De minister van waterstaat enz., tot wiens departement ook de posterijen behooren, heeft eene belangrijke verandering gebracht in de voorschriften ten aanzien van de aangeteekende brieven, geadres seerd aan personen ten plattenlande. Ter gemoet- koming namelijk aan het bezwaar, dat voor vele personen ten plattenlande verbonden is aan het afhalen van aangeteekende brieven, heeft de minister, in afwachting van eene in bewerking zijnde algemeene herziening der bepalingen, welke den dienst der hulpkantoren regelen, o. a. vastge steld dat de uitreiking der aangeteekende brieven, met en zonder aangegeven geldswaarde, en van andere aangeteekende stukken op de hulpkantoren, voor zooveel die stukken bestemd zijn voor per sonen, die wonen buiten de kom der plaats, waar het hulpkantoor gevestigd is, geschiedt aan de woning der geadresseerden. Aan het verlangen van hen, die van den maatregel wenschen te worden uitgesloten, wordt echter gevolg gegeven. De uitslag van het aan de Polytechnische School te Delft gehouden examen voor middelbaar onderwijs M1, nandteekenen en perspectief, is als volgt: Er hadden zich aangemeld 25 heeren, waarvan 7 slaagden, en 8 dames, die allen slaagden, zijnde de heeren J. Bankema, W. C. C. Bleck- mann, J. H. Hollestelle, P. C. Kat, G. Offermans, J. Uljée, J. Visser, en de dames J. E. Van Son, C. Stoel en M. T. W. Ton net. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door de heeren H. J. Taverne en C. P. Ten Houten, studenten in de wis- en natuurkunde. Met goed gevolg is voor de medische faculteit te Amsterdam het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door de heeren: J. J. Van Driel, B. Bakker, J. S. Ch. Pichal, J. T. H. Hermans, J. A. De Graaff, M. M. Jung, L. P. Van den Berg, A. Van Selms, J. M. H. Van Dorssen, C. J. Kleyn, R. Van Beuningen Van Helsdingen en C. P. A. Kooh. Opnieuw heeft zich de heer jhr. mr. J. W. H. Rutgers Van Rozenburg, na mislukking van zijn beroep op Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in zake het besluit van den Amsterdam- scheu gemeenteraad over de plaatselijke belasting kohieren, - thans tot den Koning gewend met het verzoek om de goedkeuring van het kohier der plaatselijke directe belasting te Amsterdam voor 1880/81 te vernietigen. Het Panorama te Amsterdam wordt 21 De cember a. s, geopend. Het stelt voor„Het beleg van Haarlem." Den 21sten December 1573 was de uitval onder Kenau Simonsz Hasselaar. Bij beschikking van den generaal, inspecteur der infanterie, is de 1ste luitenant H. A. Potter van het 7de regiment infanterie overgeplaatst bij het 1ste bat. 4de reg. inf. in garnizoen te Delft en de 1ste luitenant J. P. Prince van het 4de regiment infanterie in garnizoen te Delft overge plaatst bij het algemeen depot van discipline. De heer M. W. Scheltema^tot dusver predi kant te Dokkum, heeft afscheid genomen van zijne gemeente, nu hij zich geheel gaat wijden aan de „Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin." Volgens latere berichten is de toestand van den heer De Bieberstein minder zorgelijk. In ruim 82-jarigen leeftijd is te Arnhem overleden jhr. R. J. A. Van Grotershuis, gepen sioneerd generaal-majoor en ridder van de Militaire Willemsorde, welke onderscheiding hij reeds in isferieuren rang op het slagveld van Waterloo behaalde. In den Rotterdamschen gemeenteraad zal morgen het voorstel van den heer Muller c. s. behandeld worden, om de kermis te verkorten tot een week, van Maandag tot Zaterdag. De audiëntie van den minister van water staat zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Door Z. M. zijn benoemd: tot commandeur der Orde van den Ned. Leeuw mr. W. baron Van Goltstein; en tot ridder dier Orde mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, M. J. H. Van Lier, S. Har- togensis, J. J. Verbeke, G. Vair Turubull, mr. C. Polis, mr. H. J. Kist, mr. H. Verloren Van Themaat, mr. L. G. Greeve en mr. P. A. Boers, mr. J. H. Albarda, dr. A. W. Alings, J. W. Bilders, mr. D. Van Meurs, mr. II. Royaards Van Scherpenzeel, jhr. dr. J. P. Six, de kapt.- luit. ter zee J. P. Van Rossum, P. SwaanenW. Steffens; de luit. ter zee 1ste kl. H. J. Van der Mandele en de off. van gez. 1ste kl. bij de zee- I macht J. J. Borst; mr. G. Schot, mr. C. J. A. I Van Rijckevorselmr. L. Oldenhuis Gratama, mr. L. E. Lenting, P. H. H. Borret, jhr. mr. J. A. Sandberg, mr. J. R. Corver Hooft, mr. H. C. Vern ers Van der Loeff, jhr. mr. M. M. Van Asch Van Wijck, mr. J. H. Molkenboer, M. P. Smissaert, G. Oorthuys, H. H. Schotanus Ste- ringa Lemke, de gen.-maj. C. M. H. Pel, de gen.-maj. jhr. W. J. A. Storm De Grave en de kolonel P. F. Steenberghe; alsook de luit.-kol. J. A. Schuurman. A. L. De Bruyn Kops, J. Leyds, W. J. De Pesters, mr. G. Th. H. Henny, direc teur van het departement van binnenlandsch be stuur in Ned.-Indië, H. D. Canne, gouverneur van Sumatra's Westkust, D. A. J. B. De Graaf, havenmeester te Batavia, mr. A. Looyen, procu reur-generaal in de kolonie Suriname, en mr. J. P. Smeele, procureur-generaal in de kolonie Curacao (deze laatste thans met verlof hier te lande). Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 5de reg., tot kapitein der 2de kl., den lsten luit. W. M. H. Anten, van het 2de reg.; den kapt. P. Van Eyk, plaatselijk adj. lste kl. te Zutfen, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1450 'sjaars; benoemd bij het wapen der artili., tot lsten luit. bij het lste reg. veld-art., den 2den luit. G. M. J. Turk, van het corps bij de artili. instructie-compagnie, den 2den luit. G. A. Van der Brugghen, van die compagnie. BUITENLAND. Frankrijk. De geavanceerd republikeinsche „France" klaagt zeer over de onveiligheid te Parijs des nachts en somt vier geweldige aanrandingen en beroovingen op, die in twee nachten plaats hadden. Het is hoog tijd, meent het blad, dat krachtige maatre gelen worden genomen. Te Compiègne is verleden Zondag een bron zen ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc onthuld. Het beeld, twee en een halven meter hoog, staat tegenover het gemeentehuis en is van den heer Etienne Lesour. Joan Woestijne, redacteur van de „Gaulois", is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 1000 fr. boete en 5000 fr. schadevergoeding, wegens laster jegens kolonel Yung, dien hij be schuldigde aan Duitschland de plannen te hebben overgeleverd betreffende de mobilisatie van het Pransche leger. De directeur van de „Gaulois", Ducatez, is veroordeeld tot 500 fr. boete. De drukker is vrijgesproken. Duitaclilaiid. De keizer wordt, na den afloop van de Dom- bouwfeesten te Keulen, den 21sten te Berlijn terugverwacht, waar Z. M. dan gedurende den winter denkt te blijven. Tijdens de feesten te Keulen bewonen de keizer en de keizerin hun zomerverblijf in het nabijgelegen Brühl. De koning van Beieren heeft in een eigenhandig schrijven aan den keizer gemeld dat hij tot zijn leedwezen de feesten te Keulen niet kan komen bijwonen en dus voor des keizers uitnoodiging bedanken moest. - Men weet dat al de Duitsche vorsten, die te Keulen komen, daar 's keizers gasten zijn. De burgemeester van Keulen heeft van den bankier S. Von Oppenheim 30,000 mark ont vangen, om op den dag van diens gouden huwe lijksfeest (19 dezer) aan de armen, zonderonder scheid van geloofsbelijdenis, te worden uitgedeeld. Italië. De circulaire van den Italiaanschen minister van justitie betreflende de Jezuïeten heeft reeds een begin van uitvoering gekregen, en wel te "Villa San Girolama, waar den Jezuïeten is aangezegd dat zij hunne inrichting binnen vijf dagen te ver laten hebben. De paters hebben geantwoord dat zij enkel voor geweld zullen zwichten. Q-root-Brita nn i De tweede editie van de „Times" behelst een telegram uit Rangoon, volgens hetwelk de geruchten, als zouden Birinaansche troepen aan de grenzen verschenen en een oorlog tusschen Engeland en Birma ophanden zijn, als ongerijmd of overdreven worden beschouwd. Geenerlei ernstige troebelen worden verwacht. Men houdt het. er voor dat de bedoelde Birmaansche troepen slechts stroopende benden nazetten. Intusschen is bijwijze van voor zorgsmaatregel eene compagnie inlandsch voetvolk naar de grens gezonden. De derde editie van genoemd blad behelst een telegram uit Konstantinopel, meldende dat de Porte gisteren den ambassadeurs eene nota heeft doen toekomen, waarin zij verklaart onmiddellijk instructiën te zullen geven voor de overgave van Dulcigno aan Montenegro. Rusland- De publieke opinie te St.-Petersburg ziet dage lijks het verschijnen eener oorlogsverklaring der Russische regeering tegen China te gemoet. Mocht het waarlijk daartoe komen, dan zal zich de admi raal Lessowski dadelijk naar den mond der Peiho- rivier begeven, daar de 12,000 man troepen, die hem ter beschikking staan, ontschepen, en, om alle gevaar van torpedo's te vermijden, van de Peiho over land naar Peking oprukken. Het in buitenlandsche bladen verspreid be richt, dat de conferentie van gedelegeerden uit den handelsstand zich bij den minister van bin- nenlandsche zaken zou verklaard hebben tegen het verbieden van den uitvoer van rogge en voor het heffen van een recht op dien uitvoer, wordt van best onderrichte zijde geheel ongegrond genoemd. Turkye. De nota, waarbij de overgave van Dulcigno wordt aangekondigd, is door den ministerraad op gesteld en wachtte nog slechts op de bekrachtiging door den sultan. Said-pacha heeft bezoeken bij de ambassadeurs afgelegd. Een later telegram meldt dat de sultan gis ternacht het besluit heeft geteekend, waarbij de vreedzame overgave van Dulcigno wordt bevolen. Met Montenegro zal eene overeenkomst worden aangegaan, ten einde waarborgen te stellen voor de instellingen en den godsdienst der inwoners. Het besluit is gisterochtend aan de ambassadeurs medegedeeld. De Porte hoopt dat de mogend heden zullen afzien van alle verdere pressie aan gaande de regeling der overige quaesties. Volgens een telegram uit Cettinje heeft de Porte gisteren aan Montenegro haar besluit kenbaar gemaakt om deze week Dulcigno vriendschappelijk af te staan. - De meeste Montenegrijnen ver laten de grenzen om zich met het binnenhalen van den oogst bezig te houden. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat van de drie moordenaars van den Amerikaanschen zendeling Parson er een ter dood, en de beide anderen tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld zijn. Xcsl egroifuct oïï. VALPARAISO, 10 October. Chili en Peru hebben het voorstel tot bemiddeling van de Ver- eenigde Staten aangenomen. BUENOS-AYRES, 11 October. Het Nationaal Congres heeft generaal Roca geproclameerd tot president der Argentijnsche Confederatie. Er heerscht in de Confederatie volkomen rust. LONDEN, 12 October. Het gerucht loopt dat de heer Challemel Lacour binnenkort zijn ontslag zal nemen als gezant der Pransche Repu bliek alhier. Volgens de „Pali Mall Gazette" is dezen namiddag de offlciëele tijding ontvangen, dat de sultan in den afstand van Dulcigno heeft toe gestemd. De heer Gladstone is dezen namiddag naar zijn landgoed Hawarden vertrokken. Bij de Bank van Engeland is heden 256,000 pd. st. gestort. ROME, 12 October. Kardinaal Jacobini wordt hier nog deze week verwacht om in plaats van kardinaal Nina tot Pauselijk secretaris benoemd te worden. BAOSIC, 13 October. Niet meer dan drie duizend Montenegrijnen zijn bij Suttorina gekam peerd. De overigen blijven waar zij zijn, in afwachting van bevel om terug te keeren. De marine- overheid te Dulcigno heeft maatregelen genomen, ten einde gereed te zijn wanneer de overgave dadelijk geschiedt. ST.-PETERSBURG, 13 October. De keizer van Rusland is ongesteld.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2