N°. G334. 11 Ocïober. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Maten en gewichten. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post..1.40. Afzonderlijke Nommers-n 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer. )Grootere letters naar plaatsruimte. «a.a t 1.05. 0.17*. I STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Bren gen ter algemeeue kennis dat de passage over de brug over den Rijn tan liet Haagsche Schouw, wegens herstelling, van den llden tot en met den 20sten October a. s. voor rij en voertuigen, paarden en vee zal zijn gestremd, terwijl in de passage voor voetgangers door middel van een roeiboot zal worden voorzien. Burgemeester en Wetbonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 October 1.880. E. KIST, Secretaris. Iu de laatste aflevering van de „Vragen des Tijds" komt een belangrijk artikel voor van onzen gewaardeerden stadgenoot, den hoogleeraar P. Van Geer, dat vooral om zijne actualiteit der lezing overwaardig is. Niemand onzer lezers zal daaraan twijfelen, wanneer wij zeggen dat het handelt over „maten en gewichten", en wel naar aan leiding van het onlangs ingediende wetsontwerp, waardoor die zaak opnieuw aan de orde werd gesteld. Welke zienswijze de hoogleeraar op dit stuk is toegedaan, blijkt reeds uit een van de eerste vol zinnen der weinige inleidende regelen, waar het luidt: „Niet alleen dat het ingediende ontwerp te kort schiet, ook de toelichting is zoo mager en onboteeKenend, dat men hieruit allerminst tot het gewicht der te behandelen zaak kan besluiten". De schrijver schaart zich dan ook zonder aar zelen in de rijen van hen, die in de dagbladpers of op andere openbare wijze hun stem tegen de strekking van het wetsontwerp hebben doen hooren, en de lezing van het belangrijke opstel zal ieder overtuigen, dat hij hun een machtig bondgenoot is. Indien onze ruimte het gedoogde, wij zouden gaarne het bondig betoog volgen, waar het 't wets ontwerp ontkleedt door de geschiedenis van het metrieke stelsel te raadplegen. In onze kolommen moeten wij er ons echter toe bepalen te wijzen op die zinsneden, waarin de hoogleeraar opkomt tegen den maatregel om het gebruik der vreemde, zoogenaamd systematische, aan twee doode talen ontleende, ten deele verminkte, ten deele zeer onlogisch toegepaste benamingen verplichtend te stellen. Hier toch geldt het bij uitnemendheid een actueel belang, dat wel in de eerste plaats alle handel- en neringdoenden raakt, maar tevens de koopers, die bij hen ter markt gaan, met één woord, alle ingezetenen zonder onderscheid. De strekking van dien voorgestelden maatregel trou wens is reeds vinnig genoeg gehekeld, ja belachelijk gemaakt door voorstellingen als die der dienst maagd, die bij de nadering van een politie-be- ambte den melkboer op onthutsten toon een hec tare melk vraagt, of wel van den persoon, die in een slagerswinkel een kilometer worst verlangt, Een politiebeambte! Neen, het was niet mensch kundig gezien van den satyricus. Of wie zou in het algemeen de politie-agenten bevoegde rechters of zelfs maar bekeurders achten in den doolho" der deci's en deca's, der centi's en hecto's? Het is voor wetenschappelijke mannen, die wel de samen stellingen met hecato en chilio, maar niet die met het onmogelijke hecto en kilo behoeven te hegrijpen al dwaas genoeg. Te recht merkt dan ook de hoogleeraar op dat ook in Italië, Spanje, Portugal en Griekenland het metrieke stelsel is aangenomen, doch met be ïoud van landsbenamingen, hetgeen vooral vreemd klinkt voor het laatste land, omdat de zoogenaamd systematische namen zooveel mogelijk aan de classieke Grieksche taal werden ontleend. Een ieder zal dan ook de woorden van onzen scherpzinnigen stadgenoot onderschrijven, waar hij zegt: „Geen wet zal ooit ons volk dwingen voor de meest gewone en gebruikelijke zaken een der gelijk stel bastaardwoorden in plaats van de duide- ijke namen, die zij bezitten, in te voeren. De deinbandel zal dus geplaatst worden tusschen het volksgebruik en den wettelijken dwang; wat hiervan iet gevolg zal zijn, is licht na te gaan. Opnieuw zal de wet krachteloos blijven, tot vele bekeuringen en processen aanleiding geven en zoo de invoering van hel metrieke stelsel tegenwerken. Nooit heeft trouwens de Volksvertegenwoordiging groote voor- iefde tot de vreemde benamingen aan den dag ge- egd. Bij de behandeling der wet van 1869 in de Tweede Kamer werd een amendement voorgesteld om uitsluitend de vreemde benamingen in te voeren en de volksnamen te weren; van al de aanwezige eden stemden slechts zeven voor het amendement twee van dezen (de beeren Van Eek en Insinger) zijn thans nog lid der Kamer." Inderdaad, het wetsontwerp is nog niet aange nomen en er bestaat gelukkig een zeer groote kans dat het zoo niet zal worden aangenomen ook. Voordat dit geschiedt, verdient de tabel, door den hoogleeraar aan het slot van zijn g schrift gegeven ter vervanging van de regeerings- tabel, geraadpleegd te worden. Dat daarin, naast de systematische namen, de gebruikelijke volks benamingen van mijl tot streep, van vat tot vin gerhoed, van pond tot korrel zijn behouden, zal wel geen nader betoog vereischen. LEIDEN, 9 October. Het aantal candidaatleden van het Leidsch stu dentencorps bedraagt heden 116, dus eenige meer dan het vorige jaar. Ook dit jaar is evenwel dit cijfer niet betrouwbaar, daar nog dezelfde storende invloeden van den overgangstoestand blijven wer ken. Eerst in 1883 zullen die geheel opge houden hebben. De verdeeling dier nieuwe studenten over de faculteiten, die, behalve enkele van andere univer siteiten of die tijdelijk afwezig waren, alhier hunne studiën aanvangen, is dat de juridische faculteit dit jaar bijzonder veel is toegenomen, de medische liet gewone contingent heeft gekregen, de litera rische iets minder dan de beide laatste jaren, de theologische meer dan in de laatste vier jaren het geval was; terwijl geen enkel student in de philo sophie zich heeft laten inschrijven. In de maand September zijn binnen deze ge meente geboren 130 kinderen, als: 63 zoons en 67 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten overleden 74 personen, als14 mannen, 12 vrouwen, 24 zoons en 24 dochters daaren boven als levenloos aangegeven 2; gehuwd 29 paren. Evenals vroeger wordt de Ruïne, nu ze weder vrij is, gebruikt om „schuin over te ste ken." Waarom zou men dit ook niet doen om den naasten weg te kiezen. Met genoegen hebben we echter opgemerkt dat velen daartoe zooveel mogelijk de paden kiezen en de grasperken vrij laten. Moge dit voorbeeld ook door anderen ge volgd worden. Het voor een park nog bruikbare aal daardoor gespaard blijven, en men zal er boven dien door toonen dat men een verbetering van het plein zal weten op prijs te stellen. Daar door de mime verspreiding van ons blad, deze regelen onder de oogen van bijna iederen Leidenaar komen, hopen we dat allen ook tot het goede doel zullen willen medewerken. Voor het dagelijksch bestuur der gemeente zal het een krachtige steun zijn om een voorstel in dien zin aan den Raad te doen. Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd de heer A. Van Dorp te Elburg. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5568 volwas sen personen en van 412 kinderen. Het voorloopig comité voor de hulde aan Cremers nagedachtenis heeft de belangstellenden uitgenoodigd tot het houden van een vergadering in „Diligentia" te 's-Hage op Zaterdag den 16den October, des namiddags te vier uren. Prinses Hendrik is gisteren in de residentie teruggekeerd. De officieren van het regiment grenadiers en jagers, van de cavalerie en van de artillerie in de residentie in garnizoen, benevens de opper en hoofdofficieren der residentie zijn vanwege den Koning uitgenoodigd a. s. Dinsdag tegenwoordig te zijn bij den plechtigen doop van prinses Pauline in de Willemskerk. De doop zal te één uur plaats hebben. Op uit. December 1879 waren bij de Neder- landsche spoorwegen 416 locomotieven aanwezig, waarvan 207 bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, 85 bij de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij, 88 bij de Neder- landsche Rijnspoorweg-Maatschappij en den spoor weg Leiden-Woerden, 6 bij de Lnik-Maastricht- sche Spoorweg-Maatschappij, 20 bij den Nederl. Centraal-S poor weg en 10 bij de Noord-Brabantsch- Duitsche Spoorweg-Maatschappij. Het wenschelijk achtende dat gedurende den aanstaanden winter, waar de gelegenheid dit toelaat, ook aan niet tot bereden corpsen behoo renden onderricht gegeven worde in de rijkunst, heeft de minister van oorlog bepaald1°. dat ge durende den aanstaanden winter de oefeningen in de rijkunst, zoowel loor officieren van onbereden wapens en diensten, als voor studenten voor den militairen geneeskundigen dienst en kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool, in de garnizoenen, waar zich bereden corpsen bevinden - te Leiden echter voor zooveel daartoe paarden beschikbaar zijn - weder op den gebruikelijken voet zullen plaats hebben, en 2°. dat tot het geven van be doeld onderricht van 1 November tot 1 April a. s. een detachement van het 4de reg. huzaren ter sterkte van 24 rijkspaarden en onder het bevel van een luitenant met het noodige kader en verder personeel te Leeuwarden zal worden gestationeerd. - De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht zal de noodige maatregelen nemen tot voorziening in den veterinairen dienst bij het boven bedoelde detachement. In de maand Juli of Augustus van het volgend jaar zal te Arnhem worden gehouden eene nationale tentoonstelling voor decoratieve schil derkunst, voor alle voorkomende werken, in ver band staande met het schilders- en glazenmakers vak, benevens van gereedschappen, grondstoffen, enz. Op deze tentoonstelling worden de inzendingen toegelaten vandecoratieve kunstenaars, mrs. schil ders of firma's, ambachtsscholen (leerlingen), parti culiere inrichtingen of scholen (leerlingen)werk lieden, bij mrs. schilders werkzaamleveranciers van verfwaren, lakken en vernissen; leveranciers van gereedschappen, schildersbehoeften, enz.; uitgevers of boekhandelaars van platen en boek-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1