bezig waren met het lossen van ijzer enz. en daartoe den bok gebruikten, brak de ketting daar van met bet gevolg dat vier personen te water vielen en twee een arm braken. Ook te Gouda heeft men delaffegrap gehad, om bij den predikant der Herv. Gemeente, den heer Swaan op de Haven, een stukje papier in de brievenbus te stoppen, houdende eisch om 200 in het kozijn te leggen, zonder dat er dreigementen van moord of brand bij zijn gevoegd. Een zes- of zevental winkeliers te 's-Hertogenbosch werden op eigenaardige wijze begunstigd door een vreemdeling, die in een der voornaamste hotels was afgestapt. Bij een tailleur liet hij zich een „pak" aanmeten, in een „chapel- lerie" kocht hij een nieuw hoofddeksel, elders voorzag hij zich van zoogenaamde wollen jacht- vesten, weer elders van een wandelstok enz. enz. Na de aflevering, in het logement, van den hoed volgde geen betaling, hetgeen de achterdocht wekte van den leverancier, die zijn loopjongen last gaf den hoed te gaan terughalen. Op weg daarheen kwam deze, nog al een eigenaardige figuur, den vreemdeling tegen en waarschijnlijk meelijden heb bende met iemand, die „tot over de ooren" in de schuld stak, kaapte hij in een oogwenk den hoed vreg en bracht hem zegevierend naar zijn patroon terug. Een en ander wekte, Bosscher gewoonte, nog al opzien en spoedig kwamen andere leveran ciers om hun klant, die zich naar den hoeden maker had begeven, verder uit te kleeden, terwijl later de overige zich, met de politie ter zijde, naar het spoorwegstation spoedden met hetzelfde doel. De vogel, die niet eens zooveel geld bij zich had om in het logement zijn middagmaal te be talen, had zich inmiddels „verwijderd." Wijl zijn naam bekend is, bestaat echter hoop dat de vesten enz. betaald zullen worden. Op deBrusselsche tentoonstelling was o. a. ook een electrische spoorweg geëxposeerd. De volgens dat nieuwe stelsel in beweging ge brachte trein kwam ongelukkig te derailleeren, bij welk ongeval verscheiden personen gewond werden zoo werden van eene dame de teenen der voeten verbrijzeld. Bij R a g a t z is een jong toerist, uit Alexandrië afkomstig, in een afgrond gestort. Het lichaam van den ongelukkige was geheel verbrijzeld. Bij een opvoering van „La Dame de Montsoreau" te Marseille, liet zich een acteur Dauvray zoodanig door zijn rol meesleepen, dat hij zyn collega Reynald, dien hij moet wonden, wer kelijk een dolk in de borst stiet. Reynald viel en Dauvray, die, zooals zijn rol dit meebracht, hem papieren moest ontnemen, haalde die bebloed voor den dag. VaH den schrik viel hij in zwijm; ge lukkig is de wond niet gevaarlijk. De voorstelling ging door, maar de rollen van Dauvray en Eeynald moesten worden voorgelezen. Het stoomschip „Alpina", gaande van Grandhaven naar Chicago, is verongelukthet aantal passagiers was minstens 40. Op het meer Michigan hebben verscheiden ongelukken met schepen plaats gehad ten gevolge van een vreese- lijken storm. Uit Par ij s wordt bericht dat een po- litie agent in een herberg is vermoord. Een aan tal booswichten vielen hem aan en een schoot tweemalen op hem met den revolver, die den ongelukkige zelf toebehoorde. Voor het bekende Parijsche café Tor toni is een net gekleed heer gezeten, die op de nadering van een fraaien landauer, waarin zich eene schoone Parisienne, de markiezin De S., be vindt, zich naar den rand van het trottoir begeeft en daar met zijn rotting de bekende tamboer majoorsmanoeuvres verricht. Eensklaps houdt het paard van den landauer stand, woelt met den voorpoot den grond om en is niet van de plaats te krijgen eindelijk laat de dandy den stok vallen en als met een tooverslag buigt het paard de voor- pooten en stort neder. Hevig verschrikt verlaat de markiezin het rijtuig, doch op hetzelfde oogen - blik nadert haar de genoemde heer, geleidt haar weder naar den landauer en verkrijgt de ver gunning haar met haar viervoeter, dien hij tot gehoorzaamheid zal weten te brengen, huiswaarts te mogen geleiden. Dankbaar wordt dat aanbod aangenomen en onze dandy had een wedden schap van 10,000 fr. gewonnen, hierin bestaande, dat hij op uitnoodiging der hem overigens onbe kende markiezin in haar rijtuig plaats nemen en haar viervoeter mennen zou. De koetsier der dame was omgekocht en het paard heimelijk afgericht. In een kosthuis, in de Brouwersstraat te Antwerpen, had het volgende vreeselijke voor val plaatsEen werkman, die zijn middagmaal gebruikte en daarbij wat haastig schijnt te werk te zijn gegaan, stond eensklaps doodsbleek en met uitpuilende oogen van tafel op en viel toen, ter wijl hij de hand aan zijn keel sloeg, als een blok op den vloer. Men ijlde te hulp en bemerkte toen dat een groot stuk vleesch den ongelukkige in de keel was blijven steken. Alle pogingen om het te verwijderen, waren vergeefsch en toen de in aller haast ontboden geneesheer aankwam, kon deze slechts den dood, door verstikking, constateeren. De„Intransigeant"weethetvolgende omtrent Garibaldi te verhalen: Toen het Roche- fort gelukt was uit Nieuw-Caledonië te ontsnap pen, werd er een expeditie op touw gezet met het doel om de veroordeelde communisten te be vrijden. Roehefort bood het bevel over die expe ditie aan Garibaldi aan, die echter antwoordde: „Ik ben te oud om aan dien heerlijken tocht, die aan 5000 gevangen Eransche republikeinen de vrij heid moet teruggeven, deel te nemen; ik bied u 6000 fr. aan, - al wat ik bezit, en het bloed van mijne zonen Menotti en Ricciotti." Het plan had geen doorgang. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben op vele plaatsen in Engeland stormen gewoed, gepaard met hevigen regen en sneeuw. Te Londen lag de sneeuw des morgens een duim dik op de daken en de stad had geheel een win terachtig voorkomen. De Italiaansche bladen melden de ge vangenneming van een beruchten bandiet, Tolu genaamd, een struikroover van den ouden stempel, wien een zeker ridderlijk karakter niet viel te ontzeggen. Zoo was het zijn gewoonte het eigen dom der boereD, in wier nabijheid hij zich ophield, stipt te eerbiedigen; ja zelfs riepen dezen bij hun onderlinge geschillen niet zelden zijn altijd recht vaardige scheidsrechterlijke tusschenkomst in. Geen wonder, dat het onder dergelijke omstandigheden dien tweeden Era Diavolo mocht gelukken gedu rende dertig jaren aan de vervolgingen der kara- biuiers te ontkomen, van wie hij er negen doodde in de ontmoetingen, die hij met hen had. De ontrouw zijner vrouw, op wier verleider hij zich wreekte door hem met de kolf van zijn pistool, dat weigerde, dood te slaan, was de aanleiding dat T«lu een bandietenleven begon te leiden. Verleden week keerde een iuwoner van Berlijn na een lange reis in zijne woning terug. Reeds uit de verte werd hij toegewuifd door zijne jonge vrouw en zijn eenig kind, een knaapje van driejaren. „Papa komt! Papa komt!" riep de kleine en zijne moeder snelde de trappen af om haar echtvriend te begroeten. Beiden gingen daarop weer naar boven de vader verlangend om zijn kind te omhelzen, dochde kamer was leeg. Het kind was op een stoel voor het geopende venster geklommen, had zich te ver naar voren gebogen en was er uit gevallen. De onge lukkige moeder zonk van schrik levenloos neer; eene beroerte had een einde aan haar leven ge maakt. Het kind zelf werd gered, het was op een linnen zeil terecht gekomen en had zich slechts weinig bezeerd. BUITENLAND. Frankrijk. In het departement van de Seine zijn 36 erkende en 28 niet erkende congregaties. De eerste be zitten voor 75 millioen fr. aan onroerende goe deren en bovendien nog onder verschillende namen voor 25 millioen fr. aan onroerende goederen. De niet erkende congregaties bezitten voor 29 millioen fr. aan onroerende goederen en 9 mil lioen onder verschillende namen. In 1829 werden door de congregaties aan belastingen enz. betaald 74,902 fr. - De Jezuïeten bezitten onroerende goederen in 47 departementen, ter waarde van 31 millioen fr. en 11 millioen fr. onder verschil lende namen; zij betaalden in 1879 47,000 fr. aan belastingen. De burgemeester van Santery, in het depar tement der Seine en Oise, stelt, verontwaardigd over de wijze waarop de congregatiën worden be handeld, in een brief aan de Figaro" de geheele bovenverdieping van zijn kasteel met vijftien kamers ter beschikking van alle verjaagde geestelijken. Hij verklaart treffelijke wachthonden te bezitten om hen te beschermen tegen booswichten, die zijne muren mochten beladderen of de sloten zijner hekken mochten willen opensteken. Terwijl Zondag de Bonapartisten te Parijs hunne reeds vermelde vergadering in het Fer nando-circus hielden, had in een ander gebouw in de bekende radicale wijk Belleville eene bijeen komst plaats ter eere van den „heldhaftigen Vor- stenmoorder" Berezowski. Meer dan 4000 bur gers, verzekert Pyats „Commune", waren opge komen en een aantal redevoeringen, de eene nog heftiger dan de andere, werden uitgesproken. „De dood der dwingelanden", zeide o. a. de drukkers gezel Piéron, „is de voornaamste, de allereerste voorwaarde voor het bestaan der Republiek. Het is geene misdaad, het is veeleer een plicht, zich door den dood te ontdoen van al wat den loop van het socialisme belemmert. Indien ooit een candidaat, al was het Gambetta, naar het opper gezag stond, zou men niet vreezen Frankrijk van zulk een monster te verlossen. [Daverende toe juichingen]. Thans reeds is Gambetta te Belle ville tweemaal, op beide wangen, in het aangezicht geslagen; nu reeds wordt Gambetta door alle rechtschapen lieden uitgeworpen. Ja, wij moeten het recht om vorsten om te brengeD, handhaven," ging Piéron voort; „bij de aanstaande verkiezingen moet niet alleen Berezowski candidaat gesteld worden, maar ook Nourrit, een der moordenaars van generaal Bréa." - Ook een van de redacteurs der „Commune," burger Gautier, noemde den dwin- gelandenmoord een plicht. „Tegenover de onder drukking", verklaarde hij, „is slechts één middel de gewapende opstand, erkend door de verklaring van de rechten des menschen, even rechtmatig in een individu als collectief." - „O, burgers en burgeressenriep een derde, de „burger" La- bosse, uit: „Gij zult niet aarzelen te Belleville, op den gewijden berg der revolutie, het vaandel op te steken, gedrenkt met het bloed des volks 1 Den kiezers van Belleville komt het toe, aan dezen troep van blinden, door een éénoog aangevoerd, te toonen dat men tegen den wil des volks niet straffeloos in opstand komt." Ten slotte, zegt de „Commune", was den aanwezigen eene verrassing bereid. Zij, die de vergadering belegd hadden, reikten aan de comité's van Belleville eene roode vlag over. De geestdrift bereikte haar toppunt. De gansche vergadering stond op en juichte luidkeels de roode vlag toe. Al de gede legeerden zwoeren haar te zullen verdedigen. - De gematigd republikeinsche „National" vestigt men het oog op deze bijeenkomst van Communards de aandacht op de inconsequentie der regeering, welke onlangs de vergadering, in het belang van den vrede door Roehefort en zijne vrienden be legd, verbood uit vrees, zoo zij beweerde, wegens den indruk, dien zij in het buitenland maken zou, en nu toelaat dat men openlijk alle Souvereinen voor den kogel bestemt. Dultsohland. Volgens ofBciëele mededeelingen, zoo leest men in de „Nordd. Allg. Zg.", komt in Nederland en België de longziekte onder het rundvee thans niet meer voor in een voor den Duitschen veestapel ge vaarlijken omvang. Daardoor vervalt de aanleiding voor het in 1876 uitgevaardigde verbod van invoer van vee uit die landen. De minister van landbouw heeft de beperkingen van den invoer van vee uit die landen opgeheven; evenwel moet nog bij elk van daar ingevoerd stuk vee een certificaat van oorsprong worden gevoegd. Spanje. De val der Spaansche fondsen ter beurze te Madrid en te Barcelona verwekte eene paniek in de noteeringen op beide plaatsen. Gedurende beurs- tijd variëerden de prijzen tusschen 21 en 19, en zij sloten op het allerlaatste punt. De beurs te Barcelona werd op order van het comité gesloten, en waarschijnlijk zal een compensatie-prijs worden bepaald. De val wordt algemeen toegeschreven aan het failleeren van eenige groote speculanten, die maanden lang koopers waren geweest; maar ook waren de aankoopen voor geldbeleggers talrijk ge weest, sinds de conversie-geruchten waren verspreid.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2