N'°. 6341. Bisiadsag ZO October. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voar Leideo per 3 meenden. 1.10. Franco per post.....1.40. Afeon lerlijke Nommersv.n. 0.05. PRIJS DEB ADYERTBNTIEN: fVefi 1—0 rtjilii'W. Iedere regel ~meervirv.r^.^«v>r^Cvx>Y««rv*a 0,1 JJ. Crooloreiloiters.naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, ep Donderdag 21 October 1880, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling; 10. Voorilracht tot intrekking van de raadsbesluiten van 27 De cember 1872 enz. betrekkelijk de terugbrenging van voor sehoolbonw enz. bestemde kapitalen. (167 en 182) 2°. Ontwerrj-verordeningen voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes. (160, 167, 178 en 184) 3°. Idem betrekkelijk de oprichting van een parc-vaccinogène. (172) 4*. Idem betrekkelijk den geneeskundigen dienst der armeH. (174 en 183) 5'. Rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1879. (173) BURGEMEESTER ÏH WETHOUDERS tak LEIDEN brengeu bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat de herstemming ter verkiezing van twee leden van den Ge meenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 19 October a. a. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 October 1880. B. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°, R. M. BEUTH ZONEN, tot het weder in werking brengen van stoomwerktuigen in het door brand vernielde perceel in de Kaiserstraat NA 10, tot zuivering van bed- veeren en kapok; 2°. M P. OUDSHOORN, tot plaatsing van een stoom machine en hel maken van bakovens, in het perceel aan de Hoogewoerd N°. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 October 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, IS October. Het album bevattende de namen van hen, die hebben medegewerkt tot de ovatie aan den heer L. M. De Laat de Kanter gebracht, naar aan leiding zijner benoeming tot burgemeester dezer gemeente, is hem thans overhandigd. Eigenaardig had de commissie besloten deze taak aan den heer C. J La Rivière, gemeente-bode, op te dragen. De burgemeester nam het bewijs van sympathie gaarne aan en verzocht nogmaals zijne erkentelijk heid aan de commissie over te brengen. Hedenmiddag is door de commissarissen namens de aaudeelhouders der Leidsche Broodfabriek den heer D. Harlevelt een geschenk aangeboden, be staande in een schrijftafel met stoel, als een stoffelijk blijk hunner erkentelijkheid voor de uitnemende wijze waarop hij gedurende 14 jaren de belangen der inrichting als commissaris heeft behartigd. De heide voorwerpen zijn vervaardigd door de heeren H. F. Jansen Zn. te Amsterdam en de prachtige bewerking doet hun alle eer aan. De commissarissen hadden van de vier eerste firma's hier te lande teeke- ningen verzocht, waarvan die van bovengenoemde firma gekozen werden. Aan dr. L. Serrurier, conservator bij 's Rijks Ethnographisch Museum alhier, is door de regeering opgedragen om met dr. Stolpe, conservator van het museum te Stockholm, een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de rijke ethnogra- phische verzamelingen te Londen. Door den kerkeraad der Christelijk-Gere- formeerde gemeente (Hooigracht) alhier is het volgende tweetal voor predikant opgemaaktYan der Sluis en Hessel, waaruit Zondag-avond een beroep zal worden gedaan. Woensdag 27 dezer zal aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tusschen de 13»/, en 16 jaar die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Wij ontvingen hedennamiddag de Indische bladen van 11 tot en met 15 September. Het voornaamste daaruit deelen we hierachter mede. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 44.00, 22.50, f 4.50 en f 2.40; de laagste f 43.00, f 21.50, f 4.30 en f 2.25. In zijne vergadering van heden heeft de gemeenteraad van Leiderdorp benoemd tot hulp- onderwijzeres, tevens belast met het geven van onderwijs in de vrouwelijke handwerken, mej. J. Kraal, te Oegstgeest. Verder werd besloten met machtiging van Gedeputeerde Staten met de ge meente Zoeterwoude eene overeenkomst aan te gaan ingevolge art. 121 der Gemeentewet, be treffende het toelaten van kinderen uit die gemeente op de openbare school alhier; te bepalen dat voor het onderwijs in den godsdienst het schoollokaal beschikbaar zal worden gesteld iederen Dinsdag of Woensdag van 11 tot 2 uren, aanvangende 1 November a. s. Toen de agenda was afgehandeld, richtte de voorzitter het woord tot den heer W. Bos. Sinds de laatste vergadering was voor hem een tijdvak van 25 jaren verstreken, waarin het vertrouwen zijner medeburgers hem onafgebroken naar de Raadzaal had afgevaardigd, en was ZEd. thans het oudste lid der vergadering. Als aandenken aan dit tijdvak en waardeering in hetgeen hij ai aieu tijd hielp totstandbrengen, bood de voorzitter hem uit naam zijner medeleden en den secretaris twee keurige maderakaraffen, met zilver gemonteerd, op een zwart blad, aan, waarop een zilveren plaat met inscriptie, ter herinnering. De heer Bos toonde zich voor dit blijk van hulde zeer gevoelig. Ter zijner eere wapperde de vlag van het Raadhuis. Uit zeer geloofwaardige bron wordt ons medegedeeld dat de heer S. A. Klaasen te Utrecht aan den gemeenteraad van Noordwijk aanvraag heeft gedaan om concessie voor een paarden- of stoomtram van het station Piet-Gijzenbrug langs Noordwijk naar Katwijk-Binnen met zijtak naar Noordwijk aan Zee. De heer J. D. Yan der Vliet, gemeente geneesheer te Sassenheim, gaf Zaterdag zijne prak tijk, die hij ongeveer veertig jaren met de meeste toewijding heeft waargenomen, aan zijn opvolger, dr. Metzlar, over. Eene commissie bood hem nit naam der gansche gemeente een stoffelijk blijk van waardeering en erkentelijkheid aan. Tot hulponderwijzeres te Woubrugge is be noemd mej. M. Yan der Weerd, verpleegde in het groot burgerweeshuis te Kampen. Naar men verneemt, wordt de jonggeboren prinses niet, zooals eerst gemeld is, Pauline, maar Wilhelmine genoemd. In het jongste nummer van „Eigen Haard" komt een welgelijkend portret van dr. A. Kuyper voor, met een korte levensschets van mr. L. W. C. Keuchenius. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren J. A. Rademaker en N. R. C. A. Van der Pluym, studenten in de genees-, wis- en natuurkunde. Een bank of fontein in de Scheveningsche boscbjes was - gelijk men zich herinnert - Cre- mers lievelingsdenkbeeld, opdat men hem toch vooral niet zou huldigen door een gedenkteeken op zijn graf. En de heer A. Ising ontwikkelde dan ook, in de eergisteren te 's-Hage gehouden samenkomt van belangstellenden, dat denkbeeld in de eerste plaats, en deelde vervolgens mede dat de voorloopige commissie harerzijds tot het bank- plan meende te moeten adviseeren. In de tweede plaats had Arnhem zich om een kruimeltje van de tafel aangemeld, voor een gedenksteen of dergelijke gedachtenis, - en ook dit hoopte de voorloopige commissie te verwezenlijken. En eindelijk bij de beraadslaging trad dit zelfs als hoofdzaak op den voorgrond, - hoopte men op zóóveel medewerking bij geheel Nederland, dat er ook een kapitaal voor een Cremer-stichting zou overblijven. In dien geest werd dan ook door het 25-tal samengekomenen opdracht gedaan aan de definitieve commissie, welke, zooals voor de hand lag, dezelfde zou wezen als de voorloopige en dus bestaat uit de heeren A. Ising, H. De Veer, J. G. De Vogel, J. M. Van der Star, Lod. Mulder, P. Rahusen, dr. G. Van Gorkom, P. A. Bundten, A. C. Kruseman en Gerard Keller, waaraan nog werd toegevoegd de heer Vrugtman uit Zutfen. Voorloopig kan men zich in een 100-tal verklaringen van instemming ver heugen. Weldra zal men meer omtrent de werk zaamheid der commissie vernemen. Het Noordpoolscheepje, de „Willem Barendsz", is te Amsterdam in een droog dok gezet. Nu het daarin droog staat, blijkt het eerst hoeveel het van het stranden op de klippen in het Noorden geleden heeft en hoe weinig nog noo- oig Lui «r-heofljo croLpol verloren te doen gaan. Indien het niet zoo solide en geheel van eikenhout gebouwd was, was het meer dan waarschijnlijk nooit teruggekeerd en de wakkere bemanning daarbij omgekomen. Belangrijk is het te zien, hoe de beide looze kielen en de kiel, ter gezamenlijke dikte van pl. m. 40 cM., van den voorsteven af tot dicht bij den grooten mast geheel verbrijzeld zijnhoe het vlak aan stuurboord door het stooten bijna doorgeschuurd en er slechts eene houtdikte van 2»/, cM. over is; hoe de ijzeren plaat aan den voorsteven ter dikte van c^* ineengekruld is als papier, en een ijzeren band van 2 cM. dikte op de kanten totaal is afge kraakt. Elf en een half uur heeft de bemanning in angst verkeerd en elkaar trouw bijgestaan eindelijk werd het scheepje vlot; de angst was voorbijde reis werd voortgezet, doch onbewust van het gevaar, dat door het beschadigd zijn van den romp bleef bestaan. De luits. der artillerie G. M. J. Turk, van de 7de, en H. L. Van Oordt, van de 5de afdeeling vesting-artillerie, zijn overgeplaatst respec tievelijk bij het 1ste en 2de reg. veld-artillerie. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap Roca; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok denzelfden dag van Suez. Z. M. heeft de benoeming van mr. H. F. M. Van Lanschot tot schoolopziener in het district Tilburg ingetrokken en met 1 Nov. a. s. in zijne plaats benoemd mr. A. M. Sassenbenoemd tot notaris binnen het arrond. Winschoten, ter stand plaats Veendam, H. M. Janssen, thans notaris te Scheemda. Semengd Nieuwa. De voorstelling door den heer Ok- huysen in de Stadszaal gisteravond gegeven, was beter bezocht dan ds vorige. Opnieuw heeft hij getoond hoezeer hij de kunst verstaat groote en kleine menschen, maar in het bijzonder de kin deren, eenige uren genoeglijk bezig te houden. Als

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1