C?fe*»©xi£jö Toen wij gisteren spraken van den catalogus door den heer M. Cahen verspreid, verzuimden wij op een eigenaardigheid der gra vures te wijzen, die wel vermelding verdient. Bij eene nadere beschouwing toch ziet men tot zijne verbazing dat vele van die uiterst net gekleede heeren zeer bekende gelaatstrekken ver- tooneu. Zoo prijkt reeds op de eerste bladzijde de forsche gestalte van den „ijzeren graaf", die zich in zijn nieuwen jas blijkbaar zeer goed tehuis gevoelt, daarnaast. maar wij zullen liever aan hen, die het boekje ontvingen, niet de vele ver rassingen ontnemen, welke hun het zelf zoeken ongetwijfeld zal verschaffen. Het denkbeeld van den heer Cahen is inderdaad alleraardigst. Bij gelegenheid der inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsche studentencorps, in de Stadszaal, werd gisteravond een optocht met muziek en fakkellicht door eenige der voornaamste straten der stad gehouden, waarvan er sommige bü het passeeren van den stoet door het afsteken van bengaalsch licht der woningen als 't ware in een vuurzee herschapen waren. Zelfs was hier en daar, o. a. aan het „Café Suisse", het Minerva- beeld aangebracht, dat te midden der verlichting een eigenaardig effect opleverde. Het aantal stad- genooten dat op de been was gekomen, was ontzaglijk. Naar aanleiding van de nu ook te Delft plaats gehad hebbende herhaling van den Haag- scheu budreigingsbrief brengt men in herinnering aan welke zware straffen men zich alleen om het schreven van dergelijke schandelijke schrifturen blootstelt. Art. 305 toch van ons hedendaagsch geldig wetboek van strafrecht zegt: „Al wie, bij naamloos of ondergeteekend geschrift, met moord, vergiftiging of eenige andere gewelddadigheid tegen personen, die met den dood, eeuwigen dwangarbeid of weg voering naar een oord van ballingschap strafbaar is, bedreigd zal hebben, zal met dwangarbeid voor eenen tijd (dat is van vijf tot twintig jaren tucht huisstraf volgens art. 19), gestraft worden, inge val de bedreiging geschied is met bevel om eene som gelds op eene aangeduide plaats neer te leg gen, of om eenige andere voorwaarde te vervullen." - Van den Nederlandschen rechter zal zeker thans voor het schrijven van dergelijke hoogst gevaarlijke brieven weinig toegevendheid meer te wachten zijn. Den heer P. K. Yan Sijll, buitenge woon opzichter van den waterstaat, heeft men dood in de duinen gevonden in de nabijheid zijner woning aan den Hoek van Holland. Volgens den geneesheer, die het lijk geschouwd heeft, is de dood waarschijnlijk veroorzaakt door een hartkwaal waaraan de overledene lijdende was. Hij was een zeer geacht ambtenaar en laat een weduwe en een zoon na. Een dienstmeid, gedurende achttien jaren in hetzelfde gezin te Bergen-op Zoom werk zaam, werd plotseling door een aanval van waan zin getroffen, mishandelde een vrouw en sprong daarna in een put, waaruit zij levenloos is opgehaald. Onder de gemeente Terbregge inden Prins-Alexander-polder heeft een felle brand ge woed. Eene boerenwoning, van Ph. Hippen, is totaal vernield. Huis, inboedel en een voorraad hooi en koren werden eene prooi der vlammen. Ongekleed moesten de bewoners het brandende perceel ontvluchten. Behalve eene som van 475, die mede verbrand moet zijn, was alles geassureerd. Aan den sergeant Musquetier is, vol gens het Z. D., de keus gegeven tusscheu het broe derschap van den Nederlandschen Leeuw, de be noeming tot plaatselijk adjudant (officier alzoo), of plaatsing op den cursus. Hij koos het laatste, om zijn carrière niet alleen aan het ontdekken van den moordenaar verschuldigd te zijn. Te Landsmeer zijn herhaaldelijk des nachts koeien in de weide uitgemolken. Te 's Hertogenbosch geraakte eergis teren een zeer oppassend molenaar bij het vervoe ren van een zwaren boom bekneld tusschen de kar en de leuning eener brug, die hij passeeren moest, met het noodlottig gevolg dat zijn hoofd verbrijzeld werd en hij op de plaats dood bleef. Yan 10 tot 16 dezerzijnbijTessel 5000 mud mosselen en 2250 oesters gevischt. De mosselen zijn naar Engeland verzonden tegen 45 en 50 ets. het mud. De oesters, die ook meeren- deels naar Engeland verzonden worden, kosten nu slechts f 7.20 de 100 stuks. Met de vischvangst gaat het uiterst slecht. BUITENLAND. Frankrijk. De dagbladen zijn vol berichten over de uit drijving der Karmelieten en Barnabieten, waarvan onder de telegrammen melding is gemaakt en welke den 16den dezer zonder ongeregeldheden van eenige beteekenis heeft plaats gehad. De con gregatie der eerstgenoemden telt ongeveer 150 personen, in dertien departementen verspreid. De Barnabieten zijn niet meer dan veertig in getal en hebben drie inrichtingen in het land. Onder de menigte bijzonderheden, omtrent de toepassing van het decreet van 29 Maart op deze Orde broeders medegedeeld, verdient wellicht deze ver melding, dat de bisschop van Montpellier in zijn ambtsgewaad met een vicaris-generaal zich naar den prefect begeven en dezen geëxcommuniceerd heeft. - Dat de conservatieve biaden zich over de thans begonnen toepassing van het decreet tegen de niet erkende congregatiën ten allerbitterste uit laten, behoeft nauwelijks vermelding. Heftiger dan eenig ander doet zich de „Union", het orgaan van den graaf van Chambord, hooren. „Neen, wetten hebt gij niet", roept zij uit: „neen, gerechtigheid hebt gij niet; zelfs de rechterlijke macht, waar over mijnheer Cazot gebied voert, hebt gij niet voor u. Louter geweld hebt gij bij uwe lafhartig heid ten dienst, uwe stomme commissarissen en uwe afzichtelijke politie! Uwe wet is het verach telijk stuk ijzer, waarmee gij de deursloten open- steekt! Komaan, waarom het niet terstond uitge sproken? Tegenover zulke aanrandingen vervult ons hart slechts één gevoel, dat der verachting; één hartstocht, die der wraak. Alles wat gij verder doen zult, zal hierin niets veranderen." Pyat, directeur van het blad de „Commune", is wegens het bekende artikel over Bereszowski, ter verheerlijking van den Vorstenmoord, bij ver stek veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en 1000 fr. boete; de gérant Robert tot 6 maanden gevan genis en 1000 fr. boete. Naar men zegt, wordt generaal De Cissey vervolgd wegens het niet betalen van 30,000 fr. aan wissels, op hem getrokken door de barones De Kaulla. Aan deze dame was reeds vroeger het verblijf in Oostenrijk en Rusland ontzegd. In eerst genoemd land was zij de aanleiding geweest tot een duel tusschen twee hooggeplaatste personen van het hof. Evenals bij de uitdrijving der Jezuïeten nemen, met het oog op de uitvoering van het decreet tegen de andere congregatiën, verschillende magistraatspersonen hun ontslag. Men noemt o. a. de officieren van justitie te Agen, te Pamiers, te St.-Omer, enz. Roland Bonaparte, zoon van prins Pierre Bonaparte en tweede luitenant bij de infanterie, treedt in het huwelijk met mej. Marie Pélix Blanc, dochter van den houder der speelbank te Monaco, die voor eenigen tijd overleden is en een vermogen van millioenen heeft nagelaten. Duit se lil a ii cl. De keizer heeft vóór zijn vertrek uit Keulen 10,000 mark aan den bouwraad Voigtel overhan digd voor de werklieden, die aan den Dom gear beid hebben. Bovendien heeft de keizer hun Maan dag-avond een feestmaal laten geven. Prins Hohenlohe, de Duitsche ambassadeur te Parijs, die nog altijd tijdelijk belast was met de leiding van het departement van buitenlandsche zaken, heeft de feesten te Keulen wegens onge steldheid niet kunnen bijwonen. Thans verneemt men dat zijne ziekte eene ernstige wending geno men heeft en van typheusen aard dreigt te worden. Itallfó. De „Italia" meldt dat de Italiaansche regeering haren zaakgelastigde te Cettinje afgezonden heeft om tegenwoordig te zijn bij de overdracht van Dulcigno. De „Diritto" twijfelt aan de oprecht heid der Porte met betrekking tot Dulcigno. Zij vreest dat alle moeilijkheden niet uit den weg geruimd zijn. De gezant Wimpfen is tc Rome aange komen en had een lang onderhoud met Moffei. Eerstgenoemd blad meldt ook dat Paus Leo geen antwoord heeft gegeven op de vraag die kardinaal Hohenlohe vóór zijn vertrek deed of de Paus hem geen opdracht voor Duitschland mede te geven had. De kardinaal die daarop had gehoopt, verliet toen zeer ontstemd de audiëntie slechts, begeleid door een kort uitgesproken „Bon voyage" van den Paus. Gr i-oot-Di-i tciiinïë. Te Bradford is eene druk bezochte vergadering van Ieren gehouden. De parlementsleden O'Connor en O'Connor Power voerden het woord. Men stemde voor een afzonderlijk Parlement voor Ierland, waarbij Engeland slechts de beschikking zou be houden over het leger en over quaestiën die de veiligheid betroffen van het rijk. Tijdingen uit Buenos-Ayres, loopende tot 24 September, bevatten dat de verkiezingen voor het congres rustig afloopen en al de candidaten van de nationale regeeringspartij herkozen zijn. Het congres heeft eene bill aangenomen, waarbij Buenos-Ayres tot hoofdstad der Argentijnsche republiek wordt verklaard. Voorts wordt van daar gemeld dat er den 18den dier maand in de pro vincie Buenos-Ayres een ontzaglijke sneeuwstorm heeft gewoed, die bij afwisseling drie dagen voort duurde en waarin, volgens globale berekening, 700,000 koeien, 500,000 schapen en 250,000 paarden zijn omgekomen. Oostenv.-IIoiin^. Monai-ehie. De Oostenrijksche delegatie heeft Coronini tot voorzitter gekozen. Hij gaf in eene toespraak zijne voldoening te kennen dat de vrede is bewaard gebleven. Het departement van buitenlandsche zaken, zeide hij, had steeds zijnen invloed in de schaal des vredes gelegd, overeenkomstig de wen- schen der bevolking en de historische roeping der monarchie. De regeering legde de gemeenschappe lijke wetsontwerpen ter tafel. De Hongaarsche delegatie verkoos Ludwig Tisza tot voorzitter en kardinaal Haynald tot onder-voorzitter. In zijue toespraak betoogde de president de noodzakelijkheid om middelen te ver schaffen ten einde de macht der monarchie zoo veel mogelijk te verzekeren. Uit Weenen wordt gemeld dat de koning van Griekenland onmiddellijk na zijne aankomst te Athene heeft verklaard dat Griekenland zich minstens den geheelen winter nog van elk gewa pend optreden zal onthouden. Rusland. Het „Staatsblad" maakt een keizerlijk besluit openbaar betreffende de bevoegdheid der commissie uit vier senatoren bestaande, onlangs benoemd ter inspectie van de binnenlandsche gouvernementen. De bevoegdheid der commissie strekt zich uit tot het onderzoek naar het bestuur van alle overhe den, zonder eenig onderscheid, met machtiging om alle ambtenaren in staat van beschuldiging te stellen en desnoods hen af te zetten. De „Ageuce Russe" zegt dat de belofte van den sultan om Dulcigno af te staan eene algemeene geruststelling veroorzaakte en hoop inboezemde dat de aangelegenheden in het Oosten thans een geleidelijken weg zouden gaan. Het belang van den sultan was, deze zijne belofte eerlijk na te leven. Doch de bewijzen van kwaden wil, sedert weder aan de Montenegrijnen gegeven, brengen de mogendheden terug tot de overtuiging dat het handhaven eener vastberaden overeenstemming van Europa's zijde meer zaak is dan ooit. Loris Meükoff, Russisch minister van bin nenlandsche zaken, heeft aan baron Korff, burge meester van St.-Petersburg, te kennen gegeven dat deze thans het vroeger door generaal Gourko in die hoofdstad ingevoerd stelsel van deurwachters kan afschaffen, doch dat de politiemacht er moet versterkt worden. Dienovereenkomstig heeft baron Korff nu eene som van 96,000 roebels tot dat doel aan den gemeenteraad van St.-Petersburg aangevraagd. Tel egrammen. BERLIJN, 19 October. (Rott. Nbl.) In goed ingelichte kringen alhier heerscht omtrent de crisis in het Oosten weer eenige bezorgdheid. Om tegen de vredelievende houding van Duitschland, Oos tenrijk en Frankrijk in Konstantinopel gewapend te zijn, hitsen Engeland en Rusland prins Nikita van Montenegro op, dat hij Dulcigno niet moet overnemen, maar waarborgen eischen voor een kalme houding der Albaneezen. De Porte heeft daarop geantwoord met eene

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2