N'. 6315. Sateïiag IS September. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. ,Van 1—6 regels....,w Tedere regel meer,-„ Grootere'Jetters naar plaatsruimte. vr« »--• 1.05. 0.17J. LEIBEN, 17 September. Heden vierde de nestor der Leidsche nota rissen, de heer P. Muller, het feest zijner 50 jarige ambtsbediening. Den 17den September 1880 tot notaris te Gendringen benoemd, bleef hij daar tot den ÜOsfen Juli 1832, om daarna Leiden tot standplaats te hebben. Geen woBder dat den achteRSwnardigen man thans vele blijken van sympathie mochten ten deel vallen. Des middags te twee uren begaven zich o. a. zijne collega's en corps naar de woning van den jubilaris om hem mei den heuglijken feestda? geluk te wenscheu. Nadat de eerste begroeting afgeloopen was, bood de heer J. M. E. Dercksen met eenige gevoelvolle woorden namens hen een sierlijken kristallen, met zilver gemonteerden inktkoker aan. Diepbewogen sprak de, jubilaris zijn dank uit voor dit bewijs ▼an toegenegenheid, en beval zich bij voortduring in de vriendschap zijner ambtgenooten aan. Ook de van andere zijden ontvaDgen blijken van belang stelling getuigden hoezeer hij zich in de achtiüg zijner stadsrenooten mag verhengen. De Staatscourant van heden bevat de Series Lectionum in Universitate Lugduuo-Batava haben- darum post ferias aestivas anni MDCCCLXXX; rectore magnifico Antonio Zaayer. De miliciens van 1877, die voor de her halingsoefeningen alhier opnieuw onder de wapenen waren, zijn heden weder naar hunne haardsteden teruggezonden. De afdeeling 's-Gravenhage der Holiandsche Maatschappij van Landbouw hield gisternamiddag onder voorzitterschap van mr. W. O. T. Van Oudheusden een algemeene vergadering, die druk bezocht was. Aan de orde van behandeling werden gesteld de verschillende punten van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering der Maatschappij, op 23 dezer te Leiden te houden. Behoudens de vrijheid der te benoemen afgevaar digden om naar gelang van omstandigheden stem uit te brengen, vereenigde de afdeeling zich met het voorstel der afdeeling „Haarlemmermeer", om aan inzenders op tentoonstellingen en mededingers aan wedstrijden het recht toe te kennen om binnen 3 dagen na uitspraak herkeuring te eischen, en met het voorstel van het hoofdbestuur om stappen te doen tot het verkrijgen van één of meer speciale scholen van zuivelbereiding en daarvoor subsidie te verleenen. Vooral met het oog op het voornemen der noordelijke afdeelingen van het land om te trachten een tweede landbouwschool in een der noordelijke provinciën te verkrijgen - een school, waar het onderricht in zuivelbereiding op den voorgrond zal staan - beval dr. Mulder de aan- meming van dit voorstel van het hoofdbestuur zeer aan. - Met betrekking tot de plaats van samen komst der 40ste algemeene vergadering in 1881 in Noord-Holland was door de afdeeling „Edam en Purmerend" ondersteuning verzocht van een door haar ter algemeene vergadering tc doen voorstel om die 40ste vergadering te Purmerend te honden. Onder eenig voorbehoud vereenigde deze afdeeling zich met dat verzoek. - Tot afge vaardigden voor de a. s. algemeene vergadering te Leiden werden benoemd dr. L. Mulder en mr. M. C. Philipse. Naar men ons meldt, liet de rijksont vanger te Katwijk gisteren te Katwijk aan Zee rondklinken dat hij geen zitdag meer hield in het weeshuis, maar van dien dag af in een her bergje aldaar. Een groot deel van het verontwaar digd publiek heeft - naar onze meening terecht - geweigerd daar zijne belasting te komen voldoen. - Dat de rijksontvanger geen voorstander is van de nieuwe drankwet behoeft zekerlijk geen nader betoog De zaken te Noordwijk aan Zee gaan, naar van daar wordt gemeld, niet best. De aanvoer van visch (haring) is groot, doch de prijzen zijn ongekend laag. Daar de visschers alhier „op part" varen, zijn ook deze bij de zaak betrokken en is natuurlijk klagen aan de orde van den dag. Te zwaarder drukt het gemis van verdiensten, daar de visschers in de jongste jaren zeer goede zaken deden en dus - om 't duidelijk uit te drukken - eenigszins verwend waren. Intusschen wenschen we van harte dat spoedig een ommekeer ten goede moge plaats grijpen. Yoor een dorp als Noordwijk aan Zee is het gelukken der „teelt" eene quaestie van het hoogste gewicht en daar met dezen tak van nijverheid weder zooveel andere in verband staan, is de zaak ook voor Noordwijk-binnen van veel belang. - Noordwijk-binnen met Noordwijk aan Zee vormen een zeer fraai geheel. Jammer dat onze gemeente zoo weinig bezocht wordt. Thans ziet het licht het verslag over den staat der Nederlaudsche zeevisscherijen over 1879, opgemaakt door het College voor de Visscherijen. Gelijk gewoonlijk is dat verslag gesplitst in twee afdeelingen, nl. betreffende 1°. de werkzaamheden van het college; 2°. den toestand der Neder- landsche zeevisscherijen in het afgeloopen jaar. In de eerste plaats worden de gevolgen geschetst van de afschaffing der officiëele stempels. - On der meerdere raadgevingen, die het college aan den handel verstrekt, behoort het beter letten op het fust; men is aan dat van den Schotschen haring gewoon geraakt, en men dient zich daarnaar te voegen. De inzouters zullen ook wel doen den naam hunner firma voluit op de tonnen te laten branden. Dit zal het vertrouwen, dat geheel ge weken was, volkomen herstellen. Voorts wordt ge wezen op de bezwaren aan onzen handel op de Oost zee verbonden, waarvan men zich vrij moet maken, wil de handel zich in die richting weder uitbreiden. - Daarna gaat het verslag tot andere onderwérpen over, als b. v. de middelen tot bewaring van versche visch, en doet vervolgens de uitbreiding van onze visschersvloot uitkomen. Wel geldt bét daarbij niet zulke ontzaglijke cijfers ais die van elders aantoonen, maar toch is er eene voortgaande ont wikkeling zichtbaar. De groote kielschepen van Noord- en Zuid-Holland zijn in de jongste 25 jaren van 81 tot 128 geklommen, de bomschepen van Scheveningen, Katwijk en Noordwijk van 134 tot 272 schepen, zijnde dus meer dan verdubbeld. Den verdienstelijken baryton den heer De Vries wachtte gisteravond na afloop der opera voorstelling, waarin hij herhaaldelijk werd toege juicht en met kransen begiftigd, een tweetal ovatiën, welke hem - ware 't nog noodig - voor zeker het overtuigend bewijs hebben geschonken dat hij zoowel bij 't Haagsche publiek als bij de directie van den Pranschen schouwburg hóóg staat aangeschreven. De koninklijke mannwizaugvei- eeniging „Cecilia" toch bracht haar eerelid een serenade, terwijl ook de heer Voitus Van Hamme hem een zoodanig huldeblijk gaf door een instru mentale uitvoering vóér de woning van den heer De Vries. Daarbij sloten zich, naar men mededeelt, de leden van het stembureel der opera met eenige abonnés en vereerders van den zanger aan. De buren ontstaken bengaalsch vuur. Dr. J. H. H. Hiilsman heeft gisteren zijne betrekking als directeur der openbare handelsschool te Amsterdam aanvaard. De heer J. M. Ter Laag, referendaris bij het dep. van financiën, belast met de afdeelmg perso neel, is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen van het vijfde kantoor te Amsterdam. Omtrent de concessie-aanvrage voor een stoomtram van Haarlem naar Zandvoort van de heeren Crans Co. verneemt men nader dat door hen de concessie is verzocht voor een stoom tram van Haarlem, via O verveen, naar Zandvoort, met een zijlijn van Overveen naar Bloemendaal. De vorstin van Rumenië, zuster van den prins Von Wied, is Woensdag-avond met gevolg in het Amstel-Hotel afgestapt. Gisteravond werd de aankomst verwacht van de vorstin-weduwe Von Wied, hare moeder, en over eenige dagen ver wacht men de koningin van Zweden, geb. prinses van Nassau. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam is ingekomen een voorstel tot het verleenen van een subsidie voor eene door het Rijk te dier stede op te richten Kweekschool voor Vroedvrouwen en alsdan, in ver band hiermede, de aldaar bestaande kraamzaal te sluiten. Binnenkort kannen van regeeringswege nieuwe voorschriften worden te gemoet gezien om trent het nemen van voorzieningen van waterstaat, in geval van ijsgang en hoog opperwater op de rivieren. De Nederlandsche Vereeniging van Wees vaders heeft rechtspersoonlijkheid aangevraagd. Onder medewerking van eenige weesvaders en van andere opvoedkundigen zal met October een week blad verschijnen onder den titel van „Het Weeshuis", bij den uitgever H. W. WilmeTink te Kampen. De minister van justitie, mr. A. E. J. Modderman, zal na een afwezigheid van veertien dagen, morgen, Zaterdag, in de hofstad terngkomen. Het stoomschip „W. A. Scholten" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Maas", van Nienw-York naar Rotterdam, pas seerde gisternamiddag te zes uren bif Lezard. Z. M. heeft J. A. Bientjes benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Utrecht; jhr. mr. O. De Marees Van Swiuderen voor de maand October 1880 benoemd tot schoolopziener in het vierde schooldistrict van Eriesland; aan J. U. Modderman, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Groningen, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de diensteD, door hem gedurende meer dan 55 jaren aan den lande bewezen. fitemenird Nieuw#. De „Globe" ontvangt weer van haar Nederland bereizendeu landgenoot brieven waarin de zotste onjuistheden worden verteld. De man spreekt ditmaal over Scheveningen en Katwijk; in de laatste plaats is hij stellig sedert een paar jaren niet geweest en ook Scheveningen zal hij vermoedelijk dezen zomer niet gezien hebben. Men kan natuurlijk makkelijk over een plaats spreken zonder er geweest te zijn, vooral wanneer men het met zooveel diepte doet als deze rondtrek kende „vreemdeling". - Het Rott. Nwbl. heeft echter reden om te vermoeden dat die briefechrij- ver geen vreemdeling is; een Engelschman is hij althans niet, dat bewijst zijne spelling van „mein- heer", dat, als een Engelschman het schrijft zooals hij het heeft gehoord, met een y zal gespeld wor den. Het blad meent niet mis te tasten als het in dien briefschrijver een grappeimakeruit Nederland zoekt, die echter ditmaal volstrekt niet grappig is.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1