■St e m a ii KSoawa Met hoorn- en trompetgeschal, klok gebrom en tromgeroer werden hedennacht onze stadgenooten uit hunne rust gewekt. Omstreeks halfvier was er in de Haverzaklaan brand ontstaan in een photographisch atelier, hetwelk gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van steen was opgetrokken. De vlammen kregen steeds meerdere uitbreiding en tast ten weldra ook het aangrenzende woonhuis van den eigenaar, den heer Harms, aan, dat eveneens geheel uitbrandde. Aan de komst der brandweer - vooral der stoomspuit, welke, hare verafgelegene standplaats daarbij in aanmerking genomen, thans zeer spoedig aanwezig was - is het te danken dat het andere perceel is gespaard gebleven. Het gevaar was er groot, zoodat de bewoners reeds een en ander van hun inboedel in veiligheid hadden gebracht. Binnen een uur was men de vlammen meester. De schade is vrij aanzienlijk. Naar wij ver nemen, was men echter geassureerd. Hedenochtend had er in de Water- steeg eene niet geringe opschudding plaats doordat de knecht van den stoelenmaker G. het ongeluk had eene der ruiten van het raam van den schoen maker K. met een met stoelen beladen wagen stuk te rijden. De vraag wiens schuld dit was, ver wekte bij de betrokken personen een tamelijk hoog- loopeuden twist, die echter door de politie uitge maakt werd. De Zutfensche Courant heeft een tele- graphisch bericht uit Den Haag ontvangen dat „de zaak van De Jongh den 25sten dezer in open bare terechtzitting zal worden behandeld." Dit be richt is onjuist; het onderzoek is nog niet afgeloopen, zoodat van het bepalen vau den dag der openbare terechtzitting nog geen sprake kan zijn. Ook wordt in genoemd blad de vraag gedaan, die inderdaad nog niet opgelost is en waarvan de oplossing toch van gewicht kan worden geacht wanneer heeft De Jongh den datum ingevuld op zijn dreigbrief aan den heer Bogaardt? Uit de bekentenis volgt dat hij, mevrouw Bogaardt ziende uitrijden, tot verwezenlijking van zijn plan besloot. Hij kwam niet meer thuis vóór den moerd en stak zijn brief, uit de duinen terugkeerende, in de postbus. Wanneer had hy nu gelegenheid den datum in te vullen? Naar aan het R. N. van vertrouwbare zijde wordt gemeld, hebben er naar aanleiding van het misdrijf in Den Haag in de verschillende plaatsen van ons land niet minder dan 107 aanhoudingen plaats gehad van personen wier voorkomen over eenkwam met het signalement van den moorde naar; daaronder komen negen gevallen voor van personen die twee- of driemaal de aandacht der politie getrokken hebben - ook De Jongh is, zooals met weet, driemaal aangehouden. In het geheel mogen 103 personen zich verheugen in een voorkomen dat door kleeding of door gelaatstrek ken doet denken aan den moordenaar. Onder Leidschendam geraakte een paard met rijtuig, waarin twee personen gezeten waren, te water. Een hunner sprong er nog juist bijtijds af, maar de andere kwam in de vaart terecht en werd slechts met groote moeite en na een belangrijke wonde aan een der armen te heb ben bekomen, gered. Paard en rijtuig werden met behulp van een paar toegesnelde hulpvaardi gen op het droge gebracht. Het rijtuig had nogal schade geleden. Het Vad. ontvangt het volgend be richt, dat het echter onder reserve meedeelt: Een predikant te Delft, ds. V., die des avonds te Gorcum een lezing zou houden, werd per tele gram uit Delft uitgenoodigd onmiddellijk naar huis terug te komen, daar des middags ten zijnen huize was bezorgd een soortgelijke bedreigings- brief als de bekende, door De Jongh aan den heer Bogaardt geschreven. De predikant is dan ook on middellijk naar Delft teruggekeerd. Ook meldt men uit Gorcum, dd. 15 October, aan de H. Crt.: Ds. V., van Delft, zou gisteravond als spreker bij de ter dezer stede bestaande christelijke joDgelings-vereeuigiug optreden. Daarvoor te vier uren alhier aangekomen, werd hij door den heer M. opgewacht, ten einde aldaar het middagmaal te ge bruiken. Nauwelijks aangezeten zijnde, ontving hij een telegram van een der diakenen of ouderlingen te Delft, waarin hij verzocht werd dadelijk tehuis te komen, met bijvoeging dat vrouw en kinderen welvarend waren. Op zijne vraag per telegraaf wat dan de oorzaak was, kwam het bericht: „Gelijkluidende brief als aan de familie B. te 's-Hage ook bij u ontvangen." De heer V. reisde daarop onverwijld huiswaarts en een heden van hem ontvangen bericht deelt mede dat de hem gezonden brief eene aanvraag om 25,000 gulden inhield, of het leven van ZWEerw. liep gevaar. In de stearine-kaarsenfabriek aan de Ruysdaelkade te Amsterdam, is gisterochtend een werkman, bij het bevestigen van een drijfriem, in een kuip met kokende stearine en vitriool gestort. Vreeselijk verbrand werd de ongelukkige, een op passend huisvader, uit het heete vocht opgehaald, en naar het gasthuis gebracht. Er is weinig hoop op het behoud van zijn leven. Door de commissionnairs ineffecten K. en S. te Haarlem is een aan hen gepresen teerde wissel ad f 140, van iemand met wien zij gewoonlijk zaken doen, betaald. Gisteren is hun evenwel gebleken dat die wissel valsch is. Ook het vooraf uit Amsterdam ontvangen telegram verzoe kende betaling van den te vertoonen wissel, was valsch. De 18-jarige Lasschuit aldaar, die verleden week het ongeluk had te vallen van een in aanbouw zijnd huis in het Florapark, en toen een arm en een been brak, is, na eenige dagen in het Gasthuis te zijn verpleegd, aan de gevolgen over leden. De 34-jarige vrouw van den schoen maker G. Porre, mede aldaar woonachtig, in de Lange Moleusteeg, die sedert eenige dagen lijdende was aan koorts in het hoofd, heeft gisternacht in stilte haar bed verlaten. Later werd haar lijk in den regenbak gevonden. Zij was moeder van 5 kin deren, waarvan het oudste 10 jaar en het jongste 9 maanden telt. Telegramjaen. KEULEN, 15 October. De keizer heeft de decreten reeds geteekend waarbij ridderorden wor den toegekend aan de personen die bijgedragen heb ben tot de voltooiing van den Dom alhier. Het zijn de heeren: Yon Puttkamer, minister van openbare werkenBitter, minister van financiën Von Bardeleben, president der Rijnprovincie, en Voigtel, architect van den Dom. CLONBUR, 15 October. Alle personen, beschul digd van medeplichtigheid aan den moord van lord Mountmorres, zijn heden in vrijheid gesteld wegens gebrek aan bewijs. KONSTANTINOPEL, 15 October. Voordat de sultan tot de overgave van Dulcigno overging, had hij bevel gegeven tot het op de been brengen van een leger van 50,000 man. Bovendien moest een technische commissie de punten aanwijzen waar het best torpedo's tot verdediging der kust konden gelegd worden. DUBLIN, 15 October. Naar men verneemt, staan Parnell, Bigger, Dillon en O'Connor op de lijst dergenen, die wegens samenspanning tegen de landsregeering in staat van beschuldiging gesteld zullen worden. NIEUW-YORK, 15 October. De directie der Missouri-Kansas-Texas-Spoorwegmaatschappij heeft de aandeelhouders opgeroepen tot het houden van eene vergadering op 17 November a. s. Het plan bestaat de beide achterstallige coupons der 1ste hypotheekschuld ten volle te betalen, ten einde in het bezit van den weg te komen, en het aan- deelen-kapitaal op 25 millioen dollars te ver- hoogen, een en ander om den weg te verlengen naar Mexico. BAOSIB, 15 October. Admiraal Seymour heeft bericht ontvangen dat de Turken torpedo's laten zinken in de havens van Smyrna Heden is te Cettinje aangekomen generaal Petrovitch, opperbevelhebber van het Montene- grijnsche legercorps bij Sutorina gekampeerd. Hij is vergezeld van de vorstelijke lijfwacht en van een detachement reguliere troepen. Aan de over gave van Dulcigno wordt nu niet getwijfeld. PARIJS, 16 October. Aan vier Italiaansche Barnabieter-monniken, die eene inrichting in de straat Montceaux alhier bezitten, is bevel gegeven om binnen 24 uren Frankrijk te verlaten. Hunne kapel is verzegeld. Te Agen zijn de Karmelieter monniken uit hunne woning verwijderd. De politie moest de deuren met geweld openen. Een deur waarder heeft proces-verbaal opgemaakt. LEIDEjNj 16 October. Voor de akte in het Hoogduitsch zijn heden toegelaten me.j. E. Van Dijk, G. T. Goudsmit, E, A. Lancel, W. Van Romburgh en A. C. P. Enge]J hart, allen uit Leiden. De prins van Oranje, die eenige dagen dooJ ongesteldheid te Alexenstein werd opgehouden, jJ thans te Parijs aangekomen. Hij is afgestapt aan het „Hotel Continental" en heeft appartementen be-l trokken naast die, welke voor den hertog van AostJ gereserveerd zijn. Prinses Hendrik is hedenochtend per HollJ Spoor over Amsterdam naar Soestdijk vertrokken,I De groothertogin van Saksen-Weimar, die DinsJ dag vertrekt, deed haar aan het station uitgeleide! Prinses Hendrik bracht gistermiddag eea| bezoek aan den Koning en de Koningin. Mr. A. M. Dikkers, agent van de Nedl Bank en oud-burgemeester te Almeloo, lid vaal den Raad en van de Kamer van Koophandel aldaarl is hedenochtend overleden. De ziekte van den baron De Bieberstein| lid van de Tweede Kamer, neemt allengs toe, zool dat men voor het behoud van den lijder begial te vreezen. Justitie en politie hebben den moed niel laten zinken om een der gewichtigste overtuigingal stukken die in zake don moord op Marius Bogaard! kunnen dienen, in handen te krijgen. Onnoodin te verklaren dat hier bedoeld wordt de degen! waarmede de moordenaar het ongelukkige kinfl doorboorde. De werkzaamheden naar het zoeken! van dat moordtuig, verleden Vrijdag aangevanger! en voortgezet onder voortdurende leiding van der! inspecteur van politie Dubel, zijn heden met de! vurig gewenschten uitslag bekroond. Tusschen elf en twaalf uren is juist op degren! tusschen Wassenaar eB 's-Gravenhage in de Befl noordenhoutsche sloot, door den duiker van ill firma Bickers Co. te Rotterdam gevonden ee! stok, zonder knop met doornenknopjes en dege! bevattende. Het gevonden voorwerp komt geheel overeen met den degenstok, beschreven door del verdachte De Jongh en door hem in dezelfdl vaart weggeworpen. Proces-verbaal van dit voorval is opgemaak! terwijl de stok zelf op de rechtbank is gedeponeerl Men verwacht de openbare behandeling van bel rechtsgeding De Jongh tegen het einde van No! De brandbrief aan ds. L. Van der Valll met het postmerk Delft, luidt als volgt„M. Hl Ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij gevel als u die mij niet geeft vermoord ik een val je kinderen pas op dat je geen moordena! wordt van je zelf of van je kinderen, stuur mij door je meid die ik goed ken het geld mol in eene enveloppe zitten met een zwart bandjl ze moet er mee loopen Vrijdagavond tusschen 7 enl uur van je huis tot aan de Nieuwstraat, dan de Hl politebuurt tot aan de sigarenwinkel van DeniB dan de Choorstraat tot aan het einde en dezelfB weg terug, als je het aan de politie aangeeft vl moorden wij jou, als we je kind van daag uil krijgen dan krijgen wy het toch morgen, we bad je ook erg." - De brief is gesteld in handen dl justitie. Men gelooft aan een plagerij en bangmake! of een soort van grap, waaraan geen ernstig gl wicht schijnt te mogen worden gehecht. Marktberichten. Lelden, 16 October. Ter markt werd heden aangevotB Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50. Zon* tarwe 9.a 9.50. Winterrogge 14 hectol. a 9.Zomerrogge 14 hectol. 7.50 a ƒ8.ZomM gerat 9 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 9 hectol. a 7.75. Zware Haver 13 hectol. 5.a 5.50. -fl Lichte Haver 13 hectol. 4.25 a 4.60. DnivenboonenB hectoL 8.75 a 9.25. Paardenboonen 6 hectol. 8-Hi 8.60. Grasboter 7070kilogr., lste qoalit. 1/4 vat 76.a/801 Schei- 2de qnalit. 1/4 vat 68.a f 72.Grasboter 1M qnalit. per kilogr. 1.90 a 2.Schei- 2de qnalit. perW® /1.70 a/1.80. J Lange Zwarte Tnrf 20,000 dubb. hectol. f 0.19 a Schiedam, 15 October. Moutwijn 15.50. 21.Amst. proef 22.25. Spoeling per ketel 01J door de Schiedainsche spoeling-commissie werd ze voor per ketel verkocht. J Londen, 15 October. Granen vast. Lijnolie: Uitvoer der van Ilnll 319 ton. Petroleum: Voorraad 155,305 v. geraffineej Lijnzaad: Aanvoer 21,725 qr. Priesche Boter 126/ a -"/l

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2