BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, heerscher van weinig weken wordt beschreven als iemand van een zeer zwak karakter, vol grillen en dwaasheden. Hi] heeft een bijzonder zwak voor diamanten, is kindsch en onbeholpen en daar hij voor vergiftiging vreest, weigert hij eenig ander voedsel te gebruiken dan melk uit de borst eener vrouw. Niet minder dan 20 of 30 minnen moeten hem ten dienste staan. Uit Philadelphia wordt getelegrapheerd dat Joseph Tapson, de secretaris van de „London Metropolitan Railways Savings Bank", die in Mei 11., na 10,000 pd. st. aan de kas ontvreemd te hebben, de vlucht uit Engeland naar de Ver- eenigde Staten nam, door Londensche geheime politie-beambten te Philadelphia opgespoord en ge arresteerd is. Zwitserland. In het diepste geheim - zoo las men onlangs in de „Baseier Grenzboten", en sedert doet het bericht in verschillende bladen de ronde - in het diepste geheim hebben de socialisten van 20 tot 23 Augustus jl. een Congres gehouden in een half vervallen kasteel uit vroegeren tijd. Dit kas teel is het in de nabijheid van het dorp Ossingen, in het kanton Thurgau, gelegen, ver van de ge baande wegen staande slot Wyden. Aan die ver gaderingen werd, behalve door de voornaamste leiders der partij in Duitschland en vele in Zwit serland verblijf houdende Duitsche, deelgenomen door Oostenrijksche, Eransche en Belgische socia listen; hun gezamenlijk aantal wordt op zestig be groot. Dagelijks hebben twee zittingen plaats ge had, van welke de namiddagzittingen veelal tot in het holle van den nacht werden voortgezet. Naar men verzekert, zijn besluiten genomen ten aanzien van de dagbladpers, de aanstaande verkiezingen in Duitschland, de organisatie der partij, het ver bond tusschen Duitsche socialisten en die in andere Staten, de positie der socialistische leden van den Duitschen Rijksdag, enz. Eindelijk is ter gemelde vergadering een programma voorde partij vastgesteld. Toen het feit ter ooren was gekomen van de plaatselijke autoriteit te Ossingen, werd de schout afgevaardigd om een der zittingen bij te wonen. De aanwezigen, meerendeels behoorende tot eene zeer ontwikkelde, beschaafde klasse, schenen reeds bericht aangaande zijn komst te hebben verkregen. Met de meeste voorkomendheid werd hij ontvan gen en op de vragen, door hem gedaan, vernam hij dat eenigen hunner het centrale comité vorm den der Duitsche vereenigingen tot ondersteuning van zieke werklieden in Zwitserland, die eene algemeene vergadering van gedelegeerden daar ter plaatse hadden belegd. Het verzoek om de zitting te mogen bijwonen, werd beleefd maar beslist ge weigerd. Den volgenden dag bleek meer en meer uit verschillende mededeelingen dat de personen te Wyden stellig met een ander doel aldaar waren vergaderd dan door hen was opgegeven. Doch toen men eindelijk op last van de districts-autoriteiten gereed stond andere maatregelen ten aanzien van die vreemdelingen te nemen, waren zij bij de aan komst der ambtenaren van politie op het slot allen onnaspeurlijk verdwenen. Eerst later vernam men hoe de vork in den steel zat. Rusland. Over het in hechtenis nemen van den vermoe- delijken aanrander in het winterpaleis, meldt de „Herold": Voor ongeveer vier weken verscheen te St.-Petersburg aan een der stations een schamel gekleed man, die een handkoffer droeg. Toen hij op het loket toetrad, gaf hij zijn koffer aan een pakjesdrager, dien hij toen voor zijn moeite een roebel tot drinkgeld gaf. Dat viel den pakjesdra ger op en hij meldde het aan den politie-agent, die zich aan het station bevond en den verdachte in hechtenis nam. - De in beslag genomen koffer bevatte verschillende ontplofbare stoffen, procla maties, verboden geschriften enz. Tot voor onge veer veertien dagen weigerde de gevangene elke mededeeling of verklaring. Toen deed hij plotse ling de volledigste bekentenis; hij noemde de voornaamste aanvoerders der nihilisten, verklaarde de geheele organisatie der samenzweerder», haar aard en de geldmiddelen waarover beschikt werd, kortom hij deelde de uitvoerigste bijzonderheden mede over de misdaad in het winterpaleis, waar van hij den voornaamsten persoon noemde, die zich nu reeds geruimen tijd in handen der politie bevindt. - Na deze bekentenis hing hij zich in zijne gevangenis op, met achterlating van een brief, waarin hij als reden voor die wanhopige daad aan gaf: berouw over het verraden zijner partij. Tele^rftinmea. LONDEN, 14) September. Het bericht, dat een pakje dynamiet zou zijn gevonden in gevaarlijke nabijheid van een der Engelsche spoorwegen (Lon don and North Western Railway) is, naar men nader verneemt, niet zoo onvoorwaardelijk aan te nemen. Wel is op den weg bij het station Bushey een pakje gevonden, met iets wat veel van dyna miet heeft, maar nog moet worden onderzocht. Daarbij waren een stukje guttapercha slang met buskruit gev-uld en eenige percussie-dopjes. Maar het pakje lag te ver van de rails om eenig gevaar te veroorzaken en al de patronen, of wat men daarvoor hield, waren gebroken. Het heeft er veel van of het daar toevallig is gekomen. Er is ten minste geen enkele omstandigheid, aanduidende dat een aanslag op treinen werd bedoeld. LONDEN, 15 September. De „Times" bevat de volgende berichten1". Ragusa 14 Sept. De tijding dat 5000 Montenegrijnen met drie kanon nen naar Dulcigno oprukken, wordt bevestigd. 2®. Rome 14i Sept. De admiraal der vloot is niet ver plicht aan de regeering instructiën te vragen al vorens hij besluit naar gelang van omstandigheden te handelen. Deze vrijheid heeft zoo noodig, ook betrekking op het bombardement van Dulcigno. Het landen van troepen echter is streng verboden. LjEIDBN, 15 September. Niettegenstaande reeds in den namiddag het weder niet al te gunstig was, had zich toch gis- leravond op Zomerzorg een zeer talrijk publiek ver- eenigd, ter bijwoning van het buitengewoon concert, door de geheele koninklijke militaire kapel onder directie van den heer "Völlmar te geven. Werd de uitvoering in den beginne nog door eenigszins goed weder begunstigd, zoodat er door velen nog van het uitgelezen programma kon geprofi teerd worden, toch hadden reeds tal van leden met hunne dames een toevlucht - zoo zij onder de veranda geen plaats konden vinden - in de zaal gezocht, welke dan ook geheel bezet was. Der kapel van de grenadiers ontbrak het niet aan belangstelling, want velen - eu daaronder ook menige dame - trotseerden, gewapend met een parapluie, den regen, om b. v. den „Barbier" of Dunkiers beroemd arrangement van Mendelssohns „Concert op. 64" - voor de eerste uitvoering waarvan men zelfs uit den vreemde overkwam -, of van Beethovens „Romance N°. 1" (solo voor oboë) enz. te geuieten; tot het eindelijk onmogelijk was langer in den tuin te blijven en ieder een goed onderkomen moest zoeken. Daardoor is er natuurlijk veel schoons verloren gegaan, hetgeen te meer te bejammeren is, omdat het reeds zoolang geleden was sedert we hier op gewone tijden de eer mochten genieten het geheele corps in ons midden te zien optreden. Niet den 22sten, maar reeds den 20sten dezer zal dr. Rijke zijn 35-jarig hoogleeraarsambt mogen herdenken. Het blijkt dus dat ons eerste bericht juist was. Bij de heden gehouden aanbesteding van het afbreken van twee woonhuizen en het maken van een nieuw gebouw voor de sociëteit „Amicitia" op de Breestraat was de minste inschrijver de heer P. C. De Vrind alhier voor f 37,987; de hoogste inschrijving, van D. J. Gaasstra te Leeuwarden, be droeg f 50,371. Voor de akte der Eransche taal zijn heden toegelaten de heeren H. L. De Haas uit Leiden eu J. Hage uit Leiderdorp. Prins Frederik heeft een gelijke gift als verleden jaar aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin doen toekomen. Gelijk onder de gemengde berichten reeds is medegedeeld, ontstond gisteravond te Amsterdam een hevige brand in de sloom-veerenfabriek van de firma Peters Co., op het Hekelfeld, welke groote en voor eenige jaren nieuw opgetrokken fabriek den hoek uitmaakt van de Spuistraat en den N.-Z. Voorburgwal. Om zes uren had het werkvolk, naar gewoonte, den arbeid gestaakt en werd de fabriek gesloten. Kort hierop moet de brand zijn ontstaan. Hoe is nog niet met zeker heid te zeggen, doch door de licht ontvlambare voorwerpen stond in een ondenkbaar kort oogen- blik de fabriek in volle vlam, die zoo hoog opsteeg dat het op den Amstel kon worden gezien. Even voor de vlam uitsloeg, verspreidde zich in den geheelen omtrek een dikke, stinkende rook, die het ademhalen belemmerde. De brand weer snelde spoedig met veel materieel aan, en het is aan de vereende krachten van eenige stoom- en handspuiten te danken, dat de brand geene grootere proportiën heeft aangenomen, en toen daarop om halfacht de „Jan Van der Heyde" ver scheen, was alle gevaar spoedig geweken. Drie bovenverdiepingen zijn geüeel uitgebrand; het onderste gedeelte van het gebouw bleef wel voor brand bewaard, maar bekwam, zooals gemakkelijk te denken is, zeer veel waterschade. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok heden; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, passeerde Maandag Gibraltar. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund door middel van uw veel gelezen blad een vraag te richten aan hen wien het aangaat. - Nu de demping der Binnenvestgracht hare voltooiing nadert, richt men op het Plantsoen een hekwerk op, dat zich in een golvende lijn langs die ex-gracht uitstrekt en - naar mijn opvatting - bestemd is tot afsluiting van de wandeldreef voor de bewoners dier gracht en vooral voor het jeug dige gedeelte daarvan. - Dat hekwerk in rnstieken stijl opgetrokken uit dicht samengevoegde boom takken, zal - men duizelt alleen reeds bij de ge dachte aan het getal werkuren - zeer veel geld aan arbeidsloon kosten. En toeh heb ik mij kunnen overtuigen dat het voor afsluiting volstrekt niet deugt, daar de straatjeugd op de meeste punten met het grootste gemak er overheenklimt en er onderdoorkruipt. Misschien is echter het hek tot een geheel ander doel dan tot afsluiting daar geplaatst, bijv. om aan de jeugd in het belaBg der volksgezond heid eene kostelooze gelegenheid tot gymnastische oefeningen te verschaffen of is het slechts als een poging tot werkverschaffing te beschouwen. In dat geval bied ik den oprichters reeds bij voorbaat mijne verontschuldigingen over dit geschrijf aan, U dankende voor de opneming dezer regelen. Hoogachtend Uw dw. Dienaar, W. van 9 tot en met 15 September. BEVALLEN. A. E. Braggaar geb. Onvlee D. S. E. Mmsaar geb. v. d. Berg D. H. Mess geb. Eberhard D. W. Weyers geb. Bernard Z. M. M. Dallemond geb. Swaak D. E. Janssen geb. v. d. Nat D. H. Beek geb v. d. Berg D. A. M. Nieowenhnizen geb. Hendriks Z. M. E. P. De Haas geb. Slegtenborst D. T. C. v. d. Meer geb. Rietbergen D. 1. E. Kehl geb. v. Zijl D. S. Martijn geb. v. d. Berg D. C. Korpershoek geb. Dnbbelaar Z. S. Delfos geb. Selier D. J. Galjaard geb. v. d. Veer Z. G. J. Dee geb. Olti D. M. W. v. Kleef geb. Deierkanf Z. M. E. Starkenbrug geb. De Jong D. A. Luykenaar geb. Piket D. C. Dorrepaal geb. v. d. Nouwiand D. E. v. Venetie geb. v. d. Patten Z. J. M. Enseling geb. De Mey Z. C. C. De la Bije geb. De Baas Z. M. E. v. Dam geb. Dool A. M. Kremer geb. Meumershein Z. S. M. Bourgeois geb. Brokaar D. C. H. De Nie geb. v. Heuzen Z. A. M. Biegstraaten geb. Dirksen Z. M. H. Rietmeyer geb. Stentzler D. M. J. Driessen geb v. d. Klugt D. J. Wilschut geb. v. Rijn Z. G. Stakenburg geb. Pieket D. M. A. W. v. Iterson geb. Plug D. GEHUWD. Mr. A. H. Verster wedr. en C. H. A. Ten Siethoff wed. W. F. Arbonw jm. en D. M. Van der Reyden jd- F. Van Rossen jm. en J. Vlendxé wed. J. Dee jm. en M. Van Wijk jd. OVERLEDEN. P. M. Esget geb. Van den Aanstoot W. 90 j. P. Devilee M. 58 j. G. Van der Hoeven M. 53 j. J. A. De Vroede D. 73 j. J. Van der Velde D. 19 j. M. Van der Nagel geb. Zuiderduin W. 40 j. F. De Vries M. 57 j. D. Ten Broeke geb. Van Starkenburg V. 25 j. G. J. Dolkemada Z. 3 m. J. Paulisse D. 18 m. J. Rietveld M. 51 j. J. Osinga Z. 4 j. D. M. Knotter Z. 7 j. J. Passant Z. 8 m. A. De Gunst Z. 4 m.G. Van Dijk Z. 5 m. S. M. C. Van den Hoven D. 8 m. By het ter perse gaan van dit nonmer waren de Amsterdamsche beursnoteerin- gen van heden nog niet ontvangen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 12 U. 4 u. 5 n. 8 n. 10 u. Dinsdag 66° 62° 58° "Woensd. 56° 60® 66° 62° Wind: Woensdag-middag 4 uren Z.-W.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 3