op de bestekken is verkregen. Is dit tijdens het vaststellen der primitieve begrooting niet geschied, dan kunnen de vereischte uitgaven bij suppletoire begrooting of door af- en overschrijving geregeld worden. De minister wijst er verder op dat - wordt het voorschrevene nageleefd - de schatkist niet ontijdig wordt aangesproken en de verant woordelijkheid der gemeente-ontvangers niet noode- loos vergroot wordt door gedurende geruimen tijd belangrijke sommen in hun bezit te laten. De heer A. A. Reepmaker, sedert 1856 notaris te "Rotterdam, is gisteren overleden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren van Point de Galle vertrokken; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gister morgen bij Lezard, 33 uren van Goereede „Maas", van Rotterdam, arriveerde Zondag te Nieuw-York. Z. M. heeft mr. H. F. M. Van Lanschot benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Her- togenbosch, en tot directeur van het postkantoor te Smilde, T. J. Meyer, thans commies der pos terijen 4de kl.aan den heer Herman Keun te Smyrna toestemming verleend tot het aannemen der betrekking van consul-honorair van Rumenië aldaar. Qemen^<t Nieuwe Na, evenals al de acht jaren dat hij geëmployeerd was, den dienst aan het postkantoor naar behooren te hebben volbracht, heeft de com mies der posterijen Hte Amsterdam zich Vrijdag-avond voor het ijzeren hek van het Von delspark, in de Vondelstraat door een pistoolschot van het leven beroofd. Langzamerhand worden de paarden van den tramweg, op de lijn KralingenRotter dam (Nieuwe Haven) vervangen door muildieren. Thans zijn reeds vijf dezer dieren op deze lijn in dienst. Deze lijn heeft het voordeel dat het werk door één muildier kan gedaan worden, daar geen steilten of hooge bruggen gepasseerd worden. Te Oud-Vossemeer zijn twee meisjes, een van vijf en het andere van driejaren, tusschen het rad van een zwaar beladen wagen geraakt, waardoor het jongste onmiddellijk op de plaats dood bleef, terwijl het oudste met eene lichte wond aan den arm vrij kwam. Omtrent den gepleegden moord te Weert verneemt men nader dat de verslagene is de veehandelaar Johannes Jonkers, oud 35 jaren, als een braaf en oppassend man bekend. Op den avond van den llden dezer werd hij te Neder- weert verraderlijk op straat aangevallen, en de dolk steken, hem toegebracht, waren van dien aard dat geene geneeskundige hulp meer kon baten. Zekere Wilhelmus Niens, 23 jaar oud, landbouwersknecht te Laar, gemeente Weert, benevens A. Maas en nog een persoon werden gearresteerd. De eerste heeft zijne misdaad volkomen bekend en het moord tuig is nog in zijn bezit gevonden. De twee eerst- genoemden zijn gevankelijk naar Roermond over gebracht, terwijl de derde voorloopig in vrijheid is gesteld. De justitie zet haar onderzoek voort, omdat er vermoeden bestaat dat nog meer perso nen bij de zaak betrokken zijn. Te Arnhem ontving een vrouw van de dames der commissie tot zedelijke verbetering eenige stukken ondergoed. Veel bleek haar dat niet te beteren, want spoedig was het goed aan een buurvrouw verkocht en de opbrengst voor jenever besteed. Later kreeg zij over den koop berouw, stal het weder weg, verkocht het gestolene opnieuw, verteerde het geld in een kroeg en werd nu tot haar verbetering naar het huis van arrest getransporteerd. Het weekblad „Figaro", te Zalt-Bom mel uitgegeven, heeft opgehouden te bestaan. De directie had voor enkele maanden als premie voor een der abonnenten een huis uitgeloofd. Men meldt n ad er ui t Zalt-B o m m el d at de daar aangehouden O.-I. onderofficier niet be kend had de schrijver te zijn van den bedreigen- den brief aan sergeant Musquetier, maar zich alleen in dien geest had uitgelaten, dat hij M. zou schrijven. De man liet het dus bij het voor nemen - en in dat geval is hij onschuldig, zoo lang ten minste zelfs booze gedachten tolvrij blijven. Dat hij echter bij zijn aanhouding een anderen naam dan den zijnen, althans dan dien van zijn zakboekje opgaf, klinkt als een aan wijzing tegen hem. Onlangs werd melding gemaakt van het ontsporen van een nachttrein tusschen Spandau en Berlijn, waaromtrent was gebleken dat de rails waren opgebroken en zoodanig los aangelegd dat de trein uit het spoor moest geraken. De daders zijn thans gevat. Het zijn twee gewezen tram conducteurs en een orgelmaker. Huu doel was te raidden der verwarring den post waggon te plunderen. In een spoorwegwaggon van Wittlich naar Trier zijn 17 jonge paarden gestikt omdat ze te veel waren opeengepakt. De opzichter in den wagen ontbrak. De ontvangsten der dezer dagen afge- loopen nationale tentoonstelling te Brussel hebben in haar geheel bedragen 1,186,737 fr. Het meest kwam den 17den Augustus in, namelijk 40,212 fr. Te Keulen is Zon dag-ochtend sneeuw gevallen. Ook in de nabijheid van Gent heeft het dezer dagen reeds gesneeuwdde grond was op verschillende plaatsen geheel wit. PUITENLAND. Frankrijk. De werkstakingen duren voort. Wel schijnt die der schrijnwerkers te Parijs ten einde te loopen, maar thans wordt gemeld dat de werksters aan eene groote lucifersfabriek aldaar en de banket bakkersknechts den arbeid hebben gestaakt. Het zelfde hebben te Annecy de drukkersgezellen, te Rennes de leidekkers en te Lyon de werksters in de zijdeweverijen gedaan. De „Commune", verslag doende van het onderhoud van haren directeur Pyat met den rechter van instructie, behelst tevens een nieuw artikel over den „held" Berezowski en gaat voort met de inschrijviogslijsten voor het dezen toegedachte eerepistool af te drukken. Vorst Nikita van Montenegro heeft gedele geerden benoemd om met Bedri bey over de over gave van Dulcigno te onderhandelen. Overeenkomstig het door de in het circus- Fernando gehouden vergadering genomen besluit hebben de gedelegeerden der vergadering een brief gericht aan prins Jéröme, waarin zij verzochten om eene audiëntie; maar de prins heeft geant woord dat deze overbodig is, dat hij in geene ge dachten wisseling treden wil over hunne kinder achtige illusion en meent te kunnen volstaan met voor zich zei ven en zijne zonen het verschil van politieke zienswijze te constateeren. De hertog van Aosta, broeder van den koning van Italië en gewezen koning van Spanje, is te Parijs aangekomen. Generaal Cissey heeft eene dagorder aan zijne troepen uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Ten einde infame lasteraars te beschamen, die mij als bevelhebber zouden kunnen treffen, heb ik den minister van oorlog om ontslag uit mijne functiën verzocht. Dit verzoek is toegestaan. Wat mij betreft, ik zie met vertrouwen den uitslag van het onderzoek te gemoet, waaruit alsdan zal blijken dat uw gewezen generaal nooit heeft te kort ge daan aan de waardigheid van een verleden waarop hij met recht trotsch mag zijn, noch aan de eer, welke hem is aangedaan met hem aan het hoofd van het elfde legercorps te plaatsen." Het bevel is voor loopig opgedragen aan generaal Benoit. Groot-Ih-itauuic. Sedert eenigen tijd is de commissie, die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar de om- koopingen, die bij de algemeene verkiezingen heb ben plaats gehad, ijverig aan het werk en het is gebleken dat op vele plaatsen omkooping op uit gebreide schaal is geschied. Te Macclesfield bijv. hebben van de 6000 kiezers 4000 zich laten om- koopen en te Exford, Canterbury en Gloucester, om geene andere plaatsen te noemen, was het niet veel beter gesteld. Yele kiezers zijn gebleken van beide partijen geld te hebben aangenomen. Bij het onderzoek der commissie kwamen velen tamelijk driest voor het feit der omkooping uit en lieten er zich over uit, als ware het de natuur lijkste zaak van de wereld. Het vliegend eskader zal zich niet naar de Middellandsche Zee begeven, maar binnen enkele dagen eene reis om de wereld aanvaarden. Het gerucht wordt bevestigd dat de Turken bezig zijn torpedo's te leggen voor de haven van Smyrna. Rusland. Van authentieke zijde wordt uit St.-Petersburg bericht dat bij de Russische keizerlijke familie het plan bestaat, om de huwelijksvereeniging van keizer Alexander II met de vorstin Dolgoroucki, welke reeds den 31sten Juli 11. in het keizerlijk paleis te St.-Petersburg moet plaats gehad hebben, op het laatst dezer maand met alle plechtigheid officieel te vieren. Telegp-amsmen. SYRA, 17 October. Woeusdag jl. zijn 300 gewapende uitgewekenen in Stamboel verschenen met het doel den grooten Bazaar aan te vallen en te plunderen. Gelukkig ontdekte een hunner het plan aan de politie, zoodat deze met een groote macht verscheen en de geheele bende ge vangen nam. BERLIJN, 18 October. De Rijksbank heeft het disconto op wissels tot 4'/2 en dat op beleeningen tot 5'/, pet. verlaagd. CATTARO, 18 October. De Montenegrijnsche gedelegeerde Radunic is naar Rika vertrokken, ten einde eene conferentie te houden met Bedri-bey. WEENEN, 18 October. Een omvangrijk „rood boek" zal aan de delegaties worden uitgereikt, waarin uitvoerige mededeelingen voorkomen om trent de laatste gebeurtenissen in het Oosten. BERLIJN, 18 October. Prins Wilhelm - de oudste zoon van den Duitschen kroonprins - zal voor het eerst als vertegenwoordiger van het hof de trouwplechtigheid van den kroonprins van Oostenrijk bijwonen. BRUSSEL, 18 October. De herhaalde geruch ten omtrent vervangingen van vreemde gezanten alhier zijn louter verzinsels. De thans weer ge melde vervanging van den Italiaanschen gezant graaf Barral door den gezant te Washington is uit de lucht gegrepen. Graaf Barral keert na het verstrij ken van zijn verloftijd alhier terug. ATHENE, 18 October. De Grieksche regeering zal anderhalf millioen franken beschikbaar stellen, om aan de eischen van de Beiersche prinsen, als erfgenamen van koning Otto, te voldoen. LONDEN, 19 October. In strijd met het be weren dat de andere mogendheden niet geneigd zijn meer maatregelen van dwang te nemen om het tractaat van Berlijn te doen uitvoeren, doet de „Times" opmerken dat aan het tractaat in zoo verre gevolg is gegeven alleen omdat Engeland zoo vastberaden bleef. Engelands staatkunde had tot beginselhandelen in overeenstemming met Europa. Zonder deze overeenstemming zal Enge land niet verder gaan dan het nu gegaan is. KONSTANTINOPEL, 19 October. Monte negro heeft het verlangen te kennen gegeven dat elke mogendheid een officier aanwijze tot het bijwonen van de onderhandelingen over de met Riza-pacha te sluiten overeenkomst betreffende Dulcigno. Rusland heeft toegestemdde andere mogendheden hebben nog Diet geantwoord. UKIDKN, 19 October. s De commissie van financiën heeft geen be zwaar tegen de beschikbaarstelling van de gelden, benoodigd voor de meerdere uitgaven, verbonden aan de door B. en Ws. voorgestelde reorganisatie van den geneeskundigen dienst voor de stadsarmen. Commissarissen der Sted. Gasfabriek leggen aan den Raad over het derde driemaandelijksch rap port omtrent de lichtsterkte van het gas. Daaruit blijkt dat het lichtvermogen van het gas over het verschenen kwartaal bedroeg: Gemidd. waarde. Grootste waarde. KL waardej In Juli. 12.91 14 29 11.43 Augustus. 12.75 13 91 11.30 September 14.07 14.89 19.92 De eenheid is het licht dat men verkrijgt van eene spermacetikaars die 120 Eng. grein per uur verbrandt en waarvan er 6 in een Engelsch pond Eraan. Het gas bevatte geene merkbare hoeveel heden zwavelwaterstof. Het ammonia-gehalte is daarentegen altijd hooger geweest dan het maximum dat te Londen wordt toegestaan. Bij de akte-examens middelbaar onderwijs is heden toegelaten voor lagere wiskunde de heer C. Van der Waals, van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2