Men heeft het Spaansche prinsesje onrecht gedaan: ze kreeg heel wat meer dan drie namen bij den doop. Ze heet: Maria de las Mer- cédès, Isabel, Teresa, Christina, Alfonsa, Jacinta, Anna, Josefa, Francisca, Carolina, Fernanda, Filo- mena y Maria de todos los Santos. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Augustus. Uit Atjeh verneemt het „Bat. Hbl." het vol gende omtrent den toestand op SamalangauDe geheele kust tot aan het gebergte is bezet met een tachtig bentings, alle zwaar versterkt en vau bamboe doerie voorzien. Om die sterk bezette stellingen in te nemen, zouden wij het gansche Indische leger er moeten heenzenden. Vandaar dat men zich heeft moeten bepalen tot het plat schieten der versterking Batoe Hik en daarna naar Kotta Radja teruggetrokken is. Terwijl onze troe pen zich inscheepten, plantten de Atjehers reeds weder hun vlag op de zoo even genoemde sterkte, welke reeds twee dagen daarna geheel herbouwd was. Op het annexeeren van Samalangan valt dus niet te rekeneD, evenmin als op organisatie van het civiel bestuur aldaar. Dat zal trouwens langs de geheele Oostkust nog lang duren, want zelfs Edi weigert op dit oogenblik assil te betalen, zoo dat de aanvrage is gedaan tot stationeeren van een oorlogsstoomer te Simpang Olim en te Telak Semawe - In Groot-Atjeh is het rustig. De voorraad rijst is zoo groot, dat toevoeren uit Pinang geen koopers vinden. - De aanleiding tot de houding, welke Samalangan heeft aan genomen, is te zoeken in het feit, dat den 2deu luit. Berghuis Van Woortman is opgedragen door den kapitein-commandant onzer sterkte, om met 60 man eene patrouille te maken naar den Missighit, zonder dat was aangegeven welke Mis- sighit, want er zijn er twee. Om aan dien last te voldoen, heeft voornoemde luitenant zich begeven naar den verst afgelegenen, in een district waarmede de Samalangers overhooplagen. Zoodra men onze troepeu op dit punt zag, verbeeldden de Sama langers zich dat Nederland zich partij stelde tegen hen in hun geschil met hunne naburen. Diezelfde naburen waren daar evenmin van gediend, zoodat zij, hunne oneenigheden met de Samalangers ver getende, dezen onmiddellijk bijvielen en zich ver- eenigd met hen tegen onze troepen overstelden. Genoemde luiteuant heeft met veel beleid zijne troepen teruggetrokken. De kapitein-commandant is, naar men ons mededeelt, wegens de onvolledig heid zijner bevelen, met veertien dagen kwartier arrest gestraft. De ketjoepartijen houden steeds aan. Niet alleen komen zij nog steeds in de Vorstenlanden voor, maar ook in het Samarangsche en in Bengalen. In de residentie Samarang hebben 15 gewapende roovers in den nacht van 12 Augustus het huis van een loerah opengebroken en 8000 geroofd. Op Bali is een inlander des nachts door een tijger van het vuur afgesleept, en, schoon spoedig ontzet, aan de gevolgen overleden. Het kindje met twee hoofden te Soerabaia is gestorven. De legercommandant is weder uit Tjipanas te Batavia teruggekeerd. Het „Ind. Vad." bepleit de oprichting van een corps deugdelijke hospitaal-soldaten. De militairen die thans in het Ned.-Ind. leger dien naam dra gen, zijn meerendeels onbekwaam en eerder tot last dan tot nut. De troepen, in de Preanger tot bewaking van het cordon tegen de veepest opgesteld, zijn dezer dagen weder vermeerderd. De pogingen van den heer Bloem ter genezing van de veepest met zijn geheim middel, worden nog steeds verijdeld door de omstandigheid dat overal waar deze heer zich vertoont, volgens de veeartsen, geen veepest bestaat. Deze ziekte woedt nog steeds in West-Java en breidt zich langzaam maar gestadig uit. De „Javasche Courant" bevat een belangrijke kabinets-circulaire, gericht tot de hoofden van gewestelijk bestuur in Java en Madura, en han delende over het vraagstuk der conversie vau communaal in erfelijk individueel grondbezit. Daarin wordt tot de conclusie gekomen dat de omstandigheden welke in aanmerking zijn gebracht als belemmeringen voor de oplossing van het communaal bezit, kunnen worden gerangschikt in drie categorieën en onderscheiden tusschen belemme ringen voortvloeiende1°. uit gemeentelijke in stellingen en gebruiken of uit bestaande volksbe grippen; 2°. uit den stremmenden invloed vau de dessahoofden 3°. uit de eischen die van bestuurs- wege gesteld worden ten aanzien van cultuur- en heerendiensten. In dezelfde courant wordt eene ordonnantie afgekondigd, bevoegdheid gevende tot het nemen van proeven met geneesmiddelen tegen de veepest. De expeditie naar Si Pahoetar had niets te beteekenen. Een radja had daar een paar buffels gestolen, die hij weigerde terug te geven. Daaren boven veroorloofde hij zich de weekte om de ons onderworpen hoofden met nieuwe rooftochten te bedreigen. Twee man en een korporaal waren vol doende geweest om den radja tot rede te brengen voorzichtigheidshalve zoud het gouvernement wat meer troepen. De radja vluchtte naar het binnen land en daarmede eindigde deze „oorlog". Hoe men de zendelingen er bij heeft ter sprake gebracht, is niet opgehelderd. Volgens den berichtgever zijn het rustige manneD, die daar veel nut stichten en bij de bevolking zeer gezien zijn. Hoor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de ads.-resident der afd. Oosterdistricten van het gouv. Celebes en Onderhoorigheden, J. F. Schenkhuizeneervol, uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op non-act. A. J. L. Weishecker; eervol, uit 's lands dienst, de derde comm. bij den dienst der erpl. van staatssp. op Java H. J. Volkmaars; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de klerk ter algem. secr. G. J. Neyrnan; eervol, uit 's lands bur gerlijken dienst, de klerk ter alg.secr. G. Geertsema. Benoemd: tot onderwijzer lste kl. bij het openb. lager ond. voor Europe anen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië J. Valk. Be krachtigd: de benoeming tot medecomm.-corresp. van het Vaderlandsch fouds ter aanmoediging van 'stands zeedienst, van P. F. Hondius Vau Herwerden. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekking van vierden onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandoeng (Preanger- Regentschappen), H. A. De Nooy. Goedgekeurd: dat door de landraden te Malang is ontslagen, wegens vertrek, eervol, als builcngew. subst.-griff. huiten bezwaar van den lande bjj die recktb., mr. J. Brnnger, te Sidayoe zijn ontslagen, eervol, als buitengew. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die recktb., A. De Vulder Van Noorden en H. Lafontaine; benoemd tot buitengew. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die recht. J. W. Van Garling; te Brebes, eervol, als buitengewone subst.-griff., buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. J. H. Bloemersbenoemdtot buitengewoon subst.-griff. buiten be zwaar van den lande bij die rechtb. A. lapré; dat door de rechtbank voor crimineclo zaken te Djokdjokarta is benoemdtot buitengewoon subst -griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. W. L J. Hansens. Ontslagen: Met ingang van 15 Sept. a. s. de predikant bij de Evang. gem. te Batavia J. A. Schuurman Johzn. Benoemd: Tot pred. bij de prot. gem. te Amboina ds. H. Knottncriis. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met beh. van recht op pensioen de kapt. der inf. G. H. L. J. Von Lubtow. Overgeplaatst: de magazijnm. lste kl. der genie H. J. Freriks van Atjeh naar Batavia en de kapt. der genie C. \T. Hoffmann van Willem I naar Atjeh; de luitenant-kolonel der inf. F. J. Boom van Soerabaia naar Atjeh. Van Atjeh worden afgelost: De luitenant-kolonel der inf. H. G. V. A. Demmenie en geplaatst te Soerabaia, de kapitein-kwart. H. F. B. logeman, de off. vau gezondheid 2de kl. P. G. O. 11. Waschke, de luit.- kol. der inf. G. J. M. De Wilde en geplaatst te Soerakarta, de lste luit. der inf. R. Bakker cu F. A. J. Schroten, de 2de luit. der inf. J. D. Augustijn en de kapt. der inf. gedetacheerd bij de mineurs P. Van den Blijk. Overgeplaatst: Bjj de inf., bij het 3de bat. de lste lnit. A. J. TeDgbergen. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia als lste officier de luit. ter zee lste kl. F. W. Hudig; van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" als lste officier de luitenant ter zee lste kl. Z. I. Cambier. S3 TT IX 52 N LAND, HVanlcrljk. Luideüs de laatste berichten uit Parijs van gisteren was nog niets beslist betreflende de samenstelling van het nieuwe Kabinet. Vele namen werden genoemd. Zoo zeide men dat de heer Ferry de portefeuille van buitenlaDdsche zaken, de heer Challemel Lacour of Paul Bert die vau onderwijs, de heer Sadi Carnot die van openbare werken, admiraal Dupré die van marine aan vaarden zal. Havas' agentschap verklaart in eene aan de dagbladen toegezonden nota, in staat gesteld te zijn om te verzekeren dat de ministeriëele crisis alleen is uitgebroken wegens oneenigheden in den ministerraad betreflende de uitvoering der decreten van 29 Maart. Over de vredelievende neigingen in de buitcnlandsche politiek is volstrekt niet beraad slaagd niemand denkt er aan hierin eenige wijziging te breigen. De „Europe" heeft uit Weenen het vol gende. telegram ontvaugenBismarcks tolpolitiek vindt hier levendige tegenkanting. De nieuwe minister van koophandel zet de verwezenlijking van een economisch droombeeld voort, waarvan het eerste gevolg zou zijn dat Frankrijk ten op zichte van zijn handel op het vaste land door eene soort van ostracisme zou worden getroffen, dat Duitschland en Oostenrijk de tractaten zouden opzeggen en zouden terugkeeren tot het stelsel van algemeene tarieven. Terwijl de clausule „be handeling op den voet der meest begunstigde natie" zou verdwijnen, zouden die beide Staten elkander helangrijke concessiën doen en zich ver volgens beijveren om Rusland en Italië bij hun tol verbond te doen aansluiten. Xurliije. Indien men het gisteravond medegedeelde tele gram uit Ragusa vertrouwen kan, dan hebben de Albaneezen Dulcigno bezet en is Riza-pacha, de Turksche, commissaris, met zijne troepen afge trokken, onder voorwendsel dat hij geene instruc- tiëu had om den strijd te aanvaarden. Zij, die hem verdacht hielden valsch spel te spelen, hebben dus naar het schijnt gelijk gehad, en thans zal het de vraag zijn, of hij de Montenegrijnen, wanneer zij Dulcigno aanvallen, in hunne bewegingen niet evenzeer zal tegenwerken als hij die der Albaneezen bevorderd heeft. Uit Ragusa wordt van gisteren gemeld dat Riza-pacha op het ultimatum van admiraal Sey mour niet zal antwoorden. Dulcigno zal niet zonder strijd worden afgestaan. De Montenegrijnen zijn zeer verbitterd en hopen dat de mogendheden hun zullen toestaan gedurende de demonstratie ter zee op de Russische schepen te Dulcigno te landen. XelegpraiBLEiemi. ST.-PETERSBURG, 20 September. Totleben wordt van zijn post als gouverneur van Wilna teruggeroepen; men beweert dat hij in die betrek king geen voldoende blijken van geschiktheid heeft gegeven. PARIJS, 20 September. Het gerucht gaat dat De Freycinet nog Zaterdag avond heeft beproefd met Gambetta tot een vergelijk te komen. Deze weigerde echter hem te ontvangen en antwoordde dat hij voor De Freycinet niet te spreken was. .LONDEN, 20 September. De Fransche minis tercrisis baart hier groot opzien, daar men alge meen overtuigd is dat deze op de Europeesche politiek den grootsten invloed zal uitoefenen. BERLIJN, 20 September. De indruk van De Freycinets aftreden is hier zeer slecht en de ernst der crisis in het Oosten vermeerdert daardoor in geen geringe mate. De Fransche gezant alhier, graaf St.-Vallier, is voornemens zijne betrekking neer te leggen. PARIJS, 21 September. Alle dagbladen ver kondigen eene vredelievende politiek. Eenige orga nen wenschen de vervroegde bijeenkomst der Kamers, doch tot dusver is het niet waarschijnlijk dat daar toe zal overgegaan worden. Zoodra men met de samenstelling van het nieuwe kabinet gereed is, zal eene zeer vredelievende circulaire aan de ver tegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland gezonden worden. De Noailles ea Challemel-Lacour hebben, naar men zegt, de portefeuille van buitenlaudsche zaken geweigerd, doch Sidi Carnot heeft zich be reid verklaard die van openbare werken aan te nemen. De moeielijkheden, waarop Jules Ferry stuit, zijn grooter dan men aanvankelijk dacht. Volgeus gerucht zouden Ferry en Constans het ook niet eens ziju. Mocht Constans aftreden, dan zullen Farre en Cazot waarschijnlijk met hem het kabinet verlaten, en dit zou de crisis zeer verer geren. Hoewel in het door Ferry, als premier, ont worpen programma verklaard wordt dat de buiten laudsche politiek geheel blijft zooals zij is, wil men toch dat generaal Ghanzy, gezant te St.-Peters burg, ontslag heeft gevraagd. UJECIDKN21 September. Naar wij vernemen, zullen tot opluistering der landbouwfeesten door het Rotterdamsche Toe- neelgezelschap in den schouwburg alhier twee voorstellingen gegeven worden. Het gerechtshof te 's-Hage behandelde heden het appèl van den voormaligen Leidschen curator in een faillissement, die door de rechtbank was

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2