Café „Zomerlust", Dames-Mantels. Eene Hnlponderwijzeres LEIDSCHE SCHOUWBURG" LA PAPILLONNE, Vervolg der Advertentiën. Une seule representation de la Compagnie Parisienne, LES JURONS DE CADILLAC, AANSTAANDEN ZONDAG MUZIEKUITVOERING. WOENSDAG-AVOND te 8 uren: der N^ereenig-ing' „Lucinde". P. ZWARTJES. Straatweg Haagsche Schouw naar Katwijk aan Zee. fabrik en de Tramweg-maatschappij in de kosten van herstelling wordt bijgedragen. Inzonderheid het aan deel dat de Tramweg-maatschappij bijdraagt, werd door dat lid in verhouding te laag geacht. Indien in de op nbare straat rails moeten worden gelegd, wordt het gedeelte der straat, door die rails begrensd, en Y2 meter aan weerszijden opgemeten en door de Maat schappij de kosten van herstrating, driemaal berekend, gerestitueerd. Hoe dikwijls die herstrating wel geschie den moet, eer de straat hare vorige gelijkheid heeft verkregen, wordt daarbij niet in aanmerking genomen dat dit wel eens tot eenige onbillijkheid aanleiding kan geven, zal zeker niet betwijfeld worden. En zooals het met de Tramweg-maatschappij is, zoo is ook het geval met de Duinwatermaatschappij en de Gasfabriek. Enkele gedeelten der straat worden ten dienste dier inrichtingen herhaaldelijk opgebroken en herlegd, en vermits aangrenzende gedeelten niet gelijktijdig opgraving ondergaan, geraakt weldra de straat in zoo- danigen ongelijken en slechten toestand dat zij in dien omtrek geheel moet worden opgenomen en herlegd, zooals dit ook nu weder voor eenige straten en grachten wordt voorgesteld en waarvan de kosten geheel door de gemeente worden gedragen. Dat is, naar het oordeel van dat lid, niet zooals het behoort. Als oorzaak van den algemeen slechten toestand der straat wordt ge noemd het leggen van rails en pijpen voor tramweg, gasfabriek en duinwaterleiding; het ware daarom billijk dat die inrichtingen in verhouding deelden in de kosten die om harentwille moeten worden ge maakt. Bedoeld lid kwam tot de slotsom dat óf de vergoeding, krachtens de overeenkomst door Burge meester en Wethouders met die inrichtingen aange gaan, onvoldoende is en derhalve moet worden her zien, öf dat die inrichtingen bovendien moeten deelen in de buitengewone kosten van herstrating, zooals die thans noodzakelijk zijn en bij de begrooting worden vooi'dragen. Eindelijk werd door een lid de vraag gedaan of op de Hoogstraat, waar de buizen door de Duinwater- maatschappij langs de huizen zijn gelegd, de straat nog wel is nagezien en, waar het noodig was, lier- stel i, omdat eene eventueele nalatigheid te dien op zichte, daar waar het geheel op een gewelf rust, ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Daarop werd geant woord dat een voorstel zal worden gedaan om den toe stand te dier plaatse te onderzoeken. Oenengd Nieuwh Door de politie alhier z ij n aan gehou den J. v. d. S. ea C. v. M., die zich aan dief stal van geld uit eene gesloten kist hebben schul dig gemaakt. Eerstgenoemde, sedert jl. Maandag als los werkman in de Leidsche Broodfabriek werkzaam, werd dien dag belast om eene uit Nieuwkoop per stoomboot „Volharding" aange komen kist af te halen, waarbij hem bij opening aan de fabriek bleek dat er geld voor geleverd brood mede verzonden was. Den volgenden dag wederom die kist halende, was het geld bij aankomst der kist aan de fabriek verdwenen, terwijl den vol genden dag die kist, niettegenstaande deze met de stoomboot was aangebracht, geheel verdwenen was, en wel toen v. d. S. zich dien dag had doen ziek melden. Al heel spoedig werd de kist onder de gemeente Leiderdorp door de politie openge broken gevonden, hetgeen de aanhouding van beide personen ten gevolge had. Hoewel C. v. M. dadelijk bekende, bleef J. v. d. S. ontkennen, totdat in diens woning eene portemonnaie met geld werd ontdekt, waarvan hij de herkomst niet kon verklaren. Voor het kantongerecht alhier werd heden behandeld de zaak van Willem Van der Geer, eischer, tegen den tolgaarder van het Zijl - hek, gedaagde, strekkende tot terugverkrijging van 60 centen, wegens te veel betaalde tolgelden beue vens 5 percent rente daarvan. De eisch werd toe gewezen en de gedaagde tevens in de kosten der procedure veroordeeld. Gisteravond te halfelf is onder de gemeente Zoeterwoude brand uitgebroken in de scheepmakerij van M. J. Uljée aan den Hoogen Rijndijk. Door den hevigen wind aangewakkerd en wegens de aanwezigheid van hout, krullen, pik, teer enz. dreigde de brand een grooten omvang te zullen verkrijgen. Men is er dan ook niet in geslaagd het woonhuis van Moes te bewaren, dat vóór de scheepmakerij stond. Alle krachten werden daarom ingespannen om de groote loods te behouden, die op slechts hoogstens tien meter afstands van de afgebrande werkplaats ligt. Door de uitnemende houding van de brandweer aan den Hoogen Rijn dijk onder zijn wakkeren opperbrandmeester W. A. Van Rijn, en de onwaardeerbare medewerking van een spuit van Leiderdorp ouder aanvoering van M. Splinter, mocht het gelukken de loods, die vlak onder den wind lag, te behouden. Te onge veer halfvier dezen morgen was men den brand meester. Door de bijeengebouwde huizen in de nabijheid van den brand ware de ramp niet te overzien geweest, indien de loods evenzeer was gaan branden. De richting van den wind was gelukkig zoodanig dat de huizen aan de overzijde van den Rijn geen gevaar liepen. Een treurig ongeval had gisteren te Aarlanderveen plaats. Het 8-jarig dochtertje van den watermolenaar B. Van Vliet kwam te dicht bij de wieken, toen de molen aan het malen was, met het gevolg dat zij aan den slaap werd ge troffen en onmiddellijk een lijk was. BUITENLAND. Frankrijk. De inkomsten en belastingen in Frankrijk over troffen voor de 1ste helft van October de raming met 11.932,000 fr. Voor 1881 wordt de begrootiBg van Parijs geraamd op 235,678,947 fr. inkomsten en even veel voor de uitgaven. De inkomende rechten be dragen 130 millioen, aan aflossing van leeningen en rente is in 1881 te betalen ruim 99 millioen fr. De kosten van de administratie derstad zijn 7,837,000 fr., het innen der inkomende rechten kost 7,860,000 fr. Voor wandelingen, openbare gebouwen enz. wordt 47 millioen fr. uitgetrokken, voor het onderwijs 151/, millioeu fr., voor weldadigheidsinstellingen ruim 15'/i millioen fr., voor de openbare veiligheid 26 millioen fr. Volgens een bericht uit Weenen van gisteren hebben Oostenrijk, Frankrijk en Italië, met het oog op de moeilijkheden ten opzichte van de over gave van Dulcigno, den gezanten opgedragen om den sultan te herinneren aan zijne belofte dat deze stad onvoorwaardelijk zou worden overgegeven. Groot-Bi-iUiuiiië. Uit Mexico wordt bericht dat de Mexicaansche troepen na een gevecht, dat twee dagen duurde, een bende Indianen hebben uitgeroeid, die onder commando van Victorio eenige jaren reeds de grens onveilig maakte. Victorio werd met 50 van zijne makkers en 18 vrouwen en kinderen gedood. In 1879 alleen had de bende van Victorio 400 moor den gepleegd. Bij het ontzet van Mafeteng sneuvelden 300 Basutos; de Engelschen telden 26 dooden en 10 gewonden. Keizerin Eugenie zal weldra Chislehurst verlaten en een prachtig buitenverblijf bij Wind sor betrekken, dat zij voor 1,200,000 franken heeft gekocht. Haar plan om naar Zwitserland te gaan, sohijnt er dus bij in te schieten. Turkye. De quaestie der overgave van Dulcigno, de vlag- quaestie, de quaestie betreffende het krijgsmateriëel, waarvoor Dulcigno aan Turkije vergoeding ver schuldigd is, benevens de door de mogendheden gewaarborgde rechten der Christenen en Muzel mannen zijn reeds opgelost. - De quaestie van het status quo en van Scutari, totdus ver onbeslist gebleven, zal te Konstantinopel tusschen de Porte en de ambassadeurs worden geregeld na de over gave van Dulcigno. Die overgave wordt door de Porte beschouwd als een quaestie van weinige dagen. Het voorstel van Bedri-bey, dat de Monte- negrqnen Dulcigno zullen bezetten driejuren na het vertrek der Turksche troepen, ontmoet bezwaren. Marktberichten. Leiden, 23 October. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 11 hectoliter. Wintertarwe 10.a ƒ10.60. Zomer- tarwe 9.a f 9.50. Winterrogge 13 hectol. 8.50 a 9.Zomerrogge 13 hectol. 7.50 a ƒ8.Zomer- gerst 8 hectol. 6.60 a 6.Chevalier-gerat 8 hectol. 7.26 a 7.75. Zware Haver 12 hectol. 6.a 5.60. Lichte Haver 12 hectol. 4-25 a 4.50. Duivenboonen 4 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 6 hectol. 8.a 8.60. Graaboter 7270 kilogr., late qnalit. 1/4 va' 78.a 82. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat 70.— a 74.— Graaboter late qnalit. per kilogr. 1.95 a 2.05., Schei- 2de qualit. perkilogr. 1.75 a ƒ1.85. Lange Zwarte Turf 17,000 dnbb. hectol. 0.20 a 0.221/j. Schiedam, 22 October. Moutwijn 15.Jenever 20.60 AmsL proef 21.76. Spoeling per ketel 0.60; door de Schiedamache apoeling-commisaie werd ze voor 0.80 per ketel verkocht. Maandag 25 October 1880, te 7 uren: Directeur: 91. WIDIAM, avec le concours de 9Ime. d'ASKOFF: Comédie en 1 acte de Pierre Berton. LE TRÉSOR, Comédie en 1 acte de Franfois Coppée. Comédie en 3 actes de Victorien Sardou. Prijzen der plaatsen: Loges f 2.Baig noires ƒ1.50, Parterre f 1.Galerij f 0.75. Plaataen kannen eiken dag van 10 tot 4 uren beaproken wor den bij" de Boreoliste a 10 Centa extra per plaata en op den speel dag van 10 tot 2 uren aan den Schonwbnrg. STATIONSWE G. Gedurende de Wintermaanden eiken avond Pianomuziek. MB. De ondergeteekende blijft zijn Lokaal het publiek aanbevelen tot het geven van Bruiloften, Partijen, Kepetltiën of Vergaderingen. De ondergeteekende heeft de eer haar geachten Begunstigers te berichten dat zij met het begin van den winter wederom ontvangen heeft de zoo van ouds bekende Russische gezondheids-Vilt- pantoffels, de echte 8chakels Vuurmakers en de met roem bekende IJzerglanslak, om Haarden en Kachels esn glanzend zwart te doen behouden. Tevens blijven bij haar voortdurend t# verkrijgen de zoo gunstig bekende depot-artikelen van den Heer VON WINDHEIM te Amsterdam, waarvoor zij zich steeds in UEds. gunst blijft aan bevelen. Wed. L. Cr. DIRHS, Langebrug hoek Diefsteeg. Bij deze heb ik de eer mij bij het geachte Damespubliek aan te bevelen voor het op maat vervaardigen van 91antels in alle voorkomende modellen. Ouderwetsche Mantels worden modern gemaakt. Ook worden Plissées in alle Fantaisie- soorten tot billijke prijsen gemaakt. Bestellingen naar buiten met snelle en goede bezorging. Hoogachtend, F. TREIBEL, Heerensteeg 21. Men vraagt te koop aandeelen in den Straat weg wan het Haagsche Schouw naar Kat wijk aan Zee. Prijsopgave franco in te zenden onder letter A aan bet Bureel dezer Courant. met akten voor de Fransche, Hoogduitsche en Engel- sche talen, wenscht aan eerstbeginnenden of aan meergevorderden Taallessen te geven, tegen bil lijke conditiën. Men gelieve franco brieven onder de letters J S te adresseeren aan KOOYKER's Centraal- Advertentiebureel, Nieuwe Rijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2