i\°. 6325. A0. 1880. Bij dit nommer wordt aan eiken Abonné verzonden een ex. van den naar het oor spronkelijke handschrift nauwkeurig geauto- grapheerden - aan den vader geadresseerden - brief van den moordenaar van het kind van den heer Bogaardt. Moge ook de ont dekking of herkenning van het schrift den misdadiger spoedig in handen der justitie stellen. Afzonderlijke nommers van het Leidsch Dagblad met den brief zijn tegen 5 cents aan het Bureel verkrijgbaar. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.. .if 1.05., ..i LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per po9ta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 29 September. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 2den October a. s., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag avond om twaalf uren bezorgd zijn. Onder de geslaagden voor het examen van hen die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de beoefening de natuurwetenschappen genoeg zaam zjjn voorbereid, is gisteren vermeld de heer L. J. A. V a n Braakenburg,. Dit moet zijn L. J. A. Braakenburg. De bekende impresario, de heer Widiam, zal weldra met mad. d'Askoff en een gezelschap Parijsche artisten ons land komen bezoeken. Be halve vele nieuwe stukken, komt op zijn reper toire ook voor de „Tour du Monde", naar Jules Verne. Het programma van het Haagsche Genoot schap tot verdediging van den Christelijken Gods dienst, dat onlangs verschenen is, behelst het oor deel van de bestuurders over 13 verhandelingen, die hun vóór 15 December 1879 waren toegezonden. De uitgeloofde prijs van vierhonderd gulden is toegewezen aan den heer Joh. Hauri, pred. te Davos-Dörfli, in Zwitserland, voor zijne verhan deling over „den invloed van het Islamisme op het huiselijk, maatschappelijk en staatkundig leven zijner belijders", en aan lie. dr. C. Thönes, pred. te Lennep, in Pruisen, voor zijne verhandeling over „de Christelijke beschouwing van het huwelijk". Beide stukken zullen in de werken van het Genoot schap worden opgenomen. Nog werd eene zilveren medaille met f 150 aangeboden aan den schrijver eener Hoogduitsche verhandeling over het eerstge noemde onderwerp (motto„Wo das Aas ist" u. s. w., Luc. XVII: 37), en eene zilveren medaille aan den auteur eener insgelijks Hoog duitsche verhandeling over „de Christelijke be schouwing van het huwelijk" (zinspreuk: "EaovTai oi di)o f is aÓQxa niccv, Matth. XIX). Die schrij vers zijn dus uitgenoodigd zich aan te melden bij den secretaris van het Genootschap en ver gunning te geven tot het openen van hun naam- biljet. - Aan de negen overige stukken vielgeene bekroning ten deel. Ter beantwoording vóór 15 December 1881 zijn uitgeschreven de twee volgende vragen: I. Hoe moet op Christelijk standpunt worden geoor deeld over den eed en zijne instandhouding in den modernen Staat? II. Het Genootschap ver langt eene verhandeling, waarin het kerkelijk leer stuk aangaande de Heilige Schrift aan de Schrift wordt getoetst. - Nadere bijzonderheden vindt men PRIJS DER ADVERTENTIE*: Vut 1—8 regeliV.M.. Iedere "regel meerv, Grootereïtetters nair pUatsruimteJi 0.17$ in het programma zelf, waarvan bij den secretaris van het Genootschap, prof. Kuenen te Leiden, op franco aanvrage exemplaren te bekomen zijn. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de heer A. Moens zijn voornemen te kennen gegeven om met 1 November a. s. zijn mandaat als lid der Tweede Kamer neer te leggeDj In de gemeenteraadszitting van Gouda is gisteren overeenkomstig het voorstel der commissie met 9 tegen 7 stemmen besloten eene inschrijving te openen voor eene concessie eener waterleiding uit Lek of IJsel. Tot stads-archivaris werd be noemd mr. D. N. Brouwer. De akte-examens voor het middelbaar on derwijs afd. taal en letterkunde, zijn gisteren in Den Haag aangevangen. Voor Pransche taal en letterkunde werd toegelaten de heer A. Gauthy, van Noorthey; voor Engelsche taal en letter kunde slaagden de heeren F. B. Plukhoog, van Delfshaven en H. Poutsma van Heerde. Afgewezen werden: 1 caudidaat voor Ned. taal en letterk., 1 voor geschiedenis, 1 voor aardrijkskunde, 1 voor Fransche taal en letterk. en 1 voor Hoogd. taal en letterk. Voor Fransche taal en letterkunde trok zich 1 candidaat terug. Op de meest eerstvolle wijze is gisteren door den gemeenteraad van Den Haag aan den heer K. Van den Heuvel, gemeente-secretaris, op zijn verzoek om redenen van gezondheid ontslag verleend met 1 Oct. - Burg. en Weth. hebben den Raad voorgesteld hem een pensioen van f 3000 te verleenen. - Ook heeft de gemeenteraad een besluit genomen, door bijna al de leden geprovo ceerd. 't Is een hulde aan deu man, die het meest er toe bijgedragen heeft de lieve Scheveningsche boschjes te maken tot wat ze zijn. Bij acclamatie besloot de Raad als hulde daarvoor een eereteeken op die plek op te richten voor jhr. H. C. A. Ver-Huëll. De Standaard bevat weer een collecte-lijst, thans de achttiende. Het totaal der opbrengst klimt daardoor tot f 76,141.25 van 520 locale comités. -Tot commissaris van de Nederlandsche Handelmaatschappij, in de plaats van den heer E. W. Cramerus, is door de stemgerechtigden geko zen de heer J. Ter Meulen. Naar men verneemt, is bij de Maatschappij „Nederland" besloten tot den aanbouw van een nieuw stoomschip, zoodat, wanneer dit in de vaart komt, de 14-daagscbe maildienst door 11 stoom schepen zal worden onderhouden. Men verneemt dat de diploma's van de Arnbemsche tentoonstelling van 1879 zoogoed als gereed liggen, en met de daarbij behoorende bronzen medailles - voor zooveel het den interna tionalen wedstrijd betreft vergezeld van gouden en zilveren, - binnen eenige dagen aan de belang hebbenden zullen worden toegezonden. Opnieuw ontvangt men berichten van de „Willem Barendzs". In een brief, gedateerd 7 Sept. te Hammerfest, geeft de heer Calmeyer een kort overzicht van hetgeen de „Barendzs" deed en haar overkwam, sedert het schip op 7 Juli Yardö verliet, totdat het op de reven nabij de Kruis- eilanden kwam te stooten en men daardoor ver plicht was de onderzoekingstochten voor ditmaal te staken. De heer C. besluit zijn brief als volgt: „Mocht tegenspoed het mogelijk plaatsen der mo numentale steenen belet hebben, toch is de reis, wat wetenschappelijke waarnemingen aangaat, ge lukkig geweest, daar niet alleen een rijke zoölo gische verzameling is bijeengebracht, doch ook weerkundige, magnetische en ijsobservatiën in ruime mate verricht werden." De heeren De Haan Kaptijn, pannen- fabrikanten te Woerden, zijn op de internationale tentoonstelling van klei-, cement- en gips-industrie te Berlijn bekroond met den tweeden prijs voor hunne dakpannen en vloertegels. Gemensd Nteuwk Door het kantongerecht in Den Haag zijn gisteren wegens droukenschap niet minder dan 146 personen veroordeeld, waaronder Maria Christina De Leeuw voor de 60ste maal, P. F. Allart en A. F. Scheidele beiden voor de 36ste maal.' Maandag-avond is te Amsterdam on der een tramwagen van de lijn DamHaarlem merplein een voorwerp ontploft, hetwelk balddadig op de rails was nedergelegd. Ongelukken zijn niet te betreuren, maar de schok en de slag waren tamelijk hevig. Een vijfjarig meisje te Amsterdam, dat ten gevolge van het spelen met lucifers in brand geraakte, is aan hare wonden overleden. Op de Lijnmarkt te Utrecht hebben voor het koffiehuis „De nieuwe Bak" Maandag avond wanordelijkheden plaats gehad. Eenige studenten, die zich met novitii in dat koffiehuis bevonden, deelden geld en sigaren onder de jon gens uit; daaruit ontstonden vechtpartijen, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Zoo ernstig was de wanorde, dat de agenten van hnnne sabels moesten gebruik maken. Op verzoek der politie werd het koffiehuis gesloten, en eerst toen ging de volksmenigte uiteen. Eenige personen werden gearresteerd. Te Deventer heeft een sjouwer een beschonken persoon een zóó hevigen slag met een klomp op het hoofd toegebracht, dat den man de hersenpan werd verbrijzeld. In de Haulerwijkster vaart is het lijk gevonden van een 20-jarig jongeling. Men schrijft dit ongeluk toe aan het misbruik van sterken drank. Uit Enspijt wordt geschreven: Zondag- avond hoorde men in ons dorp „moord" roepen. Op dit geroep kwamen terstond menschen toe snellen. Op weg naar de plaats des onheils kwam haastig iemand in tegenovergestelde richting aan- loopen, zijnde een bewoner van het dorp. Aldaar gekomen, vond men een vrouw op den grond liggen, badende in haar bloed en bedekt met ver scheidene wonden. - Van het gebeurde had men den burgemeester kennis gegeven, die zich spoedig ter plaatse bevond en na eenig onderzoek naar het huis ging van den persoon, dien men zoo haastig had zien loopen, den vermoedelijken dader. Men klopte aan, doch ontving geen antwoord. De deur werd opengemaakt, het huis doorzocht en in het achterhuis gekomen zijnde, zag men den eige naar des huizes hangen. Hij had zich door ophan ging van het leven willen berooven. Na directe lossnijding kwamen er weer een weinig levens geesten in. Geneeskundige hulp werd ingeroepen men vreest voor beider behoud. - Veel wordt er gegist, doch alles is nog duister, daar geen van beiden het bewustzijn nog terug heeft. Aan het Noorderstation te Par ij shad verleden week het volgende zonderlinge voorval plaatsUit Brussel was een waggon met planken gearriveerd, welke, wegens onbekendheid van den geadresseerde, voorloopig in een pakhuis van de spoorwegmaatschappij zonden opgeslagen worden. Terwijl men nu daarmede bezig was, trof een nauw

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1