zien, ten einde nog eene stoomspuit, van kleiner model dan de tegenwoordige, aan te schaffen, in welk geval twee gewone spuiten konden worden gemist. Die kleinere stoomspuit zou zonder hulp van paarden kunnen worden vervoerd en in een ander deel der gemeente moeten worden geplaatst. Zij zou derhalve van het grootste nut kunnen zijn en toch geene meerdere kosten veroorzaken. Een ander lid was van oordeel dat meerdere stoomspuiten goed zouden passen in eene wel ingerichte brandweer op grooter schaal, waarvoor Leiden evenwel te klein is. Weder een ander lid hechtte groote waarde aan de hulp der gewone spuiten. Bijna elke brand leverde nieuwe bewijzen voor hare Bruikbaarheid en doelmatigheid. De stoomspuit is dienstig om bij groote of langdurige branden het werk der blussching te voltooien. Maar daarvoor is ook ééne zoodanige spuit voldoende. - Ook in eene andere sectie vestigden eenige leden de aandacht op de goede diensten die de stoombrandspuit in de laatste gevallen van brand heeft bewezen. Zij zouden het uit dien hoofde niet ondoelmatig achten over te gaan tot de aanschaffing van eene tweede stoombrandspuit, die dan in een ander gedeelte der gemeente zou kunnen gestationeerd worden. Daarmede zoude gepaard kunnen gaan de afschaffing van een of meer gewone spuiten en tevens te gemoet gekomen worden aan de klacht dat geen voldoend aantal spuitgasten voor de bediening der spuiten te vinden is. Het getal spuitgasten kon in dat geval worden verminderd, waardoor bij brand een minder talrijk personeel behoefde tegenwoordig te zijn. Jaarwedde van den torenwachter. - In eene sectie verklaarden twee leden zich tegen het behoud van den uitgetrokken post. Zij konden het nut van de betrekking niet inzien en wenschten daarom den post td doen vervallen. Andere leden daarentegen waren niet voor de afschaffing en zouden ongaarne de nachte lijke tonen van den stadhuistoren willen missen. Gemensfd Nieuw», Zij die gisteravond de aangekondigde voorstelling van den heer Okhuysen bijwoonden, hebben de Sladszaal zeer zeker niet onvoldaan verlaten. De werkzaamheden in de magie, phy sique en prestidigitatie waren inderdaad interes sant, niet het minst voor de jeugd die goed ver tegenwoordigd was en zich blijkbaar uitstekend amuseerde, vooral toen de inhoud der „kist van dr. Faust" voor den dag kwam en bijna elk een souvenir meester werd van den heer Okhuysen, die getoond heeft de kunst te verstaan om het kinderen heel prettig te maken. Ook het museum der dwergbeelden gaf menig genoeglijk oogenblik, terwijl ten slotte bij de dissolving-views menige uitroep van bewondering zich deed hooren. Ze waren dan ook werkelijk fraai en behoefden geenszins onder te doen voor die welke vroeger hier wel eens door anderen zijn vertoond. Velen overtref fen ze zelfs nog. Bijna elk verdwijnend beeld gaf iets nieuws, terwijl ze te zamen een onderhou dende en soms verrassende verscheidenheid aan boden. Toen dan ook het slotstuk gegeven werd, waren de langdurige en daverende toejuichingen wel het bewijs hoe tevreden men was over het vertoonde. Zondag-avond zal tegen verminderde prijzen nogmaals een voorstelling gegeven wordeüj Na het bovenstaande is het zeker overbodig aan te raden er heen te gaan. Uit De Jongh's verklaringen is het gebleken dat hij terstond na het bedrijven van zijne misdaad de duinen heeft verlaten en zich langs het strand van Scheveningen naar het dorp heeft begeven, van waar hij met den tram naar de stad is teruggekeerd. In de Parkstraat zou hij - vol gens zijne bekentenis - den bedreigenden brief vóór zes uren in de bus hebben gedaan. Ten einde zich te verzekeren of die opgaven overeenstemmen met d« mogelijkheid om de aangegeven afstanden af te leggen, hebben de justitie-ambtenaren thans per soonlijk den weg volgens de door De Jongh ge geven aanwijzingen afgelegd en is het bij dat onder zoek gebleken dat De Jongh, ongeveer om drie uren va.u het huis van den heer Bouscholte weg gereden, vóór zes uren in de Parkstraat heeft kunnen zijn. De Jongh ziet er al wat beter uit, naar het zeggen van sommigen die met hem in aanraking kunnen komen. Hij wordt met de meeste zorg behandeld - pour cause - en gebruikt in de laatste dagen geregeld voedsel. Over 't geheel schijnt hij kalm en houdt hij zich nogal bezig met lezen. De instructie in de zaak De Jongh moet reeds zulke gegevens hebben opgeleverd, zegt het Haagsche Dbl., dat de eigen bekentenis van De Jongh meer dan voldoende is gestaafd, om hem volkomen in staat van beschuldiging te kunnen stellen en tevens elke gedachte aan medeplichtig heid aan den moord uit te sluiten. De twee juffers, die zich in de nabij- heid van het Huygenspark zoo vreemd hebben aan gesteld en onder vermoeden van krankzinnigheid zijn aangehouden, zijn de bij de Haagsche wan delaars zeer bekende „Boschnimfen" of zooge naamde „halve viertjes" - een naam, dien zij ge kregen hebben door haar geregelde dagelijksche wandelingen om halfvier naar de tent in het Bosch. Beide vrouwen zijn krankzinnig geworden en nu onder behoorlijke verzorging geplaatst. - Het be richt der aanhouding van beide vrouwen is door sommigen in verband gebracht met den moord, die nog steeds de gemoederen bezighoudt. Na tuurlijk is op dit bericht, zegt het Vad., weder sterk gefantaiseerd, maar het sterkst zeker door de Stichtsche Courant die reeds bulletins belooft over de medeplichtigen en de krankzinnige juffers voor twee Franfaises houdt, die aan de misdaad van De Jongh medeplichtig zouden zijn. Theodorus Schiffel is gisteren door het kantongerecht in Den Haag voor de 61ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot een boete van 4-maal f 10, subsidiair 12 dagen gevangenis. Gisteravond te ruim elf nren brakin Den Haag in eene bovenwoning in het Hamerslop een vrij ernstige brand uit. De vlammen sloegen al spoedig uit het dak en hadden een zeer drei gend aanzieu. Door spoedig toegesnelde, hulp, waarbij de waterleiding weder uitstekende diensten bewees, was men binnen een uur het vuur meester en wist men den brand tot het bedoelde perceel te beperken. De door den landbouwer Tilleman Smookers te Sleeuwijk uitgeloofde belooning van f 500 voor het aanwijzen van den moordenaar zijner dienstmeid en pleger van den diefstal op 18 November 1879, zijn toegekend aan mejuffrouw Hendrina Van 't Sant, dochter van den heer W. Van 't Sant, wethouder aldaar, die deze gelden na ontvaugst heeft verdeeld onder eenige met het opsporen van den moordenaar belaste politie beambten en particulieren, waaronder de vader van de verslagene en de twee personen, die voor dit feit zoovele dagen onschuldig in de gevangenis hebben doorgebracht, alsmede aan de armbesturen van de beide te Sleeuwijk bestaande kerkgenoot schappen. De „Figaro" zegt dat koningin Vic toria voor een aanzienlijke som haar leven heeft verzekerd bij een Fransche maatschappij en dat de hertog van Cambridge dat voorbeeld heeft gevolgd. De S paan sche gezan t te Pekin g maakte een rit aldaar met den Franschen gezant; het paard wierp den ruiter af, die aan de gevolgen van den val overleed. KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. Uit Ajer Bangis wordt gemeld dat de bewoners der Pagei-Eilanden op Groot Pagei twee matrozen van een te Padang thuis behoorende prauw hebben vermoord. Het „Ind. Vaderl." bepleit de algemeene in voering eener intensieve tabakscultuur, als zijnde dit het eenig redmiddel voor dezen tak van landbouw. Over de inrichting van het park le Tjiboenger (Bantam) bestemd tot het nemen van proeven ter genezing van door veepest aangetast vee, is hoog gaand verschil tusschen den resident van Bantam en de veeartsen gerezen. De directeur van O. E. en N. is daarheen vertrokken. Weder zijn te Batavia verscheidene aan veepest lijdende dieren door het geneesmiddel van den heer Bloem hersteld. De laatste dagen zyn hier bijzonder regenachtig cn tevens drukkend warm, hetgeen op den gezond heidstoestand een ongunstigen invloed heeft. De „Soerab. Court." betoogt dat scheiding van den post- en telegraafdienst dringend noodig is. Men verneemt, dat alleen voor logies aan 67 personen, uitmakende het gevolg van den ex-regent van Siam, gedurende hun verblijf van eenige dagen in het hotel der Nederlanden ruim f 7000 in reke ning is gebracht. Woensdag 11. zijn de eind examens van de leer lingen der hoogere burgerschool afgeloopenvan de 36 candidaten zijn er 23 geslaagd. Den 29sten Augustus is te Edi overleden de officier van gezondheid 2de kl. P. H. Lammers. Men schrijft aan de „Java-Bode"Morgen zal op het paleis te Weltevreden een buitengewone vergadering van den Raad van Ned.-Indië, voor gezeten door den gouverneur-generaal, gehouden worden. Behalve door den legercommandant en den commandant der zeemacht, zal de vergadering ook worden bijgewoond door de directeuren van binnenlandsch bestuur en van financiën. In het geheel zullen dertien personen aan die vergade ring deelnemen. Naar het „Bat. Hbl." verneemt is het vertrek naar Atjeh van generaal Van der Heyden bepaald op a. s. Woensdag. Het examen voor het Fransch is afgeloopen met het gunstig gevolg dat de beide candidaten, de dames A. P. S. Weyhenke en J. M. C. Kotting, de gevraagde akte bekwamen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof nur Europa, negens ziekte, aan den gewezen adj.-insp. van fin. C. J. E. Leyds. Ontslagen: Uit 's lands dienst de comm. 2de kl. by den post- en telegraafdienst M. E. H. Wolweber; eervol uit zijne betrekking, negens ziekte, de opz. 1ste kl. bij den waterstaat la snite H. Messer, en de commies op het res.-kant. te Cheribon C. H. Pfaff. Benoemd: Bg het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura, tot contr. 2de kl. A. P. Van Deinse; tot adsp.-contr. J. P. Van Driest; tot bouw kundig ambt. 2de kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, de opz. lete kl. F. J. Nellenstein; tot griffier bij den land raad te Poerworedjo (Bagelen) J. H. C. Jarman; tot comm. op het rcsid.-kant. te Cheribon F. F. A. W. Snoeke; tot bouwk. ambt. 2de kl. bij den dienst dar staatsspoorwegen op Java, A, Hesselink; tot 3den comm. op het bureau van den resid. der Padangsche Bovenlanden J. C. Van den Brink. Ingetrokken: de tijdelijke terbeschikkingstelling aan den gouv. van Atjeh en Onderhoorigheden van den contr. lste kl. hij het binnenl. beat. op de bezittingen buiten Java en Madnra A. Van der Ploeg, met bepaling dat hij bij het kader der controleurs op de bezitt. buiten Java en Madura wordt ingedeeld. Tijdelijk gesteld ter beschikking van den gonv. van Atjeh en Onderhoorigheden, met den rang en titel van contr. 2de kl., E. Van Assen. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij den milit. geneesk. dienst, tot dirig. officier van gez. lste kl. de dirig. officier van gez. 2de kl. P. W. A. Beyen; tot dirig. officier van gez. 2de kl. de officier van gez. lste kl. J. De Koningh. Overge plaatst: De paardenarts F. Meyer, van Salatiga naar Soerabaia, en de paardenarts L. Hoogkamer, van Atjeh (in steds Tan naar Soerabaia) naar Salatiga. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Benkoelen" op Zr. Ms. 9t. „Soerabaia", als commandant de iuit. ter zee lste kl. C. De Klopper; van Zr. Ms. st. „Amboina" op Zr. Ms. st. „Benkoelen", als commandant de luit. ter zee lste kl. F. J. Stokhnyzen. Benoemd: By het loodswezen te Soerabaia tot loods 3de kl., de hnlploods P. A. E. Velt. V ex- gunning verleend: Om te repatriëeren aan denkapt.-lnit. ter zee W. Van Oorschot. BUITENLAND. Frnnkrijlt. De Kamers zullen vermoedelijk 9 November bijeenkomen. De politie is gisteren te Toulouse overge gaan tot het verdrijven van 13 paters-Jezuïeten, die aan de Jezuïetenscholen onderwijs gaven. Volgens de „Globe" zou er een nieuw han- delstractaat tusschen Frankrijk en Nederland wel dra geteekend worden. De Nederlandsche gezant te Parijs heeft te dier zake verscheidene malen eene bijeenkomst gehad met de ministers Barthé- lemy, Saint-Hilaire en Tirard. Italië. De Italiaansche minister van oorlog heeft gelast dat in de Krim een monument zal worden opge richt voor de daar gesneuvelde Italiaansche sol daten. De senator Mamiani heeft het opschrift voor het monument opgesteld. Oostohr.-Hong. Monarchie. De „Politische Correspondenz" bericht uit Cas- telnuovo dat het Russische eskader eerstdaags zal versterkt worden door het gepantserd fregat „Minin" en de korvet „Askiold". Hetzelfde blad ontving bericht uit Konstantinopel dat Assim- pacha aan de gezanten heeft verklaard dat de Porte bereid is niet alleen de stad Dulcigno, maar ook het district over te dragen, dat Riza instruc ties heeft ontvangen om die overdracht vreedzaam te bewerkslelligen en dat de voorgeslagen conven tie geen uitstel der overdracht bedoelt, maar voor namelijk ten doel heeft de wijze daarvan vast te stellen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2