antwoord, en die gedachte was niet aangenaam, want ik besefte dat de familie doodelijk ongerust zou zijn en ik vermiste mijn broeder, zonder te •weten of hij gewond, goed aangekomen of ver dronken was. De ontvangst, welke mijne mede geredden en ik ondervonden van de passagiers en bemanning van de „Prinses Amalia' was buiten gewoon vriendelijk en welwillend. Wij werden als passagiers eerste klasse behandeld. De nacht ging slapeloos om. Zondag arriveerden wij om vier uren na voorspoedige reis te Southampton. We kregen en zonden toen telegrammen. Maandag gingen we om vijf uren naar Water- loostreet (Londen), na eerst de noodige reispen ningen door tusschenkomst van den heer T. Von Schmidt auf Altenstadt bekomen te hebben. De twee scheepsjongens zijn met den loods naar Har wich gegaan en behouden aangekomen. Dat de be manning van de „Prinses Amalia" pogingen zou hebben aangewend om ons van boord af te houden [zooals in 't N. v. d. D. werd gemeld] is geheel bezijden de waarheid, gelijk elk van ons vijftienen kan getuigen. Uit het bevolkingslijstje blijkt dat in Den, Haag bijna 10,000 meer vrouwen dan mannen wonen; ook te Rotterdam zijn er bijna 11,000 meer, te Leiden ruim 2000, te Delft bijna 1000, te Dordrecht ruim 2000 enz. en in onze ge- heele provincie wordt het getal mannen door dat der vrouwen met 29,322 overtroffen. Een trein op den Hollandschenspoor- weg heeft tusschen Den Haag en Voorschoten eene koe overreden. Er zijn geene ongelukken gebeurd, maar de trein had een kwartier opont houd, dewijl men verplicht was eenige stukken vleesch uit het raderwerk der locomotief te ver wijderen. ZoHdag-avond heeft te Amsterdam een meisje op de Lindengracht aan een 13-jarigen jongen een steek met een scherp werktuig in den rug toegebracht. Door bemiddeling van de politie werd de knaap, die eene groote gapende wond in zijn rug had, naar het gasthuis gebracht. Naar het schijnt moet hier aan eene wraakoefening worden gedacht, wegens de door dien knaap aan anderen betoonde genegenheid. In het Vlissingsche persdelict, ont staan door de mededeeling van twee bladen dat iemand „zich met de noorderzon verwijderd had enz.", is thans te Middelburg uitspraak gedaan. De uitgever der „Vlissingsche Crt." is tot f 8 en de redacteur van „Zelandia" tot 16 boete veroordeeld. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 27 en 29 dezer zware storm ver wacht worden op de Engelsche en Noordsche kus ten en zich waarschijnlijk uitstrekkende tot de Eransche kust, vergezeld van regen en sneeuw, waarna lage temperatuur te verwachten is. In den Atlantischen Oceaan zal het stormachtig weer zijn. BUITEN L AND. Frankrijk. Volgens de „Moniteur Universel" isdeechtge- noote van den prefect der Monden van de Rhone, die met twee andere dames zich naar het klooster der Capucijuers te Marseille begaf, door een inspec teur van politie en eenige agenten vrij barsch afgewezen, waarop zij met eenige heftigheid zich uitliet en opgebracht werd. Natuurlijk werd zij met allerlei verontschuldigingen weder op vrije voeten gesteld toen zij zich noemde. De burge meester heeft in den gemeenteraad beloofd een onderzoek naar het voorgevallene te zullen instellen. Sommige Bonapartisten zijn zóó tegen prins Napoleon dat zij ook zijn zoon niet als president willen erkennen. Zij willen de hoop vestigen op een zoon van Pierre Bonaparte den bekenden moor denaar ran Victor Noir. Dultóchland. Prins Wilhelm, de oudste zoon van den kroon prins, bevindt zich in Engeland, waar zijne bruid, prinses Augusta van Sleeswijk-Holstein-Sonder- burg-Augustenburg, vertoeft bij haren oom, prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Augustenburg. In Januari keert de prinses naar Duitschland terug en den 26sten Eebruari za! het huwelijk te Berlijn voltrokken worden. G root-IIritiiniiië. Een der Londensche bladen bevat in een bui tengewoon nommer een telegram uit Lahore van den 26sten, luidende: Te Peschawur gelooft men dat te Kaboel anarchie heerscht. Het gerucht loopt dat de emir Abdurrahman vermoord is. Het verlies der Kaapsche troepen bij Mafe- teng was volgens een officiëele opgave 32 dooden en 10 gewonden. Clarke had met 1600 mau tegen 8000 Basutos te strijdendezen werden op alle punten teruggeslagen. Te Mafeteng zijn nu verster kingen aangekomende naburige stammen zouden troepen om de Engelschen te helpen. Het te Dublin verschijnend blad „Irish Times" verneemt dat de heer Forster zijn ontslag neemt als minister voor Ierland, omdat hij het instellen eener vervolging tegen de aanvoerders der Land-Liga afkeurt. Te Londen echter wordt het bericht van dat ontslag tegengesproken. De Daily News" deelt mede dat door dr. Brewer, den voorzitter der officiëele Londensche gezondheidscommissie, bekend gemaakt is dat zich in de hoofdstad onder het vee gevallen van mond en klauwzeer hebben voorgedaan, en dat wel bij sommige uit Nederland aangevoerde runderen. In den Oranje-Vrijstaat (in Zuid-Afrika) zijn 7858 stemgerechtigde burgers. De bevolking der hoofdstad Bloemfontein telt volgens den plaats gehad hebbenden census 2567 zielen (1688 blan ken en 879 kleurlingen). Als een bewijs van den toenemenden bloei der republiek wordt gemeld dat de leeningen, welke zij genoodzaakt is geweest in de oorlogen van 1865 en 1866 aan te gaan, tot een bedrag van 130,000 p. st., op 4178 p. st. na, afbetaald zijn. Andere nationale schuld is. er niet. Oosteur.-Hong. Monarchie. Een aanhangsel op het Roode Boek behelst een depeche van Haymerié dd. 17 Oct. aan den ge zant te Belgrado, waarin de minister het recht van Oostenrijk-Hongarije volhoudt om ten opzichte van de handelsbetrekkingen met Servië behandeld te worden op den voet van meestbegunstigde natie de Oostenrijksche regeering zou elke daad van een voor Oostenrijk-Hongarije minder gunstige behan deling beschouwen als een schending van de ver plichtingen van Servië; van een hervatting der onderhandelingen kan geen sprake zijn vóór de voornaamste grondslagen van de handelsbetrek kingen hersteld zijn door een onvoorwaardelijke verklaring van de Servische regeering. Bij de eerste schending van het beginsel van het recht van meest begunstigde natie en indien niet binnen korten tijd de gewenschte verklaring van den kant van Servië volgt, behoudt de Oostenrijk-Hongaarsche regeering zich nadere afdoende maatregelen voor. Iïusland. Het Russische smaldeel, dat, ingeval van oor log, tegen China moet handelen, is thans voltallig in de Chineesche en Japansche wateren bijeenver zameld en bestaat uit 2 pantserschepen, 6 klippers en 4 stoomkruisers, welke te zamen 148 stukken geschut en, met inbegrip der officieren, eene be manning van 3079 koppen voeren. Te teg rammen. LONDEN, 26 October. Definitief is besloten tot eene vervolging van de leiders der oproerige bewegingen in Ierland en met kracht zal daar mede weldra een begin worden gemaakt. De regeeriug heeft geenerlei berichten ont vangen omtrent den staat van zaken te Kaboel. GENT, 26 October. De heer De Kerckhove, de candidaat der liberalen, is tot senator ver kozen in plaats van het katholieke lid. LONDEN, 26 October. Bij de Bank van Enge land is 183,000 pd. st. gestort. PHILIPPOPOLIS, 26 October. De heer Gue- choff is tot voorzitter der wetgevende vergadering van Oost-Rumelië herkozen. RAGUSA, 27 October. De onderhandelingen zullen heden hervat worden. Bedri-bey heeft het vaststellen van de grens bij Kunia verlangd en verklaard dat Turkije bereid is Dulcigno den lsten November over te geven. LONDEN, 27 October. Bij het departement voor Iudië is in den afgeloopen nacht eene depeche van den onderkoning ontvangen, waarin hij zegt het bericht van een opstand te Kaboel, niet te kunnen bevestigen noch ontkennen. KONSTANTINOPEL, 27 October. Dervisch- pacha, die gisteren met vier bataljons zich naar Salonika heeft ingescheept, is, zoo men zegt, be last met het verleenen van bijstand aan Riza-pacha, maar moet dezen niet vervangen. In stryd met de mededeeling van den heer Goschen, beschouwt de Porte de onderhandelingen over de conventie met Montenegro als zeer be vredigend. Acht dagen na het onderteekenen van die afstand-overeenkomst zal Dulcigno ontruimd worden. LONDEN, 27 October. Lord Salisbury woonde gisteren eene vergadering van conservatieven te Tanton bij en hield eene redevoering, waarin hij o. a. opmerkte dat de Oostersche politiek Enge land in de oogen van Europa belachelijk had ge maakt. De demonstratie ter zee had haar doel gemist. De sultan had zich verbonden om Dulcigno af te staan, doch Griekenland bezit geen wettige aanspraken op Turksch grondgebied. De mogend heden hebben zich geenszins verbonden om de besluiten der Berlijusche conferentie met geweld ten uitvoer te brengen. De overdracht van Turksch gebied aan Griekenland van den kant der Euro- peesche mogendheden zou met deeling gelijk staan. liSIDICN, 87 October. Thans is ook verschenen het rapport der com missie van financiën op de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, voor 1881. Aangezien zij het wenschelijk acht, alvorens rapport uit te bren gen over de begrooting, kennis te kunnen nemen van het sectiënverslag alsmede van het antwoord van burgemeester en wethouders, zou zij er hoogen prijs op stellen, wanneer die stukken in volgende jaren vroeger dan thans het geval is geweest konden worden opgemaakt en uitgegeven. Onder de inkomsten merkt zij op dat blijkens de onlangs ingediende begrooting van de Bank van Leening voor 1881 bet aan de gemeente uit te keeren dividend niet hooger kan geraamd wor den dan f 2700, tegen een ontvangst in 1879 van f 3410.43B, terwijl in de Memorie van Toelich ting op die begrooting wordt medegedeeld dat vooral in den laatsten tijd de beleeriiugen be langrijk minder waren en het in beleeniDg ge geven kapitaal ook niet zoo groot is. Vermoede lijk is de oorzaak van deze vermindering voor een deel te zoeken in de uitbreiding der werkzaam heden van de zoogenaamde huizen van verkoop met beding van wederinkoop, en de vraag rijst of geen maatregelen zullen worden genomen tot be strijding van deze onder een gefingeerden vorm be slaande beleenbanken. De commissie kan zich wel vereenigen met het voorstel om op de begrooting voor 1881 eene som van ruim f 11,000 te brengen voor buiten gewone vernieuwing van straten, doch behoudt zich eene beslissing voor aangaande het voornemen van B. en Ws. om in volgende jaren daarvoor wederom buitengewone gelden aan te vragen. Zij beschouwt het thans aanhangig voorstel dan ook slechts als een proeve, vooral door het gebruik maken van vreemde werklieden, waarvan de uit slag moet worden afgewacht. Intusschen komt het haar voor dat er andere straten zijn dan de in de Memorie van Toelichting aangegevene, die voor eene vernieuwing meer in aanmerking komen. Onder anderen vestigt zij de aandacht op den Ouden Rijn, noordzijde, tusschen de Bakkersteeg en de Donkersteeg, welk gedeelte bijna niet meer berijdbaar is. Tegen het doen van eenige uitgaven tot herstel van den weg buiten de Zijlpoort, tot het onderhoud waarvan de gemeente Leiden nog steeds verplicht schijnt te zijn, bestaan bij haar geene bedenkingen, maar zij acht het niet dringend noodig tot eene geheele vernieuwing daarvan over te gaan en daar voor het aanzienlijk bedrag van 1700 beschik baar te stellen. Zij zou daarom in overweging wenschen te geven den uitgetrokken post met f 1000 te verminderen en de overblijvende ƒ700 te gebruiken voor de hoogst noodige reparatiën. De commissie kan geen termen vinden om thans weder de jaarwedde van den commissaris van politie tot een verhoogd bedrag op de begrooting uit te trekken. Ook op grond van het in de sec tiën aangevoerde kan zij zich niet vereenigen met het voorstel tot verhooging van de jaarwedden der agenten van politie. Mocht later blijken dat het politietoezicht tot geene gegronde bedenkingen aan-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2