A". '8 0. N". 6331. Donderdag 7 Cclober. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer wordt aau onze Abonné's verzonden een portret van den moordenaar WILLEM MARIANUS DE JONGH. LEIDSCII DAGBLAD. PEIJS DEZEB COURANT: Vötjjr Leiden per 3 maanden.........f 1.10. Franco per post.......1.40. Afzonderlijke Nommere.10.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Vfltt 1*»6 rtgcis1; •-•a« a ^•P^v Iedere regel meer^-. 0.11\) Groalerc letters' naar plaatsruimte;. LE1UEN, 6 October. Ofschoon men voor weken reeds het vertrek der zwaluwen berichtte en uit dat vroegtijdig vertrek een snel naderenden winter aankondigde, kan men ze nog alle dagen in haar jachtbedrijf langs straten en grachten zien zwieren of zich op de lijst van dakgoten zien verlustigen in het zoele herfstweder. Ze vertoeven dus dit jaar wel lang bij ons. De zwaluw zal dan ook wel handelen naar den drang van het oogenblik, en niet afrei zen dan wanneer de koude en gebrek aan voedsel zich doen gevoelen. Met leedwezen vernemen wij dat de heer J. Stemberg, directeur van het Vaderland, heden nacht onverwachts is overleden. Niet lang mocht hij dus zijn compagnon en vriend Thieme over leven. Onder de uitgevers had hij zich een eer volle plaats verworven. In 1828 te Zwolle ge boren, had hij den ouderdom van ruim 52 jaren bereikt. Alvorens hij directeur van genoemde cou rant werd, was hij predikant. Gelijk wij reeds hebben gezegd, zal de jeugdige prinses Paulina op Dinsdag 12 October a. s. in de Willemskerk te 's-Gravenhage worden gedoopt door ds. Van Koetsveld. HH. MM. zullen zich vooraf naar de kerk begeven. De prinses zal in een gala-rijtuig, dat door een escorte van huzaren zal omringd zijn, door de grootmeesteres, baronesse Van Hogendorp, vergezeld van den groot meester B. J. Graaf SchimmelpenniHck Van Nijen- huis, ter kerke worden gebracht. In dat rijtuig zullen ook de baker en mejuffrouw Besier plaats nemen. De stoet zal dsn volgenden v*eg nemen: Noordeinde, Oranjestraat, Parkstraat, Mauritskade, Nassaulaan, Willemskerk, en terug: Sophialaan, Zeestraat en Noordeinde. De groothertog van Saksen-Weimar heeft het paleis „Buitenrust" aan den Scheveniagschen Weg betrokken. Z. D. H. blijft nochtans geregeld dage lijks te Scheveningen baden. Naar men verneemt, wordt de groothertogin in het laatst dezer week in Den Haag verwacht om Dinsdag a. s. bij de doopplechtigheid van prinses Pauline tegenwoor dig te zijn. Op den dag der doopplechtigheid van prin ses Pauline zal bij het verlaten van en den terug keer der koninklijke familie naar het paleis een «ompagnie grenadiers met het vaandel en de muziek (van de kon. mil. kapel) voor het paleis eene eere- wacht betrekken. Aan de Willemskerk zal gedu rende de plechtigheid eene compagnie jagers post vatten. Door den heer A. Kaptijn te Woerden is aan commissarissen van den straatweg van Gouda naar Bodegraven vergunning verzocht tot hel leggen van rails in den weg, ten dienste van een daar te stellen stoomtramweg van Bodegraven tot het station van den Ned. Rijnspoor te Gouda. Van het benoodigd kapitaal zou reeds een aan zienlijk bedrag geplaatst zijn. In de op den 23sten October a. s. te Am sterdam te houden algemeene vergadering van af gevaardigden uit de afdeeliugen en sectiën van de vereeniging „Het Metalen Kruis" zal door het hoofdbestuur een voorstel worden gedaan omtrent de plaats en den lijd der viering in 1881 van het halve eeuwfeest der Vereeniging, ten einde bijtijds maatregelen worden genomen dat die reünie op waardige wijze plaats hebbe. De gemeenteraad te 's-Hage heeft gisteren zijne onverdeelde goedkeuring gehecht aan het voorstel van burg. en weths., om aan den eervol ontslagen gemeente-secretaris een pensioen van f 30ÖÓ toe te kennen. - De vergadering werd overigens voor het grootste gedeelte ingenomen door de behandeling der onderwijs-verordeningen naar aanleiding der inwerkingtreding van de nieuwe wet op het lager onderwijs. Er werd in hoofdzaak besloten de plaatselijke schoolcommissie onder den gewijzigden naam van plaatselijke commissie voor het lager onderwijs te behouden, de verschillende scholen te noemenscholen voor onvermogenden, minvermogenden en burgerscholen 1ste en 2de klasse voor meisjes en tot het toekennen van de verhoogde bezoldigingen aan de onderwijzers. - Ten gevolge van de uitvoerige beraadslagingen die over deze verordeningen werden gevoerd, moest de Scheveningsche tolquaestie tot een volgende vergadering worden aangehouden. De gemeenteraad heeft alzoo de traktementen der hoofdonderwijzers en ouderwijzers der openbare scholen aldus vastgesteld: hoofdonderwijzers aan de scholen voor on- en minvermogenden f 1800, die aan de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse f 2000, 2de klasse 2100, lste onderwijzer f 1200, 2de onderwijzer ƒ1000. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Gemeugfd Nleuwaï De houten schutting, welke deRuïne sedert het voorjaar heeft omgeven, is heden ver dwenen. Veel van het schoone dat plein nog niet lang geleden bezat, is er niet overgebleven. Maar toch is het opmerkelijk dat de Leidsche jeugd met datgene wAt er nog over was dadelijk aan haar vernielzucht is gaan bot vieren, in het bijzonder aan de perken heester- en andere ge wassen. De een loopt met dit, de ander met dat weg. En dat nog wel in het bijzijn van een agent van politie! Is het niet meer het eigendom van den heer Galesloot? Zoo voortgaande zal het feestgebouw zelf ook niet meer veilig zijn. Waarom niet liever zorg gedragen dat de paden b. v. weer wat werden opgeknapt of een en ander wat blij ven onderhouden, om daardoor in het voorjaar met zeer geringe kosten van een sierlijk park verzekerd te zijn? De gelegenheid was nu zoo schoon Gisteravond te ongeveer zeven uren is in de Mare van een schuit, beladen met riet, te water geraakt de 15-jarige J. S., doch door zijn vader met behulp van eene haak zonder bekomen letsel weder op het droge gebracht. - Om tien uren heeft in en buiten eene tapperij op de Lammermarkt eene vechtpartij plaats gehad ta8schen burgers en huzareD, ten gevolge waar van laatstgenoemden verwondingen hebben beko men, echter niet van ernstigen aard. De daders bevinden zich in arrest. Door het hoog militair gerechtshof zijn goedgekeurd de volgende door den krijgsraad in het lste militaire arrondissement (Zuid-Hol- la.nd en Zeeland) standplaats's-Gravenhage, gedu rende de maand September, uitgesproken vonnissen, te weten) in zaken tegen: F. Van A., 20 jaren, geb. te Leiden, milit. loteling 2de comp. 4de bat. reg. grenadiers en' jagers, laatst in garnizoen te 's-Gravenhage, schuldig verklaard aan lste desertie in tijd van vrede gevolgd door arrestatie, veroor deeld tot eene militaire detentie yan twee mannden- 1 H. J. H., 20 jaren, geb. te Heerde, mil. nummer- verwisselaar, depot-eskadron 4de reg. huzaren, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis door middel van inwendige braak onder verzachtende omstandig heden (een kameraad had in een gesloten kist op de chambrée in de kazerne twee rijksdaalders en twee gulden in een sigarenkoker geborgen en een kwar tier voordat hij op wacht trok nog het geld in de kist gezien, den volgenden dag van wacht komende bemerkte hij dat het geld verdwenen was), veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 jaar in eenzame opsluiting te ondergaan, met ont zegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Door den veroordeelde is appèl aan het hoog militair gerechtshof geïnterjecteerd. In een Haagsche correspondentie van de Zutf. Crt. komt het volgende verhaal voor van iemand, die martelaar werd van zijn gelijkenis met den vermoedelijken moordenaar van het zoontje des heeren Bogaardt: Voor een paar dagen arri veerde tegen negen uren met den Hollandschen trein een onderwijzer, die in de residentie examen kwam doen voor een der akten lager onderwijs. De trein was laat aangekomen, en met verhaasten tred marcheerde hij (de onderwijzer natuurlijk) den Stationsweg op uit vrees niet meer op tijd het examenlokaal te zullen bereiken. Dat zag een politieagent en - o wee - de man, die daar zoo in gejaagden toestand voortholde, voldeed volko men aan het signalement. Kleine voeten, bruine demi-saison, kleine blonde knevel - er was geen twijfel aan; dat zou de moordenaar zijn. Fluks was de agent aan zijn zijde, en sprak hem aan. „U zijt gejaagd, mijnheer." „Ja, ja ik heb geen tijd." „Weet u misschien wat van den moord, mijnheer „Ja, ik weet er alles van, maar ik heb geen tijd." „Maar als u er alles van weet, mijnheer, dan moet ik u verzoeken mij te volgen naar het hoofdcommissariaat van politie." „Zanik toch niet ik heb geen tijd." Dat was natuurlijk olie in het vuur, en eenige oogenblikken later wandelde de ongelukkige onder wijzer tusschen twee agenten in de richting van de Groenmarkt. Wel werd hij schielijk weder los gelaten, maar de man was totaal van streek, en. kwam niet door zijn examen. Bij volksstemming is in het kanton Schweitz de doodstraf, die voor geheel Zwitserland was afgeschaft, met 2088 tegen 456 stemmen weder ingevoerd. BUITENLAND. België. Naar de te Brussel verschijnende „Patrie" meldt, heeft de burgemeester van Brugge den hoofdcom missaris van politie geschorst, omdat hij de onder steuning der politie verleend had, die gevraagd was door den specialen regeerings-commissaris, belast met de verwijdering der Broeders van de Christelijke leer uit het door hen bewoonde gebouw- Italië. De minister van justitie heeft eene circulaire uitgevaardigd aan de procureurs-generaal, waarin hij mededeelt dat verscheidene Fransche Jezuïeten zich met Italiaansche trachten te vereenigen. De minister gelast, in overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, stipte naleving der voor de verschillende provinciën van het koninkrijk nog bestaande wetten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1