A". 1.880 PEIJS DEZER COURANT: Deze Oonrant wordt dagelijks, met aitzooderïng van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADES. Eerste Blad. Bij dit nummer wordt onzen Abonné's binnen de stad een spoorweglijstje met de "Winterdienstregeling van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de lijn Leiden Woerden aangeboden. 1»T.-) 0» O' IT lii UOOi y-^ ,#L, r"^|» a&a& >^nihéiiu^w wki si LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post....... Afzonderlijke No turners. 1.40. 0.05. Van M re^U\.,Kvr/ 1,05. Iedere regel meer^.^. Grootere^lettera tiaar plaatsruimte. 8 1 T» LEIDEN, 13 October. Eene talrijke schare had zich hedenmorgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg vereenigd, ter opwachting van het stoffelijk overschot van wijlen den notaris mr. H. Obreen, door zijne nage laten betrekkingen naar zijne laatste rustplaats begeleid. Elke commissie waarin de overledene zitting had, was vertegenwoordigd, alsmede het oude mannen- en vrouwenhuis door verpleegden zeiven. Alvorens de kist in de groeve werd nederge- laten, werden er door een dochter en een klein zoon van den afgestorvene twee prachtige kransen, onder het storten van heete tranen, op nederge- legd, en weidde de heer Gentis, officier van gezond heid, overstelpt van aandoening, eenige woorden aan de nagedachtenis van zijn diepbetreurden schoonvader, die voor allen zoo goed was geweest en ieders liefde en toegenegenheid had verworven de aanzienlijke vriendenschaar hier thans aanwezig was er de zichtbare getuige van. Yoor die belang stelling zeide hij namens de familie dank, althans voor zoover hem dit onder den indruk van het plechtig oogenblik nog mogelijk was. Na hem nam ds. Chavannes, predikant der Waalsche gemeente, bij welke de overledene ouder ling was, bet woord; op aangrijpende wijze stelde ook hij in het licht wat Obreen als mensch en christen steeds en voor ieder zonder onderscheid geweest was. Door velen zal ziju heengaan diep gevoeld worden, niet het minst door de familie, tot wie hij mede een woord van troost en opwek king sprak. Yan de gewaarwording die de ambtgenooten ten gevolge van dit zoo plotseling afsterven gevoel den, was notaris Dercksen de tolk, door eveneens een laatste hulde aan de nagedachtenis van den allen dierbare te breDgen. Treffend vooral was het oogenblik waarop, nadat nauwelijks het omhulsel aan den schoot der aarde was toevertrouwd, de liefdevolle en weenende dochter nogmaals bloemen er over heen strooide, onder de grootste aandoening eenige woorden van den grooten Meester uitsprekende. Diep getroffeD, verlieten allen den doodenakker. In aansluiting aan hetgeen reeds dienaangaande in ons blad is vermeld, deelen we nog een en ander mede uit het rapport der plaatselijke school commissie naar aanleiding der nieuwe wet op het lager onderwijs. De leervakken Duitsch, Engelsch en wiskunde worden voor de jongensschool der eerste klasse af geschaft. Het plan voor de meisjesschool der eerste klasse is ontworpen, als waren de hoogste klassen reeds van de school verwijderd. Yoor het geval dat de middelbare school voor meisjes nog niet geopend zal zijn, als de nieuwe verordening ingevoerd wordt, is daarin eene overgangsbepaling opgenomen. Het aantal leervakken op de jongensschool der tweede klasse is vermeerderd om de volgende reden. Het is een feit, dat een groot aantal knapen uit de burgerklasse geen voldoend onderwijs ont vangt. De 6de klasse bij den heer Yan "Wijk be staat niet, de 5ae en zelfs de 4de zijn slecht be zet. De hoofdoorzaken zijn1®. dat uit deze klassen eenigen naar de hoogere burgerschool gaan, anderen zich, slecht voorbereid, voor de avondscholen van M. S. G. aanmelden, en dan de overigen verlangen met hunne kameraden de school te verlaten2°. dat er geen gelegenheid is de beginselen van Duitsch en Engelsch te leeren. Aan de stichting eener middelbare school met driejarigen cursus zijn voor alsnog groote bezwaren verbonden. Den tegenwoor- digen toestand te bestendigen, is niet in het be lang der gemeente. De commissie is van oordeel, dat thans het best in de behoefte zal voorzien worden door splitsing der school van den heer Van Wijk in twee afdeelingen en vermeerdering der leervakken. De tegenwoordige lokalen der jon gensschool 2de klasse bevatten geen genoegzame ruimte voor het getal leerlingen, dat naar hare verwachting de school na de uitbreiding zal be zoeken. Reeds nu kunnen zij ze nauwelijks be vatten, terwijl verder alle gelegenheid voor teekenen, gymnastiek en uitspanning ontbreekt. Het voorstel zal dus ten gevolge hebben, dat eene nieuwe school wordt gesticht, en wel zoo, dat de laagste afdeeling in de benedenlokalen geplaatst worde, de hoogste in de bovenlokalen. Deze laatste zullen zoo moeten ingericht worden, dat bij eene eventueele hervor ming dezer afdeeling tot eene middelbare school met driejarigen cursus, geene veranderingen van eenig gewicht noodig zullen zijn. Bij het bouwen der school zal op ongeveer 400 leerlingen gerekend moeten worden, waarvan de grootste helft in de benedenlokalen moet plaats vinden. Voor de meis jesschool der tweede klasse komt de commissie eene dergelijke uitbreiding onnoodig voor, met het oog op de te slichten middelbare school voor meisjes. De jaarwedden van de hoofden der scholen en de eerste onderwijzers of onderwijzeressen bedra gen aan de jongensschool 1ste kl. voor het hoofd der school f 2300, den eersten onderwijzer 1400 meisjesschool 1ste kl. voor het hoofd der school 2100, de eerste onderwijzeres f 1200; voorbe reidende school 2de kl. voor het hoofd der school f 1800, den eersten onderwijzer/"1100jongens school 2de kl. voor het hoofd der school f 2300, den eersten onderwijzer 1400meisjesschool 2de kl. voor het hoofd der school f 1800, de eerste onderwijzeres 1200scholen 3de en 4de kl. voor het hoofd der school f 1700, den eersten onderwijzer 1100. De jaarwedden der overige onderwijzers zijn geregeld als volgtde tweede onderwijzers en onderwijzeressen genieten eene bezoldiging van f 700, die na twee dienstjaren als zoodanig ver hoogd wordt met f 100, en na andermaal twee jaren nog eens met f 100. De derde onderwijzers en onderwijzeressen ge nieten eene bezoldiging van f 550, die na één dienstjaar als zoodanig met 50 wordt verhoogd. Deze verhoogingen worden slechts toegekend bij getrouwe plichtsbetrachting. Bij het verkrijgen van den hoofdonderwijzersraDg hebben de derde onderwijzers en onderwijzeressen aanspraak op eene traktementsverhooging van f 100, in te gaan met den lsten der maand volgende op die waarin zij de akte verkregen hebben. De bezoldiging van de tweede en derde onderwijzers en onderwijzeressen, die de bevoegdheid moeten bezitten de Eransche taal te onderwijzen, wordt met f 100, van die welke bovendien bevoegd moeten zijn Engelsch en Hoogduitsch of een dezer twee talen te onder wijzen, met 200 verhoogd. - De tweede en derde onderwijzers en onderwijzeressen die eene bijzon dere akte van bevoegdheid voor de vakken q en s bezitten, ontvangen eene traktementsverhooging van 50 voor het eerste dezer vakken, van 25 voor de gymnastiek. Ten behoeve van eiken kwee- keling ontvangt het hoofd der school jaarlijks f 120, onder de kweekelingen naar leeftijd en bekwaamheid te verdeelen, in overleg met den arrondissements-schoolopziener en onder goedkeu ring van Burgemeester eB Wethouders. Yoor eiken adspirant-kweekeling kan op voorstel van B. en Ws. aan den directeur der onderwijzers-kweekschool een toelage uit de gemeentekas worden verleend van hoogstens 60. De eerste vakonderwijzeressen voor de vrouwe lijke handwerken ontvangen elk eene jaarwedde van 350, de tweede elk van 200, terwijl de kweekelingen eene belooning van f 50 tot 100 genieten. Door concessionarissen van den stoomtram weg LeidenWoerden is ook van den gemeente raad van Woerden eene verklaring verzocht, of de Raad die onderneming van genoegzaam belang achtte om eene onteigeningswet voor te dragen. De uitspraak was in de gisteren gehouden zitting in toestemmenden zin. De door den gemeenteraad van Oegstgeest vastgestelde begrooting voor den dienst van 1881 bedraagt in ontvang f 14,426.93 en in uitgaaf 14,425, waaronder 4528 voor kosten van onderwijs en f 1900 voor onderhoud van wegen, bruggen enz. - Die der gemeente Voorhout be draagt in ontvang ƒ6630.16 en in uitgaaf ƒ6628, waaronder voor kosten van het onderwijs 2350 en 930 voor onderhoud van wegen, bruggen enz. Het Vaderland vestigt de aandacht der muziekliefhebbers op de orgelbespeling, die Dins dag-avond 2 November in de Kloosterkerk in de hofstad zal plaats hebben door den organist J. A. De ZwaaD, met welwillende medewerking van mej. Kaetchen Gripekoven, alt-zangeres uit Leiden. Het concert zal plaats hebben ten voordeele van de te stichten 4de Diaconie-school. Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem heeft besloten als nieuwe prijsstof uit te schrijven „Na B. N. Krohn's „Geschichte der Eanatischen und Enthusiastischen Wiedertaufer vornehmlich in Niederdeutschland. Melchior Hofmann und die Secte der Hofmannianer (1758)" is veel opgespoord en uitgegeven, waardoor dit onderwerp nader wordt toegelicht. Met het oog daarop verlangt het Genootschapeene levensbeschrijving van Melchior Hofmann." - Tevens herhaalt het de reeds voor het jaar 1879 uitgeschreven, maar onbeantwoord ge bleven vraag„Hoe is tot nu toe in de Protes- tantsche kerkgenootschappen de vereeniging van de rechten der individuen met de eischen der gemeenschap beproefd, en hoe moet zij naar den geest des Christendoms tot stand komen?" - De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder van deze beide vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genoot- schaps geslagen, ter innerlijke waarde van vier honderd gulden. De verhandelingen moeten in het Nederduitsch, Latijn, Pransch, Engelsch of Hoog duitsch, met eene Nederduitsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijn door eene andere hand, dan die van den opsteller. Ook moeten zij vóór den bepaalden tijd in haar geheel worden ingezondenen geene antwoorden, waaraan eenig gedeelte bij de inlevering ontbreekt, zullen tot het dingen naar den gemelden eereprijs worden toegelaten. De tijd der inzending van de antwoorden op beide vragen is vóór of op den lsten Tan. 1882.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1