BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. bij een goudsmid een zestal kostbare gouden ketenen van f 400 waarde in handen heeft weten te krijgen. Vervolgens heeft hij de kostbaarheden te gelde gemaakt of beleend. Aanleidig tot deze oneerlijkheid was een onbehoorlijke levenswandel. Het openbaar ministerie bij het ge rechtshof in Den Bosch heeft tegen J. S. Jiskoot, notaris te Veen, beschuldigd van misbruik van vertrouwen, geëischt zes maanden gevangenisstraf en vier geldboeten van f 12.50. BUITENLAND. Italii). In Aug. 1880 kwamen in Italië 53 gevallen van moord, 37 pogingen tot moord, 171 dief stallen met inbraak en 412 diefstallen minder voor dan in Aug. 1879. De regeering heeft een wedstrijd uitge schreven voor het model van een monument ter eere van Victor Emmanuel. Alle kuustenaars, onverschillig van welken landaard, mogen mede dingen. Er zijn drie prijzen uitgeloofd voor de beste modellen, als van 50,000, 30,000 en 20,000 lire. De kosten van het monument mogen negen millioen niet te boven gaan. Groot-Brltannie. Luidens een telegram uit Londen van gis teren hebben, naar men verzekert, volgens van de Russische regeering ontvangen kennisgeving, voor eenige dagen drie personen Londen verlaten met uurwerken, ingericht om eene lading glyceriue te doen springen, welke men trachten zou aan boord van het keizerlijk jacht „Livadia" te verbergen. Er zijn maatregelen genomen om de verdachte per sonen te vatten en over de veiligheid van het vaar tuig te waken. Veroenlffde Staten. Verleden Donderdag-avond hebben de Tammany- democraten te Nieuw-York eene indrukwekkende vergadering in de open lucht gehouden, welke door tweemaal honderdduizend menschen werd bijgewoond. Van tien spreekplaatsen werden rede voeringen gehouden en er werd een optocht ge houden met 30,000 fakkeldragers. Telegrammen. LONDEN, 27 September. De politie alhier heeft een persoon in verzekerde bewaring genomen, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op lord Mountmourris. De berichten uit Glasgow melden dat de politie nasporingen doet in alle logementen, vooral in die waar gewoonlijk de vreemdelingen intrek nemen. Tot dusver is er niemand gearresteerd. Men heeft nauwkeurig alle deelen van het jacht „Livadia" onderzocht, daar men vreest dat de toestel of de uurwerken reeds in het. vaartuig geborgen zijn. KONSTANTINOPEL, 27 September. Een collectieve nota der gezanten is heden aan den minister van buitenlandsche zaken ter hand ge steld. Met betrekking tot Montenegro bevat zij een herhaling van de eischen in de voorafgegane nota's omschreven. BERLIJN, 28 September. De „Nordd. Allg. 2eit." verneemt dat het uitstel van de manifestatie der vereem'gde eskaders voornamelijk een gevolg is van den wensch, door den vorst van Monte negro te kennen gegeveD. Hij verzocht nl. dat de vloot nog eenige dagen werkeloos zou blijven, omdat hij militaire maatregelen, zeer omvangrijk van aard, moest nemen. De vorst legde bij zijnen brief over een door Riza-pacha in den vereisch- ten vorm afgegeven verklaring, Dulcigno met al de voor hem beschikbare militaire middelen tot het uiterste te zullen verdedigen, tegen wien ook, zoolang hij niet uit Konstantinopel bevel tot de overgave ontvangen heeft. Zulk een bevel is tot heden niet ingekomen en, na de verklaring van den sultan om de gebeurtenissen haren loop te laten, ook niet te verwachten. ERANKEORT, 28 September. De operatiën voor Dulcigno zijn uitgesteld. Het verzet van Turkije en de veranderde houding van Montenegro, dat aan Europa alleen de taak wil laten om de Albaneezen te bevechten, hebben niéuwe onder kindelingen der mogendheden noodzakelijk ge maakt. UC1DKN, 38 September. Aan hel examen alhier van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, is heden door 6 candidaten deelgenomen, waarvan 1 werd afgewezen en toegelaten de heeren J. C. Blonk van Stolwijk, D. Tuinstra van Leeuwarden, H. N. G. Coenen van Epe, A. De Vogel van Amsterdam en L. J. A. Van Braakenburg van Assendelft. Hedennamiddag omstreeks kwart voor drieën is een metselaar genaamd P. v E., oud 18 jaar, wonende in de Bocht van Guinea, alhier terwijl hij van een steiger voor een huis in de Paarden- steeg op ee ladder wilde stappen, door het kan telen van den ladder met deze op de straat ge vallen, met het gevolg dat zijn rechterbeen ge kneusd is en hij aan het voorhoofd eene wond heeft bekomen, gelukkig van geen ernstigen aard. Na geneeskundig behandeld te zijn door Dr. R. v. d. L., is hij naar zijne woning geleid. Het provinciaal gerechtshof bevestigde heden het vonnis der Haagsche rechtbank waarbij de voormalige Leidsche curator wegens misbruik van vertrouwen tot 6 maanden celstraf is veroordeeld. In de Tweede Kamer zijn heden na uit voerige discussie, waarin de regeering volhield dat eerst na de beslissing omtrent de financiëele wetten uitgemaaakt kan worden of kieswethcr- vormiug noodig en zonder grondwetsherziening mogelijk is, de volgende amendementen verwor pen: dat van den heer Van Houten, aansporing tot grondwetsherziening, vóór kieswethervorming, met 60 tegen 16 stemmen; dat van de heeren Van der Hoop en Keuchenius, aansporing tot kieswethervorming met 55 tegen 18. Morgen worden de overige paragrafen behandeld. De kindermoord te 's-Gravcnhage. Omtrent het bericht van de twee rijtuigen op den Loosduinschen weg, wordt medegedeeld dat door het daaromtrent ingesteld onderzoek de tocht van die rijtuigen volkomen is opgehelderd, en daaruit geen enkele aanwijzing kan worden geput. De berichten omtrent aangehouden personen zijn bijna alle onjuist; zoo ook het gerucht dat een heer op de „Witte Sociëteit" zou zijn aan gehouden. Wat er verteld wordt van een heer, die in zeer gejaagde stemming zich Woensdag avond heeft laten scheren bij den kapper Knies op den Hofsingel, staat met de zaken in geen verbandde geagiteerde geschoren man beantwoordt volstrekt niet aan het nauwkeuriger signalement, dat thans gegeven wordt. Nog enkele bijzonderheden omtrent den eersten bedreigenden brief kan men mededeelen. De brief schijnt vooraf reeds te zijn opgemaakt en de datum waarop de geldsom moest worden gebracht later ingevuldalthans dit kan men - ook volgens den afdruk - opmaken uit het feit, dat die datum wel met dezelfde hand, maar niet op hetzelfde oogenblik en ook met anderen inkt schijnt ge schreven. Dat die brief zonder grove stijlfouten zou zijn, is waar; doch enkele taalfouten komen er in voor. Het Vad. geeft de justitie ernstig in overweging om dien brief zooveel mogelijk te publiceerende hand is zeer weinig verdraaid en voor iemand, die met het gewone handschrift van den briefschrijver bekend is zeer goed te her kennen, vooral omdat de vierde bladzijde met minder verdraaide hand is geschreven dan de vorige. Onder scheidene personen hebben brieven aan de justitie gebracht, ter vergelijking. Van den bedreigenden brief zijn zeer goede photo-lithographische afdrukken gemaakt. Het bericht als zouden te Antwerpen een paar personen in heehtenis genomen zijn in verband met den moord, wordt door den „Précurseur" tegengesproken. Iemand, zegt 't R. N., die den heer Bogaardt 20 jaren lang in Indië heeft gekend, verklaartB. had een voorzoon bij een Indische vrouw en deze zoon, die nu 25 jaren kan zijn, heeft herhaaldelijk om geld gedwongen en moet, toen het geweigerd werd, gedreigd hebben met wraak. Het spreekt van zelf dat men alle vreemde verschijnselen met den moord in verband brengt. Zoo heeft men Donderdag-avond aan hetstrandte Katwijk een persoon gezien, met zonderlinge klee ding en druipnat. Hij moet zelfs nog in het „Zwaantje" zijn geweest om iets te gebruiken, en vervolgens zijn weg door de duinen genomen hebben. Daar men er echter nog niets van het drama wist, had men geen achterdocht en liet men hem gaan. Een redacteur van het Haagsche Dagblad heeft zich een moeitevolle wandeling getroost naar de plek, waar de misdaad bedreven is en schrijft: Wanneer men van de brug af, aan de Laan van Meerdervoort, langzamerhand opwandelt, wordt het, na de twee eerste boerderijen voorbijgegaan te zijn, den wandelaar duidelijk, dat, om het duin te bereiken, hier een buitengewone kennis van het terrein noodzakelijk is. De eerste laan rechts voorbij de Beeklaan, die naar Houtrijk voert, is door een hek afgesloten, dat. waaiersgewijs ge maakt, eiken toegang belet, en verder strekt zich links en rechts een sloot uit, die men slechts met een polsstok zou kunnen overspringen. Hier dus heeft de moordenaar niet kunnen passeeren, maar moet verder zijn gegaan tot aan of voorbij de laatste boerderij, aan gene zijde van de Water machine, waar het terrein deze twee eigenaardig heden aanbiedt, dat men of over het erf en de breede weide van den boer moet gaan en ontwij felbaar gezien moet worden, of een omweg maken die minstens de wandeling met een half uur verlengt. Uit deze feiten blijkt maar al te zeer, met welk eene overreding de moordenaar den knaap er toe gebracht moet hebben, hem op eene wandeling te volgen, die zonder omwegen te gebruiken ander half uur duurt; maar tevens blijkt hieruit hoe groot de kennis van het terrein bij den moorde naar geweest moet zijn, die alle hinderpalen, als slooten en hekken, gekend heeft, om zonder moeite en zonder opzien te baren zijn slachtoffer naar eene plek te kunnen voeren, waarvan de eenzaam heid hem bekend moest zijn. Gerustelijk kan dan ook aangenomen worden dat het terrein vooraf met zorg gekozen is en de onbekende, voor zijne gruweldaad te plegen, dezen weg waarschijnlijk herhaaldelijk heeft gevolgd, zoodat de enkele daar wonende boeren maar eens goed hun geheugen moeten raadplegen om zich de wandelaars te her inneren, die, opvallend genoeg, tochtjes maken op een terrein waar geen Hagenaar ooit komt, naar het duin over weiden, die door hekken en slooten afgepaald zijn en elke gedachte aan eene wandeling voor pleizier uitsluiten. Deze moeielijkheden - die de onderstelling uit sluiten dat de arme jongen onderweg vermoord en naar het duin gedragen kan zijn, - bewijzen bovendien dat de moordenaar zijn gang naar het duin bij dag heeft volbracht; want in het donker mag het bijna onmogelijk heeten de enkele brug te bereiken die over de lange sloot ligt welke het terrein splitst, en de hekken over te springen, die de weiden afpalen. Deze onderstelling wint te meer veld, als het waar is dat het lijk gevonden is met de pet over de oogen getrokken. Hieruit blijkt dan toch dat de laaghartige niet slechts bij dag de door hem zoo goed gekozen plek bereikt heeft, maar den moord ook bij daglicht gepleegd heeft, en het gelaat waarschijnlijk bedekt heeft omdat de starende oogen hem hinderden. Tevens mag hieruit afgeleid worden, dat h$ na den moord niet terstond is weggegaan, maar op de plek zelf het vallen van den donker heeft afge wacht om terug te keeren. Waarschijnlijker is het evenwel dat hij, na zijn degenstok in een der ontelbare konijnenholen van het duin verborgen te hebben, den weg naar zee over de duinen ge volgd is, en op het strand een weg gekozen heeft, waar de opkomende zee de voetstappen gemak kelijk uitwischt. Vanwege de justitie is de volgende bekend making heden op verschillende plaatsen aangeplakt: „Volgens verkregen inlichtingen heeft zich verleden week vóór of op 23 dezer een burgermeisje ver voegd aan de school van den heer H. D. Ubbens in de Trompstraat N°. 324, om te vragen of aldaar was de jongeheer Bogaardt. De opsporing van dat meisje wordt door de politie verzocht." De heer Bogaardt, heeft de premie tot ontdek king van den moordenaar van zijn zoon verhoogd tot tienduizend gulden. Eersta Huwelijksafkondiging van 26 September. L. Van Es wedr. 60 j. en S. M. Van Eooyen jd. 48 j. H. L. Catin jm. 30 j. en H. C. Bernard jd. 29 j. J. J. Uldrik jm. 24 j. en F. C. Cnyle jd. 22 j. J. Van Sons- beek jm. 29 j. en G. Van der Kaay jd. 24 j. A. Entgers

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2