N°. 6332. Vrijdag: S Oclober. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,"uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.........1.10. Franco per post........ 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. ledere'regel meer'; 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEH9EN, 7 October. Aan het examen alhier van hen, die de bewijzen wenkohen te leveren dat zij tot de be oefening der natuurwetenschappen genoegzaam zijn voorbereid (voor de opleiding tot arts), is heden deelgenomen door zes candidaten, waarvan er vijf werden afgewezen en toegelaten is de heer I. S. Vet, van Zaandam. Tot lid van de commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden is door den Koning benoemd mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, advocaat en procureur alhier. Voor de akte in de wiskunde is met goed gevolg examen afgelegd door den beer W. J. O. Van Ewijk te Nieuwkoop. In eene gisteren gehouden openbare verga dering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, die tot bij halfvijf daurde, is behandeldhet beroep van mr. P. P. Hubrecht, ingeland van Rijnland, van eene beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van Noord-Holland, op een door hem ingediend be zwaarschrift tegen een besluit der vereenigde ver gadering van Rijnland, betreffende het geven van subsidie voor de verbetering van den Noorder- Lekdijk. Rapporteur was de staatsraad mr. De Vries. Het beroep werd door den heer Hubrecht zelf uitvoerig toegelicht, maar door den advocaat mr. B. M. Vlielander Hein, namens Rijnland, op ver schillende gronden bestreden. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer C. J. Van Dieren, student in de geneeskunde. De „Académie Nationale" te Parijs heeft den officier van gezondheid 1ste kl. C. De Mooy een medaille toegekend voor zijn rottan-verbanden, hechtnaalden enz. Een Amsterdammer heeft een paar diamanten oorknoppen afgestaan voor de verloting, waarvan de opbrengst strekken moet voor het Sarphati- monument. Hij is ook bereid daarvoor f 3000 aan den winner te geven. De loterij telt 40,000 loten. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam via Marseille, vertrok Dinsdag avond van Port-Said; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is gisternamiddag te halféén Dungeness gepasseerd; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Port- Said aangekomen en vertrok's avonds; de „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gister ochtend vroeg bij Scilly's. $£- e-vsï. a g A N&euwn. In de nabijheid van hetspoorwegsta- tiou alhier is hedenmiddag een spoor weg werker door een locomotief der Rijnspoor, van buiten de voorm. Wittepoort komende, aangereden, zoodat hij deerlijk verwond naar het academisch zieken huis moest worden overgebracht. Aan het strand te Noordwijk aan Zee is aangespoeld eene flesch, inhoudende een met potlood geschreven briefje, luidende als volgt: „Je n'ai que le temps de jeter ces mots h la mer Nous sommes perdus, le gouffre va nous engloulir h 3 mille3 de Eolkstone Nous dirigeant vers Boulogne. Adieu ma chérie, adieu ma bien-aimée Adieu Tespoir de nous revoir! 23 Aout- 80. George." Naar aanleiding van de tegenwoor dige treurige zaak, waarbij De Jongh betrokken is, wordt in de Arnh. Crt. van heden in herinnering ge bracht de naam van een anderen De Jongh, die veertig jaar geleden ambtenaar bij het departement van koloniën was. Een jeugdig man, die destijds naar Indië zou vertrekken, kreeg door tusschen- komst van dien ambtenaar de papieren, welke toen vereischt werden. Die bemiddeling werd op kiesche wijze erkend. Toen de inmiddels rijk geworden handelaar naar Nederland teruggekeerd was, kreeg hij al zeer spoedig bezoek van den gedienstigen ambtenaar, die hem geld te leen vroeg. Een paar malen werd zijn verzoek ingewilligd, maar eindelijk stelde hij zijne eischen zoo hoog, dat hij, tot wien ze gericht werden, weigerde er aan te vol doen. Op een morgen kwam hij bij den handelaar en zeide dat, zoo hij nu niet geholpen werd, hij niet levend diens woning zou verlatenhij zou zich doodschieten. „Dit staat n volkomen vrij", was het ant woord, „maar doe mij het genoegen die daad niet in mijne woning te plegendit geeft zoo veel soesa". De ambtenaar ging heen en schoot zich niet dood. Deze gebeurtenis behoort tot het verledene, maar onwillekeurig herinnerde men zich die, nu een andere De Jongh zulk eene afschuwelijke rol ge speeld heeft, en vraagt men of tusschen die beide De Jonghs ook eene nauwere verwantschap bestaat, dan die der gelijkheid van namen. Een vierjarig meisje is in een woning aan den Goudschen rijweg te Rotterdam voorover in een kuip waschwater gevallentoen het onge val ontdekt werd, was het kind reeds overleden. In het gasthuis te Amsterdam is op genomen een timmerman uit Valkoog bij Alkmaar. Bij het gebruik van een krommen dissel had de man zich dea enkel ongeveer geheel afgehakt. Voor eenige dagen wandelden door de straten van Konstantinopel een heer en dame in vertrouwelijk gesprek, toen plotseling een jong- mensch op hen losstortte, een revolver te voor schijn haalde en op beiden een schot loste. De heer was weinige oogenblikken later een lijk; de toestand der dame is hopeloos. Beiden waren voor eenige dagen van Korfu gekomen, dat zij heimelijk hadden verlaten, daar beider onders hunne huwelijksverbintenis wilden tegenhouden. De moordenaar is ontkomenmen vermoedt dat hij een bloedverwant van een der slachtoffers is die beider vlucht heeft willen straffen. KOLONIËN. BATAVIA, 1 September. Blijkens een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, dd. 16 Aug., is de toestand in Groot-Atjeh in algemeenen zin bevre digend. Aanhoudende militaire patrouilles in ver schillende richtingen houden het door ons bezette gebied veilig. Den lOden Aug. kwam het laatste gedeelte der colonne, welke in Samalanga geageerd heeft, te Kotta Radja terug. De van Samalanga ontvangen rapporten behelzen niets bijzonders. De van de Oostkust ontvangen berichten, loo- penae tot 11 Aug., waren niet geheel bevredigend. De radja van Simpang Olim had zich door de vijandelijkheden van eenige hoofden genoodzaakt gezien zijn rijk te verlaten en naar Edi de wijk te nemen. Het bestuur bepaalde er zich toe hem door verstrekking van geweren en kruit in de gelegenheid te stellen, het verzet der wederspan- nige hoofden te onderdrukken. Zoolang de rust aldaar niet hersteld is, zullen echter de Arakoen- doer- en Simpang Olim-rivier voor den invoer van pinang en peper gesloten worden. Een zeer dramatische geschiedenis meldt men uit Solo. Een opziener op een onderneming had eene zestienjarige schoone van goeden huize, die zijne liefde beantwoordde, eeuwige trouw gezworen. De ouders der jonge dame weigerden echter hunne toestemming tot een huwelijk te geven. Dat hin derde haar geweldig, doch veel meer verdriet had ze door hare jaloerschheid. Als haar beminde eene invitatie van een der administrateurs ontving, en daarvan gebruik maakte, kon het een paar dagen ten huize van het jonge paar vreeselijk stormen. Op eenmaal bracht zij alle kleeren, bedden enz. op een hoop in eene kamer, besprenkelde alles met petroleum, ging zelf midden op dien stapel zitten, stak alles met een lucifer aan - en offerde zich aan de vlammen op. Onder de puiuhoopen van het verbrande huis vond men later haar ver koold lijk. De regeering heeft hare tevredenheid betuigd aan de controleurs Couperus en Sijthoff wegens de door hen verrichte diensten in het belang der koffie-cultuur. De beide regeerings-commissarissen, generaal Van der Heyden en de heer Pruys Van der Hoeven, zijn eergistermiddag per mail via Singapore uit Atjeh alhier aangekomen. Volgens het „Soer. Hbl." is een vrouw in Kraksaan bevallen van een wonderkind, welks twee oogen niet in het aangezicht, maar boven op het hoofd zijn geplaatst. Het „Ind. Vad." becijfert dat een hulponder wijzeres in Ned.-Indië in 5 jaar minstens ƒ6200 meer aan traktement ontvangt dan een hulpon derwijzer, door de veel snellere promotie der eerste. In de afdeeling Limboto (Gorontalo) heeft een geval van vadermoord plaats gehad. Twee kna pen hebben hun vader met kapmessen aangevallen en gedood. Te Djokdja is een tienjarige knaap door een zijner schoolkameraden gedood. De permanente commissie in zake de koffie bladziekte heeft bevonden dat de uitzending van vier personen naar Ceylon ongeveer 30,000 kosten zou. De heeren Nijgh en Dijkstra, in commissie gesteld tot onderzoek van Straat Madura, heb ben aan de regeering geadviseerdzoo spoedig mogelijk de monding der Solo-rivier te doen ver leggen, hetwelk geraamd wordt op 2 millioen. In de kas van den postcommies te Ternate is een tekort ontdekt van 5000. In den nacht van 30 op 31 Augustus heeft in een kampong dicht bij de benedenstad van Batavia een zware brand gewoed, waardoor 81 huizen vernield zijn. Menschen zijn daarbij niet omgekomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Bij den resid.-raad te Bengkalis (Oostk. van Sumatra): eervol als lid J. C. C. Six Dijk stra, H. Van Dorp en H. C. Van Akkerc, eervol wegena ziekte de griffier by de landraden te Toeloeng AgoeDg en Trengalek (Kediri) Th. H. Jans, eervol uit hunne betrekking de tijdelijk onderopzichters 3fle kl. J. B. Bonton eu L. De la Cluse. B e- noemd: tot lid hij den resid.-raad te BeDgkalis H. W. Nijen- hnis. Door den res. der Lampongsche districten, bij de plaatse lijke schoolcommissie te Telok-Betong, ontslagen: wegena vertrek eervol ale lid D. Brakel. B e n o e m dtot griffier hij de landr. te Toeloeng-Agoeng en Tren galek, L. M. Van der Eerdentot onderer. 2de kl. hij het op.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1