A". 1880. IV0. G340. Maandag 13 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- enJFeestdagen, uigegeven. Dit Nommer bestaat nit TWEE BLADEN, Eerste Blad. Uit het gemeente-verslag. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT Voor Leiden per 8 maanden....f 1.10. Franco per post..-1.40. Afzonderlijke Nommers....v....... 0.05. PBIJS DEB ADVEBTENnEJT: t Van 1—8 regels..oj/ (1 -D5. Iedere regel *-». 0.17]jk i GrooliiÊilett«ni_na*r plaatsrmmte4 STADS-BEBICHÏEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN bren. gen bij deze ter algemeene kennis dat bet stedelijk Museum ill de Lakenhal Tan Maandag 18 tot en met Maandag 25 October e. k., voor het publiek zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeeater. 16 October 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; gezien het bericht van den Commissaris des Konings in de provincie Znid-Holland, van den 15den October 1880; brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Scheepvaart door de brug over den Rijn aan het Haagsche Schouw tot en met den 20sten October a. a. alleen gestremd zal zjjn voor die stoomschepen en vaartuigen waarvoor de brng opgehaald moet worden. Burgemeester en Wetboaders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 October 1880. E. KIST, Secretaris. „Verordeninges omtrent de kenring van levens middelen bestaan in deze gemeente niet." Het maakt een ietwat bevreemdenden indruk, wanneer we in Hoofdstuk VI A van het jongste verslag een nummer VIII aantreffen met het op schrift: „Toezicht op de levensmiddelen", en vlak daaronder de aangehaalde woorden, zonder meer. Wat kan het doel zijn dier vermelding? Wordt daardoor als het ware stilzwijgend ge constateerd dat de hoedanigheid der voedings middelen, in deze gemeente ten verkoop aange boden, over het algemeen zoo voortreffelijk is, dat bedoelde verordeningen ten eenenmale overbodig zouden zijn Of is hier tusschen de regels te lezen dat Heeren Burgemeester en Wethouders wijzen op een leemte in onze gemeentelijke wetgeving, - een leemte waarvan wellicht de aanvulling binnen een niet al te ruim tijdsverloop verwacht kan worden? Zeer zou het ons verheugen, indien de eerste opvatting recht van bestaan had. We meenen ech ter op dat punt eenigen twijfel te mogen koeste ren er is geen enkele reden om te vermoeden dat juist Leiden zon verschoond blijven van een kwaad, dat zoo goed als overal in ons Vaderland heerscht, - en stellig niet minder daarbuitenhet streven namelijk om handels winsten te behalen, ten koste der openbare gezondheid. En daarom zouden we bijzonder tevreden zijn, als eerlang mocht blijken dat de tweede lezing de ware is. Een jaar of wat geleden werd er verschrikkelijk veel ophef gemaakt van vervalsching van levens middelen. Er giug een soort van paniek door het land- het scheen wel alsof alle handelaars, groot en klein er dag en nacht er op uit waren, ons te be stelen en te vergiftigen. Allerwegen werden vereeni- gingen opgericht, die zich ten doel stelden aan hare leden „onvervalschte" waar te bezorgen; ge legenheden tot scheikundig onderzoek werden overal geopend, - en niet weinigen begonnen er reeds over te denken, of het niet raadzaam zou wezen zich te bepalen bij een diêet van aardappelen en groenten, wat vruchten, benevens zelf-ge- bakken brood van zelf-gemalen graan vervaardigd. Zooals gewoonlijk met zulke zaken, werd er ver bazend overdreven. Voor een paniek was geen grond aauwezig; wel werden nu en dan vervalschiDgen, en soms vrij ernstige, aan het licht gebracht, maar niet io zoo groot getal, dat we ons beangst be hoefden te maken. Daarbij mag evenwel in aan merking worden genomen dat het strenger toe zicht en het streven om uit de eerste hand be hoorlijk gecontroleerde waar te ontvangen, veel ongerechtigheden hebben doen verdwijnen. De be weging bedaarde allengs, - doch zij liet toch iets goeds achter: de aandacht van besturen en van het publiek bleef op de zaak gevestigd. In een aantal gemeenten van ons land werden hetzij de politie, hetzij speciale personen met geregeld toe zicht op de levensmiddelen belast; herhaalde over treding der verordening op dat punt had voor den verkooper bedenkelijke gevolgen, terwijl de kooper door het bekend worden van de namen der oneer lijke handelaars voor schade werd behoed. De vraag rijst, of iemand wel het recht heeft zich to mengen in de betrekking tusschen ver kooper en kooper. De eerste biedt zijn waar aan, hoe die ook zijn moge; is zij van slechte hoedanigheid, - de prijs is er meestal dan ook naar. De kooper is vrij in zijn doenwil hij zich laten bedotten, dat is zijn zaak - dan moest hij maar beter uit de oogen zien. Ieder gevoelt dat die redeneering niet opgaat. Wie slechte waar voor goed geld verkoopt, pleegt diefstal; wie er rond voor uitkomt dat zijn gord bedorven of vervalscht is - behoort in een kabinet van zeldzaamheden thuis. Bovendien, gesteld dat iemand onverschillig genoeg is om, tegen waar schuwing in, voedsel van slechte hoedanigheid voor zich en zijn gezin te koopen, en hij daar door zijne gezondheid benadeelt, - is het dan zoo onmogelijk, dat hij, bij het heerschen van besmet telijke ziekten, ook anderen dan zich zeiven aan ge vaar blootstelt? Het is ons voornemen niet het onderwerp „toezicht op de levensmiddelen" volledig te behan delen daartoe zou ons meer ruimte ten dienste moeten staan dan het hoofdartikel onzer courant aanbiedt. We willen slechts een opmerking wagen, een vraag doen, en laten de toepassing geheel over aan de mannen, die op zoo uitnemende wijze de belangen onzer burgerij behartigen. Het komt ons dan voor dat er minstens drie artikelen zijn, waarvan de verkoop wel wat nauw keuriger mocht bekeken worden. Ze zijnvleesch, visch en ooft. Wat vooral den minderen man daarvan wordt aangeboden, kan niet altijd het daglicht velen. Vleesch van gestorven dieren, visch die langer dan wenschelijk is in den toe stand van „versch lijk" heeft verkeerd, - en onrijp fruit, afval, voor de consumptie geheel ongeschikt en vooral daarom zoo gevaarlijk omdat het meest door kinderen wordt gekocht, komen nogal eens voor. Ziedaar de opmerking. En de vraag is deze: Zou er, terwijl andere gemeenten den verkoop van slechte levensmiddelen verbieden, - en terwijl de gemee.nschapswegen gaandeweg worden uitge breid, geen gevaar bestaan dat de verkoopers dier waren meer en meer kun débouché gingen zoeken op die plaatsen waar men dien handel niet belemmert? En zoo j&,' - zou het dan niet raadzaam zijn. Doch halt! De gevolgtrekking zij aan Anderen overgelaten. LEIBEW, 16 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer E. C. M. G. Geradts, geb. te Hasselt (België), jevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen over licht en uitzicht." Aan de Leidsche hoogeschool zijn tot op heden door den rector magnificus voor de eerste maal ingeschreven 140 studenten, verdeeld als volgt: geneeskunde 31, wis- en natuurkunde 11, wijs begeerte en letteren 12, godgeleerdheid 6 en rechts geleerdheid 80. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4774 volwas sen personen en van 611 kinderen. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering der Unie „eene School met den Bijbel", welke door een vijftigtal afgevaardigden bijgewoond en door den heer De Savornin Lohman gepresi deerd werd, heeft o. a. de secretaris, de heer Deroksen, een verslag gegeven van de werkzaam heden der Unie, waaruit bleek dat de collecte dit jaar aanzienlijk meer had opgebracht dan het vorige jaar en dat in ruim 100 gemeenten meer was gecollecteerd. Het verslag vam den penning meester, den heer Voorhoeve, luidde alleszins gunstig. - Tot leden van het bestuur zijn ver kozen de heeren ds. Buy tend ijk te Amerongen en J. C. Babius te Delft. - De vijf voorstellen, die op de agenda voorkwamen, waren meerendeels van huishoudelijken aard. Het vijfde: „Het bestuur der Unie wende zich tot de regeering om ophef fing van art. 17 (verplichte inenting) der wet,' houdende voorziening tegen de besmettelijke ziek ten", is nagenoeg eenstemmig aangenomen. Het bestuur verklaarde bereid te zijn, ter geschikter tijd pogingen aan te wenden om deze intrekking te verkrijgen. De gemeenteraad van 's-Hage heeft wederom een concessie-aanvraag ontvangen tot aanleg van een nieuwe tramweglijn. De firma Crans Co. aldaar wenscht een paardenspoorweg in exploitatie te brengen van de Bankastraat naar het station van den Hollandschen Spoorweg. Zonder in een beoordeeling te willen treden omtrent de wijze van exploitatie, rollend materiëel, paarden enz. van het nu bestaande paardenspoor, gelooven de heeren Crans Co. niet te veel te zeggen door te bewe ren dat het niet is overeenkomstig de eischen van den tegenwoordigen tijd en dat door het in het leven roepen eener tweede maatschappij, die zich voorneemt daaraan in alle opzichten te voldoen, verbetering in den bestaanden toestand niet kan uitblijven. Zij geven de verzekering dat de nieuwe lijn, zoo wat weg, rollend materiëel en paarden betreft, zal worden aangelegd en ingericht naar de beste gegevens van den tegenwoordigen tijd, terwijl de exploitatie zal geschieden in denzelfden geest als die door hen bij den Leidschen paarden spoorweg is ingevoerd. Als belooning voor zijn gehouden gedrag in zake den onlangs te 's-Gravenhage gepleegden moord is de sergeant Musquetier van het regiment grenadiers en jagers, ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning, geplaatst op den hoofdcursus te Kampen. Naar men meldt, heeft de minister van waterstaat enz. op de vraag van een brievengaarder,' of de brievengaarders verplicht zijn patent te houden voor het nemen van abonnementen op nieuwsbladen,' bevestigend geantwoord. Nader verneemt de N. R. Crt. dat het koninklijk besluit van 30 Augustus jl. (regeling van den schoolbouw) in dien zin zal gewijzigd worden, dat art. 26 voor de met 1 Nov." bestaande scholen eerst met 1 Jan. 1883 in werking zal treden. Gistermorgen is per spoortrein uit Den Haag naar Dordrecht overgebracht het lijk van vrouwe Van Hogendorp, om aldaar in het familiegraf te worden bijgezet.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1