Woensdag 2iQ October. A0. 6342. 1880. A Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. t o LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Toor Ltiden per 8 munden.. 1.10. Franco per post..-..-.s 1.40. Afzonderlijke Nommer*.a 0.05. PRIJS DER ADVERTEKTlEJf: Van 1—0 regeU"1^ Iedere regel, meer^p^ Q.1JJ. Groolere^elien Jiaar plaatsruimte;; -ry ,1.05. LEIDEN, 19 October. Ter verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad alhier zijn heden, bij de herstemming, opgekomen: in de 1ste afdeeling van de 776 kiesgerechtigden 518 en in de 2de van de 966 kiesgerechtigden 643, d. i. te zamen van de 1742 kiesgerechtigden 1161 kiezers. Bij de vorige stem ming waren er in 't geheel 989 kiezers opgekomen. Naar wij vernemen, zal met 1 Januari 1881 het Munt- en Penningkabinet, dat thans hier in een lokaal op het Rapenburg bewaard wordt, naar Den Haag worden overgebracht. - Hoewel wy het betreuren dat deze fraaie verzameling onze stad zal verlaten, valt het niet te ontkennen dat zij misschien in de residentie van meer nut kan zijn en aldaar een drukker bezoek zal hebben dan haar hier te beurt viel. De heer M. Cahen verspreidt ook thans weder bij de opening van het najaar- en winter seizoen zijn bekenden geïllustreerden catalogus. Het boekje is 20 blz. groot en bevat o. a. tal van goed uitgevoerde gravures, voorstellende heeren van allerlei leeftijd en kinderen, gestoken in de win- terkostnmes, welke zijn magazijn aanbiedt. Voor de aanbieding van „Oranje en Neer land verblijd, ontboezeming in dichtmaat bij ge legenheid der geboorte van een Oraujetelg op 31 Augustus 1880", heeft de heer P. J. Baale alhier vleiende dankbetuigingen ontvangen van den Koning en de Koningin, benevens van prins Frederik, prinses Marianne en prinses Von Wied. De heer J. De Hollander alhier is benoemd tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Naaldwijk. Gedurende de eerste helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Lindenberg Wallstabe, A. Oordeubach, Amster dam; R. Brandsma, 't Bildt; J. A. Carp Zoon, Van Oord, Groningen; M. Merz, Oostgeest; A. Van Klaveren, Nieuwediep; mej. Warmerdam, Tn-'t-ParadijsA. De Vries, Rotterdam; A. Roo- denburg, Soeren; Dekker, Voorschoten; Van der Vtlde, Willemsdorp; K. Van der Mey, IJmui- denN. Klaase, Prinses Louise, niet vermeld. Het gezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-vereeniging gaf gisteravond alhier zijne tweede abonnementsvoorstelliDg. De eerste waren wij verhinderd bij te wonen en de tweede gaf niet veel meer dan een klucht, welke wel is waar herhaaldelijk deed lachen, om de eene of andere „aardigheid", doch overigens al bitter weinig degelijks aanbood. Het thema is ook niet nieuw. Mannen die, de een om deze, de ander om gene reden, niet wenschen te trouwen, heeft men reeds bij de vleet gezien. Ten slotte loopt het toch op een paar huwelijken uit. Veel wat bij „O die mannen!" goedmaakte, was het spel. Vooral de heer Faassen was onbetaalbaar. Ofschoon mevrouw Hgener-Van Dam in den loop van het stuk door een toeval was getroffen, zette zij toch haar spel voort. De toegevendheid door den heer Le Gras van het publiek ingeroepen, bleek gelukkig niet bijzonder noodig te zijn. Nog vóór tienen was de voorstelling afgeloopen. De pauzen had men boven dien blijkbaar nog eenigszins gerekt. De zaal was niet zoo goed bezet als men dit anders bij de voor stellingen van dit gezelschap gewoon is. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te Kampen, allen vin het 4de reg. inf., hebben aan het schriftelijk gedeeite van het examen, vogr 2den luit, <Jer inf. of 2den luit.-kwartierm. voldaanvoor de infanterie L. W. C. G. v. d. Garden, W. C. Kimmyses en A. Montagnevoor de administratie D. J. M. Van Kesteren, J. D. De Bloeme en M. N. Beets. In het geheel hebben van de 42 adspiranten er 39 voldaan. Het Algem. Dagblad van Ned.-Indië ver neemt dat als resultaat der wetenschappelijke reis van den heer Bock door de binnenlanden vau Borneo aan het Leidsche Museum van Natuurlijke Historie zijn verzonden ongeveer 150 geprepa reerde huiden van zoogdieren en vogels, waar onder eenige van zeer zeldzaam voorkomende exemplaren. Door burg. en weth. van Groningen zijn op de voordracht voor genees- en heelkundigen, belast met de armenpraktijk (salaris f 3000) ge steld op de eerste dr. G. Folmer te Groningen en dr. M. Bolt te Zuidbroek; op de tweede dr. A. Huysman te Rotterdam en dr. P. G. Neeb, gepensioneerd off. van gez. 1ste kl. te Leiden. Voor de betrekking van assistent-geneeskundige hebben zich geene sollicitanten aangemeld. De Koning en de Koningin hebben voor het eerst na Hr. Ms. bevalling, gistermiddag weder een rijtoer gedaan. - De heer M. L. Verveer heeft ten paleize het eerste photographisch portret van prinses Wilhelmine gemaakt. De prins van Oranje, zoo verhaalt de „Évé nement", heeft zich sedert zijne aankomst te Parijs nog niet in het publiek vertoond. Hij heeft slechts eenige officiëele bezoeken afgelegd, o. a. aan den president der republiek, die heden een contra-visite bij hem zal maken. - De prins heeft de gewoonte bijna alle uren van den dag tehuis te zijn. Hij komt zeer dikwijls incognito te Parijs, onder den naam van graaf van Bern, en bijna nooit ziet men hem. In den schouwburg en op de wedrennen komt hij slechts zelden. Hij is een vorst die aan de nieuwsbladen zeer weinig stof oplevert. Zoo stond bijv. Zondag de prins, die zeer vermoeid was, eerst na den middag op. Om twee uren dejeuneerde hij en bleef verder den geheelen dag te huis. De uitslag van het, aan de Polytechnische school te Delft gehouden examen middelbaar onder wijs, boetseeren, is als volgt: 4 hebben zieh aan gegeven, waarvan 1 zich terugtrok; 1 afgewezen. Geslaagd zijn de heeren W. L. Thieme Jr. van Rotterdam en B. Korteling van Deventer. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam hebben met gun stig gevolg het theoretisch apothekers-examen af gelegd de heeren P. F. H. M. Schrijnen en C. U. De Vogel, studenten in de wis-en natuurkunde. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8sten November a. s. te halftien des morgens, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 1 November schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van ge boorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Het Spinoza-comité heeft zijne laatste ver gadering gehouden en besloot daarin van de nog beschikbare gelden een deel den beeldhouwer aan te bieden, en met het overige een Spinoza-fonds te stichten. In de eerste plaats zal daaruit bekos tigd worden een volledige uitgaaf der schriften van Spinoza, bezorgd door de heeren prof. J. P. N. Land, dr. J. Rutgers en dr. J. Van Vloten. Ook de Hollaadsche levensbeschrijving van Spinoza door Colerus, waar slechts 2 ex. meer van bekend zijn - een dezer bevindt zich op de Kon. Bibliotheek te 's-Hage - wordt binnenkort opnieuw uitgegeven. Volgens de „Gaulois" zal Adeline Patti in November te 's-Hage drie concerten geven en verder met medewerking van de artisten der opera aldaar in „Don Pasquale" en „Rigoletto" optreden. Met het stoomschip „Prinses Amalia", der Maatschappij „Nederland", hetwelk 28 dezer uit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 2 Nov. a. s. met den trein van zeven uren 's morgens uit Amsterdam naar Emme rik in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels mede een verzending naar Atjeh geschieden. De commissie van rapporteurs acht de open bare behandeling van bet wetsontwerp tot her ziening der wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen genoegzaam voorbereid. Zij vestigt echter de aandacht der Kamer o. a. op het weglaten der Nederlandsche namende bezwaren hiertegen aangevoerd, volgens haar gevoelen niet weggenomen zijnde, heeft de commissie van rappor teurs, ter voldoening aan het gevoelen door de meerderheid in de afdeelingen geuit, een amende ment voorgesteld, strekkende om de namen der maten en gewichten ook in het Nederlandsch aan te duiden. In het voorgestelde amendement is het woord hectometer weggelaten, omdat dit woord zelden wordt gebruikt, en het woord stère, ten einde het getal vreemde namen niet noodeloos te vermeerderen. Ten einde groote hoeveelheden ge wicht met weinig cijfers aan te geven, stelt de commissie voor, om het woord ton of 1000 kilogram op te nemen. Dat Nederland, althans voor zooveel de zuivelbereiding aanbelangt, een flink figuur zal maken op de tentoonstelling, die te Londen op 26 dezer wordt geopend, daarvan kon gisteren, zegt de N. R. Crt., tweeërlei getuigenis afleggen. In de eerste plaats de groote hoeveelheid van het ter inzending bestemde, thans bijeengebracht in de lokalen, daartoe welwillend door de heeren Gebr. Smith, Boompjes 77, beschikbaar gesteld. In de tweede plaats de betrekkelijk geringe hoeveelheid die van de kaas moest worden afgekeurdde keuring van de boter heeft eerst heden in dezelfde lokalen plaats. De keurmeesters zijn gekozen uit de beste zaakkundigen uit Zuid- en Noord-Holland, Friesland en Overijsel. Men weet dat de keuring plaats heeft door tusschenkomst van het Neder landsche Comité voor de Londensche tentoon stelling, dat zich daardoor voor den naam van het Hollandsche zuivel zeer verdienstelijk maakt. Naar het weekblad „De Amsterdammer'* verneemt, worden te IJmuiden verwacht een stoom jacht met den Engelschen admiraal sir Richard Gellinson en den president van het ministerie van koophandel in Éngeland sir Chamberlain, ten einde zich te overtuigen of de lichten, uitge vonden door de heeren Bakker en Creighton, waarmede reeds hier te lande zoovele goed ge slaagde proeven zijn genomen, ook voor hun kost- verlichting in toepassing zijn te brengen. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de Gedeputeerde Staten der verschillende pro vinciën een circulaire gericht, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken om de gemeentebe sturen uit te noodigen de kosten van den bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoningen niet op de begrootingen te brengen dan nadat de goedkeuring van den districts-schoolopziener

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1