Woensdag 2© September. i\°. 6324. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8TADS-BERICHTEN. Behalve de gisteren vermelde punten, zal in de gemeenteraadszitting van Donderdag a. s. ook behandeld worden een verzoek van C. J. Van Kas om een stoep te leggen voor het perceel aan den Vliet N°. 27. Aan het hotel „Levedag" alhier is afgestapt de heer C. Hippeau, professeur de Paculté Hono raire, Inspecteur Général, van Parijs, wien door het Pransche gouvernement is opgedragen het bestu- deeren van het openbaar onderwijs hier te lande. Tot gemeentegeneesheer te Sloterdijk is be noemd de heer S. Pierman Kruijt, arts te Leiden. De minister van oorlog heeft o. a. benoemd tot adjudant bij het corps den lsten luit. R. G. Moerbeek van het 4de reg. infanterie; tot instruc teur bij het corps den ritmeester jhr. M. Van Reigersberg Versluys van het éde reg. huzaren. - Verder zijn door den inspecteur der inf. overge plaatst bij het 7de reg. de kapt. L. Tissot Van Patot van het 4de, en bij het algemeen depot van discipline de 1ste luit. J. P. Prince, mede van het éde reg. infanterie. Door den inspecteur der artil lerie is overgeplaatst bij het 2de reg. veld-artille- rie de 1ste luit. H. L. Van Oordt van de 5de afdeeling vesting-artillerie. In de staatsbegrooting, afd. hooger onder wijs, wordt gezegd dat evenals voor 1880 en om de destijds medegedeelde reden de aanvrage van fondsen ten behoeve der rijks-universiteiten voor 1881, matig kan wezen. Wat het personeel betreft zijn, behalve de verhoogingen van jaarwedde, waarop enkele hoogleeraren naar de vastgestelde beginselen recht hebben, gelden uitgetrokken ter bezoldiging, te Leiden, van een conservator bij 's rijks pharmaceutisch laboratorium. Enkele hulp middelen voor het onderwijs vorderen eenige ver- hooging. Voor de gebouwen is te Leiden 75,900 gebracht, waarvan 30,000 voor gewoon onder houd, herstellingen en vernieuwingen, en 22,600 voor meubilair. De sterkte van het leger zal tot verdediging bij een aanval op ons land volgens het oordeel van den minister van oorlog ruim 61,000 man moeten bedragen. Voor de instandhouding van die troepenmacht zou eene jaarlijksche aanvulling van 12,000 man der militie gevorderd worden, zoo dat het jaarlijksch contingent der nationale militie - met inbegrip van 600 man voor de zeemacht - op 12,600 man zou moeten worden gebracht. Door doelmatige indeeling, volledige uitrusting, flinke geoefendheid en gunstige dislocatie moet het leger voorts in staat zijn, om binnen enkele etmalen na het daartoe gegeven bevel, op zijne grootst mogelijke sterkte gereed te staan tot het afwachten, verkennen en terugslaan van den aanvaller. Nadat het leger den vijand in zijn opmarsch naar het centrum des lands zal hebben gestuit, en hem genoodzaakt zal hebben tijdroovende aan vallen op onze verdedigingsliniën te ondernemen, zullen talrijke en goed georganiseerde en geoefende corpsen schutterij, tot het voortzetten der verde diging achtereenvolgens beschikbaar moeten komen. Immers, met het oog op het onzerzijds te berei ken doel, kan die taak op den duur niet uit sluitend aan het leger opgedragen blijven. Om den oorlog vol te houden, en zoo mogelijk tot een goed einde te brengen, moet de verdediging onzerzijds voortdurend met onverflauwde energie en volharding, krachtig en hardnekkig worden voortgezet. Daartoe moeten wij steeds versche krachten in ruime sterkte kunnen aanvoeren, die de in werking zijnde troepen ondersteunen, aflos sen en aanvullen. Om dit plan ten uitvoer te kunnen brengen, is het noodig dat door de be volking met geestdrift aan den oorlog worde deel genomen. De regeering houdt zich overtuigd dat daartoe een beroep op de vaderlandsliefde der natie niet vruchteloos zal zijn, eu zij rekent er op dat elk Nederlander bereid zal worden ge vonden, voor het behoud onzer onafhankelijkheid zijn plicht te doen. In die overtuiging zal zij dau ook niet aarzelen stappen te doen tot voorberei ding van de verdediging in bovenomschreven zin, en te zijner tijd de goedkeuring der Vertegen woordiging te vragen voor eene regeling der schutterijen, die daarvoor den grondslag zal kunnen leggen. Door die regeling, waarbij het streven zal zijn het gehalte der schutterijen ernstig te ver beteren, wenscht de regeering namelijk deze krijgs macht tot eene inderdaad nationale reserve van het leger te maken. De raming van de verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting is als volgt: 1ste Hoofdstuk Huis des Konings 750,000; II. Hooge Collegiën en Kabinet des Konings 618,618; III. Buiten- landsche Zaken 694.599; IV. Justitie ƒ4,599,424; V. Binnenlandsche Zaken 10,521,805; VI. Marine f 12,124,840.831/,VII. A. Nationale Schuld 28,767,821.78; VII. B. Pinanciëu 18.689,420.04; VIII. Oorlog 21,935,000; IX. Waterstaat, Handel en Nijv. ƒ26,289,861.311/,; X. Koloniën 1,321,252; XI. Onvoorz. Uitgaven f 50,000. - Totaal 126,362,641.47. Voor de vrouwelijke handwerken waren gis teren 15 candidaten; 1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 10 toegelaten, tw.mej. A. C. Arbouw, voor nut ea smaak; M. W. Grasstek, voor nut; M. W. 'H. Leembroek, voor nut en smaak; H. De Munnik, voor smaak; C. C. Niemeyer voor nut; Th. C. E. Olivier, voor nut en smaak; W. Romburgb, voor nut en smaak; A. C. Schretlen, voer nut; A. C. Van Steenis, voor nut en smaak, allen uit Leiden, en M. E. Mooy, voor rut, uit Rotterdam. Iu de afgeloopen week zyn te Katwijk slechts 3 sehuiten van de visschsrij aangekomen, te zameu met 245 kantjes pekel- en 112,000 stuks steur- hariBg. Aan den afslag werd besteed voor volle steurharing 21.87 a 16 per 1000, voor de pekelharing 12.50 a 11 per ton. De vangst is niet meer zoo ruim. Men meldt uit Rijnsatervroude: De agur- kenteelt heeft in deze gemeente geen reden tot klagen gegeven. Ten einde op tijd te .kunnen pluk ken, schoten wel eens handen tekort. De prijzen waren bij een zoo groote opbrengst z.°.er hoog. Voor fijn goed werd 12 per hectoliter besteed wat wel opmerkelijk mag worden genoemfl, als zijnde in dit artikel bijna geen concurrentie. De hooge prijzen worden toegeschreven aan het slechte gewas in de laatste twee jaren, waardoor de voor- raad van ingemaakte agurken was uitverkocht. Alleen in deze gemeente wordt geschat dat voor bijna 10,000 in dit jaar van dit gewas is ver kocht. - De erwtenteelt is ook vrijgoed geslaagd, doch de prijzen waren laag. - De boonen leden veel door het zoogenaamde stof; dan zien de bla den er uit alsof zij overdekt zijn met ijzerroest. Dit is zeer ongelijk opgemerkt, zoodat men nog niet weet wat het is en wat daarvan de oorzaak is. Het zeebad te Scheveningen zal Zaterdag 9 Oct. a. s. gesloten worden. Het bestuur der te Paramaribo op te richten centrale fabriek is, naar de „Surinaamsche Crt." verneemt, samengesteld uit de heeren A. D'Angre- mond, F. W. Westerouen Van Meeteren, C. D. Brakke en A. E. J. W. Juta. Door den heer A. Kaptijn te Woerden c. s. is aanvraag gedaan om concessie tot het leggen van een tramway op Overflakkee en Goede reede. Het voornemen bestaat zoo mogelijk alle gemeenten van het eiland in het net op te nemen, met Middelharnis als punt van uitgang. Te Groningen zal een cellulaire gevangenis gebouwd worden van 200 cellen voor zeven ton. Het stoomschip „Madura" is Zaterdag van Batavia naar Amsterdam vertrokken; de „Hampton" arriveerde van Batavia via Marseille gisteren te Hellevoetsluisde „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels gearriveerd en denzelfden dag weder vertrokken. De luit. ter zee 2de kl. B. Brutel De la>. Rivière, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gremengd Nieuw* Bij het wegvoeren van een der zwaarste stoomwerktuigen van het tentoonstellings terrein is vau het gevaarte, terwijl het door vier paarden voortgetrokken, hedeumiddag te één uur, in vollen draf de Nieuwsteegsbrug opreed, een der achterste wielen afgeloopen, met het gevolg dat het op de helling der brug moest blijven staan. Aan de vuring der machine scheen door den schok waarmede zij tegen de straatsteenen aan kwam, een klein defect gekomen te zijn. Na ver loop van een uur was de schade hersteld en kon men den weg vervolgen. Hedennacht is de bouwmanswoning bewoond door L. Brak aan den Papenweg te Wassenaar, met al het aanwezige hooi, totaal ver brand. De bewoners werden wakker door het vallen der dakpannen, zoodat eij ia allerijl het huis hebben moeten verlaten. Bijna "üets ia-gered kunnen worden. Onder de gemeente Nieuwvc xsiaö*r heeft een hevige brand gewoed, waardoor t <3n,ger heel landbouwersbedrijf met den reeds verzame f oogst werd vernield. Vier jonge paarden, neg, kalveren en een varken zijn in de vlammen om gekomen, twee melkkoeien bekwamen bovendien hevige brandwonden. De schade wordt geschat op 20,000. Alles was tegen brandschade verze kerd, de oorzaak is onbekend. De boerderij van den heer Wool te Wormer is tot op den grond toe afgebrand Zij was voor brandschade verzekerd. De brand is ont staan door broeien van het hooi. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een jongmensch, bediende in eeu theehandel, die op een yalschelijk opgegeven naanj LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke ISommers0-05. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Van 1—6 regels'. 1.06. Iedere regel- meer0.17 J. GrootereiletUremaar plaatsruimte.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van M. P. OUDSHOORN, alhier, houdende verzoek tot plaatsing van eene stoommachine en het maken van bakovens, in het perceel aan de Hoogewoerd N°. 4; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Diosdag den 12den October a. 8., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 September 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SS September.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1