N°. 6313. Donderdag 1© September. A°. 1886. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA (tBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE}*: V Van 16 regel*1., •tf ,1-05. 1 Iedere regel- nic^iiwiy^» Grootere.sietters^naw plaatsruimte.. LEIDEN, 15 September. Sedert eenige dagen trekt op de Papengracht N°. 4 het opschrift Pharmaceutisch Labo ratorium de aandacht, waaruit blijkt dat onze stad eene wetenschappelijke inrichting rijker ge worden is, alwaar door den hoogleeraar Van der Burg onderwijs zal worden gegeven in de Pharmacie en Toxicologie, gelijk nader op de nieuwe Series Lectionum is omschreven. - Ziju wij wel onder richt, dan zal hier tevens de gelegenheid worden gegeven tot het doen verrichten van tecbnisch- chemische en hygiënische onderzoekingen. Woensdag 29 dezer zal aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tusschen de 13'/, en 16 jaar die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopïg niet meer aangenomen. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië be staat behoefte aan eenige ongehuwde hulponder- wijzeressen, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als huiponderwijzeres, bij voorkeur met aanteekeningen voor de Fransche taal en de vrouwelijke handwerken, zoo mogelijk ook voor de Engelsche en Duitsche talen. Hoofd onderwijzeressen beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzeressen beneden den leeftijd van 24 jaren, kunnen zich daartoe tot en met uit. Sept. aanmelden aan het departement van koloniën en bij dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager ouderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. Op de negende algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en. Plantkunde, te Haarlem gehouden, waren elf afdee- lingen vertegenwoordigd. Uit het verslag bleek dat de Maatschappij in bloeienden toestand verkeert,, dat de financiën gunstig stonden en dat verschil lende nieuwe afd. waren toegetreden. Van de voor stellen werden o. a. aangenomen de voorstellen, van het hoofdbestuur1°. om voor het jaar 1881,. 50 gulden subsidie te geven aan het Arboretum te Bussum, wanneer dit, zooals te wachten is, tot stand komt; 2°. om een bijdrage te verleenen van 25 gulden aan het op te richten gedenkteeken vaa dr. Karl Koch te Berlijn. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden, en de vriendschap pelijke bijeenkomst in Juli te Leiden. Tot leden van het hoofdbestunr werden gekozen de heeren Duyvené De Wit te Velp, De Lange te Rotterdam en Van Lunte- ren te Utreeht. Namens de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording bracht de heer Van Ek van 's-Gravenhage verslag uit. De rekening der tentoonstelling te Groningen geeft in ontvangst 11,689.50, in uitgaaf f 11,766.58, zoodat er een uadeelig saldo zou zijn van f 77.08. In de dekking daarvan is echter reeds voorzien. De reke ning der Maatschappij zelve geeft in ontvangst 2986.17, in uitgaaf f 2471,65'/,, zoodat er een voordeeüg saldo is van 514.521/,, niet tegenstaande er het vorig jaar een nadeeiig saldo was van f 311.33. Het eene voorstel der afd. Leiden betreffende het beramen van middelen tot het verspreiden van periodieke mededeelingen ovec onderwerpen van tuinbouw, uitgaande van het hoofdbestuur, werd verworpen met 36 tegen 25 stemmenterwijl cp het andere, om te overwegen in hoeverre de opleiding van jeugdige tuinbouw kundigen in Nederland kan dienstbaar gemaakt worden aan de belangen van den land- en tuin bouw in Nederlaudsch-Indië, [thans worden voor weteaschappeJijke excursiën daar te lande vaak vreemdelingen aangesteld] de voorzitter verklaarde bereid te zijn i'oor te stellen een adre3 in den geest van het voorstel der afd. van het hoofd bestuur te doen uitgaan, wanneer de afd. kan aan geven, waarop men zich zou kunnen beroepen. Op de vijfde algemeene vergadering van de Vereeniging voor lijkverbranding te Nijmegen ge houden, waren tegenwoordig de hoofdbestuurders L. J. Egelifig, M. F. A. G. Campbell, D. De Loos, W. B'drgsma en Joh. Hooykaas Herderschee, en de afgevaardigden uit Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Nijmegen, Schiedam en Zaandam, J. H. Snelleman, J. E. De Vrij, Th- M. Mac Gillavry, J. A. Koopmans, N. Van Erpecum en L. Bink horst. Het voorstel van de afdeeling Leiden, om te trachten door vermindering der contributie het ledental te vermeerderen, werd verworpen. Tot hoofdbestuurders werden gekozen, voor nog be staande vacaturen, de heeren Corn. De Groot, A. Beaujon, J. E. De Vrij, C. J. Vaillant, H. B. Van Tets, W. W. Van Lennep, J. A. Koopmans, J. B. Kan, W. F. Buctmer en B. A. Pekelharing. De volgende algemeene vergadering zal in Den Haag gehouden wordea. Naar men verneemt, zal mr. G. A. Van Hamel op Vrijdag 24 September, des namiddags te 3 uren, zijn ambt als hoogleeraar in het straf recht, de strafvordering en de wijsbegeerte in 'het recht aan de Atnsterdamsche universiteit aanvaarden met 'het uitspreken eener rede in Felix Merit-is. De inrichting voor geheel blinde kinderen heneden den leeftijd van zes jaar, welke ouderden naam van „Alexander-Stichting" op het buitengoed „Midden Eng", onder Bennekom, nabij Wage- ningen, zal gevestigd worden, zal eerlang, ver moedelijk tegen half 'October, aan hare nuttige bestemming gewijd en met eenige kweekelingen ge opend worden. In eene eerste algemeene vergadering van aandeelhouders en leden heeft de commissie van -oprichting, volgens haar -vroeger genomen be sluit en in -overeenstemming met de statuten, have taak nedergclegd -en zich alleen verbonden de loopende zaken te blijven behartigen en behan delen, totdat het bepaalde bestuur zoude zijsa opgetreden. Door de vergadering werden daartoe, met nagenoeg algemeene stemmeu, benoemd de heeren prof. W. M. Gunning, directeur van de in richting voor ooglijders te Amsterdam, jht. A. W. Van Borssele, burgemeester van Ede, Bennekom c. a., lid der Provinciale 'Staten van GelderlandA. C. Wertheim; F. J. W. H- Schmitz, lid van den gemeenteraad te Amsterdam en de voorzitter der commissie van stichting -«n oprichting, de heer L. P. Van Son te Amsterdam. Mejuffrouw M. C. Verney, sedert vele jaren aan de Louise-school aldaar en gedurende twee jaar met veel lust en ijver en -met de beste resultaten aan het instituut 4ot onderwijs van blinden verbonden, is met de zorg voor de leiding dezer inrichting belast en zal den lsten Get. a. b. hare betrekkkig als direc- j trice aanvaarden, bijgestaan door mej. C. Van I Seventer, die hare geheele opleiding aan het insti tuut ontvangen, doch sedert eenigen tijd het ge bruik van het gezicht terugbekomen heeft. Trilby schrijft in een artikel over Thiers, dat de beroemde staatsman geregeld in corres pondentie was met onze overleden koningin Sophia. Toen onze koningin in 1867 te Parijs was en in de Tuilerieën logeerde, wenschte zij haar ouden vriend Thiers te zien en vroeg Napoleon ver gunning hem uit te noodigen om in het paviljoen van Marsan te komen. De keizer antwoordde dat de koningin thuis was en geen vergunning be hoefde te vragen. De koningin deed dit aan Thiers berichten, maar Thiers liet daarop weten dat hij had gezworen nimmer meer een voet in de Tuilerieën te zetten. De koningin gaf hem daarop rendez vous in het Musée du Louvre, in de galerij der antieken, die voor die gelegenheid werd gesloten de koningin kwam, vergezeld van een staatsdam© en een kamerheer. Thiers was vergezeld van zijn secretaris. Het onderhoud duurde van tien uren 's morgens tot 1 uur 's namiddags. Om Nederlandsch vee naar Duitschland uit te voeren, wordt thans het bewijs gevorderd dat de bestemde dieren in de laatste 6 maanden niet in de provincie Zuid-Holland of in een plaats geweest zijn, waar in een omtrek van 20 Km. de longziekte heerscht of in genoemden tijd ge- heerscht heeft. De vijfjaarlijksche prijs voor Nederlandsche Letteren (tijdvak 187580) in België, is met vier stemmen, tegen drie op mej. Virginie Love- ling's „Novellen", toegewezen aan de „Gedichten" van K. M. Pol De Mont te Brussel. In het tijdperk van 8 Aug. tot 4 Sept. jl. zijn; blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte drie runderen in Noord-Brabant aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van ge vallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. Het rijks-telegraafkantoor in het kamp bij Milligen wordt 15 dezer, na afloop van den dienst, gesloten. Naar het N. v. d. D. meldt, is bij het departement van oorlog in bewerking eene alge meene regeling van kazerneering in ons land, en vermoedelijk aal die aangelegenheid nog bij de eerstvolgende begrooting van dat departement in de Kamer kunnen worden verwacht. Dit is af te leiden uit de omstandigheid, dat, blijkens dezer dagen ontvangen schrijven van het ministerie van oorlog, kleine voorzieningen en herstellingen aan militaire gebouwen en terreinen tot militaire doel einden in gebruik, voor zooverre die binnen het bereik der gewone jaarlijksche begrooting vallen, zijn toegestaan, doch wat aangaat de andere voor- stollen, in de rapporten omtrent de gehouden in spectie over d.e militaire gebouwen vermeld, dat deze» ter sprake .zullen worden gebracht bij de even tueel© uitvoering eener algemeene regeling van de kazemeering in ons' land. De gewone au diëntie van den minister van binnen landsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft 1°. aen kapt.-luit. ter zeejhr.- C. C. Van der Wijck, op' verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 1 Oct. a. s. op pensioei' gesteld, onder toe kenning van een jaarlijksch pt'u.sioen van ƒ2700; 2°. met gemelrien datnm bevordVtdtot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee Istekl. A Willekens, en tot Jnit. ter zee 1ste kl., den a'u. *er zee ^de I kl. G. A'. .Vss der Mieden. Verder m. 'rdt de luit- ter zee 1ste kl.' JFillekens, met d©n laats, eervol ontheven van bet bevel over Z T' monitor „Adder", en dat bevel met 2 Oct. dragen aan den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Joeke. benoemdbij den plaatselijken staf, tot kapt. plaa. selijken adj. 1ste kl., den lsten luit. G. Goedel plaatselijk adj 2de kl. te Amsterdam; bij het wapen der cavalerie, tot ritmeester, den lsten luit van het wapen op non-activiteit G. N. H. Schnltz Van Haegen; bij het 3de reg. huzaren, tot rit meester 2de kl., den lsten luit. J. Van der Wedden, van het 2de reg. huzaren; verleend de volgende pensioenen, als aanD. Poppe, comm. 2de kl. bii s rijks belastingen, 257; T. Andringa Van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1