8000, over twee jaren verdeeld, toegestaan. De raad besloot ook, aan burg. en weth. uit de onvoorziene uitgaven een krediet van hoogstens f 3000 toe te staan, om gevolg te geven aan het besluit tot oprichting van een huldeblijk voor den heer Ver-Huell in de Scheveningsche boschjes, hetgeen zal bestaan in eene overdekte marmeren rustbank. De vorstelijke erfgenamen van prins Hen drik hebben bet beheer der nalatenschap opgedra gen aan eene commissie, bestaande nit baron Van Lijnden Van Sandenburg, minister van buiten- landsche zakenjhr. H. Hooft, administrateur van het Kroondomein, kamerheer in buitengewonen dienst, en mr. G. Delprat, advocaat en raad adviseur bij het departement van financiën. De be trekking van thesaurier dier nalatenschap blijft opgedragen aan mr. Van Wickevoort Crommelin. De majoor-commandant W. D. De Lange Jr., met den personeelen rang van luitenant-kolonel, te Gouda, zal den lsten November a. s. zijn 50- jarigen dienst bij de schutterij herdenken. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Justitie der staatsbegrooting voor 1881 is verschenen. De meerderheid kon de benoemingen der commissiën tot herziening van het burgerlijk wetboek en het wetboek van koop handel wel goedkeuren, maar verwachtte er weinig resultaten van. De herziening van het burgerlijk wetboek in zijn geheel achtte zij schier onuitvoer baar en onnoodig en ook omtrent het wetboek van koophandel had men liever eene herziening van enkele deelen gezien. Aan herziening van andere deelen der wetgeving had men de voorkeur ge geven, vooral wat vereenvoudiging der burgerlijke procedure, en vermindering van kosten betreft. Voorts wordt daarin aangedrongen op het nemen van maatregelen ter voorkoming dat de vicarie- gronden aan hunne bestemming worden onttrokken, en op de herziening van den titel van dat burger lijk wetboek, handelende over zedelijke lichamen voorts op beperking der preventieve hechtenis; afschaffing der collatierechten, en vele andere vraag stukken. Op ruim 69-jarigen ouderdom is te Dordrecht overleden dr. M. G. Timmers Verhoeven. Den 20sten Juni 1826 als medicinae doctor te Leiden gepromoveerd, vestigde hij zich te Dordrecht en mocht hij als geneesheer al spoedig het algemeen vertrouwen winnen. Den 6den October 1832 werd bij gekozen tot lid van den gemeenteraad. In 1856 benoemd tot burgemeester, werd hij uit die be trekking 13 September 1862 eervol ontslagen. In 1862 werd hij door de kiezers van Dordrecht en Dubbeldam afgevaardigd naar de provinciale staten. Sedert datzelfde jaar was hij geheel in het ambte loos leven teruggekeerd. Bij koninklijk besluit was last gegeven om den korporaal der mariniers v. d. B., ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., te ontridderen. De ontneming van zijn decoratie had gisteren aan boord van de „Evertsen" te Nieuwediep plaats door den commandant van dien bodem, den kapt.- luit. ter zee jhr. C. C. Six, in tegenwoordigheid van detachementen van de aanwezige oorlogsschepen en alle ridders der Militaire Willemsorde uit de maritieme directie van Den Helder. Na de ont- riddering werd de intusschen tot marinier 3de kl. gedegradeerde korporaal ter beschikking gesteld van den commandant van het 2de bataljon mariniers te Willemsoord. fiemenffd Nieuwab Als een zeldzaamheid verdient wel vermelding dat Claude Honvlée, oud 86, en Lena Van Delden, oud 84 jaren, beiden verpleegden in het Oude-Mannenhuis alhier, Zaterdag hunne 65-jarige echtvereeniging hopen te vieren. Merk waardig is het hoe vlug beiden niettegenstaande hun hoogen leeftijd nog ter been zijn, terwijl bovendien hun gezondheid nog niets te wenschen overlaat. Ook verhengen zij zich nog in het bezit van een paar helderziende oogen. In de suikerfabriek „St.-Antonie", onder Oud-Gastel gelegen, moet gisternacht een jongen, bezig zijnde met het smeren van een drijf riem, zoodanig zijn gegrepen, dat hem het hoofd van het lichaam werd gescheiden. Een treurig ongeluk heeft te Gouda plaats gehad; een schippersknecht werd door den schipper op een bootsmansstoeltje naar den top van den mast geheschen. Toen hij boven was, brak een der touwen van het stoeltje, waardoor de knecht op bet dek viel en zijn hoofd zoodanig verwondde, dat hij terstond een lijk was. Op het station Rosendaal had een rangeermeester de onvoorzichtigheid onder een nog in beweging zijnden trein door te kruipen. Hij geraakte onder een wiel, waardoor hem een been op twee plaatsen verbrijzeld werd. Men vreest voor zijn leven. Voot de rechtbank te Heerenveen is de zaak behandeld van den ontslagen notaris J. T. De Haan. De eisch van het openbaar ministerie is negen maanden celstraf en drie geldboeten, ieder van f 12.50. De notaris S. J. J., te Veen, door de arrondissements-rechtbank te 's-Bosch schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en ont zetting uit zijn ambt, stond gisteren in hooger beroep terecht voor het hof te 's-Bosch. De eisch van het openbaar ministerie strekt thans tot ver oordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt. Bij een koopman te Berlijn werd Zon- dag 11. door twee dieven ingebroken, terwijl hij zich een verdieping lager bij zijn schoonzoon be vond. Hij hoorde daar iemand in zijne kamer loopen en ging naar boven om te zien, wie daar was binnengedrongen. Maar nauwelijks was hij in zijne kamer gekomen, of hij ontving een gewel digen slag tegen den mond. Daar de koopman een valsch gebit droeg, was dat op zich zelf zoo erg niet, maar ongelukkigerwijze ging het gebit door den slag los en schoot zoo diep en vast in den mond, dat hij niet om hulp kon roepen. De dief, die den slag toebracht, had meteen het hazen pad gekozen; de andere werd door den koopman gegrepen, die intusschen nog altijd geen geluid kon geven, terwijl de dief zijnerzijds natuurlijk wel zorgde zoo weinig mogelijk gedruisch te maken. Door de worsteling, die nu onder diep stilzwijgen volgde, werd echter de aandacht van den schoon zoon des koopmans getrokken, die zijn schoon vader nu te hulp kwam, waarna zij er in slaagden den inbreker aan de politie over te leveren, die hem als een ouden bekende in hechtenis nam. KOLONIËN. BATAVIA, 20 September. Blijkens de „Javasche Courant" wordt Bantam door de koortsen gedecimeerd. In de maand Juni waren er 56,704 lijders. Van de bevolking stierf in die ééne maand 0.895 percent, dat i3 per jaar gerekend meer dan 10'/s percent. Sinds het laatste mail-overzicht worden uit Middel-Java 5 ketjoe-partijen gerapporteerd, 8 in Djokdjokarta en 2 in het Solosche. Uit Kedong-djatti wordt bericht dat op de gouvernements-houtgronden wederom voortdurend grove dieverijen plaats vinden. Te Padang-Pandjang zijn de pokken met ver nieuwde kracht uitgebroken, en hebben onder de Europeesche militairen en officieren reeds slacht offers gemaakt. Te Samarang loopt het gerucht dat daar van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1