a°. mo. N°. 6330. <7©ei*s«I&g 5 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden........1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels".. Iedere regel meen,— Grootere letters naar plaatsruimte. 105. 0.17# LEIDEN, October. Ter verkiezing van vier leden voor den gemeen teraad alhier zijn heden opgekomen: in de 1ste afdeeling 456 en in de 2de afdeeling 533, te zamen 989 kiezers. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 1742. Aan het examen alhier van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de be oefening der natuurwetenschappen genoegzaam zijn voorbereid (voor de opleiding tot arts), is heden deelgenomen door zes candidaten, waarvan er vier werden afgewezen en toegelaten de heeren H. C. Tamson, van Batavia, en C. J. Neeb, van Solok. De regeering heeft ook geantwoord op bet verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp houdende straf beplaingen tot beteugeling van desertie van zeevisschers. De regeering houdt vol dat de regeling van deze zaak is van nrgenten aard. O. a. is door het college voor de zeevisscherijen meermalen in overeenstemming met het gevoelen van alle deskundigen betoogd dat het gemis van dergelijke bepalingen de kanker is welke aan de welvaart van onze zeevisscherijen knaagt, en dat het volstrekt onverantwoordelijk zon wezen eene groote industrie aan verval bloot te stellen, door haar nog langer te onthouden wat voor haar wer kelijk levensvoorwaarde is. Waar de noodzakelijk heid van onmiddellijke voorziening zoo duidelijk sprak, zou wachten op de invoering van het nieuwe strafwetboek, waarmede ook onder de gunstigste omstandigheden nog betrekkelijk geruime tijd zal moeten verloopen, blijk hebben gegeven van wei nig inzicht in de behoeften van het oogenblik. De regeering ontkent dat dit wetsontwerp hoofdza kelijk de Scheveningsche reeders zou op het oog hebben. Overal waar men de haring-of kabeljanw- visscherij uitoefent, wordt de behoefte aan regeling dringend gevoeld. Bij deze memorie is een gewij zigd ontwerp gevoegd. De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop der maand December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter ver krijging van een getuigschrift als apothekersbe diende. Zij zullen worden afgenomen te Kampen en te Middelburg. - In den loop der maand December a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleg gen der examens, ter verkrijging van een getuig schrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Leiden. Yoor het onderzoek van de door de heeren P. M. Montijn en J. Yan der Elzen te Gouda gedane concessie-aanvrage voor een locaalspoorweg van Waalwijk langs Gorkum en Gouda naar Leiden zijn de noodige plannen door de aanvragers nog niet ingezonden. Vermoedelijk weet de directie van het Rotterdamsche Tooneelgezelschap nog niet dat haar door het engagement van mejuffrouw Jeanne De Groot de kans geopend is op eene eer, die haar, zoomin als Botterdam, ooit te beurt is gevallen. Mej. De Groot, die voor rekening van den Koning heeft mogen studeeren, moet, naar wij vernemen, van dezen indertijd de stellige belofte gekregen hebben dat Z. M. haar spel zou komen zien, zoo dra zij bij een gevestigd gezelschap optrad. Aan de vervulling eener Koninklijke belofte twijfelt natuurlijk niemand. (22. N.) De groothertog van Saxen-Weimar, die zich tijdelijk in Den Haag bevindt, heeft door tusschen- komst van den intendant der domeinen van de groothertogin van Saxen-Weimar den heer Bo- gaardt hare hartelijke deelneming in diens treffend verlies betuigd. De commissaris des konings in deze provin cie, mr. C. Pock, is in de residentie teruggekomen en heeft zijne door mr. C. W. Hubrecht tijdelijk vervulde betrekking weder aanvaard. Tot directrice der Amalia-stichting te Utrecht is, in de plaats van mej. M. E. Beets, die om gezondheidsredenen is afgetreden, mej. D. Yan Geuns te 's-Gravenhage benoemd. Naar de N. R. Crt. verneemt, is door de regeering eene commissie benoemd, om met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij te onderhan delen over de overneming van kanaal- en haven werken door den Staat. - Tevens verneemt het blad dat het ontwerp tot wijziging der Gemeente wet in de afdeelingen der Tweede Kamer door de groote meerderheid hoogst ongunstig is ontvangen. Met zekerheid kan de Pr. N.-B. en 's-Hert. Crt. melden dat mr. H. P. M. Yan Lanschot te 's-Bosch, aan den Koning verzocht heeft zijne benoeming als districts-schoolopziener te Tilburg in te trekken. Het stoomschip „P. Caland" is Zondag te Nieuw-York aangekomen; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez en vertrok gisteren. Qeuenffd Nieuws. Gisteravond «mstreaks 9 uren had in het zuurhuis van G. C. in de Morschstraat het volgende voorval plaats: Een 16-jarig jonge ling, G. genaamd, zou op verzoek van den kas telein een kat met een Flaubert-geweer neer schieten. Het eerste schot miste en toen bij daarop, na opnieuw geladen te hebben, voor de tweede maal wilde aanleggen, kwam de haan ongelukkig in aanraking met zijne kleederen, met het gevolg dat het schot niet de kat, maar den eigenaar in de zijde trof. Yolgens deskundigen moet de wonde niet gevaarlijk zijn, daar het kogeltje op een rib is afgestuit. Sedert een paar dagen is hier in de stad een gerucht verspreid van een moord, in Den Haag door een man op zijn vrouw gepleegd. Die geruchten missen allen grond. Wel is de vrouw bij herhaling door haar man mishandeld, maar van moord is geen sprake. In de vorige week zijn te Katwijk 27 schuiten met een ruime vangst aangekomen, te zamen met 3454 kantjes pekel- en 475,500 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle pekel haring f 13.50 a f 11 per ton, voor volle steur haring f 18 a f 12 per 1000 en ijle steurha ring f 9 a f 6 per 1000. Schipper J. Haasnoot van den reeder A. Yan Duyn Jz. is aangekomen met verlies van 12 netten, welke zijn afgekapt. Door de politie te Dordrecht is gis ternacht omstreeks halftwaalf eene alleraardigste vangst gedaan. Nadat te harer kennis was gebracht dat het 11-jarig zoontje van zekere weduwe B. C. aldaar Zondag, omstreeks halfzes in den namiddag, de woning had verlaten, met het doel de avond godsdienstoefening in de Groote Kerk bij te wonen en te elf uren nog niet was teruggekeerd, stelde zij een onderzoek in en achtte het raadzaam ook een bezoek aan de kerk te brengen. Het kereltje werd werkelijk daar gevonden, en verklaarde tijdens de godsdienstoefening in slaap gevallen, en eerst te elf uren ontwaakt te zijn; dat hij zich niet had kunnen begrijpen waar hij zich bevonddoch toen hij begrepen had dat hij in de kerk was, had hij gemeend den nacht maar daar te moeten doorbrengen, omdat de deuren der kerk toch ge sloten waren. Dat hij zich van de preek weinig kon te binnen brengen, laat zich begrijpen. Te Laren is Jaapje Vos, oud48jaren, sedert een paar jaar de vrouw van G. D. aldaar, gewnrgd in de bedstede gevonden. Zij was des morgens tegen acht uren gezond uit de kerk ge komen, tegen negen uren ging haar inwonende broeder de deur uit en een half uurtje later ging haar man kerkwaarts. Tegen twaalf uren vond men de vrouw dood en bij de lijkschouwing werden blauwe vlekken aan den hals ontdekt. De vrouw had een klein vermogen en borg haar geld steeds op geheime plaatsen, zoodat het zeer moeielijk is om te weten te komen of er ook diefstal heeft plaats gehad. De justitie doet onderzoek. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft J. S. Jiskoot, notaris te Veen, op vier punten vrijgesproken, doch op de overige schuldig verklaard en veroordeeld tot ontzetting uit ziin ambt en tot drie maanden celstraf, alsmede tot betaling van drie geldboeten, ieder van f 12.50. De veroordeelde heeft onmiddellijk appèl aange- teekend. BUITENLAND. België. De te Brussel verschijnende „Nord" zegt na' a aanleiding van de opmerkingen van de „Temp over het artikel van de „Norddeutsche Zeitun er niet aan te twijfelen dat al de mogendhf J(jeJ daadwerkelijke of moreele medewerking tot eene demonstratie in de Dardanellen zouden verl aeneQ en te hopen dat het vooruitzicht daarva Porte zal doen toegeven. Naar aanleiding fan artikel van de Weener „Presse" waarin yer_ nieuwiHg van het Drie-Keizersverbond ge jWenschp wordt, zegt de „Nord" dat de „Pre 3Se" Balkansche schiereiland tusschen Oost» jnrjjk eQ Rusland wil verdeelen zonder acht t» 3 8iaan 0_ de wenschen der bevolking, wier ona' fhankelijk- heid Rusland echter niet voornemen» 3 ja ye]f_ nietigen. Groot-Britnnnlë. Ui. brieven van lord Mountmo ,rres blijkt dat hij van verscheidene zijner pachter s laatste vier jaren geen cent pacht had or jtyangen en dat zijn voorstel om hun 20 pet. daarvan kwijt te schelden, indien zij op hun tij d wilden betalen,] door hen was verworpen. De ministers lord Granv' de hertog Yan' Argyll, Harcourt, Childers .n Chamberlain zijn gistemamiddag in Downmgstj .-eet bij den heer Glad-' stone bijeengeweest. Uit Ragnsa wordt g» jseind dat lord Seymour te Cattaro is aangekomei t eü zich dadelijk naar Cettinje begeven heeft. M.ontenegro vraagt onmid dellijk steun van het esk .ader, op grond van onmo gelijk langer te kunnen wachten, daar de troepen' te veel aan het gure weder zijn blootgesteld. Naar men gelooft, zal lord Seymour adviseeren om Dul-' cigno terstond aan te vallen en met of zonder mede werking der andere mogendheden hulp te verleenenJ Ooatenr.-Hong. Monarchie. De minister'van financiën heeft in het Lager-, huis den financiëelen toestand toegelicht in eene rede, waarin hij een overzicht gaf van de gewone ontvangsten en uitgaven der laatst# tien jaren; benevens eene gedetailleerde toelichting op cijfers der begrooting voor 1881.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1