Zaterdag 25 September. JY°. 6321. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzonderlng van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tweede Blad. LEIBSCÏÏ BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post...1.40. Afzonderlijke Nommer9.0.05. iV»n 1—6 regels5. $05. Icdöf© r6gclts'in66P/ï^rr.g«-irnr» '0. 17* Grootereêletters ;naw plaatsrtiimte. LEIDEN, 24 {September. Heden is aan de hoogeschool alhier de heerA. G. Melzlar, geb. te Wolvega, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met acad. proefschrift, get.: „Over radicaal-operatie van breuken." Voor het teekenen waren gisteren 5 candi dates die allen werden toegelatenJ. Kate, uit Zwammerdam; A. Van Raalte, uit Delft; H. Schnitzler, uit Wassenaar; Cb. J. Van Vliet, B. M. Wepster, beiden uit Leiden. Voor de Engelsche taal 6 candidaten2 afgewezen, 4 toegelaten mej. C. M. Dee, Th. C. E. Olivier, J. B. Weyers, allen uit Leiden; C. J. Van Nes, uit Noord wijk. Voor de akte als hoofdonderwijzer, 15 candidaten; 13 afgewezen, 2 toegelaten: P. Klok, uit Krimpen a/d. Lek; Th. E. Warffemius, uit Delft. Tot pastoor te Noordwijk is door den bis schop van Haarlem benoemd de heer J. J. Van der Horst, in de plaats van den heer E. E. Meyer, eervol ontslagenen te Hoogmade de heer E. J. Tieleman, in plaats van wijlen past. B. J. Van Aarsen. De heer M. Zonneville, hoofdonderwijzer te Bodegraven, staat bovenaan op de voordracht voor een zelfde betrekking aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Oostburg. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam zijn met 23 tegen 2 stemmen aangenomen de voorstellen tot reorga nisatie der vormscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen. Behalve enkele wijzigingen van onder geschikt belang is de verordening overeenkomstig de voorstellen vastgesteld. Met groote meerderheid handhaafde de Raad de verplichting voor kweekelin- gen aan openbare scholen om vormscholen te bezoe ken. In deze zitting is nog ingekomen en aange nomen een voorstel om de werkende leden van het Genootschap voor Koepokinenting een gratificatie toe te kennen wegens buitengewone werkzaam heden in den afgeloopen zomer. Het tijdelijke rijks telegraafkantoor te Zand- voort wordt, wegens afloop van het badseisoen, op 30 dezer, bij het eindigen van den dienst, gesloten. Door den minister van waterstaat is aan het gemeentebestuur van Nijmegen, tot wederop- zeggens toe, vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik van een electrische telephoonver- binding, uitsluitend ten behoeve van den gemeente dienst aldaar. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het O.-I. leger C. M. Slangen en medegeleide van den lsten luitenant van hetzelfde wapen J. A. Kalsoven, zal den 2den October van Harderwijk een detachement suppletie-troepen vertrekken, sterk 50 man, benevens 4 onderofficieren, bestemd om aan boord van het stoomschip „Utrecht" de reis naar Java te aanvaarden. Bij resolutie van den minister van financiën is tegemoet gekomen aan den wensch van vele ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, om vrouwelijke bedienden als ge- agreëerden op hunne kantoren toe te laten. De provinciale inspecteurs dier middelen zijn gemach tigd, om, voorloopig bijwijze van proef, de vrou welijke leden van het huisgezin der ontvangers van kantoren der zesde en lagere klassen te agre- eeren, mits zij blijken geven van bekwaamheid en geschiktheid en minstens achttien jaar oud zijn. Z. M. heeft aan jhr. dr. D. H. Waubert De Puiseau, met ingang van 1 November a. s., op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Leeuwarden; aan E. L. A. De Jagher, gewezen geëmployeerde van de algemeene commissie van liquidatie der zaken betreflende de voormalige wees- en momboirkamers, een pen sioen verleend ten laste van den Staat, groot f 900 'sjaars. Gemengd Nieuwa. De Scheveningsche tolquaestie be gint bijna reeds eene „cause célèbre" te worden en al wat er over geschreven is vormt reeds een aardig boekdeeltje, dat thans door den heer J. A. De Bergh, schrijver der „Haagsche Penkras- sen", die den eersten stoot tot de beweging tegen die tollen binnen de gemeente 's-Graven- hage gegeven heeft, samengesteld is en gratis wordt verspreid. Vele van de redenen die van sommige zij den tegen de opheffing dier tollen zijn aangevoerd, worden door den heer De Bergh op verschillende gronden weerlegd. Terwijl eenige Scheveningsche haring- visschers dezer dagen aan het visschen waren, kwam een boot van Engeland aanvaren, die een telegraafkabel moest leggen. De visschers gaven door teekenen te kennen dat zij aan het visschen waren en er 60 netten in zee lagenzij verzochten den kapitein der boot te stoppen of den kabel hooger op te leggen. Deze stoorde zich hieraan niet, en streek don kabel op de netten der vis schers, met 't gevolg dat 6 netten beschadigd werden en ruim 20 netten verloren gingen. Nadat dit feit te Scheveningen bekend was geworden, heeft de reeder, wien het ongeval trof, proces-verbaal laten opmaken, De zaak zal, naar het Haagsche Dagblad verneemt, vervolgd worden. Gisteren is voor het hoog militair gerechtshof te Utrecht de veelbesproken zaak van de 12 machinisten behandeld. Een talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. Mr. Haas, uit Am sterdam, trad als verdediger op. Na eene pleitrede van ruim 3 uur heeft hij tot vrijspraak geconcludeerd. Met het oog op de kostenzaldegenie te Utrecht geen proeven doen met „La Comète" als ballon-captif. Uit nadere berichten blij kt dat de aardstorting te Naini Tal verscheidene huizen be dolven, en het leven gekost heeft aan tusschen de dertig en veertig Engelsche ambtenaren, offi cieren, soldaten en vrouwen. Van het veronge lukken van inlanders werd tot dusver geen mel ding gemaakt. Naini Tal is een der berg-stations aan den voet der zuidelijke Himalayas. Het wordt in den zomer druk bezocht door invaliden, die er zich heenbegeven tot herstel van hunne ge zondheid. Aardstortingen in de bergen hebben meestal plaats wanneer er na lange droogte een zware regen gevallen is. Zelden echter komen zij zóó aan als deze. Op kleine schaal herinnert de ramp te Naini Tal het ontzettende onheil op 2 September 1806, toen eensklaps de halve Ross- berg bij Goldau naar beneden tuimelde, waardoor drie dorpen bedolven, het Löwerz-meer gedeeltelijk gedempt en een duizend menschen gedood werden. Te Coney-Island, het bekende Ameri- kaansche zeebad, verscheen zonder voorafgaande aankondiging een impresario met eene reu- zenkoe, waarvoor een tempel werd gebouwd. Zelfs de Amerikanen zagen met verbazing een aantal slanke gratiën in Zwitsersch kostuum als prieste ressen in dien tempel verschijnen. Spoedig echter werd hunne nieuwsgierigheid bevredigdde mon sterkoe verborg in haar omvangrijk lichaam een aangenamen drank, bestaande uit melk en bran dewijn, afgekoeld door ijs, die de Zwitsersche gratiën glas voor glas afmolken. Het publiek slikte de aardigheid en de impresario zal wel gauw rijk zijn. Verleden week had te Middelfart, in Denemarken, een vreeselijk ongeluk plaats. Vier waggons van den sneltrein, die van Eriedericia kwam, liepen over de spoorwegbrug, terwijl deze niet gesloten was, en stortten in het water. Een der waggons bleef aan het vaste gedeelte der brug hangen, de drie andere kwamen echter in den vloed terecht. Gelukkig waren twee wagens ledig, maar in den derden, een goederenwagen, bevond zich een man met 11 remontepaarden, welke met hem verdronken zijn. Een rijk grondbezitter te St.-Denis die ontzettend veel last had van dieven, die zijn boomgaard kwamen plunderen, verzon een prachtig huismiddeltje om de schelmen een duchtige les te geven. Op een goeden avond spande hij in alle richtingen door zijn tuin ijzerdraden, die alle ver bonden waren met een schel op zijne slaapkamer. Toen deze voorbereidende maatregelen genomen waren, legde hij zich gekleed te bed, een geladen geweer naast zich, en wachtte met spanning de dingen af die daar komen zouden. Nu wilde het geval dat de dochter van ge noemden grondbezitter zeer tegen diens zin een liefdesbetrekking had aangeknoopt met een jong- mensch van goeden huize maar met zeer weinig vermogen en dat de jongelieden, die gewoon waren elkander '3 avonds in den tuin te zien om plannen voor de teekomst te beramen, ook juist voor dien avond een afspraak gemaakt hadden. Het gevolg laat zich licht raden. De minnaar die op het afgesproken uur met verliefden ijver zijne dul cinea door den tuin te gemoet snelde, geraakte al zeer spoedig met zijne voeten in het netwerk verward, waarop de vader, door den schel gewaar schuwd, zijn geweer greep en het raam openwierp. Twee schoten vielen achtereenvolgens en de jeug dige indringer zakte met een smartelijken kreet ineen. Op hetzelfde oogenblik ijlde een witte gestalte luid gillende op den gevallene toe, dien zij in hare armen sloot. Toen de oude heer daarop zelf in den tuin kwam, herkende hij tot zijne verbazing zijne eigene dochter die op liefderijke wijze de noodige zorg aan den gewaanden appel- dief bewees. Gelukkig was de schrik grooter dan de wonde, daar de eigenaar van den tuin, die in den grond een goed hart bezat, zijn vuurwapen slechts met zeer lichten hagel geladen had. Men zegt zelfs dat het tooneel hem zoo verteederde en hij zoo blijde was over den gelukkigen afloop, dat hij zijne toestemming tot de vereeniging van het jeugdige paar niet langer zal weigeren. Een dame, die, met haar vierjarig zoontje aan de hand, den faubourg St.-Antoine te Parijs overstak, werd door een aankomend rijtuig genoodzaakt uit te wijken op de rails van den tramweg. Ongelukkig kwam op hetzelfde oogen blik een tramwagen van de tegenovergestelde zijde aanrijden, met het ongelukkig gevolg dat moeder en kind door het traliewerk dat de wielen beschnt, aangegrepen werden. De moeder kwam spoedig zonder letsel vrijniet alzoo de arme kleine, die over eene lengte van omstreeks 25 meter werd medegesleurd. Toen men het eindelijk opnam, was het hoofdje zoo afschuwelijk toegetakeld, dat de moeder op het gezicht er van bewusteloos in elkaar zakte. Onder het vervoer naar het ziekenhuis blies het kind reeds den laatsten adem uit.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1