Zaterdag 9 Ocober. 1880. odd. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Mo it Go o LEIDSCH DAftBLAC. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—6 regels. 1.05. Iedere regel meer.1 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer Gerhardus Fabius, geb. te Broek in Waterland, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met acad. proefschrift, get.: „De behandeling van het Genu Valgum." Ter vervulling der vacature, door periodieke aftreding ontstaande in het curatorium der gemeente- inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren, wordt door curatoren het volgend dubbeltal aan bevolen 1°. J. Groll, voorzitter van den Raad van beheer der Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij 2°. H. J. Bool, oud-directeur van financiën en van burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië. De heeren dr. M. J. De Goeje en mr. P. A. Van der Lith, leden van den Raad, hebben inge volge gedane toezegging eenige wijzigingen voor gesteld in de aangeboden ontwerp-verordeningeu voor de op te richten hoogere burgerschool voor meisjes. B. en Ws. deelen een schrijven mede van stads- genees- en heelkundigen betrekkelijk de vermoe delijke kosten van een op te richten parc-vac- cinogène gedurende de driezomermaanden. Het blijkt daaruit dat die kosten op 1000 worden ge raamd. B. en Ws. stellen voor de zaak voorloopig aan te houden, terwijl, zoodra de noodzakelijkheid van de oprichting van een parc-vaccinogèue van gemeentewege mocht blijken, van de verstrekte in lichtingen gebruik kan wordon gomoolrt De commissie van financiën raadt tot goedkeu ring van de rekening der plaatselijke schoolcom missie over 1879, in ontvangst en in uitgaaf ter somma van f 150.34. B. en Ws. stellen voor te besluiten tot eene reorganisatie van den geneeskundigen dienst, wat de stads-armenpraktijk betreft, in dier voege dat aan de genees- en heelkundigen eene jaarwedde van 800 zoude worden toegelegd, aan de ge neeskundigen eene jaarwedde van f 450, aan de heelmeesters f 430 en aan een adjunct-stadsge- nees- en heelkundige f 400. De kosten der voor gestelde regeling zouden voorloopig bedragenvoor 3 genees- en heelkundigen elk f 800 2400, voor 3 geneesheeren elk f 450 f 1350, voor 3 heelmeesters elk f 430 f 1290, voor een adjunct 400, te zamen f 5440. Wanneer later die regeling, door combinatie van de genees- en heelkundige praktijk geheel in werking zal zijn, zouden die kosten bedragenvoor 6 genees- en heelkundigen elk f 800 f 4800, voor een adjunct f 400, te zamen 5200. Thans bedragen de kosten van den stads-geneeskundigen dienst f 4120. Nog geven B. en Ws. in overweging eene som van f 2750 beschikbaar te stellen voor het maken van eenige veranderingen in het gebouw der Tus- schenschool op de Oude Vest, ten einde een vijftal vertrekken iu gereedheid te brengen, waarin voor loopig de lessen der hoogere burgerschool voor meisjes zouden kunnen worden gegeven. Zij stellen tevens voor de benoodigde gelden te vinden door eene geldleening. Ter vervulling eener bestaande vacature aan de schooi n°. 3 voor minvermogenden wordt de vol gende voordracht aangeboden ter benoeming van een hulponderwijzer, op eene jaarwedde van f 550, als: 1°. J. Wuyster, tijdelijk met de waar neming dier betrekking belast, 2°. F. «T. Blote en 3°. A. Cattel, allen alhier werkzaam. Eindelijk raden zij aan mej. A. A. Van Rijn op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als hulponderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse, met ingang van 1 November a. s. Ter beroeping van een predikant bij de Ned.-Hervormde Gemeente alhier is hedenavond het volgende drietal samengesteld: dd. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht, C. De Wilde te Schiedam en D. Rijnders te Middelburg. De minister van binnenlandsche zaker brengt ter algemeene kennis dat het Munt- en Penning kabinet te Leiden, met ingang van den lOden dezer, voor het publiek zal gesloten zijn. De passage over de brug aan het Haagsche Schouw, bij Leiden, zal, wegens reparatiën, van den Ilden tot en met den 20sten dezer voor rij en voertuigen, paarden en vee gesloten zijn, ter wijl ook de doorvaart dier brug voor stoomschepen en andere vaartuigen gedurende dien tijd zal zijn gestremd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrek king van leeraar in Nederlandsche taal en letter kunde en in schoonschrijven aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar is opengevallen. Jaar wedde f 1800. - Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 20 Oct. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1879. Het strekt „tot vpr- hnngmg vau effKeie posieii, u. u, wegens vermeer- derd aantal behoeftige en arme krankzinnigen, voor reis- en verblijfkosten van militie-commis sarissen, militieraden, veeartsen enz., en van de uitgaven van het Ziekenhuis te Leiden met 22,000.- Het eindcijfer der begrooting ondergaat geene verandering, daar door het uitstellen van de stich ting van eenige academische gebouwen de daar voor uitgetrokken sommen niet in haar geheel zijn uitgegeven. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij zal te beginnen met den winterdienst, een stoomtram weg in werking brengen tusschen Rotterdam en Den Haag. De dienst zal zoo geregeld worden dat men nagenoeg elk half uur van Rotterdam en Den Haag zal kunnen vertrekken. Schiedam en Delft zijn hierdoor zeer gebaat, doch vooral de bewoners van het platteland omdat men aan eiken weg of elk overpad zal kunnen op- en afstappen. De maatschappij moet tot dezen maatregel besloten hebben om het reizend publiek te gerieven, doch ook in het bijzonder om zoodoende den regelma- tigen loop van hare treinen meer te verzekeren, omdat het drukke personenverkeer tusschen Rot terdam en Den Haag dat dikwijls bemoeielijkt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de concept-overeenkomst met de firma Liernur De Bruin Kops voor de uitvoering der werken ten behoeve der uitbreiding van het Liernurstelsel in de zoogenaamde nieuwe stad goedgekenrd. De zes gouden medailles, voor de inzenders op de stedelijke tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam uitgeloofd, zijn toegekend aan de heeren B. J. Blommers, Bart Van Hove, H. W. Mesdag, F. Musin, mevrouw Ronner en W. Steelink. De gezanten van Portugal, Japan en Rumenië hier te lande, resideerende te Brussel, worden in de volgende week in de residentie verwacht ter bijwoning der doopplechtigheid van prinses Pauline. - Naar men verneemt, zullen de hoofden der vreemde gezantschappen en de secretarissen der legation worden uitgenoodigd die doopplechtigheid ook bij te wonen. Wegens het eindigen van den badtijd wordt het tijdelijk rijkstelegraafkantoor in het stedelijk badhuis te Scheveningen, op 9 dezer, na afloop van den dienst gesloten. De heer Lhérie is thans ook weder met het Haagsche opera-gezelschap te Rotterdam, en wel in „Le songe d'une nuit d'été", van Ambroise Thomas, in de gedaante van niemand minder dan William Shakspeare - Shakspeare, wel te verstaan, verfranscht tot in zijn gebeente - Shakspeare meester op den degen en slaaf van de flesch. Naar aan leiding van dat optreden zegt de N. R. Crt. dat voor den heer Lhérie vermoedelijk de dag niet ver meer is, waarop hij wijs zal doen de opera vaarwel te zeggen, om zich te bepalen tot de tooneelspeelkunst. In het piano en binnen den beperkten omvang der middeltonen heeft zijne stem nog iets van de vroegere welluidendheid be houden, doch zoodra zij zich eenigermate verheffen en uitzetten moet, brengt zij klanken voort, die meer naar blaten dan naar zingen gelijken. In die oogenblikken, voor den toehoorder pijnlijk, zoekt de heer Lhérie zich te redden met zijne hulp middelen als acteur: hij tracht het oor te doen verschalken door het oog. Door Z. M. is aan alle officieren van gezond heid van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht toegestaan om ten allen tijde, wanneer zij geen militaire plichten te volbrengen hebben,^burgerkleeding te dragen. pastoor te Oudewater, is aan de kerk der Oud- Bisschoppelijke Clerezy aldaar gelegateerd ec« »om van f 5000, vrij van rechten. Ter uitvoering van de in de jongste ver gadering van het hoofdbestuur genomen besluiten, heeft het Antidienstvervangingbond een petitie aan den Koning, een adres aan de Tweede Kamer en een brief aan den Raad van Ministers ten ge leide van de beide eerste stukken, verzonden. In die adressen wordt opnieuw de noodzakelijkheid der afschaffing van de plaatsvervanging betoogd. Aan de afdeelingsbesturen zijn tevens ontwerpen van adhaesie-adressen, aan den Koning en aan de Tweede Kamer, gezonden. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag om één uur van Southampton; de „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft den onder-directeur bij de rijkstelegraaf W. J. Wisse, op verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen- verleend de volgende pensioenen, als aan: C. Van Poelje, kommies te water 1ste kl. bij 's Rijks bel. ƒ578; A. De Jong, wed. van D. Kok, in leven kommies 1ste klasse bij 's Rijks bel., f 117; J. Garstman, weduwe van J. B. Wenniger, idem f 301; G. Nuyen, kom mies 3de klasse bij 's Rijks bel., 333; - met 1 Jan. 1881, benoemd tot reserve-officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, de burger-geneeskundigen P. J. Van Dam, genees-, heel- en verloskundige te Oostkapelle; dr. F. H. G. Van Iterson, arts te Gouda; dr. E. Wintgens, arts te Heeren, en dr. J. W. Van Loon Van Iterson, arts te Woerden. G «b aas sa «S Nienwa Onder alle nieuwe en vreemde spelen blijft het oude Ganzenspel toch bij de kinderen het eerste en meest gezochte. Altijd op een zelf den vorm te moeten kijken, wordt echter ver velend, en daarom was het van den heer J. J. Sleyser alhier een goed denkbeeld om iets nieuws te verzinnen. Hij heeft het ganzenspel onveranderd

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1