Voor de akte der Eransche taal zijn heden toe gelaten mej. C. B. Benaud en J. Van Biel, beiden uit Leiden. Bekend is het dat de Miuahasa van Menado, door den arbeid der zendelingen, thans het chris tendom belijdt en de gemeenten, dóór gevestigd, een deel uitmaken der Protestantsche Kerk van Neerlandsch-Iudië. De zendeliug-leeraarN. Graafland, die sedert meer dan 25 jaren aan het hoofd ge staan heeft van de kweekschool voor inlandsche ouderwijzers, thans in ons Vaderland aanwezig, staat gereed om op a. s. Maandag-avond, in de Pieterskerk alhier, eenige raededeeiingen te doen aangaande den staat van zaken aldaar. Men mag verwachten dat allen, die belangstellen in de uit breiding van Gods koninkrijk op aarde, zich be vinden zulleu onder zijn gehoor. Het is echter niet overbodig, daarop de aandacht te vestigen, opdat de gelegenheid, om over het werk der zending iets belangrijks te hooren, niemand ontga. Aan ds. J. E. Inckel, predikant bij de Evan- gelisch-Luthersche gemeente alhier, is na ruim 40 jaren dienst, op aanvrage, eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 Januari 1881. De godsdienstige voordrachten van de afdee- liug alhier van het Nederl. Protestantenbond zullen op den eersten Dinsdag in November a. s. worden hervat in het kerklokaal van het Herv. Weeshuis. Naar wij vernemen, heeft onze stadgenoot de heer D. Couwenhoven een nieuw werk ge componeerd en wel een ouverture voor strijk orkest. Wij hopen in de gelegenheid gesteld te worden met dit nieuwe opus op een der aanstaande concerten kennis te mogen maken. De afloop van de herstemming voor leden van den gemeenteiaad, door zijn correspondent blijkens het poststempel 's middags tusschen één en twee uren op het postkantoor alhier bezorgd, werd door het Bott. Nfcl. eerst 's avonds om acht uren ontvangen. Het blad zegt dat het de dienst regeling van het postkantoor bij de hand zou moeten hebben om te kunnen beoordeelen of de dienst zelf een fout heeft gemaakt, dan wel of het ook nu de regeling van den dienst weer is die de teleurstelling bezorgde. Dit is inderdaad noodig. De correspondent toch is Woensdag, toen de nieuwe postlijst nog niet verschenen was, waarschijnlijk nog voortgegaan met op de oude dienstregeling te steunen, vol gens welke de brieven enz. om nog met den trein van vóór tweeën te worden verzonden, om kwart over éénen aan het postkantoor moesten bezorgd zijn. Op de nieuwe postlijst is dat uur echter niet meer te vinden. Daarvoor is in de plaats gekomen 11.35 's morgens, terwijl de vol gende gelegenheid om weder te verzenden, niet tegenstaande er nog twee treinen tusschen loopen, eerst is om 4.15. De daarop volgende brievenlich- tiug geschiedt weder kort daarop om 5.10. De verdeeling is dus zoo ongelijk mogelijk. Maar wat bovendien ook de aandacht treft, is de aanwijzing op de postlijst dat hier de eerste lichting 's morgens voor Botterdam plaats heeft om 7.40, terwijl die voor Den Haag enz. - welke plaatsen de trein, waarmede brieven worden verzonden toch ook aandoet - eerst is om 9.40. Wat daarvan te denken! Ook wij wenschende schuld niet aan den dienst te wijten: er beslaan veeleer verschillende redenen om te deuken aan eene verkeerde dienstregeling die boven het be reik der ambtenaren ligt en waartegen zij al even machteloos zijn als het publiek dat er de dupe van wordt. Een enkele blik op de postlijst toont hoevele reisgelegenheden door de post ongebruikt worden gelaten, alsof het er niet op aan komt of een brief op sommige uren van den dag wat vroeger of later wordt bezorgd. Waar echter de post een wiustgevende onderneming is geworden, daar verlaugen wij met het Bott. Nbl., alleen dat althans voor de voornaamste plaatsen van ons land een deel dier winsten wordt aangewend om de post meer aan hare bestemmingeen vlug brieven vervoer, te doen beantwoorden! In aausluitiug aan ons bericht van vóór een paar dagen schrijft de Nederlandsche Spectator van heden, dat het ougelooflijke is geschiedein delijk toch heeft de regeering het besluit genomen tot opheffing van het munt- en penuingkabiuet te Leiden ten bate der gelijksoortige verzameling te 's-Gravenhage. Sedert twintig en meer jaren was de wenschelijkheid van dien maatregel eene uit gemaakte zaak en toch was de Tweede Kamer ge dwongen daarop, tot vervelens toe, telken jare opnieuw bij de regeering aan te dringen. Hoe ook overtuigd van het nut en de wenschelijkheid, geen minister scheen lust of moed te hebben om voor die vereeniging ook maar een enkelen stap te doen. Veel dank is men daarom verschuldigd aan den staatsman die hier meer deed dan over wegen, die zich ook krachtig genoeg voelde tot handelen en die het initiatief nam om de lang gewenschte opheffing van het Leidsche Penning kabinet tot een feit te maken. Jammer maar dat men den minister daarvoor niet onvermengd erken telijk kan zijn, ten minste niet wanneer het ge rucht omtrent de wijze waarop met de Leidsche verzameling zou gehandeld worden, mocht blijken juist te wezen. Er zou namelijk, hoe vreemd dit ook moge klinken, besloten zijn tot eene scheiding der bedoelde verzameling in twee afdeelingen, de eerste, bevattende alles wat als geschenk was ver kregen, zou dan te Leiden en onder toezicht van den directeur van het museum van oudheden blijven, terwijl de andere, samengesteld uit dat geen wat door aankoop en ruiling is verworven, overgebracht zou worden naar Den Haag, om ver der deel uit te maken van het Munt- en Pen ningkabinet aldaar. Zoowel in Botterdam als in Den Haag en te Dordrecht is thans net tooneelgezelschap van den heer Widiam opgetreden en de daar verschij nende bladen maken met zeer veel lof gewag van de voorstellingen, vooral van het spel van mad. d'Askoff. Het doet genoegen dat de heer Widiam op die wijze den minder gunstigen indruk door eene vroegere voorstelling verwekt, geheel beeft uit- gewischt. „La Papillonne" van Sardou is vol geest, vernuft en handeling, terwijl Coppee's beroemde „Trésor" uitstekend wordt opgevoerd. Het „Tiroler NationalSauger- und Damen- Quartettgesellschaft" zal, blijkens achterstaande advertentie, a. s. Woensdag-avond alhier in de Stadzaal een concert geven. In de verschillende plaatsen van ons land, waar dit gezelschap zich reeds deed hooren, zooals te Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Den Helder en Utrecht, mocht het veel succes behalen. Het programma voor Woensdag avond is groot en afwisselend en beleoft een eigen aardig kunstgenot. De ondernemer, de heer Duyser, hoopt door een flink gevulde zaal aangemoedigd te worden om na Woensdag-avond nog eenige concerten te dezer stede te doen geven. Door den heer L. De Borst Yerdooru, te Ameide, is aan de administratie van den Sloter straatweg vergunning aangevraagd tot het leggen van een stoomtramweg in de gemeente Sloten, van den Overtoom langs den Sloter straatweg over het dorp Sloten naar de Haarlemmermeer, om zich daar in verbinding te stellen met den stoom tramweg LeidenHaarlem, waartoe reeds vergun ning is verleend aan den heer J. L. J. Jansen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5269 volwas sen personen en van 611 kinderen. In de raadsvergadering der gemeente Voor schoten van heden is de begrooting voor 1881 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 25,472.32. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 14,753, waaronder is begrepen f 7500 om de scholen en schoolmeubelen het volgende jaar reeds te laten brengen in overeenstemming met de voor schriften volgens de wet van 1878 gegeven. Het onderwijzend personeel zal met 1 November ziju overeenkomstig die wet. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is aan den heer A. J. J. Blin, pred. bij de Waalsche gemeente te 's-Gravenhage, op ziju verzoek, wegens redenen van gezondheid, eervol emeritaat verleend, in te gaan op 15 November a. s. De kroonprins en kroonprinses van Dene marken zijn te een uur hedenmiddag in de resi dentie aangekomen. Prins Erederik bevond zich met al de hofdignitarissen, verbonden aan zijn huis, aan het Bijnspoorstation, en trad op het buiteuplaukier het vorstelijk echtpaar te gemoet, dat zichtbaar verheugd was den prins in den besten welstand aan te treffen. Eene hartelijke begroeting volgde tusschen grootvader en klein dochter, wier innemende gelaatstrekken leven dig heriuneren aan die van wijlen hare moeder, prinses Louisa der Nederlanden. De minister- resident van Zweden en Noorwegen, ook van het hof van Denemarken, de heer De Burenstam, complimenteerde mede de doorluchtige reizigers aan het station. Gelijk bekend is zijn de kroon prins en kroonprinses de logeergasten van prins Erederik op het Huis „De Pauw", werwaarts zij zich onmiddellijk na aankomst begaven. De stoomtram Den Haag—Scheveningen heeft dit jaar tot 15 October jl. ruim 615,000 personen vervoerd In Den Haag bleef gisteren een rij uig met de achterwielen staan, terwijl het paard met de voorwielen en den bok doorstapte. riet stoomschip „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Aden vertrokkende „Prinses Aoralia" heeft hedenochteuo van Amster dam de reis naar Java aanvaard; de „Utrecht", van Batavia naar Java, is gisternamid lag van Suez vertrokken. Jk -ai r auo&m 15 OTTOWA, 20 October. De Braz. K ur heeft een subsidie van 50,000 dollars toegestaan voor een stoomvaartmaatschappij tusschen Ca ada en Brazilië. CAIBO, 21 October. Het is nu zeker dat na betaling van de geunif. coupon, met November vervallende, er een genoegzaam overschot zal zijn tot inkoop van fonds voor een nomina,! bedrag van 250,000 pd. st. NIEUW-YOBK, 22 October. Gener Garfield, de republikeinsche caudidaat voor hel president schap der Unie, heeft eene deputatie kleur lingen ontvangen eu in zijne toespraak gezegd dat de kleurquaestie eene der moeielijkst; ,blemen was voor de Vereenigde Staten. Zij heeft reeds - ging hij voort - ons een schrikbareudeu oorlog gebracht. Wij verzetten ons tegen de si: 1 ij, niet alleen voor de zwarten, maar ook omcl ij rust, vrede en welvaart der blanken en het b r,aan der republikeinen in gevaar bracht. Haar ind be lette de slavenhouders zich verder te benadeelen. Het probleem zal niet volkomen zijn opgelost, voordat de bevolking gelijke kans zal hebben erlangd, om zich alle weldaden der vrijheid te verzekeren, welke de beste burger van dit continent hare wenschen te geven. T i slotte wekte hij zijne hoorders op tot werkzak Laheidhij gaf bun den raad zich te bekwamen om die wel daden te erlangen, en wenschte hun geluk, met den vooruitgang, dien zij op dezen weg reeds hadden gemaakt. Een „looper" uit het kamp van „L '- ting Bull" heeft aan militaire autoriteiten van de Urie bericht dat het hoofd geneigd is tot overgave. Het gouver nement heeft daarin toegestemd op de vroeger aan gegeven voorwaarden. ATHENE, 22 October. De Kamer heeft den heer Avgherinos, candidaat der oppositie i at haren voorzitter gekozen met 92 stemmen tegc-n 55, welke op den miuisteriëelen candidaat Californas uitge bracht waren. Meu gelooft dat het ministerie weldra ziju ontslag zal indienen. WEENEN, 23 October. Een der Hongaarsche oppositiebladen, de te Budapest verschijnende „Magyar Orszag", verzekert dat de ven ging van het overgeveu van Dulcigno niet aan Tr, ije, maar aan Busland en Engeland te wijten is. reze twee mogendheden zouden aan Montenegro geraden hebben de stad niet te nemen, en dus de quaestie hangende te laten, opdat de eskaders g oodzaakt zouden zijn op hunne ankerplaats te bi jven. Te Cettinje wordt beden een door den vorst 'an Mon tenegro belegde groote krijgsraad gehouden, waartoe al de aanzienlijkste en invloedrijkste m unen des ands zijn opgeroepen. KONSTANTINOPEL, 23 October Volgens geruchten zou eene samenzwering van zeer ern- stigen aard tegen het leven van sultan Abdul- Hamid ontdekt zijn. Bij Saïd-bey - een van de tallooze Saïd-beys in de Ottomanische landen - zou men ontplofbare bommen gevonde 1 hebben, en die Saïd-bey zou langen tijd als agent van den ex khedive van Egypte werkzaam zij geweest. :Iij en al de leden van zijn gezin zijD in hechtenis genomen en men zegt dat hij alles bek' nd heeft. ATHENE, 23 October. Het kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Men gelooft dat de he r Comon- douros met de vorming van een nieuw fabiuet zal worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2