kabaal verklaarbare oppositie. Door op verbreking van zijn engagement aan te dringen zou de heer De Vries echter aan de „56" te veel eer hebben bewezen, wanneer hij zich door hun „cons" uit het veld liet slaan. Met genoegen deelt hel blad daarom aan zijne lezers mede dat het gebeurde ons niet van den verdienstelijken liaryfcon zal berooven. De heer De Vries zal Donderdag a. s. in „La Favorite" optreden, bij welke gelegenheid de eerste bas, de heer Pons, zijn tweede debuut zal afleggen. - O die Lharie-partij met harji tandelooze dames, hoe zoekt op hnojjs i'Iaakbare wijze te laten gelden. De hee? ih'4a kj&n wegens ongesteldheid gisteravond niet djitreaen. De heer De Vries is benoemd tot eerelid der koninklijke zangvereni ging „Cecilia". De heer J. A. De Bergh brengt in nummer XXV zijner „Haagscbe Penkrassen" zijne lezers te Scheveningen, en geeft bij die gelegenheid menigen nuttigen wenk over het gebruiken van zeebaden, waarbij vooral ten opzichte van kinde ren zoo dikwijls gezondigd wordt. Een zeer aardig wandplkaartje voor de Scheveningsche boschjes is bij dit nummer gevoegd. De gemeenteraad van Monster heeft de rente van f 10,000 gegarandeerd voor den Westland- schen stoomtram. De bij het wapen der infanterie nieuw benoemde kapiteins J. M. H. Van der Koog en C. H. Ter Beek zijn ingedeeld respectievelijk bij het depot 4de reg. te Gouda en bij het depot 5de reg. te 's-Hertogenbosch. Aan den wachtmeester Stullen van het 4de reg. huzaren te Deventer is voor het front van het corps de zilveren medaille voor 24 jaren ge trouwen dienst uitgereikt. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Kaap San-Boca; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Hampton", van Java naar Botterdam, arriveerde Maandag te Marseille; de „Prinses Marie" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Amsterdam", van Botter dam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen bij Scilly's. Gemengd Nieuw» Op de heden alhier te houden jaarlij k- sche paardenmarkt kwam geen enkel stuk aan de lijn Gisteravond om halfacht ongeveer is een goederenwagen van den Bijnspoor, op de Binnenvestgracht tusschen de Kraaier- en Bijn- straten, in een gat gezakt, dat daar ter plaatse wegens het aanleggen van een riool bestaat. Met groote moeite heeft men het zware voertuig door middel van kolders (lange boomen) gelicht. Bij het hevige onweder van gister avond is de bliksem in den houtzaagmolen van den heer Vreeburg te Zoeterwoude geslagen. De straal drong door het raampje in de kap van den molen en baande zich door het rieten dak weder een weg naar buiten. Aan de onverschrok- heid van de knechts, die zich met emmers water in de duisternis naar boven begaven, waaraan zelfs overdag vele gevaren verbonden zijn, is het te danken dat een begin van brand, dat zich op het dak openbaarde, spoedig gebluscht was, en verdere onheilen werden voorkomen. Gisteravond bij de aankomst te Gouda van trein 27 N. E.-Sp., die te halftien uit 's-Hage vertrekt, bemerkte de conducteur dat het portier van een ledige coupé 1ste klasse openstond terwijl hij zich herinnerde dat daarin bij het vertrek uit 's-Hage een heer gezeten had. Bij een onmiddellijk in gesteld onderzoek langs den weg vond men wer kelijk het zwaar verminkte lijk van den reiziger. De ongelukkige is een Duitscher, ongeveer 40 jaren oud, en volgens een bij hem gevonden adres kaartje genaamd Jozeph Bozenthal. Hij droeg een valies bij zich, waarin zich een aanzienlijke waarde aan Duitsch en Hollandsch bankpapier en con- 'tanten bevond, benevens twee gouden horloges en een revolver. Men herinnert zich dat voor een paar jaren aanzienlijke diefstallen van gouden voor werpen kort na elkander in het Britsch Museum te Londen en in het Museum van Oudheden te Leiden plaats vonden. Als dader werd weldra aan gewezen baron Clamor Van Freitag-Estof, die eenigen tijd later wegens andere oplichterijen met de gevangenis werd gestraft. Onlangs heeft hij terechtgestaan wegens den Leidschen diefstal, doch is wegens gebrek aan bewijzen vrijgesproken moeten worden. De justitio verzoekt opsporing en aanhouding van 2 diamanten oorbellen, zijnde bril janten h jour gezet en in zilver gevat van 21 /a a 8 karaat, oud model, die de vorige week in een woning in het Korte Voorhout te 's-Hage zijn ontvreemd. Op de terugbekoming is een premie gesteld van f 200. Voor de betrekking van huismeester en huismeesteres in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft hebben zich niet minder dan 342 paren als sollicitanten aangemeld. Nadat eenige dagen geleden de leeu wenfamilie in de Botterdamsche Diergaarde was vermeerderd, bemerkte men later niets meer van de welpen en heeft zich eindelijk het vermoeden bevestigd dat de moeder ze heeft opgegeten. De tegen gisteren aangekondigde op stijging van den luchtballon der heeren Godard en Crommelia te Amsterdam is wegens het ongun stige weder tot Maandag a. s. uitgesteld. Gisternacht om halféén werd een zware rook en braadlucht ontdekt in het hotel „Willem Barendsz" te IJmuiden. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig en bespeurde dat er brand was in de slaapkamer van den staljongen, die zich in beschonken toestand naar bed had begeven en waarschijnlijk zijn licht omgegooid had. De brand was spoedig met eenige emmers water gebluscht, doch de stalknecht is deerlijk gebrand en des morgens naar het hospitaal te Amsterdam vervoerd. Een vreeselijke misdaad heeft bin nen de gemeente Oss plaats gehad. In Danenhoef, op korten afstand zijner woning, is het bebloede lijk gevonden van zekeren Jan Van den Heuvel, arbeider van beroep. Een diepe wonde over de rechterwang en aanwezige sporen van verworging bewezen al aanstonds dat hier gedacht moest worden aan een gruwelijken moord, vermoedelijk den vorigen avond gepleegd. De justitie uit 's-Bosch is, zoodra zij van het feit onderricht was, onmiddellijk tot de gerechtelijke lijkschouwing overgegaan. Eene groote menigte volks had zich inmiddels op het marktplein verzameld. Door den rechter-commissaris zijn na een ingesteld onder zoek in loco gedurende den loop van den dag verschillende personen gehoord geworden. Noch de in deze afgelegde verklaringen, noch dé ijverige nasporingen der politie hebben tot het ontdekken van den dader of de daders van den moord aan leiding gegeven. Men verdiept zich in gissingen omtrent dit in het duister gehulde, schandelijke feit. De verslagene, 36 jaren oud, laat eene vrouw en twee kinderen achter. Dezer dagen zijn te Bijsel twee vrou wen, moeder en dochter, de ééne 46 en de andere 24 jaren oud, in haar huis vermoord gevonden. Zij hadden geen meid. De misdaad is ontdekt doordien een kantoorbediende zich naar de beide vrouwen begaf om geld te ontvangen, en de deur gesloten vindende, de klep van de brievenbus aan de huisdeur oplichtte, om een biljet in de bus te werpen. Zoodra toch had hij de klep niet open geslagen, of een sterke lijklucht drong door de opening. Verschrikt trad hij terug en gaf er de politie kennis van. Deze opende de deur en vond in eene kamer stoelen en tafel omvergeworpen, de kasten opengebroken en geld en kostbaarheden uit de secretaire verdwenen. In eene andere kamer gekomen, zag de politie twee lijken, reeds in zulk een vergevorderden staat van ontbinding, dat de wormen er over heenkropen, uitgestrekt op den grond. Het eerste wat de politie deed, was car- boolzuur en chloorkalk over de lijken te strooien. Eerst daarna was het mogelijk aan 't onderzoeken te gaan. Het bleek toen dat de beide vrouwen met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een hamer, op den schedel waren geslagen, en wel met zulk een kracht, dat de dood onmiddellijk moet gevolgd zijn. De moordenaar of moordenaars moeten nog verscheidene dagen na de misdaad in het huis gekomen zijn; want het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat er eenige brieven en dagbladen in het tijdsverloop tusschen het plegen en het ontdekken der misdaad in debuswarengeworpeB, ■■■niMiiii. n^, en deze heeft men niet teruggevonden. Toen de dubbele moord ontdekt werd, moeten er minstens reeds een veertien dagen over heen zijn gegaan. Door het onderzoek is nog niets aan den dag ge komen, dat de justitie op het spoor der misdadigers zou kunnen brengen. In het dorp Liepgarten, nabij Ucker- münde, is bij het woeden van een vreeselijk onweer, door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan in de woning van den metselaar L. Bichter, die zoo snel toenam dat zes personen in de vlammen omkwamen en een ander gevaarlijke brandwonden kreeg. Aan eene vrouw gelukte het nog zich en hare drie kinderen te redden. In de gevangeniskerk te Beval vond voor eenige dagen een trouwplechtigheid plaats die eenig mag heeten. De bruigom was een ge vangene, die naar Siberië verbannen was, van daar ontvluchtte, opnieuw gevangengenomen werd en over een paar weken weer daarheen zou gaan. De bruid is een zedig, aardig, vlijtig meisje en diende als keukenmeid bij den gouverneur. - Uit het keukenvenster kan men een blik werpen op de plaats waar de gevangenen dagelijks een paar uren mogen wandelen en dit was voldoende om eene liefdesbetrekking te doen onstaan, die natuurlijk geen andere uiting kon vinden dan door briefjes, welke, van de zijde der keukenprinses wel eens iets stofl'elijkers zullen bevat hebben dan liefdes verklaringen. De gouverneur deed een goed woordje voor het tweetal bij den directeur der gevangenis en deze liet zich bewegen om zijne toestem ming tot de voltrekking van het huwelijk te geven, welke plechtigheid dan ook plaats had. De gevangene verscheen in het zwartde bruid in het wit, alles was naar den aard; getuigen had men maar voor het grijpen, daar alle gevangenen zich daartoe aanboden. Na de plechtigheid kregen bruid en bruigom en ook de getuigen een glas wijn en daarmede basta„Gij trekt uw grauwe pak weer aan", gelastte de directeur, „en gij, juffertje, hebt hier niets meer te maken, de plechtigheid is afgeloopen." - „Maar," trachtte de menschlievende gouverneur in het midden te breDgen, „dat is toch geen bruiloftdat- „Ik kan er niets aan doen", viel de directeur hem in de rede; „ze moeten nu wachten tot ze naar Siberië gaandan zien ze elkaar weer." De jonge vrouw zal haar echtgenoot den tweeduizend mijlen langen weg naar Siberië te voet moeten volgen. Te Belleville heeft zekere Sébille op zijne vrouw drie revolverschoten gelost en daarna zich zelven doodgeschoten. Jaloezie was de drijfveer tot die daad; de vrouw, die op drie plaatsen ge wond werd, is naar het hospitaal overgebracht. - Anthony Lamas, die zijne bruid doodschoot, is tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld. - Te Saint- Pol heeft eene vrouw eerst hare drie kinderen, waarvan de oudste zeven jaar was en de jongste zes maanden, en daarna zich zelve in een put geworpen. Behalve de 130 a 140 menschen, die in de mijn van Seaham zijn omgekomen, zijn bovendien 200 paarden en hitten verongelukt. In een deel van de mijn duurt de brand nog voort. Beeds sinds zeruimen tijd maakte de gendarmerie van Marchienne jacht op een gevaar lijken strooper, een kerel van Herculische gestalte. Een paar weken vroeger was hij aan de handen van twee gendarmes ontsnapt met achterlating van al zijne kleederen en had bij de worsteling de kolven hunner karabijnen gebroken. Thans ontving men het bericht dat Dartevelde zoo heette de man zich te Monceau bevond. Onmiddellijk gingen zes man derwaarts op weg en het mocht hun werkelijk gelukken hem meester te worden, doch op dat oogenblik vielen er uit de talrijke omstanders, die de worsteling aanschouwden, twee schoten, waardoor een der gendarmes gevaarlijk in de knie werd getroffen. De commandant liet nn de karabijnen laden, waarop de menigte uiteen stoof en de gendarmes den gevangene konden knevelen, wiens handlangers men hoopt op te sporen. Te Antwerpen viel een matroos van het aldaar liggende schip „Hudson", met een mes gewapend, een lantaarnopsteker aan en bracht hem verscheidene, gelukkig niet gevaarlijke verwondin gen toe. Terwijl de aangevallene zich uit de voeten maakte om bij de politie een aanklacht in te dienen, vervolgde de zeeman, een Italiaan, die waarschijnlijk door dronkenmanswaanzin was aan-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2