K A0. 4880. <r« tó» Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ^frw aJ7 kd/y LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Iedere regel neer D»1TJ» Groolereidetters .naar plaatsruimte. SJSIÖEBü, 25 September. Aan het examen alhier van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, is heden door 6 candidaten deelgenomen, waarvan er 4 werden afgewezen en toegelaten de heeren Ch. Neujean, van Echt, en J. G. Ressing, van Dinxperloo. Aan het toelatingsexamen voor de acade mische lessen te Amsterdam namen deel 28 adspi- ranten, waarvan 15 werden toegelaten en 18 afgewezen. Kindermoord te 's-Gravenhage. „Donderdag-namiddag 8 uren is uit 's-Gravenhage weggevoerd met rijtuig Marius Bogaardt, oud 13 jaar, klein, mager, levendige, donkere oogen, donker blond haar, hangende over voorhoofd, gekleed donker grijs buisje en broek, kaplaarzen, zwartlaken pet, door een onbekend heer, gekleed donkerbruine jas en broek, zwart laag hoedje, bruinen stok, circa 25 jaar oud, lengte middelmatig, bleek, tenger, donker uiterlijk. „Zijn vader looft twee duizend gulden uit voor de terugbezorging." Deze mededeeling in het politie-orgaan staat in verband met een ontzettende misdaad, zooals er misschien in geheel Nederland nog nooit is voor gevallen. Bij den heer Bouscholte, onderwijzer aan de Koninginnegracht, vervoegde zich Donderdag-mid dag tegen drie uren een heer, die verlof vroeg of het zoontje van den heer Bogaardt, wonende aan het Plein 1813, met hem mee mocht gaan. Daar het verzoek namens den heer B. werd gedaan en de •nderwijzer niets kwaads vermoedde, werd dat ver zoek gaarne toegestaan en giag de knaap, waar schijnlijk in de meening dat hem een verrassing was bereid, vroolijk huppelend de school uit. In de nabijheid van de school stond een vigilante, waarin de jongeheer met den onbekende stapte. Het rijtuig reed weg en op de school werd er, zooals vanzelf spreekt, om het geheele voorval niet meer gedacht. Intusschen kwam de jongeheer B. op het uur, dat hij gewoonlijk te huis kwam, niet terug. Het gebeurde echter wel eens meer dat hij iets langer wegbleef, zoodat de ouders zich eerst nog niet zeer ongerust maakten. De knaap was trouwens ook reeds dertien jaar en, schoon klein van ge stalte, Hink ontwikkeld. Toen echter van school het bericht kwam dat de jongeheer reeds om drie uren met een rijtuig was afgehaald, moest men natuurlijk wel aan misdaad denken. De politie werd dan ook gewaarschuwd en terstond al het mogelijke gedaan om het spoor te ontdek ken. Niet alleen werd naar wijd en zijd getele- grapheerd, "maar in de residentie zelf werd terstond op groote schaal een onderzoek georganiseerd. Het bleek nu dat de vigilante, waarmede de knaap van school was afgehaald, door een onbekend, net gekleed heer bij het station van de Rijuspoor was genomen. Van daar was men gereden naar de school aan de Koninginnegracht, waar de koetsier ver zocht werd een oogenblik te wachten. Toen de onbekende met den jongen in het rijtuig had plaats genomen, werd den koetsier ver zocht in de richting van de Laan van Meerder- voort te rijden. Aan het einde der Laan gekomen, stapte de onbekende met den kleinen Marius uit en betaalde de vracht, aan den koetsier zeggende dat hij nu verder zijn diensten niet noodig had. Deze - een knecht van den rijtuigverhuurder Looijenstein - reed daarop terng zonder iets kwaads te vermoeden. Het knaapje had volstrekt geen blijk van angst gegeven en was opgeruimd met den onbekende verder gewandeld. Verschillende personen hebben dan' ook nog later in den mid dag wel een heer met een jongetje in de richting van Zorgvliet zien wandelen, maar bij geen van allen is natuurlijk het denkbeeld opgekomen, dat aan kinderdiefstal of iets dergelijks viel te denken. Men kan zich den grooten angst der ouders voorstellen. En die angst vermeerderde nog niet weinig, toen in den loop van den avond bij den heer Bogaardt een brief werd bezorgd, waarin met zoovele woorden werd medegedeeld dat het kind zou worden vermoord, indien niet ergens in de duinen f 75,000 werd gedeponeerd. Ook werd in dien brief gezegd dat de knaap onmiddellijk ge dood zou worden, indien de vader de politie er bij inhaalde - wat echter, zooals vanzelf spreekt, op dat oogenblik reeds lang geschied was. Den geheelen nacht werden de nasporingen voortgezet en toen men niets ontdekte, heden morgen herhaald. Ook tal van burgers begaven zich met de politie in de duinen om zoo mogelijk eenig nader spoor te ontdekken. Helaas! tegen twaalf uren kreeg men de zekerheid, dat alles ver- geefsch zou zijn, want dat, al gelakte het ook den onmenschelijken oplichter in handen te krijgen, de ongelukkige ouders hun kind niet meer levend zonden mogen zien. Immers - bij het voortgezet onderzoek vond men in de duinen in de nabijheid van den weg, die om Zorgvliet loopt, het lijk van het kind. Het monster had zijn prooi verwurgd. De handen en de voeten waren gebonden, het lijk lag op den rug, rustende op de schooltasch, die op den rag gedragen was; de pet was over het gelaat getrokken. Verpletterende tijding voor de arme ouders, die zich nog altijd vleiden met eenig goed bericht en nu op eens de vreeselijke waarheid moesten ver nemen. Hun wanhoop is verklaarbaar; van troost kan in zulke oogenblikken geen sprake zijn. Ondertnsschen spreekt het wel vanzelf dat bij de politie - al is ook het leven van het kind niet meer te redden - toch nog al het mogelijke wordt beproefd om den misdadiger op het spoor te komen. Tot nu toe zijn echter alle pogingen nutteloos geweest. Die eenige inlichting kan geven, zal dat zeker niet verzuimen. Natuurlijk verdiept men zich in allerlei gissingen naar het ware motief van de snoode daad. Men kan bijna niet aannemen dat iemand zelfs een oogenblik heeft kunnen gelooven aan de mogelijk heid om tegen teijiggave van het kind de 75,000 te ontvangen zonder in de handen van het gerecht te komen. En toch schijnt hier wel degelijk aan chantage gedacht te moeten worden. Het is zoo goed als zeker dat het kind niet terstond is vermoord geworden, maar men eerst de handen en voeten heeft gebonden, wachtende op de dingen, die komen zouden. Waarschijnlijk is het dat men het laat in den avond of 's nachts, uit vrees voor ontdekking, onverwachts heeft gewurgd. Wel is waar is dat slechts een gissiug, maar een gissing, die waarschijnlijk wordt, als men weet dat on geveer op dezelfde plek, waar het lijk is gevon den, ook laat in den avond de politie moet ge passeerd zijn. Misschien heeft de snoodaard bij het hooren van naderende stappen geheel on verwachts de hand aan zijn slachtoffer geslagen, want van een worsteling schijnt in het geheel geen sprake geweest te zijn. Men vond naast het lijk nog de voetstappen van het kind, doch deze getuigden niet van een worsteling van het slacht offer. Maar wat doet het er ook eigenlijk toe, of men al weet op welke wijze de misdaad is vol voerd. Het vreeselijk feit is niet ongedaan te maken, maar in het belang ook der maatschap pelijke orde hopen wij spoedig te kunnen be richten dat de misdadiger zijne gerechte straf niet zal ontgaan. Betreffende dezen kindermoord verneemt men uit goede bron nader dat het lijk gevonden is in de onmiddellijke Babijheid van „Houtrust", niet alleen gewurgd, maar ook met acht messte ken doorboord, die ieder op zichzelf voldoende waren om den dood te veroorzaken. Uit den mond van den voerman Looijenstein verneemt 't Vad. nog dat bij het uitstijgen uit de vigilante de moordenaar zijn voorgenomen slacht offer opmerkzaam maakte op het hijgen van het paard met de woorden: „Kijk het paard eens jagen en zweeten; of we ook flink gereden heb ben"; zonder het tarief te raadplegen, betaalde de moordenaar f 2 voor vracht en sloeg met het kind den weg naar het dnin in. Het signalement van den misdadiger, die den verfoeilijken moord heeft gepleegd, wordt door de politie als volgt opgegeven Ouderdom naar gissing 25 jaar, lengte middel matig, haar donker, neus, mond en lippen gewoon, baard weggeschoren, aangezicht mager, kleur bleek, postuur tenger, bijzondere teekenen, knap uiterlijk. De man was gekleed als heer, sprak Hollandsch; hij droeg een donkerbruine jas en broek, jas met taille, een zwart laag hoedje ea had een bruinen stok bij zich. Het toeval wil, dat gisteren een diefstal met braak op het erf van een tuinier op de Laan van Meerdervoort ontdekt is, waarbij o. a. een paar hooge laarzen en een blauwe boezeroen ontvreemd zijn. Wegens de overeenkomst met het signalement is heden door de politie te Rotterdam een inge zetene aldaar gearresteerd. Zijn onschuld aan de misdaad is echter overtuigend gebleken, zoodat hij dan ook weder is ontslagen. De politie heeft gisteren op den Loosduinschen weg een man in hechtenis genomen, en schijnt aan medeplichtigen te gelooven. Zeker schijnt te zijn, dat Vrijdag-nacht aan Eik en Duinen twee rijtuigen hebben gestaan en mes tot dusver niet weet, waartoe die daar noodig waren. De heer Bogaardt is een zeer beminnelijk en aangenaam mensch, vroeger chef van een der Engelsche huizen te Batavia, met een Indische dame gehuwd en zeer gefortuneerd. De zoo wreed aardig omgebrachte knaap was zijn eenige zoon. (Zie vervolg in het Eerste Blad). Programma's van muziekuitvoeringen. Musis Sacrum, t— Zondag 26 September, te twee uren, door de Stafmaziek van bet 4de Regiment Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzina. late afd.: N°. 1. Wilhelmina-marsch, Conwen- hoïen2. Ouverture „Rosamunde", Beethoven; 3. Sweetheart's „Suite de Valaee", arr. Grentzius; 4. Fantaisie „Bouchard d'Aveanea", Morg. N°. 5. Ouverture „La Renaissance", Nlhonl; 0. „Graas ans der Feme", Verhuist; 7. Fantaisie snr l'opdra „le Trouvère", Verdi; 8. Grand galop militaire, arr. Grentzius. Leiden, 25 September. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 9 hectoliter f 10.a f 10.50. Zomertarwe 9 hectol. f 9.a 9.50. Winterrogge 11 hectol. f 8.50 a f 9.Zomerrogge 11 hectol. f 7.50 a f8.Zomer- gerst 10 hectol. 5.50 a f 6.Chevalier-gerat 10 hectol. f 7.25 a f 7.75. Zware Haver 10 hectol. f 5.a f 5.60. Lichte Haver 10 hectol. f 4.25 a f 4.50. Dnivenboonen 3 hectoL f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 5 hectoL f 8. 8.50. Lango Zwarte Turf 14,000 dubb. hectol. 0.21 a f 0.24.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1