IV0 Q WftC yir-Ah g» A° A ÖQH Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1 \J ZJ> Si LJ tticL> S&rjgf) WiJÉtiirf wS'ii B - '■'- a «-■'/# LEIDSCE PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlijden van de heeren Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER en Mr. L. D. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden. Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STOKHUYZEN die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den bden October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstem ming, zoo die mosht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 19 October a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTE'R, Burgemeester. 3 September 1880. S. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n". 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtiugen, welke gevaar, schade of hinder kunnen vereorzaken; Brengen bij deze ter algeiaeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan DE GEBROEDERS VAN WIJK Go. en hunne rechtverkrijgenden, tot verplaatsing van twee houten verfhuipen in het perceel aan het Levendaal N°. 150. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 September 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. Heden is de cursus 1880-1881 aan de hooge school alhier begonnen met de plechtige overdracht van het rectoraat door prof. Kern aan den nieuwen Tector magnificus prof. Zaayer. De aftredende rector hield daarbij oene oratie, waarin hij de lotgevallen schetste der hoogeschool gedurende den afgekmpen ■cursus. Na in een voorwoord er op te hebben ge wezen hoe deze zomer door heerlijk weer en een bijna algemeenen vrede had uitgemunt en hoe bij dat schoons nog te voegen valt het voorrecht dat ■ons vorstelijk huis op UI Augustus jl. te beurt viel (bij welke gelegenheid ook de Leidsche hooge school met hare gelukwenschen niet was achter gebleven), hoe in den aanvang van den zomer door het studentencorps feesten gegeven waren, waarop het met voldoening mocht terugzien, giDg ■de spreker tot de hoogeschool zelve over. Hij herdacht den overleden «arator dr. Van den Bran- deler, en wenschte zijn opvolger geluk met diens benoeming; ook herdacht hij den oud-hcogleeraar PJuygers met gevoelvolle woorden. Tegenover deze verliezen staan de aanwinsten. De hoogleeraren Cornelissen, Van der Hoeven, Van der Vlugt en Greven aanvaardden onderzijn rectoraat hun ambt; en ook in dit jaar kwamen twee nieuwe lectoren mr. d'Ablaing en dr. Hubrecht, en de privaat-docent dr. Van de Sande Bak- huyzen de ouderwijzende krachten der hooge school versterken. Met ingenomenheid vermeldde spreker daarna de bewijzen van waardeering, die de hoogleeraren Scholten en Rijke bij hunne jubilaea mochten ont vangen, en de onderscheidingen den professoren Dozy en Fruiu ten deel gevallen. Het aantal ingeschreven studenten bedroeg dit jaar 485, dus iets miuder dan vorige jaren. Spr. vond daarin evenwel geen reden tot be zorgdheid, ook kleinere academies hebben hun recht van bestaan. Bovendien is dit cijfer niet het ware, daar velen, hoewel zij geen colleges volgen, toch studeeren blijven, doch dan niet meer zoo als vroeger ingeschreven zijn. Het aantal promo- tién bedroeg 43, waarvan 4 „cum laude" volgens de nieuwe wet. De spreker begreep dan ook niet waaraan men de beschuldiging van verslapping van den studiegeest ontleende, die in de Tweede Kamer gpuit was. Dat. nu de wet geheel opexn- mendwang ingericht is, examenstudie op den voor grond treedt, is niet dan natuurlijk. Ten slotte besprak dr. Kern de wetenschappe lijke inrichtingen, in de eerste plaats de bibliotheek, die onder de leiding van den nieuwen bibliothe caris dr. Du Rieu, naar hij hoopte, een goede toe komst te gemoet ging en uitgebreid werd door het besteden van het academisch fonds voor de aanschaffing van nieuwe standaardwerken. Ook wenschte hij prof. v. d. Bnrg geluk dat deze ein delijk iu de Papenstraat een lokaal had gekre gen, waarin hij een behoorlijk laboratorium kou hebben. Met een woord van hoop voor de toekomst der hoogeschool droeg hij daarna het rectoraat over, met de mededeeling dat prof. De Goeje lot secre taris van den Seuaat was benoemd. De plechtigheid werd door een betrekkelijk groot aantal belangstellenden bijgewoond, die van tijd tot tijd de rede luide toejuichten. Behalve van zijne leerlingen, ontving prof. Rijke ook van de beoefenaars der natuurkunde en aanverwante vakken, die vroeger tot zijne leer lingen behoorden, ter herinnering aan den feestdag van gisteren, een geschenk, bestaande in een tweetal etswerken van Unger: „Le musée national d'Am - sterdam" en de „Frans-Hals-Galerie". Naar wij vernemen, is het getal leden der alhier gevestigde afdeeling van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw reeds tot over de 900 gestegen. Nadat wij gisternamiddag per Hollandsche mail de Indische couranten van 1113 Augustus ontvingen, kwamen des avonds laat per Fraasche mail de bladen van den 14deu tot en met den 18den in ons bezit. Het voornaamste daaruit deelen we hierachter mede. Op de tentoonstelling van pluimgedierte, van 18 tot 20 Sept. te 's-Gravenhage gehouden, wer den o. a. bekroondde heer J. C. Smit te Lei derdorp, voor al zijne inzendingen, als1ste prijs zilv. med. voor waaier-eendeD, 1ste prijs z. m. voor Carolina-eenden, 2de prijs verg. br. m. voor Bergeenden, 2de prijs verg. br. m. voor Bahama- eenden eu 3de prijs voor Smienten, de laatste bij loting tegen den 2den prijs; P. Van Rhijn te Lei derdorp 2de prijs verg. br. m. voor Carolina- eenden met jongen, en C. M. Yau Leeuwen te Oegstgeest 2de prijs br. med. voor Hollandsche krielen. Aan het examen voor surnumerair der registratie en domeinen zullen 26 candidaten deel nemen. Dit examen begint den 12den Oct. a. s. Prof. Loncq herdenkt den 23sten dezer den dag van zijn 40-jarig professoraat aan de hooge school te Utrecht. Bij die gelegenheid zullen zijne leerlingen en oud-leerlingen hem in „Buiten- lust" in de Maliebaan, aldaar, een geschenk aan bieden. Dienzelfden dag zal een diner, den jubi laris aangeboden, plaats hebben. Geoaeacrd Nieuws. Op de katoenweverij van de firma De Heyder Co. is hedenmorgen een cilinder gesprongen. De werkman L. v. S. werd daarbij aan den buik en een hand gekwetst. Na heelkundig door dr. L. behandeld te zijD, is hij per vigilante naar zijne woning vervoerd. Zijn toestand is niet gevaarlijk. In de Haarlemmermeer is Zondag nacht om halfdrie weder brand ontstaan, en wel iü de enkele jareD geleden nieuw gebouwde boerderij PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel».1.05. Iedere regel meer..— ..-...0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. van den heer Brandjes, bewoond door S. Comman deur, aan den IJweg, bij den Vijfhuizerweg. De woning, het daarin geborgen hooi en koren, het huisraad, op een paar bedden na, is geheel ver brand. Eene schuur en eene graanschelf zijn be houden gebleven. Men vermoedt dat broeiing van het hooi de oorzaak van den brand is geweest.' Alles was tegen brandschade verzekerd. - Even buiten deze stad en vooral te Leiderdorp was de gloed van den brand en van tijd tot tijd zelfs de vlam duidelijk zichtbaar. De geabonneerden der Fransche opera te 's-Hage hebben den heer Diepdalle (baryton d'opéra-comique) met 77 tegen 9 stemmen aan genomen. De hoop, dat de rust in de opera zou terugkeeren, is niet vervuld, de voorstelling werd door incidenten gekenmerkt, die alle wei denkenden ongetwijfeld zullen betreuren. Lhérie werd nog vóórdat hij een noot zong, gesiffleerd en telkens wanneer hem een welverdiend applaus ten deel viel, hoorde men eenige schelle fluitjes.' In de derde acte werd hem een strookrans toe geworpen en in de vijfde hoorde men, terwijl hij zong, van de „hoogere rangen" geluiden, die aan de kermis herinnerden. Lhérie legde een bewon derenswaardige zelfbeheersching aan den dag. Op een paar onruststokers werd gedurende de voor stelling door de politie de hand gelegd. "Wil men Lhérie nu doen boeten voor de vroegere dwaze vergoding van onhandige vrienden? Men vraagt zich af tot hoever het kabaal nog gaan zal. Na er Zaterdag reeds sprake van was Lhérie bij het verlaten van den schouwburg door de politie te - doen vergezellen, om dadelijkheden te voorkomen, is het einde moeilijk te raden. Op de paardenmarkt te Utrecht waren aan de lijn 1527 paarden, die verkocht werden de werkpaarden van f 300 tot f 350, de paarden van weelde van f 600 tot f 900. De handel was echter lusteloos, wellicht ook ten gevolge van de geringe aanwezigheid van vreemde kooplieden en het zeer ongunstige weer. Onder Edam zijn bij hetonweder van gisteren zes koeien doodgeslagen. Yan den vee houder S. K. te De Waal op Tessel werden zeven schapen door den bliksem gedood. Bij een kastelein te Nieuwediepis Zaterdag-avond een pasgeboren jongske, in doeken gewikkeld, in de koffiekamer te vondeling gelegd; Het kind is voorloopig besteed. De ouders zijn tot nu toe onbekend. W. De Boer, wiens huis en inboedel," geassureerd voor ongeveer f 20,000, is verbrand, is te Nieuw-Pekela in verzekerde bewaring ge nomen en geboeid naar Winschoten gebracht. Door de rechtbank te 's-Hertogen- bosch is zekere H. N., beklaagd van bedrieglijke oplichting, door het in betaling geven van waarde loos papier (sigarenhons), in kleur en vorm gelijk aan bankbiljetten, veroordeeld toi een half jaar celstraf eu f 25 boete, bij wanbetaling' te vervangen, door 3 dagen cel. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 21 en 23 September op de Britsche en Noordsche kusten stormachtig weder van het Zuiden tot N.-W. verwacht worden, vergezeld van regen. Gedurende 10 dagen zal het weder benoorden 40° breedte stormachtig zijn. Zeven mijnwerkers werden in een lood mijn te Eyam (Derbyshire) tegengehouden door een overstrooming ten gevolge van den zwaren regen; zij ontkwameD, nadat zij 40 uren waren opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1