K 6329. Dinsdag 5>October. A". 1830. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.'f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommeass 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regel».... Iedere regel meer Jprootere letter» naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. VAN ROSSEN, alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene vellendrogerij in het pand inde Looierstraat n°. 23; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad 95); Geven bij deze kennis aan hst pnbüek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 18den October a. s., 's voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en WethoHders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Ootober 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 October. Aan de rijks-universiteit alhier zijn onder het rectoraat van den hoogleeraar dr. T. Zaayer van 27 September tot, en met 2 October voor het eerst ingeschreven 105 studenten, verdeeld als volgt: geneeskunde 21, wis- en natuurkunde 6, letteren 7, godgeleerdheid 6 en rechten 65. Het ontzet van Leiden in 1574 werd gisteren door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen en in de gods dienstoefeningen bij verschillende gezindten her dacht. Tevens werd er aan het Museum van Oud heden als elk jaar een talrijk bezoek gebracht en had er 's avonds in de Stadszaal een volksconcert plaats, waar de kapel der dd. schutterij een voor deze gelegenheid goedgekozen programma uitvoerde. De stampvolle zaal bood met de opgewekte menigte een eigenaardigen aanblik, en de feestelijke stemming bereikte om zoo te zeggen haar toppunt toen de burgemeester zich te midden der aanwezigen ver toonde. Met daverende toejuichingen en het Wien Neerlar.dsch Bloed werd hij begroet. Dank zij de vooruit genomen maatregelen liep alles in de beste orde af. Ook nu weder werden de bezoekers van koffiehuizen door de ondernemers op haring en wittebrood onthaald. De heer E. Giltay is benoemd tot adsistent bij het botanisch laboratorium alhier. Ds. Dunrsema heeft voor het beroep naar de Christ.-Ger. gemeente alhier (Hooigracht) bedankt. De regeering heeft geantwoord op het ver slag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet op het hooger onderwijs. Zij acht eene wijziging van het onderdeel dat de collegegelden betreft aanwezig. Vooralsnog kan dit niet gezegd worden van andere onderdeelen. Tot eene geheele herziening der wet op het hooger onderwijs wenscht de regeering vooralsnog niet over te gaan. Aan haar is geen verflauwing van hoogleeraren gebleken. Terugkeer tot het stelsel der collegelden zou inderdaad een der hoofdbeginselen van de wet aantasten. TweedeKamer. De heer Seret is heden be- eedigd en heeft zitting genomen. De heer Gode- froi heeft bericht wegens gezondheidsredenen ge- ruimen tijd geen deel aan de werkzaamheden te kunnen nemen, maar verzoekt om zijnentwil de behandeling van het Strafwetboek niet te verdagen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping vau cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 41.00, f 21.50, 4.40 en 2.15; de laagste 41.00, f 20.00, 4.00 en 2.10. De Staatscourant bevat het voorloopig ver slag van de werkzaamheden die door prof. C. K. Hoffmann alhier gedurende zijn verblijf te Napels aan de Nederlandsche werktafel zijn verricht, in het zoölogisch station aldaar, gedurende half Maart tot Augustus 1880. Naar wij thans bepaaldelijk vernemen, zal de doopplechtigheid van prinses Pauline plaats hebben op Dinsdag den 12den October a. s., in de Kloosterkerk, waarbij de hofprediker, ds. Van Koetsveld, den dienst zal vervallen. Gisteravond herdacht de hofprediker ds. Van Koetsveld in de Groote kerk te 's-Hage zijn 50 jarige evangeliebediening. De waardige voor ganger sprak daarbij de gemeente toe naar aan leiding der woorden te vinden in Hebreen 13 vers 8. Na het uitspreken van den zegen werd Gezang 91 vers 2 aangeheven. De zeer talrijke opkomst bewijst de sympathie die zijne gemeen tenaren voor den geachten prediker koesteren; o. a. werden verschillende kerkeraadsleden en de aldaar wonende predikanten opgemerkt. Ook heden werden hem hiervan de ondubbelzinnigste blijken gegeven. Vanwege de gemeente zoowel als van vele particulieren werden den evangeliedienaar nattige geschenken aangeboden. Door den Koning- Groothertog is hij tot Grootkruis van de Eikekroon benoemd. Den sergeant J. D. Hotz van het 4de reg. inf., ongeveer 10 jaren belast geweest zijnde met het toezicht op de schietbaan te Delft en thans vervangen door den sergeant Van Ingen, is door eenige leden der Weerbaarheidsvereeniging „Ere- derik Hendrik" te Delft een prachtige canapé met zes stoelen aangeboden voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking aan de Vereeniging bewezen. De heer J. J. B. J. Bouvy (koninklijke Nederlandsche fabriek van gebogen glas, glazen dakpannen, stoomglasslijperij en geornamenteerd en geschilderd gebrand glas) te Dordrecht heeft eene nieuwe inrichting aan zijne nijverheid go- voegd, de eerste in Nederland, nl. om volgens het nieuwste en meest volmaakte systeem spiegel en vensterglas te verzilveren. Deze inrichting is voordeeliger dan den tot nog toe gevolgden weg om glas met bladtin en kwik te foeliën1*. is de bewerking goedkooper en beter voor de gezond heid en 2°. kan de aflevering in één dag ge schieden, waarvoor bij het foeliën met kwik onge veer 14 dagen noodig zijn. Met groote ingenomenheid vernemen wij, zegt de N. Rott. Crt., dat de heeren Le Gras, Van Znylen en Haspels hebben geëngageerd mej. Jaanne De Groot, voorloopig voor één jaar. Naar hetgeen ons ter ooren kwam en wij van deze jeugdige kunstenares zeiven zagen, meenen wij te mogen verwachten dat zij eene belangrijke aanwinst voor het gezelschap wezen zal. Bij een goed voor komen bezit zij gaven voor het tooneel, die door de opleiding, welke zij genoot, niet weinig zijn ontwikkeld, en, bij verdere oefening, voor de toe komst veel beloven. De heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, zal ons land vertegenwoordigen op het „Internationaal Postcongres", dat den 9<ku October te Parijs zal bijeenkomen. Het bestuur der Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam heeft een bouwkundige prijsvraag uitgeschreven: het plan van een knnstnijverheidmuseum met daaraan verbonden school in eene aanzienlijke ge meente van ongeveer 150,000 inwoners. De plannen moeten vóór of uiterlijk op den lsten Maart 1881 worden ingezonden, en als prijzen zijn uitgeloofd voor het beste ontwerp een gouden medaille op den stempel der Academie, ter waarde van ƒ100, benevens 400 in geld; voor het in de 2de plaats best gekeurde ontwerp f 300 in geld, en voor het in de 8de plaats gekeurde ontwerp een ge tuigschrift der Academie. De Tweede Kamer der Stalen-Generaal zal heden Maandag, te halfvier, eene vergadering houden. Aan de leden van de Tweede Kamer is thans rondgedeeld de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 1881. De uitgaven worden voorgedragen op een bedrag van 15,400,000, die zullen worden gedekt door f 13,000,000 welke op de staatsbegrooting voor 1881 voorkomen en door f 2,400,000 overschot van den dienst van 1880. In dat jaar waren 919,855 meter voltooid en 140,708 meter in aanleg. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag St.-Vincent gepasseerd; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Vrijdag te Suez; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Batavia. PUITENLAND. België. Uit de thans ontvangen bladen blijkt dat de ongeregeldheden, waarvan een telegram heeft mel ding gemaakt, plaats gehad hebben te Heule, een dorpje bij Kortrijk. Aanleiding daartoe gaf het volgende feit: Door den pastoor van het dorp was in een gemeentelijk gebouw eene bijzondere school ingericht; de aanmaningen tot ontruiming van het gebouw hadden geen gevolg, waarna hem kennis gegeven was dat den lsten October een regeeringscommissaris van het gebouw bezit zou komen nemen, indien het niet vóór dien datum ontruimd was. Ook dit had niet gebaat, zoodat Vrijdag 11. tot de ontruiming door den sterken arm zou wor den overgegaan. De regeeringscommissaris, de heer Bouez, chef van het bureau van den arrondissements commissaris te Kortrijk, vergezeld van een deta chement gendarmes, werd bij zijn aankomst in het dorp door eene menigte, hoofdzakelijk uit vrouwen bestaande, uitgejouwd, doch begaf zich, zonder zich daarover te bekommeren, naar het bewuste gebouw en liet de gendarmes daarvoor post vatten. Op dit oogenblik werd plotseling de brandklok geluid en, bij het vernemen van dit signaal, stroomden van alle zijden, tot uit de naburige dorpen, een aantal boeren te zamen, die zich allen voor het gebouw vereenigden en eerst door geba ren en daarna met steenen en stokken de gen darmes bedreigden. Het gedrang werd steeds groo- ter, totdat de regeeringscommissaris de menigte tot zesmaal sommeerde uiteen te gaan, en toen daaraan geen gehoor gegeven werd gaf hij het bevel tot vuren. De eerste schoten, die in de lucht ge lost werden, prikkelden nog slechts de opgewonden menigte, waaruit stemmen opgingen die riepen „Zij durven toch niet schieten". Op hetzelfde oogenblik gingen eenige mannen een der gendar mes te lijf, waarop de regeeringscommissaris, in ziende dat zonder geweld de menigte niet tot reden te brengen was, de gendarmes bevel gaf te schieten en daarna te chargeeren. Twee personen vielen doodelijk getroffen neer, terwijl eerst daarna de menigte voor den aanval met de bajonet uit eenstoof. Italië. De „Nazione" heeft vernomen dat generaal Menabrea, de Italiaansche gezant te Londen, er in geslaagd is, Italië een oprecht gemeend bond genootschap met Engeland te verzekeren, op uit-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1