Italië. Een koninklijk besluit is uitgevaardigd, waarbij eene amnestie voor drukpersdelicten wordt verleend. Omstreeks een veertigtal Internationalisten hebben Zondag te Pesaro getracht eene demonstra tie op touw te zetten. Tien hunner zyn in hech tenis genomen; de overigen zijn ontvlucht. Groot-Brltaniiië. Een telegram van den onderkoning van Britsch- Indië uit Simla meldt dat Ayoeb-khan den 13den op twee dagmarschen aan gene zijde van Girischk ■was, op weg naar Herat. Een aanbod van dezen stam om hem te helpen in een nieuwen aanval op de Engelschen was door hem afgeslagen. Volgens het gewone wekelijksche telegram in de „Times" had de Emir den troepen te Kaboel vier maanden achterstallige soldij betaald en vijf maanden aan de troepen, die naar Ghazni ge zonden zijn. Het leger in Turkestan had nu den Emir erkend. De Indische prins Ramchunder, een bloedver want van Nana Sahib, volgens een bericht uit St.-Petersburg op weg om een onderhoud met Abdurrahman te hebben, werd volgens hetzelfde telegram als een fabelachtig personage aangemerkt en in elk geval als iemand zonder eenigen politieken invloed. wijziging van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp niet ontvankelijk is verklaard. Rapporteur was de staatsraad Verniers Van der Loeff. In de daartoe ingerichte lokalen van de voormalige Athenaeum- en aangrenzende gebouwen op den Singel, te Amsterdam, is gisteren de drie- jaarlijksche stedelijke tentoonstelling van kunst werken van levende meesters geopend. Door 306 binnen- en buitenlandsche kunstenaars zijn 462 doeken en paneelen ingezonden en daaronder zijn vele schoone stukken van bekende en beroemde meesters. Bij eene vergelijking echter met de twee laatste tentoonstellingen zijn de inzendingen niet zoo talrijk en is het aantal tentoonstellers kleiner. Er zijn thans nagenoeg 200 stukken minder inge zonden dan voor die in 1877, in het Oude- Mannenhuis gehouden. Ingevolge het reglement der Amsterdamsche universiteit wordt dit jaar eene beurs van f 800 uitgeloofd voor een student in de rechtsgeleerdheid. B. en Ws. hebben sollicitanten opgeroepen, zich vóór of op den 15den October a. s. aan te melden. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Genua; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Aden. Tentoonstelling der Holl. Maatsch. van Landbouw. tonen der muziek hooren, en nu in het allen dierbare „Wien Neerlandsch Bloed", waarna de 39ste algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw als geopend was verklaard en de aanwezigen zich door de zaal ver spreidden tot het in oogenschouw nemen van het ten toongestelde - en later ook op het terrein, waar de meer grootere voorwerpen en door stoom in beweging ge bracht wordende landbouwwerktuigen zijn geplaatst. Ook werd onmiddellijk de groote vlag in het midden van het terrein in top geheschen en begonnen de beide fonteinen hunne waterstralen hoog in de lucht te werpen. Het is echter te hopen dat de bijna reeds den geheelen dag betrokken lucht hun de volgende dagen geen concurrentie zal aandoen. De Ruïne is waarlijk van de stortregens der laatste dagen al doorweekt genoeg. Op het al of niet slagen der tentoonstelling, in financieel of ander opzicht, is het natuurlijk van niet geringen invloed. Onze ruimte laat niet toe omtrent he; tentoon gestelde in bijzonderheden te treden. Trouwens, dit zou men ook eenigermate overbodig mogen achten, want om een tentoonstelling te kunnen beoordeelen moet men haar in de eerste plaats zien. Een beschrijving blijft altijd slechts opper vlakkig. Toch zouden wij op heel wat schoons kunnen wijzen, vooral op wat zich binnen het hoofdgebouw bevindt. Vele dames zagen we b. v. aan de prachtige collectie bouquet ten hun hartje ophalen of in hun verbeelding aan de smakelijke vruchten smullen. Doch genoeg. Zonder zich aan overdrijving schuldig te maken, kan men de ver zekering geven, dat de tentoonstelling een bezoek alleszins waardig is. Een ieder overtuige zich! In den laten namiddag van gisteren was de jury ter beoordeeling der inzendingen niet haren veelomvattenden arbeid gereed. Van den uitslag dien de commissie bet niet eens oorbaar geacht heeft aan de Leidsche bladen toe te zenden, deelen wij de volgende bekroningen mede Akkerbouw. In deze afd. werden o. a. bekroond: H. Meyer Dz. te Haarlemmermeer met don 2den pr. voor witte wintertarwe geteeld op klei of zware zwa- velgronden, id. 3de prijs witte Engelsche tarwe, ge- teelt op zwarte of gemengde gronden, id., 2de prijs blauw vlas; C. Van Delft Kz. te Rijnsburg, 2de pr. voor witte Engelsche tarwe, geteeld op klei of zware zwavelgronden id 2de pr. mangelwortelen geteeld op kleigrondJ. Van der Breggen te Waddingsveen, 2de pr. voor Deensche of probsteyer haver gcti '-ld op zwarte of gemengde gronden, id. 1ste pr. duivenboonen, id. 4de pr. verzameling veldvruchten (halmgewassen, peulvruchten enz.), id. 1ste pr. blauw maanzaad; D. C. Van Leeuwen te Katwijk a/d Rijn, 1ste pr. voor groote groene of blauwe erwten (schokkers)D. M. Van der Hoef te Oegstgeest, 1ste pr. voor kleine groene of blauwe erwten; J. A. De Rooy te id., 2de pr. voor erwten of capucijners; A. De Zeeuw te Haar lemmermeer, 1ste pr. voor lijnzaad, id. lste pr. blauw vlas; F. Meyer te Katwijk a/d Rijn, lste pr. voor zandaardappelen voor huiselijk gebruik, id. lste pr. mangelwortelen geteeld op zand of zwarten grond; P. Klomp te Haarlemmermeer, 2de pr voor id.C. C. Van Saase te Noordwijkerhout, lste pr. paarden-of koepeen geteeld op id.; M. Juffermans te Oegstgeest, lste prijs voor rapen (voedergewas); J. Van der Breggen lste pr. voor witte Engelsche tarwe op zwarte of ge mengde gronden. Tuinbouw. W. C. Boer te Boskoop, lste pr. voor verzameling fijnste tafelappelenK. W .-zelenburg, firma C. De Vos, te Hazerswoude, 2do pr. voor ver zameling stoofappelen en perenW. C. Boer te Bos koop, 3de prijs voor id.; J. Van den Berg, tuinman op „Endegeest" te Oegstgeest lste pr. voor 5 st. groote peren van één soort; D. Van Delft Kz. te Rijnsburg, lste pr. voor bloemkool; J. Springer te Leiden, 2de pr. voor id.; H. Beekman, „Rijnhof' te Oegstgeest, bestuursprijs voor 6 trossen witte druive*. Houtteelt: K. Van Wezelenburg, firma C. De Vos, te Hazerswoude, lste pr., 10 schoonste en best gekweekte Abiës (Picea), sparren uit zeldzame soorten, id. 2de pr. verz. van Taxus, id. lste pr. 12 st. hulsten. B 1 o e. m k w e e k e r ijG. F. Hemerik te Leiden, 2de pr. voor verz. planten tot opsiering der tentoon stelling, id. 3de pr. mozaïek perk van 2'/2 meter mid dellijn; J. D. Speette Leiderdorp 2de pr. verz. planten tot opsiering der tentoonstellingH. Beekman, tuinbaas bij de dames Cock op „Rijnhof" te Oegstgeest, 2de prijs, verzameling van 30 planten in potten gekweekt voor de warme kas, id. lste pr. voor 20 id.J. Van den Berg, tuinbaas op „Endegeest", Oegst geest, V. Z. M. voor 10 oranjeboomen, ongeveer l'/2 meter hoog; Firma Ph. F. Von Sieboid, Z. M. voor 6 phormiums in kuipen, in bontbladerige soortenD. Gassekloo, tuinbaas bij jhr. mr. Steengracht Van Duivenvoorde, Voorschoten, bestuurspr. Gloxinia's enz. Telegram men. KAAPSTAD, 20 September. Kapitein Carring- ton, Lerothodi's dorp in Basutoland verkennende, met 70 man van de Kaapsche jagers te paard, is door een troep van 1200 Basutos aangevallen, doch sloeg die af. Luitenant Clark en twee man sneu velden. De vijand leed een groot verlies. Kapitein Carrington zal versterking worden toegezonden. In Damaraldan zijn onlusten uitgebroken. PARIJS, 21 September. De onderhandelingen duren voort over de keus van een minister van buitenlandsche zaken. Men verzekert dat de porte feuille is aangeboden aan Tissot. Zeven ministers behouden hnnne portefeuilles. ROME, 21 September. Gisteren is ter herinnering aan den intocht der Italianen in Rome een krans ge legd op het graf van Victor Emanuel. WEENEN, 21 September. Het bericht van „Havas" dat Riza-pacha Dulcigno verlaten heeft en dat 8000 Albaneezen de plaats bezetten is louter een verzinsel. Gisteren stonden nauwelijks 4000 Albaneezen in de omgeving van Dulcigno, terwijl Riza-pacha zich in die plaats bevond. ST.-PETERSBURG, 21 September. De „Golos" meldt dat bevelen zijn uitgevaardigd tot den onmid- dellijken aanleg van een spoorweg, 200 werst lang, over de Tekké Turcoman steppe. Al het spoorweg- materieel, van den jongsten Turkschen oorlog over gebleven, nu opgelegd te Ungheni, zal tot de con structie van den weg worden aangewend. 50 loco motieven, 1000 waggons en 1 mm. pud stalen sporen zullen alzoo eerlang over de Caspische Zee worden geëxpedieerd. PARIJS, 21 September. De „Leeuw van Bel fort", op de place Denfert-Rochereau, werd heden zonder plechtigheid onthuld. PARIJS, 22 September. Het „Journal officiel" meldt de benoeming van den heer Colleau tot consul-generaal te Amsterdam, in plaats van den heer Eydin, die tot gevolmachtigd minister der tweede klasse is benoemd. LONDEN, 22 September. De „Daily News" bericht uit Lahore van hedenNabij het dal Naini, in de provincie Bengalen, is een aard storting ontstaan, waardoor twaalf Engelsche offi cieren, twee dames, vijftien soldaten en negen andere personen gedood en vier gewond werden. LKIDEN, 22 September. Eerste Kamer. In het ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede, dat morgen om 11 nren aan de orde komt, luidt de financiè'ele paragraaf: „Voorstellen tot versterking van 's rijks middelen zijn wij bereid met nauwgezetheid te overwegen. Beperking van uitgaven aehten wij evenwel een eisch van den staat onzer financiën." Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden behandeld het be roep van mevrouw Des Amorie Van der Hoeven, geb. Hubrecht, tegen een besluit van Ged. Staten vaa, Zuid-Holland, waarbij zij in haar verzoek om Hedenmiddag om twaalf uren is de tentoon stelling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw alhier op plechtige wijze geopend, waartoe zich vooraf vele leden en genoodigden op het terrein halden vereenigd. Met klokslag begaf men zich binnen het hoofdgebouw, waar de voorzitter der Maatschappij, de heer C. J. Van der Ouder- raeulen, een korte toespraak hield. Na allen een welkom te hebben toegeroepen, herinnerde hij er in de eerste plaats aan dat het nu 16 jaren ge leden is, sedert hier een dergelijke tentoonstelling als heden gehouden werd. Daardoor vooral is men in de gelegenheid om te zien welk een groote uitbreiding de landbouw heeft ondervonden. In het begin van dit jaar voorspelde men allerlei ongun stige uitkomsten omtrent den oogst. Deze tentoon stelling doet zien hoezeer ze zijn gelogenstraft. De tuinman heeft vele schoone vruchten kunnen in zenden. Ook hebben zich ditmaal vele jeugdige inzenders aangemeld, waarvan er ook een aantal zijn bekroond geworden. Spr. hoopte dat dit voor hen een spoorslag mocht zijn om op den goeden ingeslagen weg voort te gaan, en zij de Maat schappij van Landbouw, hetzij in Noord- hetzij in Zuid-Holland, ook bij volgende gelegenheden niet zouden vergeten. Vervolgens achtte hij zich verplicht aan velen dank te betuigen, allereerst aan het gemeentebestuur van Leiden, met zQn burgemeester en ingezetenen, voor den verleenden bijstand om de tentoon stelling hier mogelijk te maken; daarna aan de subcommissiën en de keurmeesters, voor hunne onvermoeide, ijverige en nauwkeurige pogingen tot het bijstaan van het hoofdbestuur, alsmede aan de inzenders, zonder wie natuurlijk een tentoon stelling ondenkbaar is, en vooral eene als deze. Nadat het muziekcorps der dd. schutterij, in een tent op het terrein gezeten, hierna eenige farfares had gegeven, nam onze burgemeester, de heer L. M. De Laat de Kanter, het woord, naar aanleiding van den dank, door den geachten voor zitter het gemeentebestuur betuigd. Wanneer dit dien dank aanvaardt, dan is het niet onvoorwaar delijk. Spr. wijst er op dat er wederkeerige ver plichtingen bestaan - en die zijn er ook hier. Maar dan zijn die van Leiden tegenover de Maat schappij de grootste, niet in stoffelijken, maar in ruimeren, hoogeren zin. Immers het doel der ten toonstelling is niet enkel om de schoonste exem plaren bij elkaar te voegen, om een aangenaam gezicht te verschaffen, maar om den landbouw vooruit te doen gaan, met ijver en volharding, om dezen aan te sporen genen te doen volgen die hen in het een of ander hebben vóórgedaan. Dat Leiden daarvoor dit jaar door de Maatschappij is uitgekozen, acht het een eerhet heeft daardoor alle reden om haar dankbaar te zijn. Nogmaals dus, wanneer Leiden den danjj der Maatschappij aanneemt, dan doet het dit op voorwaarde dat zij den nog grooteren van Leiden niet van de hand wijst. Zij toch heeft meer gedaan dan wij. Op een gegeven teeken deden zich nogmaals de

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2