buitenland. merkbare gleuf in een der planken de aandacht van een werkman, die daarop met zijn mes voor zichtig door de opening stak. Hij voelde daarbij een zachte zelfstandigheid die geen hout kon zijn, terwijl, toen de opening eenigszins wijder werd, een scherpe tabakslucht zijne reukzenuwen prik kelde. Uit een voortgezet onderzoek bleek dat van de 38 planken er 32 eenvoudig niets anders dan kunstig vervaardigde doozen waren, gezamenlijk inhoudende 1800 kilo's tabak. De waggon was afgezonden door een Belgisch huisdoch door een ongelukkige vergissing van een der klerken in het adres van den ontvanger op den vrachtbrief, had dit de voor hem bestemde planken niet kunnen opeischen. De waggon is in beslag genomen en de ontvanger opgespoord en gevangengenomen. Een herder die onlangs in het dal van Cluazza in Zwitserland zijne schapen weidde, bemerkte tot zijn grooten schrik de nadering van een kolossalen bruinen beer. Zijn eenig verdedi gingsmiddel was zijn herdershoorn. Hij zette dien aan zijne lippen en wist door de tonen van dit landelijke instrument den ongenooden gast twee uren lang in bedwang te houden. Toen kwam er hulp opdagen in den vorm van een paar jagers, die den beer met een paar welgemikte schoten in het stof deden bijten. De trein van de Bergisch-Markische spoorwegmaatschappij die 's avonds te 8 u. 20 m. te Aplerbeck aankomt, droeg dezer dagen aan de wielen vellen en lappen, blijkbaar afkomstig van kleeren. Bij een onderzoek langs den weg vond men dan ook twee lijken, die zoo verminkt waren dat herkenning niet mogelijk was. Een echtpaar te Rekken, dat aan ster ken drank was verslaafd geraakt, heeft heimelijk de echtelijke woning verlaten met achterlating van drie kinderen en scheepte zich dezer dagen naar Amerika in. Verleden Zaterdag-ochtend zijn te Bristol vier kinderen, van één tot zes jaar, door de ouders - werklieden - slapende tehuis gelaten, door deze bij hunne terugkomst dood gevonden. Zij schenen, wakker geworden, met vuur spelende, een hoop krullen te hebben aangestoken, waardoor een begin van brand was ontstaan. Twee der klei nen waren deerlijk geschroeid, de twee anderen in den rook gestikt. Verleden Zaterdag is een wagen, be- hoorende tot het paardenspel van Sanger, bij Ban- stead, in Surrey, omgevallen, ten gevolge waarvan een leeuw ontsnapte. De grootste ontsteltenis heerscht in den omtrek; vele dorpelingen durven hunne woning niet verlaten. Men verzekert dat het dier eene vrouw verscheurd heeft. Eenige dagen geleden deed een be richt in vele bladen de ronde, dat het beroemde Elorenstijnsehe Quartet ontbonden was. Uit een ingezonden stuk in de Haarl. Crt. blijkt dat be doeld bericht onjuist was. Voor de rechtbank te Landau, in den Beierschen Palts, kwam dezer dagen een zeld zaam geval in behandeling. Een boerenknecht uit den omtrek en zijne bruid hadden hunne verlo ving moeten afbreken, omdat de wederzijdsche ouders het huwelijk niet wilden laten doorgaan. Het meisje had toen haren minnaar weten over te halen om haar dood te schieten en, na eene geheel mislukte poging, had bij dan ook een schot of haar gelost en daarna een tweede schot in zijne linkerzijde afgevuurd. Geen van beide schoten was echter doodelijk geweest en na het herstel der twee gelieven hadden de ouders hunne bedenkin gen laten varen en was het huwelijk voltrokken. De jonge man stond nu te recht wegens opzette lijke verwonding en zijne vrouw, als getuige ge dagvaard. Het openbaar ministerie nam verzach tende omstandigheden aan en eischte slechts drie dagen gevangenisstraf. Maar de rechtbank heeft, onder het gejuich der menigte, die de behan deling van het proces bijwoonde, den man vrij gesproken. Frankrijk. De heeren Menabrea en Challerael-Lacour heb ben gisteren bezoeken gebracht aan den nieuwen minister van buiteulandsche zaken. De prins van Wales is van Weenen te Parijs aangekomen, terzelfder tijd als de hertog en her togin van Connaught. Onder de hooggeplaatste personen, die daar nog verwacht worden, behoort ook de Prins van Oranje. Gr roo t- I3x-i tunixië. Met het oog op den staat van zaken in het Oosten en in Ierland dringen verscheidene invloed rijke leden der liberale partij, naar men zegt, bij de regeering aan op de bijeenroeping van het Par lement in November. Uit Ragusa wordt gemeld dat Montenegro de materiëele ondersteuning der Europeesche vloot heeft gevraagd en de admiraals daarom instruction van hunne regeeringen hebben verlangd. Engeland en Rusland zouden geneigd zijn om Montenegro's verzoek in te willigenniettemin voorziet men dat de gemeenschappelijke demonstratie zal wor den opgegeven en dat de schepen weldra zullen vertrekken. Volgens de „Pali Mall Gazette" worlen de steenkolen, die reeds in het Russische jacht „Livadia" geladen waren, weder daaruit gehaald; duikers onderzoeken de kiel van het schip. Nihi listen te Londen zouden het bestaan eener samen zwering erkend en hunne Engelsche vrienden ge waarschuwd hebben, dat het gevaarlijk was aan boord van de „Livadia" eene reis te ondernemen. Ayoub-khan's gevluchte officieren en soldaten van de Kaboelsche regimenten hebben den nieuwen emir hunne onderwerping aangeboden. Abdur- rhaman nam die aan. Drieduizend man koloniale troepen, allen blanken, zijn naar Basuto-land op weggegaan. De Basutos, 7000 man sterk, tastten den 21sten weder de Engelschen te Mafeteng aan, doch werden af geslagen. Italië. Garibaldi heeft zijn ontslag als lid der Kamer genomen, als rede opgevende dat hij geen deel kan nemen aan den wetgevenden arbeid in een land, waar de vrijheid met voeten getreden wordt. Menotti Garibaldi heeft het voorbeeld van zijn vader gevolgd. Men gelooft dat een en ander het gevolg is van eene dagvaarding, door den afge vaardigde Canzio, Garibaldi's schoonzoon, ont vangen, waarbij hem verzocht werd zich in ge vangenschap te begeven. Weldra zal de oorlogsvloot met een nieu wen pantserkolossus vermeerderd worden, nl. met het pantserschip „Italia", dat in Castillamare wordt gebouwd, sinds 1876 onder handen is en vermoe delijk in het begin der volgende maand van stapel zal loopen. Het is 't grootste van de tegenwoor dige oorlogsschepen, lang 122, breed (in het mid den) 22.48 en hol 15 m. De diepgang is 8.48 m. en de inhoud 13,850 ton. De romp bestaat uit ijzer en staal, heeft een dubbel dek en is in eene menigte waterdichte vakken verdeeld. De geheele inrichting is zeer merkwaardig. Het reuzenschip kost niet minder dan 25 millioen. Xelegrauuneu. WEENEN, 28 September. De „Neue freie Presse" meldt dat de Turksche oorlogsschepen voor Bulcigno in de Bojana-monding zijn aangekomen, naar beweerd wordt met mond- en krijgsbehoeften voor de Albaneezen aan boord. ROME, 28 September. De Porte heeft gedreigd eiken aanval op Dulcigno te beschouwen als eene oorlogsverklaring. De regeering alhier wijzigde reeds hare bevelen aan den admiraal. PARIJS, 29 September. Aangaande het Dul- cigno-conflict is heden niets belangrijks en niets officieels bekend geworden. De vloot der mogend heden zal, volgens een berichtgever te Gravosa van de „Times", niet Dulcigno zelf bombardeeren, maar hare projectielen werpen in en op Mazura en de versterkte stellingen die door de Albaneezen en de Turksche troepen bezet zijn. Bij een audiën tie, welke sir Walter Kerr met vorst Nicolaas gehad heeft, zou door dezen zijn verklaard dat hij volkomen vertrouwen had op de zegezijne troe pen zouden de Albaneezen verslaan, en hij was bereid ze te doen oprukken, zoodra de comman dant der vloot er bevel toe zou geven. De Mon- tenegrijnsche minister van buitenlandsche zaken, Radonich, werd door den vorst afgevaardigd tot admiraal Seymour, met wien hij een bijeenkomst heeft gehad. Mea weet niet met zekerheid hoe lang het uitstel is, op verzoek van den vorst aan de vloten verleend om te handelen; volgens de „Polit. Corresp.", in een telegram uit Ragusa, zou heden het bombardement een aanvang moe ten nemen. LONDEN, 29 September. Met betrekking tot den oorlog in Afghanistan is een belangrijk offi cieel bericht ontvangen. De regeering van Britsch- Indië ziet zich, ten gevolge van den terugkeer van de troeten uit eerstgenoemd land, weder in staat gesteld aan Engelsche officieren verlof te verleenen, wanneer zij dit om particuliere zaken noodig hebben. Aan den oorlog is dus een einde gekomen. WEENEN, 28 September. Blijkens berichten uit Teheran is Ayoeb-Khan in welstand en zonder op beletselen te hebben gestuit, te Herat aan gekomen. LiEIDKN, 39 September. In de kerk van O. L. Vrouwe onbevlekte ont vangenis aan de Hartebrug alhier had hedenmorgen een zeldzame plechtigheid plaats. Het feest werd er gevierd van den zeereerw. pastoor E. P. M. Welters, die 50 jaar priester en tevens 50 jaar lid van de orde der Eransiscanen is. Immers, de jubilaris, den 19den Maart 1805 te Amsterdam geboren, werd den 18den September 1830 te Rome tot priester gewijd en werd tegelijk in genoemde orde opgenomen. Naar Holland teruggekeerd, werd hij alhier benoemd tot kapelaan - destijds in de Kuipersteeg - waar hij van 1831 tot 1845 gevestigd bleef, van welk jaar hij tot 1850 in Amsterdam werkzaam was. Toen werd hij tot pas toor te Gorkum benoemd, van waar hij in 1857 naar Leiden terugkwam. Dat gouden feest nu werd heden gevierd. Het kerkgebouw was daartoe keurig en smaakvol met het fijnste groen en bloemen ver sierd en door den heer Prins uit Den Haag ge decoreerd. Bisschoppelijke, Eransiscaner en andere wapenschilden wisselden dit af, terwijl er een menigte chronica waren aangebracht. Voor het een en ander had de eerw. kapelaan A. L. Brunott zich in het bijzonder - en met loffëlijken uitslag - geruimen tijd onledig gehouden. De plechtigheid, welke door een aanzienlijk ge hoor en vele geestelijken werd bijgewoond, nam om halftien een aanvang. De feestrede werd uit gesproken door den hoogeerw. heer G. F. Drabbe, regent van het seminarie „Hageveld" te Voorhout. Onder de hoogmis, welke door den jubilaris werd gecelebreerd, deed het zangkoor zich hooren, en wel met de „Veni Creator" en „Missa N°. 3" van Joh. J. H. Verhulst, „Adorate" van onzen stadgenoot H. A. J. Krüger - den jubilaris opge dragen -, een „Te-Deum" (Gregoriaansch) en „Lau- dent nomen ejus in choro" van J. B. Van Bree. De heeren De Goey en Withake verleenden daartoe hunne gewaardeerde medewerking. Ook monseigneur P. M. Snickers, bisschop van Haarlem, was met zijn secretaris, den hoogeerw. heer J. J. Graaf, aanwezig en kroonde den jubilaris, overeenkomstig de gebruiken in de orde der Eran siscanen. Overal in de omgeving van het kerkgebouw - hetzij katholiek of niet - deed men de vlag van de woningen wapperen. Nog vernemen wij dat door den heer B. J. W. Zweers te Amsterdam, eerelid van het koor, eeu feestcantate is gecomponeerd voor mannenkoor met solo en piano, welke den jubilaris hedenavond te zijnen huize door leden en assistenten van het koor zal worden toegezongen. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, welke de jubilaris - ook bij zijne niet-geloofsge- nooten geëerd en geacht - mocht ontvangen, niet het minst van zijne parochianen, die hem een nieuwen kunstig bewerkten preekstoel schonken, vervaardigd en in het kerkgebouw opgesteld door de heeren Te Poel en Stoltefus, beeldhouwers te 's-Hage. Het zangkoor vereerde hem een prachti- gen prie-Dieu, eveneens voor den kerkdienst bestemd, daar de jubilaris zijn verlangen had te kennen gegeven hem voor zich zeiven geen ge schenken aan te bieden. In de zitting der Tweede Kamer van heden is het adres in antwoord op de Troonrede aan genomen met 51 tegen 16 stemmen, na uitvoerige discussie over de Indische en Atjeh-aangelegen- hedeu. De heeren De Casembroot, Rutgers

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2