Vinke voornemens in het voorjaar emeritaat aan te vragen uit zijne betrekking als leeraar bij de Ned.-Hervormde gemeente te Amsterdam. Blijkens bericht uit Thameshaven heeft de bezending Nederlandsch vee voor de Londensche tentoonstelling een goeden overtocht gehad. Eene koe evenwel was onderweg aan moederziekte be zweken. Het overige was in den besten staat. Het vee mag niet voor Woensdag aan land gebracht worden. Z. M. beeft de volgende pensioenen verleend, aanC. Buyzen, zich schrijvende Buysen, brieven gaarder te Nieuw-Vosmeer, f 26; J. W. J. IJssel De Schepper, commies der posterijen 1ste klasse te Arnhem, ƒ610; H. Hamaker, brievengaarder te Rossum, 59; J. Van der Schoot, brieven besteller te Heerenveen, 238W. Samson, post bode te Leiden, f 103 'sjaars. Uit het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1881 blijkt nog het volgende: Inkomsten. - 50 Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. - In eene sectie deed een lid de vraag of het niet de voorkeur zoude verdienen die opcenten af te schaffen en met het bedrag der op brengst de plaatselijke directe belasting te verhoogen Men zou daardoor èn perceptiekosten besparen èn een meer waren toestand verkrijgen. Een ander lid be streed die meening en geloofde dat men door zoodanige verandering de moeilijkheden met de belastingschuldigen zou vergrooten. Zij zijn nu eenmaal aan de tegen woordige wijze van heffing gewoon, en het scheen daarom voorzichtiger en beter die te behouden. Opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden, van wik-, weeg-, meet- en keurloonen en voor banken of staanplaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen. - In eene sectie gaven onderscheidene leden hunne bevreemding te kennen dat de opbrengst dier verschillende heffingen zooveel lager is geraamd dan in het vorig jaar, niet tegenstaande naar hun oordeel de industrie vooruit gaat, getuige o. a. de vergrooting van de Beesten markt en het onlangs genomen raadsbesluit tot ont ruiming van de Kalvermarkt voor den aanleg van stoombooten. Gaarne zouden zij daaromtrent bij het antwoord van Burgemeester en Wethouders eenige in lichtingen ontvangen. Een lid drukte den wensch uit eene Verordening in het leven geroepen te zien tot heffing van een liggeld voor vaartuigen waarmede men komt lossen of laden. Hij wist dat men hem zoude wijzen op het nadeel dat de handel daarvan zal onder vinden, doch bij hem woog dat bezwaar niet op tegen de belangrijke schade, welke door die vaartuigen aan kaden en wallen in de gemeente wordt toegebracht, terwijl in de daardoor veroorzaakte uitgaven in geen enkel opzicht door die schippers wordt gedeeld. Zij brengen gewoonlijk hunne levensmiddelen mede, zoo dat de winkeliers of andere neringdoenden van hen mede geene verdiensten hebben. Hij wenschte derhalve dat het Dagelijksch Bestuur dit punt wel in ernstige overweging zoude willen nemen. Opbrengst van schoolgelden. - In de verschillende sectiën werd vanwege het Dagelijksch Bestuur mede gedeeld dat de cijfers der schoolgelden waarschijnlijk nog eenige verandering zullen ondergaan, waarvan c. q. door Burgemeester en Wethouders bij hun antwoord op het sectiënverslag nader opgave zoude worden gedaan. In eene sectie werd bereids medegedeeld dat de op brengst van schoolgeld van de Latijnsclie school (Gym nasium) en van Middelbaar Onderwijs (Hoogere Bur gerschool) waarschijnlijk zoude kunnen worden ver hoogd respectievelijk tot 7125 en 8445. In die zelfde sectie wenschte een lid inlichting te ontvangen omtrent den maatstaf van beoordeeling der meerdere of mindere gegoedheid van personen, die hunne kin deren op de scholen voor on- en minvermogenden ver langen toegelaten te zien. Die scholen worden zijns inziens ook bezocht door kinderen van ouders die wel in staat zijn meer te betalen. Hij kent zelfs menschen die vaste goederen bezitten en toch hunne kinderen naar de school voor minvermogenden zenden. Wen- sehelijk ware het dat daarop een strenger toezicht konde worden gehouden en dat een meer nauwkeurig onder zoek omtrent de gegoedheid werd ingesteld. Gaarne zoude hij ook zien dat het schoolgeld voor minvermogenden eenigermate werd verhoogd. Op de bijzondere scholen van dien aard, zoo te Leiden als elders, is het minimum van het te betalen schoolgeld bepaald op f 0.80 per maand voor iederen leerling. Dat bedrag schijnt ook voor de openbare scholen van die klasse niet te hoog en de heffing daarvan zoude waarlijk aan de ouders geene aanleiding geven om hunne kinderen van de school te nemen. De eerste opmerking, om trent het bezoeken der scholen voor on- en minver mogenden door kinderen van ouders die meer be talen kunnen, werd door een ander lid bestreden. De ondervinding heeft toch genoegzaam geleerd dat ouders die het schoolgeld maar eenigszins kunnen betalen hunne kinderen niet gaarne naar de scholen voor onvermogenden zenden. "Vandaar de meerdere uitbreiding der scholen voor minvermogenden. En wat de kinderen van ouders uit de meer gegoede klasse be treft, dezen moeten de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs bezoeken, omdat alleen daar onderwijs wordt gegeven in vreemde talen enz. Renten van kapitalen. - In eene sectie vond een lid aanleiding om hierbij inlichting te verzoeken omtrent het kapitaal van de voormalige Halle van manufacturen, beheerd door Burgemeester en Wethou ders. Vroeger werden uit de renten van het kapitaal gratificatiën verstrekt aan gewezen geëmployeerden. Gaarne wenschte dat lid te weten of dat nog het geval is en, zoo niet, waartoe da* het kapitaal der Halle wordt aangewend. Bij den post: Ontvangsten, resultaat van een afzon derlijk beheer, - rees in eene sectie de vraag, waaraan het belangrijk verschil is toe te schrijven tusschen de raming van de overwinst der gasfabriek voor 1881 en de werkelijk verkregen winst over 1879, bij gelijke gasprijzen? Het antwoord luidde dat de oorzaak ligt in de hoogere prijzen voor steenkolen te besteden, met het oog op eene gewenschte meerdere lichtsterkte. Ook in eene andere sectie werd door één lid de vraag gedaan, waarom het overschot van de exploitatie der gasfabriek voor 1881 zooveel lager is geraamd dan het bedrag der werkelijke ontvangst over 1879. De prijs der steenkolen is niet gerezen en andere oorza ken daarvoor zijn niet bekend. Een lid maakte de op merking dat het wenschelijk ware, ten einde de her haling eener meermalen geuite grief te voorkomen, de gewone koopmansboekhouding bij de gasfabriek in te voeren. Men kon niet inzien dat daartegen overwe gend bezwaar bestaat. Bijdragen van het Rijk in de kosten van het mid delbaar en hooger onderwijs. - In eene sectie werd door ee* lid de vraag gedaan hoe het is met de bijdrage in de kosten van het lager onderwijs. Daarop werd geantwoord dat, zoodra daaromtrent iets met zeker heid bekend is, die aangelegenheid bij suppletoire be grooting zoude worden geregeld. Verkoop van inschrijvingen op het Grootboek. - In eene sectie werd door een lid de aanmerking gemaakt ten opzichte van het beleggen der mindere rentega rantie voor de duinwaterleiding. Ook in een andere sectie werd door één lid de opmerking gemaakt dat het uitgetrokken cijfer voor verkoop van inschrijving te hoog moet worden geacht, in verband met de ver mindering der rentegarantie voor de duinwaterleiding, f 2000 lager dan ten vorigen jare uitgetrokken. De post voor verkoop van inschrijving behoorde met gelijk bedrag te worden verminderd. De overige leden dier sectie vereenigden zich met dat gevoelen. Nog werd door een lid dier sectie ernstig bezwaar gemaakt tegen het verkoopen van bezittingen waar het enkel geldt het garandeeren van rente. Rentegarantie behoort z. i. uit de gewone inkomsten te worden bestreden, zij het dan ook dat het cijfer van den hoofdelijken omslag daardoor tot een hooger cijfer moest worden uitge trokken. Nfeaw» Gistermorgen is de vrouw van A. P., wonende aan de Korte Oranje^racht, door den hond van zekeren N. in het been gebeten. Ge noemde hond is tot onderzoek door den veearts, in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonden Zondag-avond is te Bnrgerveen in de nabijheid van Leimuiden een wagen met drie per sonen ten gevolge van het schrikken van het paard in de ringvaart van de Haarlemmermeer geraakt. Door de duisternis zijn de menschen met moeite gered; het paard is verdronken. Op de plek, waar het lijkje van den kleinen Bogaardt is gevonden, heeft men een stok in den grond gestoken, van boven van een plankje voorzien. Op dat plankje, waar men een immor tellenkrans heeft gehangen, bevindt zich een papier, waarop de volgende regelen Op deze plek in 't eenzaam oord, Werd een onschuldig kind vermoord. De straffe des Volks, Gods wraak treff den snoode, Die 't bloed deed stroomen van den dierbren doode. Wij Hagenaars treuren met der oudren smart, God hierboven geve hun een geloovig hart. Door de politie te Delft is aange houden een persoon die zich had schuldig gemaakt aan diefstal op den openbaren weg, na bereids 22 jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht. Een ellendeling heeft in de vorige week een paar oudjes, - waarvan de man blind is - die met ontbering f 80 hadden bespaard, van hun schat beroofd om er een paar vroolijke dagen van te nemen. De vermoedelijke dader, een jongeling, die met de arme oudjes in dezelfde slaapstee logeerde, is te Rotterdam gearresteerd. Te Weenen is wederom een moord aanslag gepleegd op een brievenbestellerdie de brieven met geldswaarde rondbracht. De besteller kwam zulk een brief brengen aan een jongmensch die zich Breslauer noemde en in een hótel-garni zijn intrek genomen had. Die brief was door Bres lauer zelf geschreven met het doel om den besteller op zijne kamer te krijgen. Daar bood hij den man een glas wijn aan, maar daarin was een snelwer kend vergif gedaan. Of nu de besteller het glas niet geheel leeg gedronken heeft, of dat de hoe veelheid vergif onvoldoende was, dat is nog niet uitgemaakt. Zooveel alleen is zeker dat de be steller nog tijd en kracht had om de deur der kamer te bereiken, zoodat de aanslag in zoover mislukt is, dat Breslauer zich niet van den tasch met aangeteekende brieven heeft kunnen meester maken. De ongelukkige besteller echter, een zeer oppassend man van 67 jaren, die reeds 33 jaren bij de posterijen werkzaam was, viel even buiten de kamerdeur dood neder. De dader wist in de verwarring te ontkomen en de politie kwam hem voorshands niet op het spoor. Toevallig ech i.r kwam eene commissie, die kamers wilde zien, in het hotel, waar hij na den mislukten moordaanslag zijn intrek genomen had, en Breslauer cf Bnrg- hardt, gelijk hij later bleek te heeten, waande dat het eene rechterlijke commissie was, die hem in hechtenis kwam nemen. Hij nam toen vergift in en was binnen weinige oogenblikkeu een lijk. Van dien zelfmoord werd bericht gezonden aan de politie en deze kwam toen weldra tot de ont dekking dat het de moordenaar van den brie venbesteller was. K OLONIEIV. BATAVIA, 3 September. Volgens telegraphisch bericht van den resident van Benkoelen is de veetyphus in zijn gewest ge heel geweken, en zijn de verbodsbepalingen op den uitvoer van vee uit die residentie opgeheven. Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op Java en Madnra L. Ch. H. Fraenkel. Benoemd: Bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java ca Madura: tijdel.: tot contr. lste kl., de tijdel. contr. 2de kl. B. L. Repe- lius, met bepaling dat bij in zijn nienwen rang, bij het kader der contr. bij het binnenl. best, op Java en Madura blijft ge voerd a la suite; tot contr. 2de kl., de adsp.-contr. F A. Heckler, A. J. baroa Quarles De Quarles en A. Gorter; totadsp.-contr., de ambt. voor den burg. dienst F. G. Gerrits, J. Pompe, J. Broers en G. F. P. Van Emmerik, de tweede thans tijdelijk be last met de waarneming der betrekking van adsp.-contr. bij het binnenl. bestunr op Java en Madnra. Departement van Oorlog. Geplaatst: In de lste mil. afd. de 2de luit. der inf. C. H. O. Bartsch, van Atjeh aangekomen. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den lsten luit. ter zee 2de kl. J. H. Van den Berg. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. bij den geogr. dienst in Ned. Indië C. Woldringh. Benoemd: tot ing. bij den geogr. dienst, de ads. bij dien tak van dienst J. A. Oudemans. PUITENLAND. Frankryk. Te Eerney, in Zwitserland, is Zaterdag 11. een tweegevecht op de pistool gehouden tu."-chen den heer Magdeleiue, hoofdredacteur der „Reveil du Midi", en den graaf des Isnards, wegens beleedi- gende uitdrukkingen van den laatste. Een kogel werd op twintig pas gewisseld, geen der kampioenen gewond en de eer „voldaan" verklaard. In de afgeloopen week is er bij de banken van leening te Parijs voor eene waarde van 4,387,200 fr. beleend. Gedurende dat tijdsverloop is er aan panden gelost voor eene waarde van 4,438,709 fr. Het aantal panden bij de versohillende inrichtingen bedraagt thans 1,818,860, vertegen woordigende eene waarde van 39,652,773 fr. Volgens den „Moniteur" heeft de Prins van Oranje zijne komst te Parijs eenige dagen uitge steld, doordien hij wegens ongesteldheid Axenstein niet kon verlaten. België. De nationale tentoonstelling te Brussel zal, blij kens eene officiëele kennisgeving, den 25sten dezer gesloten worden. Tot zoolang zijn de tuinen en zalen van acht uren des ochtends tot vijf uren voor den prijs van 1 fr. toegankelijk. De Brusselsche „Gazette" slaakt een juich kreet bij het vernemen dat de Haagsche moor denaar in de macht der justitie is, en zwaait de

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2