A". 6314. Vrijdag 17 September. A'. 1880. J f Deze Courant wordt dagelijks, mët'nitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post......1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. -STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat aan hen onder de lettere N. N., wegens te weinig betaalde plaatselijke directe belasting, de >om van vijf gulden is toegezonden. Borgemeester en Wethooders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 September 1880. E. KIST, Secretarie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de pas- Sage over de Rljnstraatsbrugr over den Nieuwe Rijn, wegens herstelling, alsnog tot nadere aankondiging zal zijn ge stremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 September 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 1G September. Wij ontvingen hedenmorgen per Engelsche mail de Indische bladen van 510 Augustus. Het voornaamste daaruit deelen we hierachter mede. In den loop der maand October a. s. zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheid van hen die in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming tot tweeden klerk bij dat college, aanvankelijk op een bezoldiging van ƒ400 's jaars; en in het begin der maand November a. 8. een vergelijkend onderzoek van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: J. W. De Bruin, Langeveld, H. De Leeuw, ured. Schot, Schelvens, M. Overvliet, mej. L. Oortman, mej. J. D. S. Yan Doorn, Amsterdam J. Beekman, Balhoek; S. Visser, 's-Gravenhage; L. Gevehe Meuring, HaarlemKoppe, Hazerswoude; Mac Lean, Noordwijk; M. I. De Kort, Schiedam Wesseling, Utrecht; wed. Yan Es, Ylissingen; J. J. Wammer, niet vermeld. Briefkaarten: mej. Hoogweg, AmsterdamS. Hoeks, 's-Gravenhage. De raad der gemeente Woubrngge heeft op het voorstel van de schoolcommissie besloten, naar aanleiding der artt. 2, 18 en 17 der wet van 7 Augustus 1878, Staatsblad N°. 127, dat met 1 November a. s. is die gemeente zullen zijn twee openbare scholen, als ééne in het dorp Wou brngge, toegankelijk voor kinderen van af het vierde levensjaar, eD ééne te Hoogmade, toegan kelijk van af het vijfde levensjaar. Het onderwijs zal omvatten de vakken vermeld onder de letters ak der wet (art. 2), en gedurende de winter maanden, van 1 October tot 1 April, bovendien het herhalingsonderwijs voor hen, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben, indien zich voor elke school minstens vijf personen aanmelden, terwijl in de dorpsschool te Woubrugge des avonds het geheele jaar door nog onderwijs zal gegeven worden in de vakken vermeld onder de letters ln, o, p, q en r van art. 2 der wet. De begrooting der gemeente voor 1881, den raad aangeboden en thans ter inzage liggende, bedraagt in ontvangsten en uitgaven ƒ15,675.41. De uitgaven voor het onderwijs zijn begroot op 5085 en de inkomsten daarvoor op 1353. - De hoofdelijke omslag is slechts 4054.29'/,, tegen 4449,84'/, in 1880. De heer H. Schnitzler te Wassenaar is met eenparige stemmen benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Sommelsdijk. De raad der gemeente Hillegom heeft met PRIJS DER ADTERTENTÏEN: ]Vtll 1*6 ftBlS i_see.^iï» leder© "regeU meer Crooteregletters nasr plaatsruimte. 5 stemmen tegen 1 tot afsehaffing der kermis be sloten, en wel op grond dat de Dorpsstraat, door den aanleg van den stoomtramweg tot dat doel, zonder gevaar, niet meer kan gebruikt worden. Wel zouden de „Zanderijlanen" een geschikt ter rein voor kermisviering opleveren, méér, zoowel met het oog op de goede instandhouding dier wandelplaats als op de opbrengst van het grasge was, is het niet raadzaam ze daarvoor te bezigen. Andere geschikte plaatsen bezit de gemeente niet. Het besluit is aan Gedeputeerde Staten ter goed keuring onderworpen. Door de heeren Crans Co., concessiona rissen van den stoomtram Leiden-Katwijk, is ook concessie gevraagd voor den aanleg en de exploi tatie van een stoomtram van Haarlem naar Zand- voort. - Door de heeren Levelt, Schwiep De Leeuw is concessie gevraagd, behalve voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram naar Zandvoort, ook voor een stoomtram van Haarlem naar Bloemendaal. Reeds een paar malen heeft het Yaderland de aandacht gevestigd op het uitblijven van tijdin gen omtrent de bewegingen van onze troepen te Sainalangan, en niet onduidelijk deed het blad doorschemeren dat wellicht aan het departement van koloniën zulke ongunstige berichten waren ontvangen, dat de regeering aarzelde ze mede te deelen. - Het N. v. d. D. acht zich gelukkig te kunnen verklaren dat geen reden tot die vrees bestaat. Sedert het telegram van 28 Juli (mede gedeeld in ons nommer van 2 Augustus jl.) zijn bij onze regeering geen telegraphische berichten, hetzij onrustbarende, hetzij gunstige, van Sama- langan ontvangen. Voor de akte in de ïransche taal waren gisteren 6 candidateu, waarvan, als reeds gemeld, 2 toegelaten, nl. H. L. De Haas uit Leiden en J. Hage uit Leiderdorp; voor het teekenen 5 can didates 3 toegelatenA. Erancken uit Hazers woude, N. Van der Zwaai uit Kralingen en A. Yan der Zanden uit Gorkum; voor de wiskunde 4 candidaten, 1 toegelaten: M. Yan den Berge uit Melissant. Met genoegen zegt het Vad. te vernemen dat er op de Staatsbegrooting voor 1881 gelden zijn uitgetrokken om de regeering in staat te stellen voorloopig op kleine schaal een Centraal- bureau voor Statistiek in te richten. Naar men verneemt, zullen er waarschgnlijk binnenkort veranderingen in de inrichting der sol daten-menage worden gebracht, daar de corps-com mandanten zijn aangeschreven, de bestaande con tracten met leveranciers niet meer te vernieuwen of, zoo noodig, er de bepaling „tot wederopzeg- gens toe" in te doen opnemen. Bij de leden der vrijwillige flankear-com- pagnie Groninger en Franeker studenten is een schrijven ingekomen van eenige „oud-krijgskame- raden", houdende het voorstel om op 25, 26 en 27 November as. onderling te Groningen het gouden feest te komen vieren der vijftigjarige herinnering van hun uittocht in 1830. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gister ochtend Dungeness; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Clemengd Ntenwit Bij het afbreken van de brug aag de Rijnstraat zou gisternamiddag om halfvier een der poorten door middel van eene stelling worde» afgelaten en op een vlot geplaatst. Terwijl men daarmede bezig was, schoot een der touwen echter van de stelling los, ten gevolge waarvan de poort rechtstandig in het water terecht kwam, waarbij gelukkig geene ongelukken zijn voorgevallen. In een buitengewoon nummer van het Algemeen Politieblad" verzoekt de officier van justitie te 's-Gravenhage opsporing en aanhouding van een in olieverf op paneel geschilderd ovaal portret van prins Maurits, hoog ongeveer 8 en breed ongeveer 7 centimeters, in middellijn, gevat in een gekartelde donkerbruine houten vierkante lijst, hoog ongeveer 20 en breed ongeveer 18 centi meter, tusschen 10 en 11 September jl. ontvreemd in het gemeentemuseum aan de Korte Beesten markt aldaar. Dinsdag-namiddag om kwart vóór zessen is de luchtballon „Comète" der heeren Godard en Crommelin, die om kwart vóór vijven te Utrecht was opgestegen, op het weiland van den heer De Jong onder Zaandijk nedergekomen. Behalve den heer Godard, maakten vijf heeren de reis mede, nl. vier Utrechtsche studenten en de heer M. Royaards nit Amsterdam, die zijn derde luchtreis maakte. De luchtreizigers hadden een zeer voorspoedigen overtocht gehad. Het krankzinnigengesticht Meeren- berg te Bloemendaal is zoodanig met lijders opge vuld, dat in het Buiten-gasthuis te Amsterdam thans 68 krankzinnigen, nl. 42 vrouwen en 26 mannen, worden verpleegd, van wie vele tevergeefs op plaatsing te Meerenberg wachten. Naar met zekerheid wordt vernomen, is uit het onderzoek van het lijk, dat Maandag avond in de nabijheid van het station Zevenber gen-Moercapelle gevonden is, gebleken dat hier volstrekt niet aan misdaad gedacht kan worden, maar wel aan zelfmoord. De bedoelde persoon was bankier te Berlijn, Adolf Rosenthal geheeten, en afkomstig uit Maagdeburg van eene deftige familie. De stalknecht die door brand in het hotel „Willem Barendsz" te ÏJmuiden gevaarlijke wonden bekwam, is in het gasthuis te Amsterdam overleden. Dezer dagen legde zich een oppassend mensch te Capelle (Langstraat) in den schafttijd op het gras te slapen.-Eene wesp stak hem aan den hals en aan de gevolgen dier wonde is hij thans overleden. Oscar Carré heeft opnieuw met een officier een weddenschap aangegaan om een paard in twaalf dagen te dresseeren. Uiterlijk den 21sten dezer moet het paard te Keulen in het openbaar zijne kunsten verrichten. Drie personen zijn te Maastricht op klaarlichten dag een woning binnengedrongen en hebben, na een vergeefsche poging om de bewo ners geld af te persen, hen mishandeld. De daders, alle drie inwoners der stad, zijn onmiddellijk door de politie in hechtenis genomen. Te Toulon heeft Dinsdag-morgen bij het nit het dok halen van het pantserschip „Riche lieu" een ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van een verkeerde manoeuvre werden 17 schepelingen door de zware ankers getroffen. Yan één werd de hersenpan verbrijzeld, twee werden doodelijk ge wond; de overigen kwamen er met lichtere kwetsuren af. Een arbeider te Narbonne vond on langs bij het uitgraven van een riool een antieke vaas met gouden en zilveren munten, waarvan de waarde aan edel metaal reeds meer dan 230,000 fr. bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1