Donderdag 28 Cc ober. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F. 6349. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.„. 0-17*. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEKICïlïEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepa ling van art. 201 der algemeene politie-verordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad n°. 4), hondende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoor- steenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 23 October 1880. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is in druk verkrijgbaar het rapport der Commissie van financiën op de ontwerp-begrooting der ge meente Leiden, voor 1881, tegen betaling van 0.20. LEIDEN, 37 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer W. Nolen (arts), geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get..„Rheumatismus gonorrhoïcus" Ds. E. C. Segers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Maria Hoorebeke, in België. Nadat het reeds te IJmuiden gekiste lijk van den heer Ten Cate gisteravond per stoom boot alhier was aangekomen, werd het naar de woning op de Heerengracht vervoerd, van waar het hedenmorgen naar de begraafplaats aan de Groenesteeg werd overgebracht. Het was een plech tige, zich langzaam voortbewegende stoet, waarbij op het kerkhof de vele zich reeds aldaar be vindende studenten zich aansloten. Tot hen be hoorden natuurlijk ook zij die bij het ongeluk gered waren geworden en gisteren of eerst heden morgen hier ter stede waren aangekomen. Een breede schaar van andere deelnemenden had zich mede op den doodenakker vereenigd. Bij de groeve werden aan de beide kranseD, die bereids op het lijkkleed waren gehecht, er nog twee, van het studentencorps en de vrienden, op de kist toe gevoegd. Toen het stoffelijk overschot was neder- gelaten, werden door de heeren Baak en De Vicq, door den laatsten namens het studentencorps, eenige woorden aan de nagedachtenis van den zoo plotse ling, ongelukkig en treffend om het leven gekomene gewijd en woorden van troost en opwekking tot de familieleden gericht. Namens dezen bedankte een neef en naamgenoot van den overledene voor de laatste eer thans bewezen. Wegens het overlijden van den heer Ten Cate heeft het corps den gebruikelijken rouw van zes weken aangenomen. Onze gemeente en verschillende harer merk waardigheden en instellingen werden heden bezocht door den minister van Japan, die daartoe aan het hotel Levedag was afgestapt. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand September 11. was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar te Amsterdam 26.9, Arnhem 27.1, Dor drecht 25.5, Den Haag 22.6, Groningen 80.7, Haarlem 31.6, Den Bosch 25.6, Leeuwarden 29.7, Leiden 22.4, Maastricht 25.9, Rotterdam 23.3 en Utrecht 24.5. Leiden was dus in die maand weder het gezondst; daarop volgde Den Haag. Het ongezondst was Haarlemdaarop volgde Gro ningen. Te dezer stede stierven 29 kinderen beneden het jaar, dertien personen van 20-50, twaalf van 50-65, vier van 65-80 en drie boven de 80 jaar; aan lichaamszwakte, tering, 15, hersenziekten 4, keel- en longtering, bloedspuwing, 8, acute ziekten der ademhalingswerktuigen 8, organ, hartgebreken 3, cholera nostras 1, acute ziekten der spijsver teringswerktuigen 12 personen, terwijl er twee een gewelddadigen dood stierven. Het totaal der over ledenen bedraagt 76 en dat der geborenen 132, beide met de 2 levenloos aangegevenen. Uit een bij de laatste ingekomen stukken van den gemeenteraad gevoegde verbetering blijkt hetgeen wij vermoedden. De officiëele opgaaf van de lichtsterkte van het gas was foutief. De kleinste waarde was niet 19.92, maar slechts 12.92. Vol doende om goed licht te hebben is dit echter niet. Als minimum op een afstand van 1100 meter wordt, in verband met het in de raads zitting behandelde, een lichtsterkte van 16 kaarsen verlangd. Behalve naar Batavia, wordt Zaterdag a. s. met het stoomschip „Hampton" mede eene brieven maal verzonden naar Fadang. Volgens de twintigste lijst van de tweede jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, voor komende in de Standaard, was de opbrengst dier collecte - totaal van 575 locale comité's- ƒ79,113.60. In de maand December kan er nog eene lijst verwacht worden. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft bij acclamatie besloten, den heer K. L. Hupscher, die gedurende de vacature de betrekking van ge meente-secretaris had waargenomen, te verleenen den personeelen titel van griffier ter gemeente secretarie, benevens eene gratificatie van f 1000. Men leest in de Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt. „De Koning en de Koningin zijn naar het Loo vertrokken. Het heeft een aangenamen indruk op het publiek gemaakt, dat Z. M. zich in hetzelfde rijtuig met de min en het jonge Prinsesje en mej. Besier, de gouvernante in spe, begaf toen hij naar het station reed. Ik verneem dan ook dat de Ko ning zich met bijzondere voorliefde al de kleine ongerieven van het bezit eener zuigelinge laat wel gevallen. Ik weet niet, of ge het als een ongerief beschouwt, dat een vader zich naar de eigenaar digheden der min van zijn kind moet schikken maar dit is ook met den Koning zelf het geval. Mej. Oskam, de min der Prinses, is een flinke vrouw, maar een echte Hollandsche boerinvan hofetiquette of complimenten weet zij niet, en men vertelde mij dan ook dezer dagen dat zij, toen de Koning Prinses Wilhelmina in de wangetjes had geknepen, Z. M. met een gemaakt glimlachje had toegevoegd„dat moet je niet doen, papaatjedat vindt de kleine Prinses niet pleizierig, hoor". Het zal u niet ontgaan zijn, dat de doop van Prinses Wilhelmina onmiddellijk is gevolgd door het aftreden van den opper-ceremoniemeester, baron Van Wassenaer Catwijck. Velen brengen die feiten met elkander in verbandzij beweren dat de Koning misnoegd over de vele klachten die de organisatie der doopplechtigheid heeft gewekt, zijn opper-ceremoniemeester zoo onbewimpeld zijn onte vredenheid zou hebben betuigd, dat deze den tijd van heengaan gekomen achtte. Ik vror mij kan dat beweren noch bevestigen, noch tegenspreken maar een feit is het, dat men vele klachten heeft gehoord omtrent het verschaffen van toegang tot het kerkgebouw." De toestand van prinses Von Wied is voort durend bevredigend. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer G. Krol v. d. Hoek, student in de geneeskunde. De vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij heeft het voorstel van het bestuur aangenomen om de sta tuten zoodanig te wijzigen, dat ook buiten Rot terdam door de Maatschappij lijnen kunnen aan gelegd worden. Door wijlen den heer A. M. Tak is een legaat van ƒ1100 vermaakt aan het Nederlandsch Israëlietisch Jongens-Weeshuis te Amsterdam. De heer J. W. Hein, oud-lid van de Eerste Kamer, is te Brielle overleden. Aan de miliciens der infanterie die niet achterlijk zijn gebleven in geoefendheid en zich door goed gedrag hebben onderscheiden, mag in den loop der maanden November tot Eebruari een verlof van twee maanden worden verleend, wanneer daarom door hen wordt verzocht en hunne tegen woordigheid in het gezin waartoe zij behooren, wenschelijk geacht moet worden. Uit Londen wordt per telegraaf medegedeeld dat op de vee- en zuiveltentoonstelÜDg, die giste ren geopend is, bekroond zijn: Stieren beneden drie jaar. Klasse 24, zuiver ras.' Eerste prijs 180) aan E. J. Kruit, Gasselter- nijeveenschemond (Drente). Tweede prijs f 60) aan H. P. Smidts, Tietjerk (Friesland). Koeien. Klasse 8, 9 en 10, Nederlandsche en Holsteinsche zuiveren, gekruiste en gemengde rassen. Tweede prijs (bronzen medaille) aan J. Palenstein, Schellinkhout, Noord-Holland. Kaas. Klasse 34, Derby en Leicester. Tweede prijs 60) J. L. Blanksma, Pingjum, Friesland. Vaarzen. Klasse 17, zuiver ras. Eerste prijs 120) aan A. S. Volkema, Wirdnm, Friesland. - Klasse 18. Gekruist of gemengd ras. Eerste prijs 120) J. M. De Sonnaville, Alkmaar. Het Hollandsche vee heeft, zoo wordt verder als algemeene kenschetsing geseind, een buitenge woon succes behaald. In de twaalf klassen, waarin het mededong, bekwam het eerste of tweede prijzen. De hieronder vermelde personen worden opgeroepen zich schriftelijk aan te melden bij het departement van koloniën te 's-Gravenhage ter bekoming van voor hen bestemde geldenJ. G. Bleyswijk, P. I. I. Van Stellingwerf, K. Rozen- daal, M. Koorn, W. K. Pet, G. H. Tinbergen, D. Hendriks, C. Koster, W. K. Brune, W. Schaap, J. J. Ouwerkerk, J. P. Fersmitte, D. A. Van Beek, J. J. De Vet, allen vroeger van de kon. Ned. marine. Z. M. heeft met 10 Dec. a. s. benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, den telegrafist 2de kl. A. C. Cramwinckel; aan H. C. Sprayt, op zijn verzoek met 1 Dec., eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer; met 15 Nov. bij het departement van binnenlandsche zaken benoemd tot commies mr. C. Telders, thans adjunct-com mies bij dat departement, en jhr. B. W. F. Van Riemsdijk, thans adjunct-ingenieur bij de staats spoorwegen; tot adjunct-commies mr. J. W. H. M. Van Idsinga. ©ennsiagd Nl«uw*> Aan een schrijven van den heer Bruns omtrent het ongeluk te IJmuiden wordt het vol gende ontleendDe boot naderde hoe langer hoe meer, de eene minuut was de „Herkules" nog wel 10 meter van de „Prinses Amalia" verwijderd en de andere minuut had de botsing plaats. Ont zettend oogeiblik; ieder zocht zelfbehoud; ik greep mij vast aan de verschansing van de mail boot en liet niet los voor de chef-kok E. Groot mij met behulp van een ander naar boven getrokken had. Het eerste wat wij vroegen wasgaan wij terug of naar Southampton Het laatste werd ge-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1