N°. 6320. Vrijdag 24 September. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.L10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nojomerss 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE#: Van 1—6 rc^ds 1«65« Iedere re$el meerTr»^'0» •7* Grootere fetters .naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 September. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. A. Crommelin Jr., geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap, met acad. proef schrift get.: „De verplichtingen van Nederland als neutrale mogendheid ten opzichte der Schelde," en ook tot doctor in de rechtswetenschap, met verdediging van Stellingen. Hedenmorgen werden de weezen van ver schillende inrichtingen in de gelegenheid gesteld een bezoek aan de Landbouwtentoonstelling te brengen. Heden bezochten een 125-tal kinderen der openbare school van Alphen en Aarlanderveen, onder begeleiding van hunne onderwijzers, deze gemeente. Nadat het museum van natuurlijke his torie bezichtigd was, trok men naar de landbouw tentoonstelling, waartoe hun door het bestuur welwillend vrije toegang was verschaft. De jeugd heeft dit genot te danken aan de mildheid van een ingezetene van Alphen, die een geldsom voor een kinderpret beschikbaar stelde, en aan het gemeentebestuur dier plaats, dat die som aan vulde, waardoor het uitstapje naar hier mogelijk werd. Behalve de gisteren vermelde bekroningen zijn o. a. aan de volgende inzenders op de land bouwtentoonstelling onderscheidingen toegekend: J. Alink te Voorschoten, 1ste prijs voor afgesneden bloemen, id., 1ste pr. voor verzameling afgesneden bloemenmej. Cato Speet te Leiderdorp, bestunrs- prijs voor 2 tafelbonquettenJ. D. Speet id., 3de pr. voor verzameling afgesneden bloemen. In den namiddag bracht de groothertog van Saksen-Weimar aan de tentoonstelling een bezoek. Door den voorzitter van het hoofdbestuur ont vangen, nam hij de verschillende voorwerpen met belangstelling in oogenschouw. Van de bekroonden op de tentoonstelling van pluimgedierte te VHage mogen tevens niet onver meld blijven J. W. B. 'Gunning, student alhier, met een zilv. med. voor zijne collectie opgezette inlandsche vogels; Blaauw en Th. Nieuwenhuizen Jr. te Lisse verzilv. br. med. voor id., en C. D. Meurs te Alphen aan den Rijn, zilv. med. voor roode kalkoenen, verzilv. br. med. voor een toom Padua-kuifhoenders, id. voor zwarte kalkoenen, br. med. voor een toom Bantam-citroenkleurige en bestuursprijs voor dito zilverlakensche kippen. De Leidsche Schouwburg-vereeniging keert een dividend van f 5 per aandeel uit. Men meldt ons dat Zaterdag 11. de rails, locomotieven, rijtuigen enz., ten behoeve van den stoomtram van Leiden naar Katwijk aan Zee, zijn besteld geworden. In diezelfde vergadering van commissarissen is met algemeene stemmen tot directeur der Maatschappij benoemd de heer P. Crans, lid der firma Crane Co. teVGravenhage. Onder de namen der inzenders, wier vee door de keuringscommissie waardig is geoordeeld op de internationale vee- en zuiveltentoonstelling te Londen de eer van onzen veestapel op te honden, komen voor die van de heeren C. Zirkzee te Koudekerk en T. Vergunst te Aarlanderveen. De eerste zond twee koeien, de tweede een 2'/a- jarigen stier in. Aan de te Hoofddorp in de Haarlemmer meer gehouden harddraverij met paard en kar namen twaalf paarden deel. De 1ste prijs (Rns- 8i8ch-zilveren servies) werd behaald door het paard van T. Kooy, bereider Kooy Jr., te Haarlemmer meer; de 2de prijs (rooktoestel van zilver en kristal) door het paard van A. De Wilde te Haar lemmermeer, berijder de eigenaar; de 3de prijs (schrijfcassette) door het paard van T. Kooy, be rijder Arie De Koning te Haarlemmermeer. Voor de harddraverij met paarden van zessen klaar wa ren 10 paarden ingeschreven. De lste prijs (ƒ150) viel ten deel aan „Marianne" van A. C. V an den Akker, berijder de eigenaar, van Hazerswoude; de 2de prijs 50) aan „Graaf Adolf' van G. Zevenhuizen, van Warmenhuizen, berijder A. C. Van den Akker. De geneeskundige Staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten voor het eerste gedeelte van het artsexamen den heer H. Van Wijk, candidaat-arts. Voor de wiskunde waren gisteren 4 candi dates 1 trok zich terug, 2 werden afgewezen en 1 toegelaten: A. Francke uit Zwammerdam; voor de Pransche taal waren 8 candidates waarvan 5 werden afgewezen en 3 toegelatenK. H. Corpo- raal, P. Jongejan, N. J. W. M. Nuyen, allen uit 's-Hage. De koningin is reeds in zooverre hersteld, dat zij eergisteren voor het eerst sedert hare be valling eenige oogenblikken in den tuin van het Paleis is geweest. De koning heeft zijn lijfarts dr. C. W. Vinkhuysen benoemd tot commandeur der Orde van den Gouden Leenw van Nassau. Professor J. L. Chanfleury Van IJsselsteyn, specialiteit in huidziekten, zal als gewoon hoog leeraar uit de medische faculteit der Amsterdamsche universiteit treden, doch als buitengewoon hoog leeraar werkzaam blijven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 24 tegen 8 stemmen een voorstel aangenomen van B. en Ws. om voor het Sarphati-monument in het aan te leggen nieuwe park aan den Amstel- dijk een oppervlakte grond af te staan, en de fundeeringskosten tot een maximum van f 3000 te betalen. Een voorstel van den heer Mendes om geen geld te geven maar alleen grond af te staan werd verworpen. Door den minister van koloniën is de heer W. H. Van der Haas gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z. M. heeft den gen.-majoor jhr. J. G A. Van Spengler, inspecteur der cavalerie, op zijne aanvrage, o,p pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 2700 's jaars; 2®. genoemden opper-officier Zr. Ms. dank betuigd voor de vele en goede diensten door hem aan Z. M. en aan het leger bewezen; - benoemd bij den staf van het wapen der cavalerie: tot insp. van bet wapen, Zr. Ms. adj. in buitengewonen dienst, den gen.-majoor jhr. W. I. A. Storm De Grave, van genoemden staf, thans bevelhebber in de 2de milit. afcL; gewijzigd het besluit van 30 Aug. jl., waarbij aan den mil. apoth. 2de kl. J. G. Moltzer, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, pensioen is toegekend, en dat pensioen werd vastgesteld op f 900, en thans bepaald dat het vorenbedoeld pensioen zal bedra gen 960 's jaars; bepaald dat, te rekenen van 1 November a. s„ als hoofden van al de milit. geneesk. inrichtingen in de na te noemen mili taire afdeelingen en op de standplaatsen daarbij aangeduid zallen werkzaam zijn: in de lste milit. afd., ter standplaats Amsterdam, de dirig. off. van gez. der lste kl. dr. J. Van Breda Kolff; in de 2de milit. afd., ter standplaats Utrecht, de dirig. off. van gez. lste kl. dr. J. Smith, en in de 3de mil. afd., ter standplaats Breda, de dirig. off. van gez. lste kl. R. Van Baaiten; benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot milit. apoth. lste kl., de milit. apoth. 2de kl. A. B. H. M. Gillemans, van gemeld per soneel; den lsten luit. J. W. F. H. Tissot Van Patot, van het instr.-bat., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; den telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf A. C. Van Heelsbergen, op ver zoek, eervol uit die betrekking ontslagen; met 1 Oct a. s., bevorderd tot off. van gez. lste kl. bij de zeemacht, Jen off. van gez. 2de kl. dr. J, D. De Boer; bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indie benoemd tot 2den luit., den cadet G. C. P. Poelman, herkomstig van de koninklijke militaire academie; pensioen verleend aanjhr. E. C. U. Van Doorn, 's Konings com missaris in Utrecht, 2691K. F. Boosdorp, hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer (Noord- Holland), f 475; L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, 's Konings Commissaris in Gelderland, 3000ingetrokken het besluit, waarbij aan den kapt. W. Schuurman een tijdelijk pensioen voor den tijd van vijf jaren, tot een bedrag van f 650 's jaars, werd verleend en in vervanging van het bij dat besluit toegekend tijdelijk pensioen, te rekenen van den dag waarop dit pensioen is inge gaan, 10 Juni 11., aan genoemden kapt. alsnog een voortdurend pensioen verleend, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1452 's jaars. Gemengd Nlenwa De talrijke bezoekers van het café- concert, gisteravond in de Gehoorzaal gegeven, zijn zeker, allen voldaan huiswaarts gekeerd. Hoewel geen halsbrekende toeren verricht werden, bood het programma toch genoeg verscheidenheid aan. Er waren onder de medewerkers oude bekenden o. a. het echtpaar Gelübcke. Ook verdient ver melding eene der dames Bnziau. In den laatsten tijd was het geen smaak om naar een Hollandschec komiek te luisteren. Maar gisteravond wel. De heer De Haas onderscheidt zich zeer gunstig van zijne collega's en het daverend applaudissement dat hem telkens ten deel viel, moet hem een aan gename voldoening geweest zijn. De volgende avonden zal het gezelschap zeker niet minder bezocht zijn. De heer Dnyser had de voorzaal tot koffiekamer doen inrichten. Moge dat zoo blijven. Zondag-morgen, om negen uren, sloeg de bliksem in den watermolen van den Ader-polder, nabij de Kaag. Hoewel er geen brand ontstond, is de molen geheel onbruikbaar en niet meer te her stellen. Ware de bliksem 5 minuten eerder in geslagen, dan was de ramp onherstelbaar geweest,, aangezien twee kinderen van den molenaar, van 14 en 16 jaar, juist den molen verlaten hadden. De zeventienjarige Marinette was de vreugde van hare ouders, die het haar, zooveel de verdiensten des vaders, een eerzaam werkman uit den faubourg Saint-Antoine, dat gedoogden, aan niets lieten ontbreken. Op zekeren avond echter kwam Marinette niet, gelijk zij anders ge woon was, haar vader te gemoet, maar zij was en bleef afwezig, ook dien geheelen nacht. Den vol genden morgen gingen de ongelukkige ouders, het ergste duchtende, naar de Morgue, en ja, daar herkenden zij het lijk vai hun kind met dat lange, zijdeachtige haar. Dat was te veel voor den* liefhebbenden vaderde man werd krankzinnig' en weinige dagen later werd ook hij grafwaarts gedragen. Op zekeren avond stond de weduwe, die het rouwgewaad had aangenomen, op het punt

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1