zich ter rust te begeven, toen er zachtkens aan de dear van haar kamer werd geklopt. De weduwe haastte zich te openen, doch met een kreet van ontzetting stortte zij bewusteloos neder. Voor haar stond haar dood gewaande Marinette, bleek en vervallen en met een zuigeling op den arm. Slachtoffer van een trouweloozen minnaar, was zij door gebrek naar de ouderlijke woning terugge dreven, doch vernam daar dat haar vader over leden was uit droef heid over haar gewaanden dood en thans had zij door hare plotselinge verschijning ook hare moeder aan den rand des grafs gebracht want de te hulp geroepen geneesheer gaf slechts weinig hoop. Yerleden Vrijdag ging een man me zijne vrouw te Paretz, bij Spandau, des middag: uit werken en sloot de vier kinderen, waarvan het oudste een twaalfjarig meisje was, in het woon vertrek op. Des avonds terugkeerende, zagen de ouders tot hunne verbazing dat de kinderen ver dwenen waren, zonder dat men kon zien hoe zi uit de kamer hadden kunnen komen. Na lang zoeken en rondvragen, opende de man een groote kist, die in een hoek van het vertrek stond, en vond daarin de kinderen dood. Er viel natuurlijk niets anders te denken dan dat zij al spelende in de kist waren gekropen en het deksel toen op het slot was gevallen. Uit de Seaham-mijn zijn tot nog toe 91 lijken te voorschijn gebracht. In een herberg te Moolenbeek-Saint- Jean waren des avonds laat een aantal drinke broers bijeen, toen de vrouw van een hunner binnentrad en haar wederhelft, een werkman, zijn ongepast gedrag verweet. Deze, door den drank verhit, hief de hand tegen haar op, doch toen sommigen der aanwezigen partij trokken voor de arme vrouw, ontstond er een hevige twist, die weldra overging in een gevecht met messen, ge voerd op de volslagen donkere binnenplaats der herberg. Eensklaps weerklonk er een doordringende kreet geslaakt door zekeren Damey, een schoon broeder van den herbergier. Bij onderzoek bleek deze vier wonden te hebben bekomen, waarvan een in den onderbuik, waardoor de ingewanden naar buiten kwamen. Reeds den volgenden morgen was de ongelukkige overleden. Bij den herbergier Meyers in het Pruisische dorp Millen op de HoJlandsche grens is een kalf geboren met 2 koppen, dat zich wel varend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan heeft met drinken, begint de andere daarmede. Honder den nieuwsgierigen gaan dit wonderdier bezichtigen De prins van Wales is aangeklaagd wegens moord van een jong meisje en poging tot moord op haar broeder. De aanklager werd echter spoedig naar een krankzinnigengesticht gebracht. Een goederentrein van Brussel naar Arlon had zich nauwelijks in beweging gezet voorbij het station Boitsfort, toen hij achtervolgd werd door den zoogenaamden mailtrein, dien men te vroeg had laten vertrekken. Zoodra de machinist van laatstgenoemden sneltrein de roode lichten van den goederentrein voor zich zag, trachtte hij zooveel mogelijk te stoppen en te remmen. Den schok vermocht hij echter niet meer te vermijden, maar dank zij zijn beleid, kwamen de passagiers er met den schrik af. De weg werd echter zwaar beschadigd. Een echtpaar, een der schoonste hotels van de avenue d'Jéna te Parijs bewonende, vierde onlangs zijn gouden bruiloft. Evenals vijftig jaar te voren bij de trouwplechtigheid werd ook thans de gouden bruid vergezeld door haar moeder, een negentigjarige dame van nog bloeiende gezondheid, die het bal, waarmee de plechtigheid werd be sloten, opende met haar achtjarigen achterkleinzoon. De Ca li fornische bladen verhalen dat onlangs de eerste vrouwelijke advocaat te San- Erancisco voor eene jury gepleit heeft, en wel in een rechtsgeding wegens moord. Mevrouw Gordon, zoo heette zij, was in het zwart gekleed, zonder eenig ander sieraad dan eene roos op de borst. Herhaaldelijk barstte het publiek, in weerwil van het nadrukkelijk verbod des rechters, gedurende haar pleidooi in toejuichingen uit, en toen het „niet schuldig" werd uitgesproken, steeg de geestdrift ten top. Men verzekert dat Mevrouw Gordon door hare jeugd, hare schoonheid en hare welsprekend heid de gezworenen ten eenenmale betooverd had. De tallooze duels, waarvan Erankrijk in den laatsten tijd het tooneel was, schijnen op Duitschland ondanks zijn Gallische antipathieën besmettelijk te werken. Zoo viel dezer dagen graaf Goitz, officier van den generalen staf, in een tweegevecht met een zijner krijgsmakkers te Enlda. Een handelaar te Par ij s was, zoo b e- weerde men, in 1862 in het huwelijk getreden met een jonge dame, doch daar beiden niet goed met elkaar overweg konden, verliet de man na verloop van twee jaren de echtelijke woning, en kort daarop verdween ook de vrouw, zonder dat men ooit te weten kwam wat er van haar werd dat huwelijk was kinderloos gebleven. Na de dagen der Commune ging de handelaar een tweede hu welijk aan, want daar tijdens de Commune met het stadhuis al de registers van den burgerlijken stand verbrand waren, behoefde hij niet bevreesc te zijn van bigamie beschuldigd te worden. We. bevond zich nog een getuige van zijn eerste hu welijk te Parijs, doch deze was een goede vrienc en zijn associé. Acht jaren had onze handelaar gelukkig geleefd met vronw en kind, toen er oneenigheid ontstond tnsschen hem en zijn vriend die nu een aanklacht wegens bigamie tegen hem indiende. De beschuldigde werd echter vrijge sproken wegens gemis van bewijsstuk, want twee der andere getuigen, die de justitie had opge spoord, werden door hem gewraakt. Thans heeft de vrijgesprokene een aanklacht wegens laster in gediend tegen zijn gewezen vriend. BUITENLAND. Frankrijk. De opbrengst der indirecte belastingen en in komsten van Erankrijk overtrof voor de eerste helft van September de raming met 4,669,000 fr. Naar men verzekert, is de heer Barthélémy St.-Hilaire tot minister van buitenlandsche zaken en de heer Sadi Cornet tot minister van openbare werken benoemdde overige ministers zouden dan hunne portefeuilles behouden met den heer Jules Eerry als president-minister. De minister van marine is nog niet benoemd. Waarschijnlijk zou het Ka binet gisteravond definitief geconstitueerd worden. Groot-Brltannlë. Een telegram uit Kaapstad van gisteren meldt dat twee poststoombooten bevel ontvangen hebben naar East-London te vertrekken met 600 vrijwil ligers, die deel zullen nemen aan het onderdruk ken van den opstand der Basutos en der Tambusis. Deze laatste hebben met de Basutos gemeene zaak gemaakt tegen Engeland. Luidens een telegram uit Scutari hebben de notabelen te Dulcigno aan de vreemde consuls een protest doen toekomen, waarin zij verklaren zich nooit te willen losmaken van de Porte, onder wier bestuur zij eeuwenlang geweest zijn. Indien de Montenegrijnen trachten tegen hen op te rukken, dan zullen zij met kracht worden teruggedreven. Verscheidene consuls wezen het protest van de hand. - Twee Katholieken en Muzelmannen van de Albaneesche liga zijn naar Tusi gegaan om de bergbewoners aan te sporen tot het verdedigen van Dulcigno. - Te Scutari is Sulley-Manbey, adjudant van den Sultan, aangekomen ten gevolge van het ultimatum van admiraal Seymour. - Riza- pacha spoorde de Albaneesche liga aan om zich te onderwerpen en dreigde zoo noodig geweld te zullen gebruiken en versterking van Konstanti- nopel te zullen laten komen. De Katholieken zouden meer geneigd zijn om zich te onderwer pen. De Muzelmannen daarentegen weigeren. Telegrammen. WEENEN, 22 September. De Porte zegt in ïare jongste nota aan de mogendheden dat het be dongen grondgebied zonder rustverstoring had runnen worden afgestaan, doch dat zij zich, als de demonstratie werkelijk doorgaat, niet verant woordelijk kan stellen voor mogelijke beroeringen. CETTINJE, 22 September. Naar men ver neemt, legt Riza-pacha weinig energie aan den dag. De Montenegrijnen worden door de eene of andere mogendheid tot handelen gedreven. Heden rukken Montenegrijnsche troepen naar Dulcigno op. Heden-avond komen de admiraals te zamen bij Seymour. PARIJS, 22 September. Het ministerie is voor goed gevormd, zooals het reeds is opgegeven. Ad miraal Clouet heeft de portefeuille van marine ge kregen. De graaf de Choiseuil zal waarschijnlijk benoemd worden tot onder-secretaris van Staat bij buitenlandsche zaken. PARIJS, 28 September. De republikeinsche bladen hopen dat de naam Barthélemy St.-Hilaire en zijne gematigdheid voor Europa het onderpand van Frankrijks vredelievende bedoelingen zullen zijn. De „Republique Eran?aise" zegt: Het nieuwe kabinet zal slechts op de besluiten der kamer van afgevaardigden hebben te steunen, om den vrede in het buitenland en de toepassing van de wetten in het land zelf te verzekeren. De con servatieve en de intransigente bladen denken dat het kabinet-Eerry geen kalm bestaan zal hebben, doch zij zijn het eens dat de benoeming van Barthélémy St.-Hilaire als een waarborg van de vredespolitiek is aan te merken. Het „Journal officiel" bevat de decreten van den president houdende de benoeming van de ministers, zooals reeds is gemeld. PARIJS, 23 September. Gisteravond waren de ministers officieel vergaderd bij Jules Eerry. Bar thélémy St.-Hilaire en Clouet, te laat van het houden der bijeenkomst verwittigd, waren niet ver schenen. Nog geen besluit is genomen met ba trekking tot den secretaris van staat. LKIUKN, 83 September. Aan het examen alhier van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, is heden door 6 candidaten deelgenomen, waarvan werden toegelaten de heeren A. E. Sissingh van Hiaure, L. H. Bessinkpas van Winterswijk en J. W. Ederveen van Zwolle. De Landbouwtentoonstelling is heden door 3000 personen bezocht. Bij het heden gehouden examen voor akten voor het middelbaar onderwijs zijn toegelaten voor teekenen de heeren Van Vliet en Wepster uit Leiden, en Sehnitzler uit Wassenaar. Voor Engelsch mej. Dee, Olivier en Weyers uit Leiden, en Vaunes uit Noordwijk. Bij het ad missie examen aan de Utrechtsche hoogeschool zijn heden van de 14 adspiranten 11 opgekomen, waarvan slechts 2 werden toegelaten, één heer en ééne dame, mej. Van Tussenbroek. De Eerste Kamer heeft heden het ontwerp- adres in antwoord op de Troonrede zonder beraad slaging met algemeene stemmen aangenomen. Het adres zal den Koning worden aangeboden door een commissie bestaande uit de heeren Borsius, Coenen, Pijls, Schimmelpenninck Van der Oye, De Raadt en Merkes Van Gendt, met den voorzitter aan het hoofd. De Kamer is op reces gescheiden. In de zitting der Tweede Kamer, die door den heer De Bieberstein als oudste lid in jaren werd geopend, was o. a. ingekomen een koninklijk be sluit waarbij mr. W. H. Dullert tot voorzitter der Kamer wordt benoemd. De heer De Bieber stein richtte naar aanleiding daarvan tot den nieuwbenoemden voorzitter een rede, waarna de heer Dullert den voorzitterszetel innam en ook een rede hield. - De heden aan de Tweede Kamer aangebo den Indische begrooting bedraagt in oitvangsten en middelen ruim 144 millioen. Het tekort bedraagt een derde millioen tegen drie millioen over den loopenden dienst. Er is dus vooruitgang in de financiën. Het tekort kan echter stijgen met twee millioen voor maatregelen tegen de veeziekte, voor het nieuwe stelsel van dwangarbeid en de over brenging van de fabriek te Soerabaya naar het marine-etablissement aldaar. De meeste afdeelin- gen zijn verhoogd, maar oorlog verminderd met 3J/j millioen. De vermindering van de suikercul tuur en de lagere raming der koffiecultuur worden opgewogen door verhooging der inkomsten van de spoorwegexploitatie met ruim een half millioen. Tevens zijn ingekomen de vestingbegrooting en die voor de staatsspoorwegen voor 1881naar de afdeelingen verzonden. - Tot leden der com missie voor het ontwerpen van een adres in ant woord op de Troonrede werden benoemd de heeren Sandberg, Van Delden, Wijbenga, Van Wassenaer en Patijn. De commissie, belast met het afnemen der

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2