N°. Ö326. Vrijdag 1 October. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met "uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAftBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYEBTENTIEN: (Van'l—8 regels' .1.05. 'iedere'regel- 0.17J. GrootereSletters naar plaatsrnltnte. STADS-BERICHTEN. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Zaterdag 2 October 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Verzoek van C. Bok, betrekkelijk het leggen van rails langs den Hoogen Rijndijk ten behoeve van den atoomtram naar Woerden. (144) 2°. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1880 (154) 3°. Verzoek van A. Van der Hejden, om ontalag als opzichter der late klaaae bij de gemeentewerken. (155) 4°. Idem van G. W. Hni8, om een plankijs te leggen. (156) 5°. Voordracht tot het doen rooien van twee boomen aan den Rijnsburgerweg. (157) 6". Snppletoire begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1880 (159) 7°. Voordracht tot aanvalling van het bedrijfskapitaal der Ste delijke Gasfabriek. (161) 8°. Verzoek van Crans en Co. tot overdracht van de vergun ning in zake den stoomtram naar Katwijk. (162) 9°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan da Meisjesschool 2de klasse. (163) 10°. Idem betrekkelijk de bediening der brnggen en de heffing van bruggegelden. (161, 191, 192, 193, 194, 204 en 205 van 1878, en 38, 78 en 92 van 1880). 11°. Verzoek van C. J. Van Kas om een stoep te leggen voor het perceel aan den Vliet N°. 27. (164) 12°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1879. (95) LEIDEN, 30 September. Naar wij vernemen, zal op Zondag 3 October a. s., ter gelegenheid van den gedenkdag van Leidens ontzet, vanwege het gemeentebestuur een volksconcert worden gegeven door het muziekcorps der dienstdoende schutterij, des avonds te 8 uren, in de Stads-Gehoorzaal. Bij de opgravingen voor het in aanbouw zijnde fortificatiewerk te Giessen werd voor eenige dagen op een diepte van vijf meter onder den grond, in eene kleilaag, een steen gevonden, zijnde vermoedelijk een vóórhistorische beitel. Het voor werp is van buitengewoon harden en gladden, zwarten steen, van onderen wigvormig geslepen, en van boven, waar men veronderstelt dat een handvar werd bevestigd, eenigszins ruwhet heeft een lengte van ongeveer twaalf centimeter en is aan de onderzijde vier a vijf centimeter breed. Daar dit voorwerp misschien voor de kennis der oudheidkunde van ons land van belang kan zijn, zal het worden afgestaan aan 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden. Bij de akte-examens voor het midd. onderw., afd. taal en letterkunde, is gisteren toegelaten voor Eransche taal en letterkunde de heer E. L. Gautby, van Doesburg; afgewezen: 1 candidaat voor ge schiedenis, 2 voor aardrijkskunde, 1 voor Hoog- duitsche taal en letterkunde en 1 voor Engelsche taal en letterkundeteruggetrokken1 voor Ne- derlandsche taal en letterkunde en 1 voor En gelsche taal en letterkundeniet opgekomen1 voor Nederlandsche taal en letterkunde. Heden is voor Nederlandsche taal en letterkunde toegelaten de beer I. Brevée, hoofdonderwijzer te Sluis. Yoor het lager onderwijs werden voor de wis kunde gisteren 6 candidaten geëxamineerd, waar van toegelaten: D. S. Bouwmeester uit Rotterdam, J. Muller uit 's-Hage, A. J. Straatman uit Wou- brugge en J. Yermaak uit Ameide; voor de Eransche taal 10 candidaten, waarvan toegelaten J. L. Droinet uit 's-Hage en G. Werdes uit Wassenaar. Naar men verneemt, is de brievengaarder te Warmond door den minister van waterstaat benoemd tot hoofdbesteller aan het postkantoor te Dordrecht. Gisteren werd te Hoogmade eene ringrijderij gehouden, waaraan door 12 personen werd deel genomen. De prijs, een zilveren tabaksdoos, werd gewonnen door S. Winters en de premie, een sigarenkoker met goud gemonteerd, door D. Zoete melk. Het overige van den dag werd doorgebracht met katkneppelen, terwijl de muziek een en ander afwisselde en veel tot genoegen bijdroeg. Men schrijft uit BodegravenHerhaalde malen is er in verschillende couranten ge klaagd over de ondoelmatige ligging der sluis in de kom van dit dorp, en vooral over de onvol doende wijdte der ophaalbrug. Dat alles is even- wel tot nog toe tevergeefs geweest, tot niet geringe teleurstelling van schippers, kooplieden en hande laars. Maar ook het vaarwater zelf, de zoogenaamde Oude Rijn, laat te wenschen over. Op een steenworp afstands van de bewuste sluis raakte Zaterdag 11. - en dat nog wel in het midden van de rivier - een middelmatige tjalk met koolzaad geladen aan den grond. Onverwrikbaar bleef het vaartuig daar tot Maandag-morgen liggen en kon eerst door gedeel telijke lossing de reis voortzetten. Als nn verze kerd kan worden dat de Rijn te dier plaatse slechts eene breedte heeft van 10 a 12 meter, dat het vaartuig ter nauwernood 6 Rijnlandsche voeten water hield en de booten er met geweld langs ge wrongen werden, dan wordt het hoog tijd dat aan al dat onhoudbare een einde wordt gemaakt. De heer G. J. A. A. baron Van Heemstra, lste luit. der huzaren, ordonnans-officier van den Koning, is bij den heer Bogaardt geweest om namens Z. M. diens innig leedgevoel te betuigen in het geleden smartelijk verlies. Z. M. liet tevens melden dat hij hoopte dat het aan de justitie zon gelukken den laaghartigen moordenaar te ontdekken. In Den Haag is overleden de heer J. A. Le Clercq, gep. gen.-maj., oud-insp. van de art., ridder van de Militaire Willemsorde, commandeur van de Eikekroon. De Sophia-stichting te Scheveningen wordt heden gesloten. Gedurende het badseizoen werden er 76 kinderen verpleegd, waarvan vele volkomen genezen huiswaarts gezonden zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan den gemeenteraad van Amsterdam een onlwerp van grens verandering tusschen Amsterdam en Nieuweramstel gezondeD, waarbij een groot ge deelte van laatstgenoemde gemeente bij Amsterdam zal worden gevoegd. De heer Goteling Yinnis heeft zijn ont slag genomen als directeur der Tooneelschool te Amsterdam. Dr. J. H. Van den Broek heeft aan den gemeenteraad van Amsterdam ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van curator der universiteit aldaar. De Arnh. Crt. meldt dat voortaan de groote betalingen voor de menages der soldaten door een officier zullen moeten plaats hebben ter voorkoming van misbruiken. Yolgens de legerorganisatie, door den mi nister van oorlog ontworpeD, zal de groote staf een uitbreiding ondergaan, door toevoeging van de commandanten der militaire afdeelingen, enz. De generale staf, de provinciale staf en de mili taire administratie worden gehandhaafd op den tegenwoordigen voet. De plaatselijke staf zal wor den ingekrompen, doch het corps intendanten uit gebreid. De formatie van den geneeskundigen dienst is laatstelijk bij de wet bepaald. Als ge volg der ontworpen reorganisatie zal de verminde ring van het officierscorps bij de verschillende wapens bedragen: voor de infanterie 14kapiteiis en 20 luitenants; voor de cavalerie 6 hoofdoffi- eieren, 5 ritmeesters en 18 luitenants; voor de artillerie 1 hoofdofficier, daarentegen wordt het wapen vermeerderd met 4 kapiteins en 37 luite nants voor de genie 8 hoofdofficieren en 4 luitenants. De commissie voor de feesten, die men op den 300sten gedenkdag der geboorte van Hooft, in Maart 1881, wenscht te vieren, heeft besloten in het algemeen tot het vieren van dit feest ge durende twee dagende eerste dag zon gewijd zijn aan het houden van eene feestrede, door prof. De Vries, het plaatsen van een steen of buste in den gevel van het huis op de Keizersgracht, waarin Hooft geboren is, en eene opvoering van ket een of ander uit Hoofts dramatische scheppingen. Op den tweeden dag wil men de gelegenheid open stellen voor een bezoek aan het slot te Mniden, en eene bijeenkomst doen plaats hebben, in welke uit Hoofts poëzie enkele deelen voorgedragen, en eenige liederen, op muziek gezet, uitgevoerd wor den. Dan zal tevens het feestmaal gebonden wor den. De commissie en de aanwezige belangstellenden waren eenstemmig van meening, dat de zaal van het slot naar de plannen van den heer Cuypers moet worden gerestaureerd. Ook dat het wenschelijk is op het slot eene boekerij aan te leggen van werken, die op Hooft en den bekenden letterkun digen kring betrekking hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat de luitenants, die aan het toelatings-examen voor de tweede afd. der krijgsschool wenschen deel te nemen, minstens vier jaren in den rang van officier moeten hebben gediend, met hun eigen wapen grondig bekend zijn en blijken hebben gegeven van voldoende practische bedrevenheid. Het toe latings-examen wordt in de maand Juni of Juli van elk jaar te 's-Gravenhage afgenomen, door eene commissie, daartoe door den minister van oorlog te benoemen. Dezelfde minister heeft bepaald dat voortaan in geen geval bij het uitreiken van het paspoort aan een gegradueerd militair het getuigschrift van goed gedrag zal mogen worden onthouden, dan nadat daartoe de machtiging van den minister van oorlog zal zijn verkregen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Port-Saïd. Z. M. heeft den heer L. Boyaval, laatstelijk raad van legatie bij het Belgische gezantschap te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; den lsten lnit. J. C. Alberti, van het 7dq reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan H. Woldsen Storm, arts te Ham burg, vergunning verleend de geneeskunst nit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederl. stiptelijk nakome. Demengd Nlenw» Een hoogen zwaar beladen hooischuit, die men met geweld door de Blauwpoortsbrug trachtte te wringen, doch bij die poging geruimen tijd bleef steken, bracht hedenmorgen omstreeks halfelf heelwat oponthoud en verwarring in den tramdienst teweeg. Op het laatst stonden aan beide zijden van de brug vier tramwagens het oogenblik te verbeiden dat zij hun weg zouden kunnen vervolgen. Het meest gefopt waren de passagiers, die met den spoor mee wilden; zij waren genoodzaakt uit te stappen en langs een omweg over de brug aan de Turfmarkt naar het statiën te draven.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1