A0 18.H0. iV. 6343. ry> Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S©üidcrd -Ü- <J ity LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.......1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: ,V»n 1—6 regels ..r-/ J.0L Iedere regel incer<t< 0.171» CrootereiUttera naar plaatsruimte. LEIDEN, SO October. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier zijn gekozen mr. J. BREDIUS met 587 en dr. G. ZAALBERG met 575 stem men. Op den heer D. C. Dros waren 570 en op den heer A. L. De Sturler 550 stemmen uitge bracht. Het aantal ingeleverde stembiljetten be- jdroeg 1162, d. i. 1 meer dan het aantal kiezers, die briefjes hebben ingeleverd. Door het stern- bureel werden 8 biljetten van onwaarde verklaard, waarvan 6 oningevuld waren, 1 onderteekend was en 1 een ander stembriefje omvatte. Het aantal geldige stemmen bedroeg aizoo 1154. Op de heeren P. Steynman, J. Van Kessel, J. Van Kerkhof en G. J'. Grünert was nog ieder 1 stem uitgebracht. De vraag of de totstandkoming van den stoomtramweg Leiden-Woerden van genoegzaam algemeen belang is te achten om op dien grond eene onteigeningswet voor te dragen, is door den gemeenteraad van Zwammerdam ontkennend beant woord, en wel met 4 tegen 3 stemmen. Het Indisch Aardrijkskundig Genootschap, te Samarang gevestigd, heeft het eerelidmaatschap aangeboden aan den hoogleeraar P. J. Veth te Leiden, terwijl tot correspondeerende leden zijn benoemd de heerenJ. G. E. Riedel, resident van Amboina; A. E. Neeb, oud-dir. off. van gez. te Kampenprof. dr. C. M. Kan te Amsterdam dr. B. R. Matthes, oud-dir. der kweekschool voor inl. ond. te Makasser; P. J. B. C. Robidé Van der Aa; Van Musschenbroek, oud-resident van Ambon; dr. A. B. Meyer; dr. N. Von Miklucho Maclay; dr. J. Von Rosenberg te Darmstadt; dr. II. Neubronner Van der Tuuk, oud-resident; dr. Carl Bock; dr. E. Behm te Golha, redacteur van „Petermanns Mittbeilungen"; prof. G. Schle- gel Jr. te LeidenB. Grimm te Bangkok. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag 23 October a. s., des morgens te 11 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens te 7.40 bezorgd zijn. Voor het beroep Daar Rijnsburg is bedankt door ds. J. W. A- Notten, pred. te's-Hertogenbosch. Men schrijft ons heden uit NoordwijkOnze gemeenteraad zal weldra omtrent eene tweede aan- vraag om concessie voor een stoomtram hebben te beslissen. De heer P. E. A. Kleinpenning alhier nl. heeft aanvraag gedaan om concessie voor een stoomtramweg van Noordwijk-Binnen naar Noord- wijk aan Zee. De stoombootdienst Noordwijk-Leiden is eene onderneming van den heer Kleinpenning; het ligt in bet voornemen van den adressant die booten - althans een stoombootdienst - te blijven bezigen als middel van vervoer tusschen Leiden en Noordwijk en voorts een stoomboot dienst te openen tusschen Noordwijk-Binnen en het spoorwegstation Piet-Gijzenbrng. - Het gerucht omtrent de concessie-aanvrage van den heer Klaasen verdient alleszins geloof. Men schrijft ons uit NieuwveenGister- voormiddag werd de eerste steen gelegd van de school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier. De heer dr. J. Sasse, president der vereeniging van „de Vrienden der Waarheid" in deze gemeente, waar onder helaas reeds verdeeldheid is ontstaan over den schoolbouw, zoomede zijn zoon, de heer J. C. Sasse, jur. cand. aan de universiteit te LeideD, doch woonachtig te 's-Hage, woonden de plech tigheid bij, waarbij door eerstgenoemde het woord werd gevoerdna afloop waarvan door de school kinderen, ruim 30 in getal, en opgenoemden, met nog enkele andere belangstellenden, een lofpsalm werd aangeheven. De plechtigheid daarmede geëin digd zijnde, maakte de schooljeugd, onder begun stiging van schoon herfstweder, eene wandeling en werd ze daarna, als gebruikelijk, getrakteerd. Voor het schoonschrijven is in Den Haag met gunstig gevolg examen afgelegd door mejuff. C. M. Oomens, H. M. Te Poel, C. P. Van der Riet en E.. P. J. H. Rombouts, allen uit Alkemade. Gedurende hei eerste half jaar van het be staan is het Museum voor onderwijs en kunst van de heeren Van der Hoeven Buys te Rot terdam bezocht door 6254 personen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan gedeputeerde staten der verschillende provin ciën, naar aanleiding eener aan hem gedane vraag, „of onder het getal onderwijzers, vermeld in het 2de lid van art. 24 der wet op het Lager Onder wijs van 17 Augustus 1878, het hoofd der school begrepen is", medegedeeld dat die vraag toe stemmend moet beantwoord worden. Aan een schrijven van een onderofficier bij het Indisch leger te Batavia, ons welwillend door den ontvanger afgestaan, ontleenen wij het vol gende: Verder schrijft ge mij dat ge uit de Indische berichten in de dagbladen gelezen hebt dat de gezondheidstoestand te Batavia nogal te wenschen overliet; maar dit gaat, op de plaats zelve, nogalik moet je ten minste zeggen dat, zoolang ik op Batavia ben geweest, ik er nog nooit zoo weinig zieken heb gezien, en om je een voorbeeld te geven, vertel ik je dat er vroeger altijd 1000 zieken in het hospitaal verpleegd werden, terwijl er nu nog geen 500 in zijn. Evenwel is het hier op Java alles behalve couleur de rose: de veepest heerscht hier in West Java verschrikkelijk, duizenden bij duizenden beesten zijn reeds gestorven of ter voorkoming van verdere besmetting afgemaakt, zoodat er districten zijn waar geen enkel beest meer is; wat er van de arme bevolking worden moet, weet ik niet, want die hebben nu geen beesten om het land te beploe gen voor den volgenden rijstoogst, zoodat, volgens deskundigen, in één of twee jaar tijd hongersnood voor de deur staat. Nu bestaat er plan bij de regeering om een militair cordon te trekken langs die residentiën welke nog niet besmet zijnof het helpen zal moet de tijd leeren. Mijn bataljon ligt al gedurende een maand klaar om op de eerste order naar Krawang op te rukken. Ü3t het nog niet weg is, moet aan Samalangan liggendaar hebben onze troepen, zooals je wel uit de couranten zult gelezen hebben, tot driemaal toe een flink pak slaag gekregen en zijn ze eindelijk met een verlies van 178 dooden en gekwetsten onverrichter zake naar Groot-Atjeh terug moeten keeren. De generaal Van der Ileyden moet woedend zijn geweest en uitgeroepen hebben „O, vervloekt Samalangan, eerst heb je me een oog ontroofd, en nu ontroof je me de helft van mijn prestige". De generaal is op Batavia geweest en was de gast van den leger-commandantzijn ontvangst is, toen hij hier kwam, heel kalm afgeloopen; nu zegt men dat er dagelijks gesprekken tusschen hem en den gouverneur-generaal werden gehouden om revanche te gaan nemen; daar zal echter eene groote troepenmacht voor noodig zijn, die grooten- deels van Java moet komen. Als zulks waar is, zal mijn bataljon er ook wel bij zijn en ik hoop dan maar dat ik dan van mijne ziekte hersteld en uit het hospitaal ben, want ik ga liever op eene flinke expeditie dan op de veepest, te meer nu men er op kan rekenen dat er goed geklopt zal worden. Met 24 tegen 9 stemmen heeft de Haag- sche gemeenteraad verworpen het voorstel van de heeren Mouton c. s. tot oprichting van gemeen tewege van een nieuwe zwemschool. Met 30 tegen 3 stemmen werd een voorstel van den heer Godon aangenomen om aan een vereeniging, die zich even tueel vormt tot exploitatie van zulk een inrichting, kosteloos de benoodigde gronden af te staan. De heer J. A. Vruglman te Zutfen heeft zich tot zijn leedwezen verplicht gevoeld de benoe ming tot lid van de Cremer-commissie niet te aanvaarden. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van de Kweekschool voor Machinisten werden herkozen als bestuurders de heeren P. H. Holtzman en C. Dyserinck. Op den vorigen cursus waren 82 leerlingen, waarvan 33 na volbrachten leertijd eervol ontslagen werden. Voor den nieuwen cursus waren 79 aspiranten, waarvan 46 geplaatst werden, terwijl dè anderen, die ook voldeden, wegens ruimtegebrek moesten worden geweigerd. Het aantal leden bedraagt 303 tegen 253 in het vorige jaar. Op de rijksbegrooting is f 5000 subsidie voor de school uitgetrokken. Tot secretaris van den Lekdijk-Bovendams is in plaats van jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck gekozen mr. A. A. Pit, advocaat en procureur te Utrecht. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft gisternamiddag per Rijnspoor de terugreis naar Weimar aangenomen. De Koning heeft, naar het Haagsche Dbl. verneemt, aan O. baron Van Wassenaar van Cat- wijck, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als HDs. opperceremonie- meester, en hem benoemd tot opperstalmeester van Zr. Ms. Huis. De betrekking van opperceremonie- meester zal, naar men wil, vooreerst onvervuld blij ven. Mevrouw de baronesse Van Hogendorp, groot meesteres van de Koningin, is met 15 dezer, op haar verzoek, op de meest eervolle wijze van die functie ontheven. Ten einde bij alle corpsen en in de ver schillende garnizoenen een zooveel mogelijk gelijk- vormigen maatstaf ter bevordering tot onderoffi cier en korporaal te verkrijgen, zijn in alle grootere garnizoenen vaste examen-commissiën benoemd, be staande uit een kapitein als president en twee luite nants als leden. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs te Deventer is benoemd de heer R. A. Kollewijn te Amersfoort. De uitslag der keuring van de boter, be sterad voor de zuiveltentoonstelling te Londen, was boven verwachting bevredigend, zoodat de roem onzer botermarkt te Londen goed gehand haafd zal worden. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok Maandag van Marseille. Z. M. heeft N. D. Doedes te Nijmegen,, met ingang van 1 Nov., voor één jaar benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; P. A. Van Deinse, tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, met ingang van 1 Nov. benoemd tot leeraar aan die school; bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht, den off', van gez. 2de kl. I. P, G. Van Mens, arts, en J, R. Berghuis, arts,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1